Realme 16 Pro Plus hakkında karar
Realme 16 Pro+ incelememizde neredeyse hiç zayıf yöne sahip değil ve fiyat aralığına göre iyi bir donanıma sahip: Hızlı bir işlemci, zoom çekimler için de uygun olan yüksek çözünürlüklü bir kamera, parlak bir ekran ve şık, yüksek kaliteli bir kasa ile birçok şeyi doğru yapıyor.
Buna ek olarak, yüksek ve güzel ses veren hoparlörler, bol miktarda dayanıklılığa sahip büyük bir pil ve IP sertifikası elde edersiniz, böylece havuzda cep telefonunuz olmadan yapmak zorunda kalmazsınız.
Bununla birlikte, güncelleme politikası sadece ortalamadır ve bir USB 2.0 portu ile idare etmeniz gerekir. Ayrıca bellek genişletme için microSD yuvası veya 6 GHz bandında WiFi yok.
Bu nedenle bazı üst düzey özellikler eksiktir, ancak genel olarak realme 16 Pro Plus makul bir fiyata çok yönlü bir pakettir.
Artılar
Eksiler
Fiyat ve bulunabilirlik
Amazon.com'da, orta sınıf telefon için yaklaşık 600 ABD doları ödersiniz.
İçindekiler
- Realme 16 Pro Plus hakkında karar
- Teknik Özellikler
- Kasa ve özellikler - arka kısımda silikon malzeme
- İletişim ve çalışma - Düzgün giriş
- Yazılım ve sürdürülebilirlik - Android 20 adresine kadar
- Kameralar - Yakınlaştırmaya izin verilir
- Ekran - Maalesef hafif yeşil renk tonu
- Performans, emisyonlar ve pil ömrü - güçlü ve uzun ömürlü
- Notebookcheck genel değerlendirmesi
- Karşılaştırmada olası alternatifler
Teknik Özellikler
Kasa ve özellikler - arka kısımda silikon malzeme
Realme 16 Pro+ üç renk seçeneğiyle sunuluyor: Master Gold ve Pebble Grey olarak adlandırılan bej versiyonun arka yüzünde, dokunması çok hoş olan ve hafif deri benzeri bir dokuya sahip organik silikon malzeme bulunuyor.
Pembe versiyon ise pürüzsüz bir yüzeye sahip, ancak aynı zamanda birkaç gram daha hafif ve biraz daha ince. Yansıtıcı krom tasarımlı kamera modülü, Motorola telefonlarından aşina olduğumuz gibi hafif bir kavisle arka kısma entegre edilmiştir.
Tüm modeller IP68/IP69 sertifikalıdır ve bu nedenle zarar görmeden sığ suya daldırılabilir.
Test cihazımız 256 GB yığın depolama alanı ve 8 GB RAM ile geliyor, 128 veya 512 GB depolama alanı ve 12 GB'a kadar RAM'e sahip modeller de uluslararası olarak mevcut.
Ne yazık ki, bir USB 2.0 portu ile yetinmek zorundasınız ve bu nedenle kablolu görüntü çıkışı yok. Bununla birlikte, örneğin televizyonları uzaktan kontrol etmek için kullanılabilecek bir kızılötesi sensör bulunmaktadır.
Top 10
» Top 10 Multimedia Notebook listesi
» Top 10 oyun notebooku
» Top 10 bütçeye uygun Ofis/İş Notebook Listesi
» Top 10 Premium Ofis/İş notebookları
» Top 10 Çalışma istasyonu laptopları
» Top 10 Subnotebook listesi
» Top 10 Ultrabooklar
» En iyi 10 dönüştürülebilir modeli
» Seçimi en iyi 10 tablet
» Notebookcheck Top 10 Windows Tabletleri
» Top 10 Subnotebook listesi
» NotebookCheck tarafından incelenen en iyi Notebook ekranları
» Notebookcheck'in 500 Euro altındaki en iyi 10 Notebook listesi
» NotebookCheck tarafından seçilen 300 Euro altındaki en iyi 10 Notebook
» Notebookcheck'in 500 Euro altındaki en iyi 10 Notebook listesi
» Notebookcheck'in Top 10 akıllı telefon listesi
» Notebookcheck'in Top 10 hafif oyun notebookları
İletişim ve çalışma - Düzgün giriş
Realme 16 Pro+, WLAN bağlantıları için daha az meşgul olan 6 GHz ağı olmadan idare etmek zorundadır, ancak yine de hızlı ve nispeten istikrarlı bağlantılar elde eder.
Telefonun uluslararası alanda da kullanılabilmesi için birçok 4G ve 5G frekansı mevcuttur. GPS veya Beidou gibi çeşitli uydu ağları aracılığıyla konumlandırılır.
144 Hz'e varan ekran, dokunmatik ekran girişlerini çok hızlı bir şekilde işleyebilir ve bu da işlemi çok akıcı hale getirir. Sadece ekranın köşelere uzanan kenarları zaman zaman kullanım hatalarına neden olabilir.
Ekranın arkasında bir parmak izi sensörü gizlenmiştir. Güvenilir bir şekilde çalışıyor. Yüz tanıma kullanarak telefonun kilidini açmak da mümkün, ancak burada yalnızca 2D yöntemi kullanılıyor.
| Networking | |
| Realme 16 Pro+ | |
| iperf3 transmit GT-BE19000 WiFi7 | |
| iperf3 receive GT-BE19000 WiFi7 | |
| Realme 14 Pro+ | |
| iperf3 transmit AXE11000 | |
| iperf3 receive AXE11000 | |
| Xiaomi Poco X8 Pro | |
| iperf3 transmit AXE11000 | |
| iperf3 receive AXE11000 | |
| Nothing Phone (4a) Pro | |
| iperf3 transmit AXE11000 6GHz | |
| iperf3 receive AXE11000 6GHz | |
| Motorola Edge 70 Fusion | |
| iperf3 transmit AXE11000 | |
| iperf3 receive AXE11000 | |
| Ortalama 802.11 a/b/g/n/ac/ax | |
| iperf3 transmit AXE11000 | |
| iperf3 receive AXE11000 | |
| iperf3 transmit AXE11000 6GHz | |
| iperf3 receive AXE11000 6GHz | |
| iperf3 transmit GT-BE19000 WiFi7 | |
| iperf3 receive GT-BE19000 WiFi7 | |
| Sınıf ortalaması Smartphone | |
| iperf3 transmit AXE11000 | |
| iperf3 receive AXE11000 | |
| iperf3 transmit AXE11000 6GHz | |
| iperf3 receive AXE11000 6GHz | |
| iperf3 transmit GT-BE19000 WiFi7 | |
| iperf3 receive GT-BE19000 WiFi7 | |
Yazılım ve sürdürülebilirlik - Android 20 adresine kadar
Android 16 önceden yüklenmiştir, güvenlik yamaları Nisan 2026'dan kalmadır ve bu nedenle bu inceleme sırasında hala oldukça günceldir.
Üreticiye göre, üç büyük Android güncellemesi ve dört yıllık güvenlik yamaları bekleyebilirsiniz. Bu aslında AB direktifleri için çok kısa.
Realme, arka yüzdeki "çevre dostu" organik silikon malzemeden bahsediyor, ancak bunu daha ayrıntılı olarak belirtmiyor. Sürdürülebilirlik konusunda daha fazla bilgi bulamadık.
Kameralar - Yakınlaştırmaya izin verilir
200 megapiksel ana kamerası ve 3,5x'e kadar hibrit optik zoom için telefoto kamerasıyla telefon çok iyi konumlandırılmış. Ana sensörün yüksek çözünürlüğü sayesinde, görüntüyü kırparak da yakınlaştırma efektleri elde edilebilir, yani 10x yakınlaştırılmış görüntüler bile oldukça çekici görünür.
Genel olarak, ana kameradan gelen görüntüler düşük ışıkta bile oldukça keskin ve ayrıntılı görünüyor. Öte yandan geniş açılı kamera birkaç ayrıntı daha aktarabilir.
Ön tarafta 50 megapiksel selfie kamerası var. Oldukça saygın portreler çekiyor.
Görüntü Karşılaştırma
Bir sahne seçin ve ilk görüntüde gezinin. Tek bir tıklama dokunmatik ekranlardaki konumu değiştirir. Yakınlaştırılmış görüntüye tek tıklamayla orijinal yeni bir pencerede açılır. İlk resimde test cihazının ölçekli fotoğrafı gösterilmektedir.
Hauptkamera PflanzeHauptkamera UmgebungHauptkamera Low LightWeitwinkelkamera

Ekran - Maalesef hafif yeşil renk tonu
Ekran 1.775 cd/m²'ye kadar çok parlak olabiliyor ve bu nedenle dış mekandaki yansımaları da gölgede bırakıyor. Ne yazık ki kahverengi tonlar en iyi şekilde görüntülenmiyor ve açık gri tonlarda hafif bir yeşil ton görülüyor.
PWM titremesini 90 Hz'de ölçtük, DC karartma mevcut, ancak üretici frekans hakkında bir şey söylemiyor. Hassas kişiler satın almadan önce ekranı kesinlikle test etmelidir.
| |||||||||||||||||||||||||
Aydınlatma: 97 %
Batarya modunda parlaklık: 1775 cd/m²
Kontrast: ∞:1 (Siyah: 0 cd/m²)
ΔE ColorChecker Calman: 2.29 | ∀{0.5-29.43 Ø4.74}
ΔE Greyscale Calman: 3.8 | ∀{0.09-98 Ø4.98}
93.9% sRGB (Calman 2D)
Gamma: 2.219
CCT: 6418 K
| Realme 16 Pro+ AMOLED, 2800x1280, 6.8" | Realme 14 Pro+ OLED, 2800x1272, 6.8" | Xiaomi Poco X8 Pro AMOLED, 2756x1268, 6.6" | Nothing Phone (4a) Pro AMOLED, 2800x1260, 6.8" | Motorola Edge 70 Fusion AMOLED, 2772x1272, 6.8" | |
|---|---|---|---|---|---|
| Screen | 14% | 12% | 7% | 12% | |
| Brightness middle (cd/m²) | 1775 | 1169 -34% | 1104 -38% | 1604 -10% | 1501 -15% |
| Brightness (cd/m²) | 1744 | 1148 -34% | 1102 -37% | 1585 -9% | 1476 -15% |
| Brightness Distribution (%) | 97 | 94 -3% | 97 0% | 95 -2% | 96 -1% |
| Black Level * (cd/m²) | |||||
| Colorchecker dE 2000 * | 2.29 | 1.17 49% | 1.2 48% | 1.9 17% | 1.52 34% |
| Colorchecker dE 2000 max. * | 5.41 | 2.38 56% | 2.4 56% | 4.3 21% | 3.47 36% |
| Greyscale dE 2000 * | 3.8 | 1.9 50% | 2.1 45% | 2.9 24% | 2.6 32% |
| Gamma | 2.219 99% | 2.249 98% | 2.22 99% | 2.27 97% | 2.184 101% |
| CCT | 6418 101% | 6732 97% | 6472 100% | 7083 92% | 6444 101% |
* ... daha küçük daha iyidir
| Display / APL18 Peak Brightness | |
| Realme 16 Pro+ | |
| Motorola Edge 70 Fusion | |
| Xiaomi Poco X8 Pro | |
| Nothing Phone (4a) Pro | |
| Display / HDR Peak Brightness | |
| Realme 16 Pro+ | |
| Motorola Edge 70 Fusion | |
| Xiaomi Poco X8 Pro | |
| Nothing Phone (4a) Pro | |
Ekran Titremesi / PWM (Darbe Genişliği Modülasyonu)
| Ekran titriyor / PWM algılandı | 90 Hz Amplitude: 14 % | ||
Ekran arka ışığı 90 Hz'de titriyor (en kötü durum, örneğin PWM kullanılması) . 90 Hz frekansı çok düşüktür, bu nedenle titreme, uzun süreli kullanımdan sonra göz yorgunluğuna ve baş ağrısına neden olabilir. Karşılaştırıldığında: Test edilen tüm cihazların %52 %'si ekranı karartmak için PWM kullanmıyor. PWM tespit edilirse, ortalama 7867 (minimum: 5 - maksimum: 343500) Hz ölçüldü. | |||
Sabit yakınlaştırma seviyesi ve farklı parlaklık ayarlarıyla ölçüm serisi (Minimum parlaklıktaki genlik eğrisi düz görünüyor, ancak bu ölçeklendirmeden kaynaklanıyor. Bilgi kutusu, minimum parlaklıktaki genliğin büyütülmüş versiyonunu gösterir)
Yanıt Sürelerini Görüntüle
| ↔ Tepki Süresi Siyahtan Beyaza | ||
|---|---|---|
| 1.3 ms ... yükseliş ↗ ve sonbahar↘ birleşimi | ↗ 0.7 ms yükseliş | |
| ↘ 0.6 ms sonbahar | ||
| Ekran, testlerimizde çok hızlı yanıt oranları gösteriyor ve hızlı oyun oynamaya çok uygun olmalı. Karşılaştırıldığında, test edilen tüm cihazlar 0.1 (minimum) ile 240 (maksimum) ms arasında değişir. » Tüm cihazların 7 %'si daha iyi. Bu, ölçülen yanıt süresinin test edilen tüm cihazların ortalamasından (19.9 ms) daha iyi olduğu anlamına gelir. | ||
| ↔ Tepki Süresi %50 Griden %80 Griye | ||
| 1.6 ms ... yükseliş ↗ ve sonbahar↘ birleşimi | ↗ 1 ms yükseliş | |
| ↘ 0.6 ms sonbahar | ||
| Ekran, testlerimizde çok hızlı yanıt oranları gösteriyor ve hızlı oyun oynamaya çok uygun olmalı. Karşılaştırıldığında, test edilen tüm cihazlar 0.165 (minimum) ile 636 (maksimum) ms arasında değişir. » Tüm cihazların 8 %'si daha iyi. Bu, ölçülen yanıt süresinin test edilen tüm cihazların ortalamasından (31.2 ms) daha iyi olduğu anlamına gelir. | ||
Performans, emisyonlar ve pil ömrü - güçlü ve uzun ömürlü
Bu Qualcomm Snapdragon 7 Gen 4 oldukça güçlüdür ve 450 avro civarındaki bir telefona uygundur. Bu Poco X8 Pro bu fiyat aralığında daha da fazla performansın mümkün olduğunu gösteriyor, ancak realme 16 Pro+ günlük kullanımda takılmadan idare ediyor ve daha zorlu uygulamaları da yönetiyor.
3D performansı iyi, bu nedenle bir veya iki mobil oyun oynayabilirsiniz.
Uzun süreli yüksek yük altında yüzey önemli ölçüde ısınabilse bile telefonun neredeyse hiç yavaşlamaması da sevindirici.
Hoparlörler güçlü olabilir ve genel olarak iyi dengelenmiş bir ses sunar. Birçok Bluetooth ses codec'i, iyi ses kalitesine sahip kulaklıkların basit, kablosuz bağlantısını sağlar.
7.000 mAh kapasiteli pil oldukça güçlüdür ve 23 saatin üzerinde çok iyi bir çalışma süresine sahiptir. Hızlı şarj teknolojisi sayesinde bir saatten kısa bir sürede yeniden şarj edilebiliyor.
| Realme 16 Pro+ | Realme 14 Pro+ | Xiaomi Poco X8 Pro | Nothing Phone (4a) Pro | Motorola Edge 70 Fusion | Ortalama 256 GB UFS 3.1 Flash | Sınıf ortalaması Smartphone | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AndroBench 3-5 | 7% | 31% | 18% | 10% | -16% | 4% | |
| Sequential Read 256KB (MB/s) | 1997 | 2002 0% | 3576.86 79% | 1977.37 -1% | 2049.4 3% | 1768 ? -11% | 2229 ? 12% |
| Sequential Write 256KB (MB/s) | 1729 | 1760 2% | 3565.14 106% | 1738.18 1% | 1825.9 6% | 1225 ? -29% | 1910 ? 10% |
| Random Read 4KB (MB/s) | 299 | 366 22% | 324.76 9% | 409.28 37% | 351.2 17% | 289 ? -3% | 306 ? 2% |
| Random Write 4KB (MB/s) | 402 | 411 2% | 112.05 -72% | 547.62 36% | 452.1 12% | 325 ? -19% | 362 ? -10% |
(-) Üst taraftaki maksimum sıcaklık, 35.2 °C / 95 F ortalamasına kıyasla 48 °C / 118 F'dir. , Smartphone sınıfı için 21.9 ile 247 °C arasında değişir.
(-) Alt kısım, 34 °C / 93 F ortalamasına kıyasla maksimum 48.2 °C / 119 F'ye kadar ısınır
(+) Boşta kullanımda, üst tarafın ortalama sıcaklığı 25.8 °C / 78 F olup, cihazın 32.9 °C / 91 F.
3DMark Stres Testleri
| 3DMark | |
| Wild Life Stress Test Stability | |
| Nothing Phone (4a) Pro | |
| Realme 16 Pro+ | |
| Motorola Edge 70 Fusion | |
| Realme 14 Pro+ | |
| Xiaomi Poco X8 Pro | |
| Wild Life Extreme Stress Test | |
| Realme 14 Pro+ | |
| Nothing Phone (4a) Pro | |
| Realme 16 Pro+ | |
| Motorola Edge 70 Fusion | |
| Xiaomi Poco X8 Pro | |
| Solar Bay Stress Test Stability | |
| Xiaomi Poco X8 Pro | |
| Steel Nomad Light Stress Test Stability | |
| Realme 16 Pro+ | |
| Realme 14 Pro+ | |
| Nothing Phone (4a) Pro | |
| Xiaomi Poco X8 Pro | |
Realme 16 Pro+ ses analizi
(+) | hoparlörler nispeten yüksek sesle çalabilir (87 dB)
Bas 100 - 315Hz
(-) | neredeyse hiç bas yok - ortalama olarak medyandan 32.6% daha düşük
(-) | bas doğrusal değildir (18.4% delta ile önceki frekans)
Ortalar 400 - 2000 Hz
(±) | daha yüksek ortalar - ortalama olarak medyandan 8.4% daha yüksek
(+) | orta frekanslar doğrusaldır (6.7% deltadan önceki frekansa)
Yüksekler 2 - 16 kHz
(+) | dengeli yüksekler - medyandan yalnızca 3.6% uzakta
(+) | yüksekler doğrusaldır (5.8% deltadan önceki frekansa)
Toplam 100 - 16.000 Hz
(±) | Genel sesin doğrusallığı ortalamadır (27.4% ortancaya göre fark)
Aynı sınıfla karşılaştırıldığında
» Bu sınıftaki tüm test edilen cihazların %71%'si daha iyi, 5% benzer, 24% daha kötüydü
» En iyisinin deltası 11% idi, ortalama 35% idi, en kötüsü 134% idi
Test edilen tüm cihazlarla karşılaştırıldığında
» Test edilen tüm cihazların %83'si daha iyi, 4 benzer, % 13 daha kötüydü
» En iyisinin deltası 4% idi, ortalama 24% idi, en kötüsü 134% idi
Motorola Edge 70 Fusion ses analizi
(±) | hoparlör ses yüksekliği ortalama ama iyi (78.5 dB)
Bas 100 - 315Hz
(-) | neredeyse hiç bas yok - ortalama olarak medyandan 20.3% daha düşük
(-) | bas doğrusal değildir (25.6% delta ile önceki frekans)
Ortalar 400 - 2000 Hz
(±) | daha yüksek ortalar - ortalama olarak medyandan 8.1% daha yüksek
(-) | mid'ler doğrusal değildir (15% delta ile önceki frekans)
Yüksekler 2 - 16 kHz
(+) | dengeli yüksekler - medyandan yalnızca 3.9% uzakta
(±) | Yükseklerin doğrusallığı ortalamadır (13% delta - önceki frekans)
Toplam 100 - 16.000 Hz
(-) | genel ses doğrusal değildir (35.7% ortancaya göre fark)
Aynı sınıfla karşılaştırıldığında
» Bu sınıftaki tüm test edilen cihazların %85%'si daha iyi, 1% benzer, 14% daha kötüydü
» En iyisinin deltası 11% idi, ortalama 35% idi, en kötüsü 134% idi
Test edilen tüm cihazlarla karşılaştırıldığında
» Test edilen tüm cihazların %94'si daha iyi, 1 benzer, % 5 daha kötüydü
» En iyisinin deltası 4% idi, ortalama 24% idi, en kötüsü 134% idi
| Realme 16 Pro+ 7000 mAh | Realme 14 Pro+ 6000 mAh | Xiaomi Poco X8 Pro 6500 mAh | Nothing Phone (4a) Pro 5080 mAh | Motorola Edge 70 Fusion 7000 mAh | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pil Çalışma Süresi | -17% | -16% | -22% | 6% | |
| WiFi v1.3 (h) | 23.1 | 19.2 -17% | 19.4 -16% | 18 -22% | 24.5 6% |
| Reader / Idle (h) | 39.3 | ||||
| Load (h) | 5.4 |
Notebookcheck genel değerlendirmesi
Realme 16 Pro+
- 05/11/2026 v8
Florian Schmitt
Karşılaştırmada olası alternatifler
Resim | Modeli / incelemeler | Fiyat | Ağırlık | Sürücü | Ekran |
|---|---|---|---|---|---|
| Realme 16 Pro+ Qualcomm Snapdragon 7 Gen 4 SM7750-AB ⎘ Qualcomm Adreno 722 ⎘ 8 GB Bellek, 256 GB | Liste fiyatı: 449€ | 203 g | 256 GB UFS 3.1 Flash | 6.80" 2800x1280 453 PPI AMOLED | |
| Realme 14 Pro+ Qualcomm Snapdragon 7s Gen 3 ⎘ Qualcomm Adreno 810 ⎘ 12 GB Bellek, 512 GB | Liste fiyatı: 499€ | 194 g | 512 GB UFS 3.1 Flash | 6.83" 2800x1272 450 PPI OLED | |
| Xiaomi Poco X8 Pro MediaTek Dimensity 8500 ⎘ ARM Mali-G720 MP8 ⎘ 12 GB Bellek, 512 GB | Amazon: Liste fiyatı: 400€ | 202 g | 512 GB UFS 4.1 Flash | 6.59" 2756x1268 460 PPI AMOLED | |
| Nothing Phone (4a) Pro Qualcomm Snapdragon 7 Gen 4 SM7750-AB ⎘ Qualcomm Adreno 722 ⎘ 12 GB Bellek, 256 GB | Amazon: Liste fiyatı: 549€ | 210 g | 256 GB UFS 3.1 Flash | 6.83" 2800x1260 450 PPI AMOLED | |
| Motorola Edge 70 Fusion Qualcomm Snapdragon 7s Gen 3 ⎘ Qualcomm Adreno 810 ⎘ 8 GB Bellek, 256 GB | Amazon: Liste fiyatı: 420€ | 193 g | 256 GB UFS 3.1 Flash | 6.78" 2772x1272 450 PPI AMOLED |
Şeffaflık
İncelenecek cihazların seçimi editör ekibimiz tarafından yapılır. Test örneği yazar tarafından masrafları kendisine ait olmak üzere serbestçe satın alınmıştır. Borç verenin bu inceleme üzerinde herhangi bir etkisi olmadığı gibi, üretici de yayınlanmadan önce bu incelemenin bir kopyasını almamıştır. Bu incelemeyi yayınlama zorunluluğu yoktu. Bağımsız bir medya şirketi olarak Notebookcheck, üreticilerin, perakendecilerin veya yayıncıların otoritesine tabi değildir.
Notebookcheck bu şekilde test yapıyor
Notebookcheck, tüm sonuçların karşılaştırılabilir olmasını sağlamak için her yıl yüzlerce dizüstü bilgisayarı ve akıllı telefonu standart prosedürler kullanarak bağımsız olarak inceliyor. Yaklaşık 20 yıldır test yöntemlerimizi sürekli olarak geliştirdik ve bu süreçte endüstri standartlarını belirledik. Test laboratuvarlarımızda deneyimli teknisyenler ve editörler tarafından yüksek kaliteli ölçüm ekipmanları kullanılmaktadır. Bu testler çok aşamalı bir doğrulama sürecini içerir. Karmaşık derecelendirme sistemimiz, nesnelliği koruyan yüzlerce sağlam temellere dayanan ölçüm ve kıyaslamaya dayanmaktadır.

































