Notebookcheck Logo

UGREEN Nexode GaN hızlı şarj cihazları’nı deniyoruz

Yüksek voltajlı hızlı şarj cihazlarının artan popülaritesi ile UGREEN'in Nexode serisi, yüksek kaliteli galyum nitrür (GaN) şarj cihazları yelpazesi sunar. Daha geleneksel hızlı şarj cihazlarına benzer şarj hızları sunarken, kompakt bir pakette önemli ölçüde daha az ısı yayarlar.

İşimizin çoğunun akıllı cihazlara ne kadar bağlı olduğu ve günlerimizin ne kadar yoğun hale geldiği arasında, hızlı şarjın popülaritesi hızla arttı. Birçok akıllı telefon ve tablet, kutuda hızlı şarj cihazıyla satılır ve bunların çoğu, cihazınızı bir saatten daha kısa sürede tamamen şarj etmeyi vaat eder. Ancak, bazı önemli takaslar var. Tipik olarak, hızlı şarj cihazları, daha yavaş olan benzerlerinden önemli ölçüde daha büyüktür ve aynı zamanda çok daha sıcak çalışma eğilimindedirler.

Şirketler bu dezavantajları azaltmak için yeni ücretlendirme yöntemleri uygulamaya başlıyor. Böyle bir çözüm galyum nitrürdür (yaygın olarak "GaN" olarak gösterilir). Malzeme birkaç on yıldır ortalıkta dolaşırken, şarj cihazlarına dahil edilmesi nispeten yeni. GaN şarj cihazları çeşitli avantajlar sağlar. Geleneksel silikon şarj cihazlarına göre daha kompakt kasalarda daha yüksek voltajlara ulaşabilirler ve daha az ısı üretme eğilimindedirler.

UGREEN, kablolar ve şarj cihazları dahil olmak üzere çeşitli elektronik aksesuarlar üreten bir şirkettir. Şirket incelemem için yeni Nexode şarj cihazlarından birkaçını gönderdi: Nexode Mini (45 watt'lık küçük bir USB-C şarj cihazı) ve üç bağlantı noktalı daha büyük 140 watt'lık duvar şarj cihazı. Bu şarj cihazlarının, özellikle şarj hızları ve ısı çıkışı açısından diğerleriyle nasıl karşılaştırıldığına bir göz atacağız.

Tasarım

Nexode Mini 45 watt şarj cihazı. (UGREEN aracılığıyla görüntü)
Nexode Mini 45 watt şarj cihazı. (UGREEN aracılığıyla görüntü)
Nexode 140 watt duvar şarj cihazı. (UGREEN aracılığıyla görüntü)
Nexode 140 watt duvar şarj cihazı. (UGREEN aracılığıyla görüntü)

Her şarj cihazını kutusundan çıkarırken fark ettiğim ilk şey, ne kadar yoğun hissettirdiği oldu. Mini 100 g, daha büyük olan 140 W şarj cihazı ise 301 g ağırlığındadır. 23 g standart 5 W USB-A iPhone şarj cihazı ve Apple'ın 57 g 20 W iPad USB-C şarj cihazı ile karşılaştırıldığında, bu biraz daha fazla.

Mini, 3,99 x 3,99 x 4,90 cm (1,57 x 1,57 x 1,93 inç) ölçüleriyle iPad şarj cihazının kabaca iki katı boyutundadır. Bu nedenle, bir duvar siğili için hantaldır, ancak hantal değildir. Prizden düşeceğinden hiç endişelenmedim. Nexode, Mini'ye iki USB-C bağlantı noktası takarak bu ekstra boyutu kullanıma sunar.

Daha büyük olan 140 W şarj cihazı, 7,62 x 7,62 x 3,50 cm (3 x 3 x 1,38 inç) ölçüleriyle yaklaşık bir MacBook Pro şarj cihazı boyutundadır. Aynı anda 3 cihaza kadar şarj etmesine izin veren iki USB-C şarj bağlantı noktasına ve bir USB-A bağlantı noktasına sahiptir. Tek bir bağlantı noktasında 140 watt'a ve iki bağlantı noktasında 65 watt'a kadar çıkabileceği düşünüldüğünde, şarj cihazı, iki özel şarj cihazının yerini alabilir ve masa veya sırt çantasındaki birçok dağınıklığı giderebilir.

Soldan sağa: genel 18 vat USB-C şarj cihazı, Apple 20 vat USB-C şarj cihazı, UGREEN Nexode Mini 45 vat şarj cihazı, UGREEN 140 vat duvar şarj cihazı. (Resim: kendi)
Soldan sağa: genel 18 vat USB-C şarj cihazı, Apple 20 vat USB-C şarj cihazı, UGREEN Nexode Mini 45 vat şarj cihazı, UGREEN 140 vat duvar şarj cihazı. (Resim: kendi)
UGREEN'in şarj cihazları aynı anda birden fazla cihazı şarj edebilir, çantadaki veya masadaki dağınıklığı ortadan kaldırır. (Resim: kendi)
UGREEN'in şarj cihazları aynı anda birden fazla cihazı şarj edebilir, çantadaki veya masadaki dağınıklığı ortadan kaldırır. (Resim: kendi)

Her iki şarj cihazı da elde sağlam bir his uyandırır. Kalın mat gri ve siyah plastikten yapılmıştır. Yüzlerin birleştiği kenarlardaki boşluklar, Apple'ın şarj cihazlarında bulunanlardan biraz daha büyük, ancak tozun girebileceğinden şüpheliyim. Eşim ve ben son üç aydır her iki şarj cihazını da çantalara atıp kafelere ve ofislere götürmemize rağmen, silinmesi kolay bazı parmak izleri dışında hiçbiri kullanım belirtisi göstermedi. Her iki şarj cihazında da tatmin edici bir hisle dışarı çıkıp tekrar içeri giren katlanır tırnaklar bulunur. Bu şarj cihazlarının bundan yıllar sonra da harika görünmeye devam edeceğinden eminim.

Özellikler ve performans

Evet, şarj cihazları yüksek kaliteli görünüyor ve hissediliyor. Peki hızlı şarj vaatlerini yerine getirebilirler mi?  

Tek kelimeyle, kesinlikle. Nexode Mini, akıllı telefonları ve tabletleri şarj etmek için tasarlandı ve bunu çok iyi yapıyor. Tek bir cihazı 45 watt'a kadar şarj edebilir (veya 45 watt'tan düşükse cihazın desteklenen maksimum şarj hızı). Mini , iPhone 13'ümü en yüksek 20 watt'ta şarj ediyor ve bir dizüstü bilgisayarı USB-C aracılığıyla 45 watt'ta şarj edebiliyor. Ayrıca biri 20 watt, diğeri 25 watt olmak üzere iki cihazı aynı anda şarj edebiliyor. Mini, talep edilen maksimum gücü sağlamaya çalışır, yani her ikisi de aynı anda şarj edilirse daha aç cihazlar 25 watt alırken daha küçük cihazlar (örneğin bir akıllı telefon) 20 watt alır. 

Uygulamada, karım ve ben her iki telefonumuzu da (onunki bir iPhone 13 Pro Max) aynı anda şarj edebiliyoruz ve her iki telefon da 20 watt güç çekiyor. Gözlemlerime göre, iPhone 13'ümü %0-50'den dakikada yaklaşık %2 oranında şarj ediyor, ardından yaklaşık %80'e kadar dakikada kabaca %1,5'e yavaşlıyor ve ardından %100'e kadar kabaca dakikada %0,5-1 oranında şarj oluyor . Bu, tam şarjın (%0-100) yaklaşık 77 dakika süreceği anlamına gelir. Eşimin telefonunun pil yüzdesi daha yavaş arttı, ancak iPhone 13 Pro Max'in çok daha büyük bir pili olduğu için bu bekleniyor. Telefonunun %0'dan %100'e şarj olması yaklaşık bir buçuk saat sürdü, ancak ilk %50'lik şarj yaklaşık 35 dakika sürdü (ondan sesli bir "Vay!" Bu numaralar, her iki telefonumuz da aynı anda şarj edildiğinde geçerliydi.

Nexode Mini, tek bir bağlantı noktası üzerinden 45 watt'a kadar veya her iki bağlantı noktası üzerinden toplam 45 watt'a kadar şarj etmeyi destekler. (UGREEN aracılığıyla görüntü)
Nexode Mini, tek bir bağlantı noktası üzerinden 45 watt'a kadar veya her iki bağlantı noktası üzerinden toplam 45 watt'a kadar şarj etmeyi destekler. (UGREEN aracılığıyla görüntü)

Nexode 140 watt şarj cihazı da benzer şekilde iyi çalışıyor. USB-A bağlantı noktası 20 watt şarjı destekler ve iPhone 13'ümü Nexode Mini'ye benzer bir oranda şarj eder. 140 watt şarj cihazındaki bir USB-C bağlantı noktası 100 watt'a kadar destekler ve diğer USB-C Bağlantı Noktası 140 watt'ta şarj olur (adı buradan gelir). Uyumlu bir USB-C kablosuyla yalnızca 140 watt'a ulaşabileceğinizi unutmayın. Neyse ki UGREEN, şarj cihazıyla birlikte böyle bir kablo içeriyor. 1,5 metre (5 ft) uzunluğunda yüksek kaliteli örgülü bir kablodur.

Testlerimde, şarj cihazı nominal hızlarına ulaşıyor. Belki de daha etkileyici olanı, iki dizüstü bilgisayarı her biri 65 watt'ta (USB-C aracılığıyla) şarj edebilmesidir. Aynı anda üç cihazı da takabilirsiniz, ancak USB-C bağlantı noktalarından şarj etme 45 watt'a düşüyor gibi görünüyor. Bununla birlikte, USB-A bağlantı noktası 20 watt sağlamaya devam ediyor. Sahip olduğum iki laptopu şarj ederek pratik bir uygulama test ettim; biri 45 watt USB-C şarj cihazı kullanıyor, diğeri ise 65 watt USB-C şarj cihazı kullanıyor. Her iki dizüstü bilgisayar da şarj cihazına takılıyken, normalde özel şarj cihazlarıyla yaptıkları hızda şarj oluyorlar. iPhone 13'ü prize takmak, 65 watt'lık dizüstü bilgisayardaki şarj hızını, normalde 45 watt'lık bir şarj cihazı kullandığımda gördüğüm seviyeye düşürdü. Hepsi bir arada, oldukça kompakt bir şarj parçasının üç özel şarj cihazının yerini alabilmesi oldukça etkileyici.

Üç USB bağlantı noktası demek...
Üç USB bağlantı noktası demek...
...aynı anda en fazla üç cihaz şarj edilebilir demek.  (Resimler: kendi)
...aynı anda en fazla üç cihaz şarj edilebilir demek. (Resimler: kendi)
Şarj cihazının boyutu ve çıkışı dikkate alındığında sıcaklıklar makul seviyede kalıyor.
Şarj cihazının boyutu ve çıkışı dikkate alındığında sıcaklıklar makul seviyede kalıyor.

UGREEN'in duvar siğilleri şimdiye kadar GaN şarj cihazlarının üç avantajından ikisini göstermiştir. Isı ile nasıl başa çıkıyorlar? Küçük boyutları ve ne kadar güç harcadıkları düşünüldüğünde, her iki şarj cihazı da nispeten düşük miktarda ısı yayar. Mini, iki iPhone'u şarj ederken, Mini 29º C'nin (84º F) hemen kuzeyinde kapanırken, Apple'ın 20 vatlık şarj cihazı yalnızca bir cihazı şarj ederken ortalama 35º C (95º F) idi. 140 watt şarj cihazı, tam CPU yükü altında iki dizüstü bilgisayarı ve bir iPhone 13 Pro Max'i şarj ederken sağ tarafta 46º C'de (115º F) maksimuma çıktı. Cihazlar boştayken, şarj cihazının ortalama sıcaklığı yaklaşık 35º C (95º F). Tek bir dizüstü bilgisayarı veya akıllı telefonu şarj ederken, 140 vatlık şarj cihazı 26,5º C (80º F) ile oda sıcaklığının hemen üzerinde kaldı.

Son Görüş

İncelemede: UGREEN Nexode Mini ve Nexode 140 watt USB-C şarj cihazları.  UGREEN tarafından sağlanan inceleme birimleri.  https://www.ugreen.com/pages/nexode-series adresinde %30 indirim için NC30 kupon kodunu kullanın.
İncelemede: UGREEN Nexode Mini ve Nexode 140 watt USB-C şarj cihazları. UGREEN tarafından sağlanan inceleme birimleri. https://www.ugreen.com/pages/nexode-series adresinde %30 indirim için NC30 kupon kodunu kullanın.

UGREEN, Nexode serisiyle bir home run yaptı. Hem Mini hem de 140 watt şarj cihazı, kendi başlarına olağanüstü cihazlardır. Mini, ister telefonlarını şarj eden bir çift, ister sabah hazırlanırken tablet ve akıllı telefonunu şarj eden biri olsun, aynı anda iki cihazı şarj etmesi gereken kişiler için harika bir hızlı şarj cihazıdır. Kompakt boyutu ve düşük ısı çıkışı göz önüne alındığında, bu bir kazanan. 

140 watt şarj cihazı da oldukça etkileyici. Diğer yüksek vatlı USB-C şarj cihazlarıyla aynı boyutta (veya daha küçük) bir durumda, Nexode 140 vat şarj cihazı, dizüstü bilgisayarlar da dahil olmak üzere üç cihazı günün geri kalanında yetecek kadar yüksek bir oranda şarj edebilir. Çalışanların bir masayı paylaştığı işbirlikçi ofislerin, kablo karmaşasını azaltmak için 140 watt'lık şarj cihazını uygun bir çözüm olarak bulacağını hayal edebiliyorum.

Bazı dezavantajlar var. Birincisi fiyat; Diğer hızlı şarj cihazlarına kıyasla Nexode şarj cihazlarının belirli bir fiyat primi vardır. Örneğin, Apple'ın 140 vatlık USB-C şarj cihazı 99 ABD doları, ancak Nexode 140 vat şarj cihazı 149,99 ABD dolarıdır. Ayrıca, diğer şarj cihazlarına göre oldukça hantal ve ağırdırlar. Taşınabilir olmadıklarını söylememe rağmen, biraz ağırlıkları var ve elektrik prizinde çok yer kaplıyorlar. 

Fiyat ve Stok Durumu

Nexode Mini şu anda 39,99 ABD Doları'na ve Nexode 140 watt şarj cihazı 149,99 ABD Doları'na satılıyor. Bu fiyatlar biraz yüksek, ancak Nexode şarj cihazlarının her birinin 2-3 hızlı şarj cihazının yerini alabileceğini düşünün. Basın zamanında, Nexode Mini Amazon'da 31,99$' a satılıyor ve 140 watt şarj cihazı Amazon'da 112,49$'dan listeleniyor. UGREEN ayrıca web sitelerinde bir promosyon yürütüyor. UGREEN'in sitesindeki Nexode hattındaki herhangi bir şarj cihazında %30 indirim almak için NC30 kupon kodunu kullanın . Bu, Mini'nin fiyatını 27,99 dolara ve 140 watt şarj cihazının fiyatını 104,99 dolara getiriyor. (Siteden satın alınan tüm şarj cihazları bir Amazon deposundan gönderilecektir.)

Sorumluluk Reddi: Bu incelemenin yazarı, test amacıyla UGREEN'den ücretsiz olarak UGREEN Nexode Mini ve Nexode 140 watt USB-C şarj cihazlarını almıştır.

Please share our article, every link counts!
> Notebooklar Hakkında Aradığınız Herşey > İnceleme > UGREEN Nexode GaN hızlı şarj cihazları’nı deniyoruz
Sam Medley, 2022-11-16 (Update: 2022-11-16)