Notebookcheck Logo

Baseus Spacemate Yerleştirme İstasyonu MacBook Air ile Uygulamalı: Mac ve Windows için 11 ek bağlantı noktası

Liman kulesi. Yerleştirme istasyonu dört ekran çıkışı sunar, 100 W ile Güç Dağıtımı'nı destekler ve toplam 11 bağlantı noktasıyla birlikte gelir. Bir başka güzel özellik de, bağlı tüm ekranları kapatmak için kullanılabilen üstteki düğmedir. Spacemate'i MacBook Air ve Legion Pro 5 üzerinde test ediyoruz ve 11'i 1 arada bağlantı istasyonunun kullanmaya değer olup olmadığını görüyoruz.

En son Baseus'tan şu belgeyi aldık 240 W GaN evrensel güç kaynağı ünitesi ekranlı, 5 cihaza kadar şarj edebilen bir bağlantı istasyonu. Bugün aynı aksesuar üreticisinin 11 portlu bir bağlantı istasyonuna daha yakından bakıyoruz. Kompakt bağlantı istasyonunun Windows ve Mac için versiyonları mevcut. Her iki modele de bir göz atıyor, farklılıkları inceliyor ve her biri 100 avronun üzerinde olan iki bağlantı istasyonunun ne kadar kullanışlı olduğunu kontrol ediyoruz. Bunu yapmak için, cihazı aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli dizüstü bilgisayarlara bağlıyoruz MacBook Air M1, Lenovo Legion Pro 5i, XMG Core 15 M24ve daha yaşlı bir Alienware 13 R3.

Kasa ve tasarım: Sağlam alüminyum, mıknatıslar ve yapışkan ped

Kule şeklindeki yerleştirme istasyonunun gövdesi esas olarak sağlam, gümüş grisi alüminyumdan yapılmıştır, bu da gümüş grisi Apple'un giriş seviyesi dizüstü bilgisayarından biraz daha koyu olsa bile MacBook Air için iyi bir eşleşme olmasını sağlar.

Metal, Spacemate'e kompakt ve iyi yapılmış bir görünüm kazandırıyor. Siyah plastik sadece üst ve alt kısımlarda ve ekranın altında kullanılmış. Bilgisayarı hızlı bir şekilde kilitlemek için kullanılan ışıklı düğme üst kısımda yer alıyor; Windows altında tek bir basış sizi oturum açma ekranına geri götürüyor.

Üst kilit düğmesi...
Üst kilit düğmesi...
...arka ışık ile
...arka ışık ile

Ön tarafta yalnızca dolu bağlantı noktalarını ve iki USB bağlantı noktasını (USB-C ve USB-A) gösteren dikey olarak uzatılmış bir ekran var, yanlar pürüzsüz ve bağlantı noktaları yok ve arkada PC / Mac'e bağlantı için kalıcı olarak takılan USB-C kablosu ve diğer tüm bağlantı noktaları var, daha sonra daha fazlası.

Alt taraf çıkarılabilir, ince taban plakası güçlü mıknatıslar kullanarak kulenin tepesine yapışır (dikkat, parmakların ezilme riski!) ve alt taraf da yapışkan bir ped olarak tasarlanmıştır. Koruyucu filmi sıyırır sıyırmaz, yapışkan plakayı herhangi bir yere takabilir ve ardından yerleştirme istasyonunu manyetik olarak taban plakasına takabilir veya tekrar çıkarabilirsiniz.

Bağlantı göstergeli dikey ekran
Bağlantı göstergeli dikey ekran
Alt tarafında koruyucu film bulunan yapışkan ped
Alt tarafında koruyucu film bulunan yapışkan ped

MAC vs WIN

MAC ve WIN versiyonları görsel olarak da birbirlerinden biraz farklıdır. Yan yana yerleştirildiğinde MAC versiyonunun biraz daha uzun olduğu fark ediliyor. En çarpıcı fark kesinlikle USB-A portlarının rengidir. Bunlar MAC versiyonunda sarı iken, aynı portlar WIN versiyonunda turuncu.

İki model arka bağlantı noktaları ve bunların dağılımı açısından da farklılık göstermektedir, ancak bu konuda daha fazla bilgi aşağıda yer almaktadır.

MAC sol, WIN sağ
MAC sol, WIN sağ

Ambalaj ve aksesuarlar

Yukarıdaki resimde de görebileceğiniz gibi, iki işletim sistemi sürümünün ambalaj tasarımı da farklıdır. Ambalaj kutusunun kendisi kartondan yapılmış, ancak içinde plastik bir kaplama var ve yerleştirme istasyonu da plastik bir filmle sarılmış.

Kutuda sadece bağlantı istasyonu yer alıyor, USB-C bağlantı kablosu doğrudan entegre edilmiş ve çıkarılamıyor. Tek aksesuar hızlı başlangıç kılavuzu ve birkaç küçük çıkartma.

MAC siyah, WIN beyaz
MAC siyah, WIN beyaz
Kutuyu açtıktan hemen sonra
Kutuyu açtıktan hemen sonra

Teknik veriler: MAC ve WIN farklı ekipmanlarla

Aslında MAC ve WIN sürümleri farklı işlevler sunuyor. Örneğin, WIN sürümü dört 4K monitörün bağlanmasına izin verirken, MAC sürümü üçlü monitör kurulumuyla "sınırlı". MacBook Air M1'imiz zaten birden fazla harici monitörü desteklemiyor. Tabii ki, mevcut Pro modeli farklı bir hikaye.

Bununla birlikte, 4K @ 60 Hz özellikleri de maksimum özelliklerdir. İkiden fazla monitör bağlarsanız, yenileme hızı yalnızca 30 Hz'e düşer, örneğin bu özellikle Windows oyuncuları için geçerli olabilir.

WIN MAC
Görüntüler 4x 4K @ 60 Hz (2x HDMI, 2x DisplayPort) 3x 4K @ 60 Hz (3x HDMI)
USB-C 1x 10 Gb/s, 1x Yalnızca Güç Dağıtımı (maks. 100 W) 1x 10 Gb/s, 1x Yalnızca Güç Dağıtımı (maks. 100 W)
USB-A 2x 10 Gb/s (USB-A 3.2), 1x 480 Mb/s (USB-A 2.0, giriş cihazları için) 2x 10 Gb/s (USB-A 3.2), 2x 480 Mb/s (USB-A 2.0, giriş cihazları için)
LAN 1 Gb/s (RJ45) 1 Gb/s (RJ45)
Fiyat 142 avro (şu anda %20 kupon da var) 260 ABD doları (henüz Almanya'da mevcut değil)

Bağlantılar: 11 bağlantı noktası, ancak SD okuyucu yok

Spacemate Serisi kendisini gururla 11'i 1 arada yerleştirme istasyonu olarak sunar. Ön tarafta, hızlı veri bağlantısı için her biri 10 Gb/sn olan bir USB-A ve bir USB-C bağlantı noktası vardır. Burada örneğin USB belleklerinizi hızlıca takabilirsiniz.

Ön bağlantı noktaları: 1x USB-A ve 1x USB-C (her biri 10 Gb/sn)
Ön bağlantı noktaları: 1x USB-A ve 1x USB-C (her biri 10 Gb/sn)

Kalan bağlantılar arka tarafta yer almaktadır. WIN ve MAC versiyonları burada biraz farklılık gösteriyor: ilkinde iki HMDI ve iki DP portu varken, MAC versiyonunda üç HDMI portu var. Bununla birlikte, ikincisinde bir USB Type-A 2.0 bağlantı noktası daha vardır, bu nedenle farenizi ve klavyenizi bu oldukça yavaş bağlantı noktalarına bağlamanız gerekir. WIN modelinde bir adet daha az USB Type-A 2.0 bağlantı noktası vardır, bu nedenle fare ve klavye bağlanırken 10 Gb/s ile daha hızlı USB Type-A bağlantı noktalarından biri engellenir ve bunlardan yalnızca biri arkada bulunur.

Düzenleme de biraz farklıdır: USB-C WIN için üstte, MAC için altta, LAN ve 3,5 mm kulaklık çıkışı taraf değiştiriyor (WIN solda, MAC sağda).

Çok kötü: 11 bağlantı noktasına rağmen, yerleştirme istasyonu bir SD okuyucu ile birlikte gelmiyor, bu nedenle 11'i 1 arada olmasına rağmen tam olarak tedarik edilmiyorsunuz, ancak SD kartlar için ek bir hub taşımanız gerekebilir.

Arkadaki bağlantılar: MAC solda, WIN sağda
Arkadaki bağlantılar: MAC solda, WIN sağda

İlk çalıştırma: Tak ve çalıştır olması gerekmez

MAC versiyonunun mini kılavuzunda Displaylink yazılımını indirip yüklemeniz gerektiği de belirtiliyor. Bu yazılım olmadan, Spacemate aracılığıyla MacBook Air'e bağladığımız harici monitörümüz sinyalsiz kaldı. Yazılımın ekranı kaydetmesine izin verdikten sonra her şey çok iyi çalıştı.

Windows versiyonunda kılavuzdaki yazılım talimatları yoktu, her şey tak ve çalıştır ile çalışmalıydı. Biraz daha eski dizüstü bilgisayar modelimizle (Windows 10 ile 2017'den Alienware 13 R3, dahili monitör devre dışı bırakıldı) spacemate'e bağlı 1440p OLED monitör KTC G27P6 yalnızca 1080p çıkış veriyordu ve her iki harici SSD de Windows tarafından tanınmıyordu. Üreticiye göre, dizüstü bilgisayarla kısmen Thunderbolt 3 bağlantı noktasından kaynaklanabilecek uyumluluk sorunları var. Bir test olarak Spacemate'in MAC versiyonunu Windows dizüstü bilgisayarımıza bağladık ve monitör ile SSD'lerin hemen tanındığını gördük. Görünüşe göre, çok daha pahalı olan MAC versiyonu Windows altında da daha sorunsuz çalışıyor.

Daha sonra Spacemate WIN'i mevcut dizüstü bilgisayarlara bağladık XMG Core 15 M24 ve Lenovo Legion Pro 5 spacemate WIN, 1440p monitör de dahil olmak üzere her iki cihazda da çalıştı ve ZikeDrive SSD herhangi bir sorun olmadan, bu yüzden ilk zorlukları eski Alienware'imize ve sürücülerine yüklüyoruz.

Mac'te yazılım yüklendikten sonra çalışır
Mac'te yazılım yüklendikten sonra çalışır
USB bellek ve harici SSD'ler tanınır
USB bellek ve harici SSD'ler tanınır

Performans: USB üzerinden yaklaşık 10 Gb/sn

USB bağlantı noktalarının performansını aşağıdakileri kullanarak test ettik TeamGroup MP44 SSD test edilen harici SSD muhafazasında Zike ZikeDrive Z666 bu da test edilmiştir.

Önce bir sınıflandırma: Harici SSD, Core 15 dizüstü bilgisayarımızın Thunderbolt bağlantı noktasında doğrudan 3.000 MB/s'nin üzerinde sıralı aktarım hızlarına ulaşmaktadır. MacBook Air ve Core 15'teki Spacemate'in (MAC) USB-C bağlantı noktasında, belirtilen 10 Gb/s'yi oldukça iyi kullanan 1.000 MB/s'nin (Crystaldiskmark 8) biraz altında değerler ölçtük.

Bununla birlikte, Core 15 ve Legion Pro 5 üzerinde Spacemate WIN aracılığıyla 1.000 MB/s'ye yakın değerler de ölçtük.

Ön USB-C (Alienware 13, MAC): Crystaldiskmark 8
Ön USB-C (Alienware 13, MAC): Crystaldiskmark 8
Ön USB-C (Alienware 13, MAC): Crystaldiskmark 6
Ön USB-C (Alienware 13, MAC): Crystaldiskmark 6
Ön USB-C (Alienware 13, MAC): AS SSD
Ön USB-C (Alienware 13, MAC): AS SSD
Ön USB-A (Alienware 13, MAC): Crystaldiskmark 8
Ön USB-A (Alienware 13, MAC): Crystaldiskmark 8
Arka USB-A (10 Gb/sn, Alienware 13, MAC): Crystaldiskmark 8
Arka USB-A (10 Gb/sn, Alienware 13, MAC): Crystaldiskmark 8
Arka USB-A 2.0 (Alienware 13, MAC): Crystaldiskmark 8
Arka USB-A 2.0 (Alienware 13, MAC): Crystaldiskmark 8
Ön USB-C (Core 15, WIN): Crystaldiskmark 6
Ön USB-C (Core 15, WIN): Crystaldiskmark 6
Ön USB-C (Legion Pro 5, WIN): Crystaldiskmark 8
Ön USB-C (Legion Pro 5, WIN): Crystaldiskmark 8

Artılar

+ 11 liman
+ 4 (Win) veya 3 (Mac) monitör bağlantısı
+ iyi USB hızı
+ pratik kilit düğmesi
+ manyetik tutucu ve yapışkan ped

Eksiler

- sD okuyucu yok
- mac yazılımı gerekli
- 3+ monitör ile sadece 30 Hz
- çok yardımcı olmayan kılavuz

Karar: Baseus Spacemate bağlantı istasyonu birçok bağlantı noktası sunuyor, ancak tüm donanım aygıtlarının yerini tutmuyor

Baseus Spacemate 11'i 1 arada yerleştirme istasyonu, Baseus tarafından sağlanmıştır
Baseus Spacemate 11'i 1 arada yerleştirme istasyonu, Baseus tarafından sağlanmıştır

Baseus Spacemate Serisi, alüminyum kasası ile iyi yapılmış ve tam olarak beklendiği gibi çalışan birçok bağlantı noktası sunuyor. Özellikle MacBook (Air) kullanıcıları için bağlantı seçeneklerindeki artış muazzam.

Ne yazık ki kurulum sadece Windows'ta Tak ve Çalıştır şeklinde; yazılımın Mac'e yüklenmesi gerekiyor. Minimalist Hızlı Kılavuz, sorun çıkması durumunda herhangi bir yardım sağlamıyor. Ayrıca, çok sayıda bağlantı noktasına rağmen, maalesef SD okuyucu yok, bu nedenle Spacemate 11'i 1 arada diğer tüm hub'ları geçersiz kılmıyor.

Baseus Spacemate 11'i 1 arada, yüksek hızda birçok bağlantı noktası sunar, ancak SD okuyucusu yoktur ve yalnızca bir yazılım yüklemesinden sonra Mac altında çalışır.

Fiyat ve bulunabilirlik

Amazon.de'de WIN versiyonu düzenli olarak 142 Avro civarındadır, ancak şu anda fiyatı 101,42 Avro'ya düşüren %20' lik bir kupon bulunmaktadır. MAC versiyonu henüz Amazon.de ve diğer perakendecilerde mevcut değildir. Amazon.com'da Mac Spacemate'in fiyatı 260 ABD doları gibi etkileyici bir fiyata mal oluyor. "Cömert" 15 USD'lik kupon bile pek yardımcı olmuyor.

Transparency

The present review sample was given to the author by the manufacturer free of charge for the purposes of review. There was no third-party influence on this review, nor did the manufacturer receive a copy of this review before publication. There was no obligation to publish this review.

Please share our article, every link counts!
> Notebooklar Hakkında Aradığınız Herşey > İnceleme > Baseus Spacemate Yerleştirme İstasyonu MacBook Air ile Uygulamalı: Mac ve Windows için 11 ek bağlantı noktası
Christian Hintze, 2024-06-24 (Update: 2024-06-24)