Realme 16 Pro hakkında sonuç
Realme 16 Pro, büyük OLED ekranlar ve uzun pil ömrü sevenlerin yanı sıra selfie hayranlarının da ilgisini çekmesi gereken, uygun fiyatlı orta sınıfta çekici görünümlü bir akıllı telefon. Uzun süreli güncelleme desteği de realme telefonun lehine konuşuyor.
Ancak, reklamı yapılan özellikleri gerçekten yerine getiremiyor. Hatta 6.500 nitlik muazzam parlaklığa bile yaklaşamıyoruz; aslında OLED panel günlük ölçümlerimizde daha da zayıf. Özellikle hacimli hoparlör sistemi de türünün en iyilerinden biri değil.
Aynı durum, fiyat aralığı için özellikle güçlü olmayan yerleşik MediaTek SoC için de geçerlidir. Poco X8 Pro'nun burada sunabileceği çok daha fazla şey var.
Realme 16 Pro'nun ana kamera ile görüntü kalitesi oldukça çekici, ancak bunu orta sınıfta bir vurgu olarak görmüyoruz - potansiyel alıcılar yüksek megapiksel sayısına aldanmamalı.
Artılar
Eksiler
Realme 16 Pro'nun fiyatı ve bulunabilirliği
Realme 16 Pro'nun 8 GB LPDDR4X RAM ve 256 GB UFS 3.1 belleğe sahip temel yapılandırması, Amazon.de dahil olmak üzere yaklaşık 380 Euro'luk bir RRP'den başlıyor.
İçindekiler
- Realme 16 Pro hakkında sonuç
- Realme 16 Pro'nun özellikleri
- Muhafaza ve özellikler - IP68 ile su geçirmez Android cep telefonu
- İletişim ve kullanım - WiFi'siz ucuz akıllı telefon 7
- Yazılım ve sürdürülebilirlik - Uzun güncellemelere sahip uygun fiyatlı cep telefonu
- Kameralar - 200 MPix ile orta sınıf telefon
- Ekran - OLED ekranlı uygun fiyatlı Android telefonu
- Performans, emisyonlar ve pil ömrü - Android-Büyük pil kapasiteli bataryaya sahip telefon
- Notebookcheck genel değerlendirmesi
- Karşılaştırmada olası alternatifler
Realme 16 Pro'nun özellikleri
Muhafaza ve özellikler - IP68 ile su geçirmez Android cep telefonu
Realme 16 Pro iyi bir yüzeye sahip ve mat yüzey sayesinde parmak izleri neredeyse hiç görünmüyor. Çerçeve ve arka kısım yalnızca plastikten yapılmıştır, bu da dokunuş açısından gözle görülür ödünler olduğu anlamına gelir. Bununla birlikte, malzeme seçimi orta sınıf akıllı telefonun boyutuna göre hoş bir şekilde hafif kalmasına yardımcı oluyor.
Kasa IP68/IP69 sertifikalıdır ve bu nedenle su ve toza karşı özellikle iyi korunmuştur. Ön yüz, %89'un üzerindeki makul ekran yüzey oranı sayesinde modern bir görünüme sahip.
Bu fiyat aralığında her zaman olduğu gibi, USB-C bağlantı noktası yalnızca 2.0 özelliğine sahiptir, bu da kablolu görüntü çıkışının mümkün olmadığı anlamına gelir. Mevcut yüksek bellek fiyatlarına rağmen, realme 16 Pro cömert bir şekilde RAM ile donatılmıştır ve 12 GB'a kadar RAM ile uygulamalar ve daha zorlu oyunlar için yeterli rezerv sunar.
Top 10
» Top 10 Multimedia Notebook listesi
» Top 10 oyun notebooku
» Top 10 bütçeye uygun Ofis/İş Notebook Listesi
» Top 10 Premium Ofis/İş notebookları
» Top 10 Çalışma istasyonu laptopları
» Top 10 Subnotebook listesi
» Top 10 Ultrabooklar
» En iyi 10 dönüştürülebilir modeli
» Seçimi en iyi 10 tablet
» Notebookcheck Top 10 Windows Tabletleri
» Top 10 Subnotebook listesi
» NotebookCheck tarafından incelenen en iyi Notebook ekranları
» Notebookcheck'in 500 Euro altındaki en iyi 10 Notebook listesi
» NotebookCheck tarafından seçilen 300 Euro altındaki en iyi 10 Notebook
» Notebookcheck'in 500 Euro altındaki en iyi 10 Notebook listesi
» Notebookcheck'in Top 10 akıllı telefon listesi
» Notebookcheck'in Top 10 hafif oyun notebookları
İletişim ve kullanım - WiFi'siz ucuz akıllı telefon 7
Realme orta sınıf, hızlı 6 GHz bandına erişim olmadan yalnızca Wi-Fi 6 ile birlikte gelir, bu da ölçümlerimizin hızlı olmaktan başka bir şey olmadığı anlamına gelir. Ancak günlük kullanımda 350 ila 400 MBit/s civarında ölçülen değerler çoğu kullanıcı için yeterli olacaktır.
İki nano-SIM karta ek olarak realme 16 Pro bir eSIM ile de kullanılabiliyor. Frekans kapsamı, tüm cep telefonu standartlarında fiyat aralığı için iyidir. Ancak orta sınıf cep telefonu konumlandırma için sadece tek bant uydu bağlantısına sahip.
Çalışma konusunda da iyi ve kötü yanları var. Optik parmak izi sensörü günlük kullanımda çok iyi ve hızlı çalışırken, titreşim motoru söz konusu olduğunda realme 16 Pro bir değer duygusu yaymıyor. Üretilen titreşimler kesin değil ve çok güçlü görünmüyor.
| Networking | |
| Realme 16 Pro | |
| iperf3 transmit RT-BE96U WiFi7 | |
| iperf3 receive RT-BE96U WiFi7 | |
| Xiaomi Poco X8 Pro | |
| iperf3 transmit AXE11000 | |
| iperf3 receive AXE11000 | |
| Samsung Galaxy A36 5G | |
| iperf3 transmit AXE11000 | |
| iperf3 receive AXE11000 | |
| Motorola Edge 70 Fusion | |
| iperf3 transmit AXE11000 | |
| iperf3 receive AXE11000 | |
| Ortalama 802.11 a/b/g/n/ac/ax | |
| iperf3 transmit AXE11000 | |
| iperf3 receive AXE11000 | |
| iperf3 transmit RT-BE96U WiFi7 | |
| iperf3 receive RT-BE96U WiFi7 | |
| Sınıf ortalaması Smartphone | |
| iperf3 transmit AXE11000 | |
| iperf3 receive AXE11000 | |
| iperf3 transmit RT-BE96U WiFi7 | |
| iperf3 receive RT-BE96U WiFi7 | |
Yazılım ve sürdürülebilirlik - Uzun güncellemelere sahip uygun fiyatlı cep telefonu
Realme, Avrupa için beş büyük Android yükseltmesini ve altı yıl boyunca en son güvenlik güncellemelerini garanti ediyor. Test sırasında realme 16 Pro, Android 16 ve şirket içi realme UI 7.0'ı kullandı.
Üretici, sürdürülebilirlik söz konusu olduğunda düşük bir profil çiziyor. EPREL veritabanında, orta sınıf telefon "C" tamir edilebilirlik sınıfı ile listelenmiştir. Ancak burada da geri dönüşümle ilgili herhangi bir bilgi verilmemektedir.
Realme 16 Pro'nun dış ambalajı plastikten arındırılmış gibi görünüyor.
Kameralar - 200 MPix ile orta sınıf telefon
Bir akıllı telefonla selfie çekmeyi seviyorsanız, en uygun fiyatlı orta sınıfta realme 16 Pro'dan daha iyi bir telefon bulamazsınız.
Ancak, 200 MPix ana kamera karışık duygulara yol açıyor. Gün ışığında Samsung HP5 ile elde edilen sonuçlar oldukça iyi, ancak biraz daha keskinlik isterdik. Renk reprodüksiyonunda da bazı aykırı değerler var. Karanlıkta deklanşöre basma süresi büyük ölçüde artar ve kalite önemli ölçüde düşer.
Realme 16 Pro'da yakınlaştırma yalnızca dijitaldir. Yüksek piksel sayısı sayesinde iki kat büyütme kayıpsızdır. Sonuçlar parlak ışıkta etkileyici, ancak düşük çözünürlüklü 8 MPix ultra geniş açı için aynı şeyi söyleyemeyiz.
Görüntü Karşılaştırma
Bir sahne seçin ve ilk görüntüde gezinin. Tek bir tıklama dokunmatik ekranlardaki konumu değiştirir. Yakınlaştırılmış görüntüye tek tıklamayla orijinal yeni bir pencerede açılır. İlk resimde test cihazının ölçekli fotoğrafı gösterilmektedir.
Main cameraMain cameraLow LightUltra wide angle

Ekran - OLED ekranlı uygun fiyatlı Android telefonu
Realme 16 Pro'nun 6,79 inç AMOLED paneli maksimum 144 Hz kare hızı kullanır ve 6.500 nitlik en yüksek HDR parlaklığına ulaşmalıdır. Ancak, sunulan parlaklık iyi HDR efektleri için de yeterli olmasına rağmen, ölçümlerimizde bunun yarısını bile elde edemedik.
Günlük kullanımla ilgili olan APL testimiz şaşırtıcı derecede zayıftır, çünkü orta sınıf telefon yalnızca tam yüzeyli beyaz ekrana benzer bir değer elde eder - bu bir OLED panel için oldukça sıra dışıdır.
Bazı ifadelere göre, realme parlaklığı kontrol etmek için DC karartma kullanır, bu nedenle Kardeş model Pro+ frekans hakkında kesin bir ayrıntı verilmemiştir. Sadece 120 Hz'lik bir temel frekans ölçtük, bu nedenle PWM'ye duyarlı kişiler satın almadan önce OLED paneli test etmelidir.
| |||||||||||||||||||||||||
Aydınlatma: 96 %
Batarya modunda parlaklık: 1444 cd/m²
Kontrast: ∞:1 (Siyah: 0 cd/m²)
ΔE ColorChecker Calman: 1.78 | ∀{0.5-29.43 Ø4.73}
ΔE Greyscale Calman: 2 | ∀{0.09-98 Ø4.98}
95.3% sRGB (Calman 2D)
Gamma: 2.234
CCT: 6806 K
| Realme 16 Pro AMOLED, 2772x1272, 6.8" | Xiaomi Poco X8 Pro AMOLED, 2756x1268, 6.6" | Samsung Galaxy A36 5G Super AMOLED, 2340x1080, 6.7" | Motorola Edge 70 Fusion AMOLED, 2772x1272, 6.8" | |
|---|---|---|---|---|
| Screen | 1% | -6% | -3% | |
| Brightness middle (cd/m²) | 1444 | 1104 -24% | 1127 -22% | 1501 4% |
| Brightness (cd/m²) | 1414 | 1102 -22% | 1137 -20% | 1476 4% |
| Brightness Distribution (%) | 96 | 97 1% | 98 2% | 96 0% |
| Black Level * (cd/m²) | ||||
| Colorchecker dE 2000 * | 1.78 | 1.2 33% | 1.8 -1% | 1.52 15% |
| Colorchecker dE 2000 max. * | 3.07 | 2.4 22% | 2.8 9% | 3.47 -13% |
| Greyscale dE 2000 * | 2 | 2.1 -5% | 2.1 -5% | 2.6 -30% |
| Gamma | 2.234 98% | 2.22 99% | 2.11 104% | 2.184 101% |
| CCT | 6806 96% | 6472 100% | 6466 101% | 6444 101% |
* ... daha küçük daha iyidir
| Display / APL18 Peak Brightness | |
| Motorola Edge 70 Fusion | |
| Xiaomi Poco X8 Pro | |
| Samsung Galaxy A36 5G | |
| Realme 16 Pro | |
| Display / HDR Peak Brightness | |
| Motorola Edge 70 Fusion | |
| Xiaomi Poco X8 Pro | |
| Realme 16 Pro | |
| Samsung Galaxy A36 5G | |
Ekran Titremesi / PWM (Darbe Genişliği Modülasyonu)
| Ekran titriyor / PWM algılandı | 120 Hz Amplitude: 13 % | ||
Ekran arka ışığı 120 Hz'de titriyor (en kötü durum, örneğin PWM kullanılması) . 120 Hz frekansı çok düşüktür, bu nedenle titreme, uzun süreli kullanımdan sonra göz yorgunluğuna ve baş ağrısına neden olabilir. Karşılaştırıldığında: Test edilen tüm cihazların %52 %'si ekranı karartmak için PWM kullanmıyor. PWM tespit edilirse, ortalama 7857 (minimum: 5 - maksimum: 343500) Hz ölçüldü. | |||
Sabit yakınlaştırma seviyesi ve farklı parlaklık ayarlarıyla ölçüm serisi (Minimum parlaklıktaki genlik eğrisi düz görünüyor, ancak bu ölçeklendirmeden kaynaklanıyor. Bilgi kutusu, minimum parlaklıktaki genliğin büyütülmüş versiyonunu gösterir)
Yanıt Sürelerini Görüntüle
| ↔ Tepki Süresi Siyahtan Beyaza | ||
|---|---|---|
| 1.2 ms ... yükseliş ↗ ve sonbahar↘ birleşimi | ↗ 0.6 ms yükseliş | |
| ↘ 0.6 ms sonbahar | ||
| Ekran, testlerimizde çok hızlı yanıt oranları gösteriyor ve hızlı oyun oynamaya çok uygun olmalı. Karşılaştırıldığında, test edilen tüm cihazlar 0.1 (minimum) ile 240 (maksimum) ms arasında değişir. » Tüm cihazların 6 %'si daha iyi. Bu, ölçülen yanıt süresinin test edilen tüm cihazların ortalamasından (19.9 ms) daha iyi olduğu anlamına gelir. | ||
| ↔ Tepki Süresi %50 Griden %80 Griye | ||
| 8.4 ms ... yükseliş ↗ ve sonbahar↘ birleşimi | ↗ 7.9 ms yükseliş | |
| ↘ 0.5 ms sonbahar | ||
| Ekran, testlerimizde hızlı yanıt oranları gösteriyor ve oyun oynamaya uygun olmalı. Karşılaştırıldığında, test edilen tüm cihazlar 0.165 (minimum) ile 636 (maksimum) ms arasında değişir. » Tüm cihazların 22 %'si daha iyi. Bu, ölçülen yanıt süresinin test edilen tüm cihazların ortalamasından (31.2 ms) daha iyi olduğu anlamına gelir. | ||
Performans, emisyonlar ve pil ömrü - Android-Büyük pil kapasiteli bataryaya sahip telefon
Realme 16 Pro, MediaTek Dimensity 7300 Max ile donatılmıştır, ancak bu cihaz kıyaslama paketimizde "normal" bir cihazdan daha iyi performans göstermemektedir Dimensity 7300 ile Mali-G615 MP2. Bu nedenle orta sınıf telefon bu fiyat aralığı için gerçekten güçlü değildir ve "gecikmesiz" ve "tereyağlı pürüzsüz" gibi reklamı yapılan özellikler günlük kullanımda realme 16 Pro tarafından korunamaz.
Stereo hoparlörler uygun fiyatlı orta sınıf için iyi, ancak daha yüksek ses seviyelerinde hızlı bir şekilde tiz ses çıkarıyor. Üretici "%300 ultra ses" reklamı yapıyor, böylece sesi normal seviyenin ötesine çıkarabilirsiniz, ancak pembe gürültü ölçümümüz seste neredeyse hiç derinlik göstermiyor. Hoparlörler de gerçekten yüksek ses çıkarmıyor.
Realme, USB-C üzerinden 45 watt'a kadar şarj edilebilen 6.500 mAh'lik büyük bir pil takıyor. Wi-Fi testimizde, bir günün üzerinde çok iyi bir pil ömrü elde ettik.
| Jetstream 2 - 2.0 Total | |
| Sınıf ortalaması Smartphone (59.7 - 423, n=128, son 2 yıl) | |
| Motorola Edge 70 Fusion | |
| Samsung Galaxy A36 5G | |
| Realme 16 Pro | |
| Ortalama MediaTek Dimensity 7300 (60.2 - 138.5, n=9) | |
| Realme 16 Pro | Xiaomi Poco X8 Pro | Samsung Galaxy A36 5G | Motorola Edge 70 Fusion | Ortalama 256 GB UFS 3.1 Flash | Sınıf ortalaması Smartphone | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AndroBench 3-5 | 28% | -65% | 2% | -22% | -2% | |
| Sequential Read 256KB (MB/s) | 1836.83 | 3576.86 95% | 968.34 -47% | 2049.4 12% | 1768 ? -4% | 2243 ? 22% |
| Sequential Write 256KB (MB/s) | 1723.54 | 3565.14 107% | 166.77 -90% | 1825.9 6% | 1225 ? -29% | 1924 ? 12% |
| Random Read 4KB (MB/s) | 371.21 | 324.76 -13% | 233.98 -37% | 351.2 -5% | 289 ? -22% | 307 ? -17% |
| Random Write 4KB (MB/s) | 472.02 | 112.05 -76% | 62.58 -87% | 452.1 -4% | 325 ? -31% | 363 ? -23% |
(±) Üst taraftaki maksimum sıcaklık, 35.3 °C / 96 F ortalamasına kıyasla 42 °C / 108 F'dir. , Smartphone sınıfı için 21.9 ile 247 °C arasında değişir.
(±) Alt kısım, 34 °C / 93 F ortalamasına kıyasla maksimum 43.5 °C / 110 F'ye kadar ısınır
(+) Boşta kullanımda, üst tarafın ortalama sıcaklığı 26.6 °C / 80 F olup, cihazın 32.9 °C / 91 F.
3DMark Stres Testleri
| 3DMark | |
| Wild Life Stress Test Stability | |
| Samsung Galaxy A36 5G | |
| Motorola Edge 70 Fusion | |
| Realme 16 Pro | |
| Xiaomi Poco X8 Pro | |
| Wild Life Extreme Stress Test | |
| Realme 16 Pro | |
| Samsung Galaxy A36 5G | |
| Motorola Edge 70 Fusion | |
| Xiaomi Poco X8 Pro | |
Realme 16 Pro ses analizi
(+) | hoparlörler nispeten yüksek sesle çalabilir (84.7 dB)
Bas 100 - 315Hz
(-) | neredeyse hiç bas yok - ortalama olarak medyandan 22.7% daha düşük
(-) | bas doğrusal değildir (21.3% delta ile önceki frekans)
Ortalar 400 - 2000 Hz
(±) | daha yüksek ortalar - ortalama olarak medyandan 7.4% daha yüksek
(±) | Ortaların doğrusallığı ortalamadır (7.9% delta - önceki frekans)
Yüksekler 2 - 16 kHz
(+) | dengeli yüksekler - medyandan yalnızca 3.8% uzakta
(±) | Yükseklerin doğrusallığı ortalamadır (7.3% delta - önceki frekans)
Toplam 100 - 16.000 Hz
(±) | Genel sesin doğrusallığı ortalamadır (24% ortancaya göre fark)
Aynı sınıfla karşılaştırıldığında
» Bu sınıftaki tüm test edilen cihazların %56%'si daha iyi, 8% benzer, 36% daha kötüydü
» En iyisinin deltası 11% idi, ortalama 34% idi, en kötüsü 134% idi
Test edilen tüm cihazlarla karşılaştırıldığında
» Test edilen tüm cihazların %72'si daha iyi, 6 benzer, % 22 daha kötüydü
» En iyisinin deltası 4% idi, ortalama 24% idi, en kötüsü 134% idi
Motorola Edge 70 Fusion ses analizi
(±) | hoparlör ses yüksekliği ortalama ama iyi (78.5 dB)
Bas 100 - 315Hz
(-) | neredeyse hiç bas yok - ortalama olarak medyandan 20.3% daha düşük
(-) | bas doğrusal değildir (25.6% delta ile önceki frekans)
Ortalar 400 - 2000 Hz
(±) | daha yüksek ortalar - ortalama olarak medyandan 8.1% daha yüksek
(-) | mid'ler doğrusal değildir (15% delta ile önceki frekans)
Yüksekler 2 - 16 kHz
(+) | dengeli yüksekler - medyandan yalnızca 3.9% uzakta
(±) | Yükseklerin doğrusallığı ortalamadır (13% delta - önceki frekans)
Toplam 100 - 16.000 Hz
(-) | genel ses doğrusal değildir (35.7% ortancaya göre fark)
Aynı sınıfla karşılaştırıldığında
» Bu sınıftaki tüm test edilen cihazların %85%'si daha iyi, 1% benzer, 14% daha kötüydü
» En iyisinin deltası 11% idi, ortalama 34% idi, en kötüsü 134% idi
Test edilen tüm cihazlarla karşılaştırıldığında
» Test edilen tüm cihazların %94'si daha iyi, 1 benzer, % 5 daha kötüydü
» En iyisinin deltası 4% idi, ortalama 24% idi, en kötüsü 134% idi
| Realme 16 Pro 6500 mAh | Xiaomi Poco X8 Pro 6500 mAh | Samsung Galaxy A36 5G 5000 mAh | Motorola Edge 70 Fusion 7000 mAh | |
|---|---|---|---|---|
| Pil Çalışma Süresi | ||||
| WiFi v1.3 (h) | 26.3 | 19.4 -26% | 14.8 -44% | 24.5 -7% |
Notebookcheck genel değerlendirmesi
Realme 16 Pro
- 05/09/2026 v8
Marcus Herbrich
Karşılaştırmada olası alternatifler
Resim | Modeli / incelemeler | Fiyat | Ağırlık | Sürücü | Ekran |
|---|---|---|---|---|---|
| Realme 16 Pro MediaTek Dimensity 7300 ⎘ ARM Mali-G615 MP2 ⎘ 8 GB Bellek, 256 GB | Liste fiyatı: 380€ | 192 g | 256 GB UFS 3.1 Flash | 6.78" 2772x1272 450 PPI AMOLED | |
| Xiaomi Poco X8 Pro MediaTek Dimensity 8500 ⎘ ARM Mali-G720 MP8 ⎘ 12 GB Bellek, 512 GB | Amazon: Liste fiyatı: 400€ | 202 g | 512 GB UFS 4.1 Flash | 6.59" 2756x1268 460 PPI AMOLED | |
| Samsung Galaxy A36 5G Qualcomm Snapdragon 6 Gen 3 ⎘ Qualcomm Adreno 710 ⎘ 6 GB Bellek, 256 GB | Amazon: Liste fiyatı: 379€ | 195 g | 256 GB UFS 3.1 Flash | 6.70" 2340x1080 385 PPI Super AMOLED | |
| Motorola Edge 70 Fusion Qualcomm Snapdragon 7s Gen 3 ⎘ Qualcomm Adreno 810 ⎘ 8 GB Bellek, 256 GB | Amazon: Liste fiyatı: 420€ | 193 g | 256 GB UFS 3.1 Flash | 6.78" 2772x1272 450 PPI AMOLED |
Şeffaflık
İncelenecek cihazların seçimi editör ekibimiz tarafından yapılır. Test örneği, bu incelemenin amacı doğrultusunda üretici veya perakendeci tarafından yazara ödünç olarak sağlanmıştır. Borç verenin bu inceleme üzerinde herhangi bir etkisi olmadığı gibi, üretici de yayınlanmadan önce bu incelemenin bir kopyasını almamıştır. Bu incelemeyi yayınlama zorunluluğu yoktu. Bağımsız bir medya şirketi olarak Notebookcheck, üreticilerin, perakendecilerin veya yayıncıların otoritesine tabi değildir.
Notebookcheck bu şekilde test yapıyor
Notebookcheck, tüm sonuçların karşılaştırılabilir olmasını sağlamak için her yıl yüzlerce dizüstü bilgisayarı ve akıllı telefonu standart prosedürler kullanarak bağımsız olarak inceliyor. Yaklaşık 20 yıldır test yöntemlerimizi sürekli olarak geliştirdik ve bu süreçte endüstri standartlarını belirledik. Test laboratuvarlarımızda deneyimli teknisyenler ve editörler tarafından yüksek kaliteli ölçüm ekipmanları kullanılmaktadır. Bu testler çok aşamalı bir doğrulama sürecini içerir. Karmaşık derecelendirme sistemimiz, nesnelliği koruyan yüzlerce sağlam temellere dayanan ölçüm ve kıyaslamaya dayanmaktadır.































