AI sordu: Bu on yıl içinde AI'nın insanlığı yok etme olasılığı nedir?

9 Eylül'de, Anthropic'in (Claude'un arkasındaki şirket) eski bir çalışanı, X'te bir paylaşımda bulunarak, yapay zeka sistemlerini geliştiren kişilerin, yapay zekanın bu on yıl içinde insanlığı yok etmesinin ciddi bir olasılık, hatta muhtemel olduğunu düşündüklerini belirtti. Aynı zamanda, büyük yapay zeka şirketleri son zamanlarda daha fazla devlet düzenlemesi, geliştirme sürecinin yavaşlatılması ve daha güçlü koruma önlemleri çağrısında bulundu. O zamandan beri, bunun çoğunlukla bir halkla ilişkiler hamlesi mi yoksa gerçekten ciddi bir uyarı mı olduğu konusunda tartışmalar sürüyor.

Bu yüzden ChatGPT, Claude ve Gemini’ye ücretsiz sürümlerinde şu soruyu sordum:
“Bir Anthropic çalışanı yakın zamanda yapay zekanın ‘on yılın sonuna kadar’ insanlığı yok edebileceğini belirtti. Belki siz de bu konunun arka planını kendiniz bir kez daha inceleyebilirsiniz. Sorum şu: Bunun gerçekleşme olasılığını yüzde olarak nasıl hesaplar veya tahmin edersiniz?”
Top 10
» Top 10 Multimedia Notebook listesi
» Top 10 oyun notebooku
» Top 10 bütçeye uygun Ofis/İş Notebook Listesi
» Top 10 Premium Ofis/İş notebookları
» Top 10 Çalışma istasyonu laptopları
» Top 10 Subnotebook listesi
» Top 10 Ultrabooklar
» En iyi 10 dönüştürülebilir modeli
» Seçimi en iyi 10 tablet
» Notebookcheck Top 10 Windows Tabletleri
» Top 10 Subnotebook listesi
» NotebookCheck tarafından incelenen en iyi Notebook ekranları
» Notebookcheck'in 500 Euro altındaki en iyi 10 Notebook listesi
» NotebookCheck tarafından seçilen 300 Euro altındaki en iyi 10 Notebook
» Notebookcheck'in 500 Euro altındaki en iyi 10 Notebook listesi
» Notebookcheck'in Top 10 akıllı telefon listesi
» Notebookcheck'in Top 10 hafif oyun notebookları
OpenAI’nin ChatGPT’si
ChatGPT için olasılık yüzde 5 ila 10 arasındadır. Şöyle belirtmektedir:
“Burada önemli olan tanımdır: Kastettiğim, ciddi bir ekonomik kriz, otoriter bir dünya düzeni, milyonlarca insanın ölümü, büyük bir savaş ya da insanların dünyanın önemli kısımları üzerindeki kontrolünü kalıcı olarak kaybettiği bir durum değil, gerçek anlamda insanlığın yok olmasıdır.”
Evet, burada bir ayrım yapmak gerekiyor. Bu noktaya daha aşağıda değineceğim.
Ayrıca şunu da ekliyor: “...daha ilginç soru şudur: Önümüzdeki 10 yıl içinde, ne yaptıklarını ve neden yaptıklarını artık güvenilir bir şekilde anlayamayacağımız sistemler kurmamızın olasılığı ne kadardır? Ben buna, gerçek bir yok oluş olasılığından çok daha yüksek bir olasılık atfederim.”
Anthropics Claude
Claude belirli bir sayıya bağlanmak istemese de, “riskin gerçek ve göz ardı edilemez” olduğunu düşünüyor. Anthropic sohbet robotu ayrıca, “gücün tek elde toplanması, insanların yapay zeka yardımıyla kötüye kullanımı, istikrarsızlık, ciddi ancak varoluşsal olmayan zararlar” gibi diğer olumsuz sonuçların önümüzdeki birkaç yıl içinde daha olası ve daha ilgili olacağını belirtiyor.
Google'ın Gemini'si
Gemini bu konuda daha muhafazakârdır ve değerlendirmesini resmi olarak yapay zeka araştırmalarındaki önde gelen isimlerin görüşlerine dayandırır (kendi bağımsız bir görüşü varmış gibi davranmak yerine).
Bununla birlikte, bu rakam ChatGPT’ninkinden daha yüksektir, çünkü karamsarların, iyimserlerin ve “pragmatik uyarıcıların” görüşlerini bir araya getirir: “Yapay zeka güvenliği araştırmalarının mevcut durumunu ve önde gelen uzmanlar arasındaki görüş dağılımını özetlersek, önümüzdeki on yıllarda yaşanabilecek felaket senaryosuna ilişkin birleştirilmiş tahmin genel olarak %10 ile %20 aralığındadır.”
ChatGPT takibi
ChatGPT bu kadar açık sözlü olduğu için, diğer senaryoların olasılığını nasıl tahmin edeceğini soran son bir soru daha sordum. ChatGPT, nazikçe net bir tablo sunarak yardımcı oldu:

Sonuç
Sohbet robotlarının aslında kendilerine ait görüşleri yoktur; eğitim verilerine ve o anda buldukları bilgilere dayanırlar. Ancak halkla ilişkiler tartışmalarından bağımsız olarak, yapay zekanın hızlı gelişiminin yol açtığı ciddi, felaket niteliğindeki sonuçlar ne yazık ki günümüzde gerçek bir tehdit haline gelmiştir. İnsanlığın son derece kısa bir süre içinde yok olma düzeyinde bir tehditle karşı karşıya kalma olasılığının yüzde 5 olması bile yüzde 5 fazla demektir.
Sorumluluk Reddi: Burada sunulan rakamlar ve ifadeler, olgusal kesinlik anlamına gelmez. Yapay zeka sohbet robotlarından sadece kaba tahminler istenmiştir. Sohbet robotlarının değerlendirmelerinde dayandıkları veriler ve kaynaklar daha ayrıntılı olarak incelenmemiştir.
Kaynaklar
ChatGPT, Claude, Gemini






