Notebookcheck Logo

Google Pixel Watch 2 LTE akıllı saat incelemede - İyileştirmeler nerede?

Beklemede. Bu yeni bir saat mi? Pixel Watch 2, Pixel Watch 1'e benziyor, aynı boyutta ve makul bir pil ömrü sunuyor. Google yeni bir işlemci sunmasına rağmen bazı özellikleri de ortadan kaldırıyor. Gelin Pixel Watch 2'nin günlük kullanımda nasıl bir performans sergilediğini birlikte keşfedelim, ne dersiniz?

Google, kendi akıllı saatinin ikinci sürümü olan Pixel Watch 2'yi tanıttı. Tasarım değişmedi ve Google, Pixel Watch 2'yi 41 milimetre çapında tek bir boyutta sunmaya devam ediyor.

Pixel Watch 2'nin kasası hala alüminyumdan yapılmıştır ve üretici üç farklı renk sunmaktadır: Parlak gümüş, mat siyah ve parlak şampanya. Ayrıca, Google saatin LTE versiyonunu da sunuyor. Pixel Watch 2'nin tavsiye edilen perakende satış fiyatı 348 $ ve LTE versiyonu için ek 55 $. Test modelimiz siyah ve LTE özelliğine sahip.

Selefi olan Pixel Watch'un tasarımından ve sorunsuz işlevselliğinden etkilendik. Bununla birlikte, uzun kurulum prosedürü ve iki uygulama üzerinden çalıştırma rahatsız edici olduğunu kanıtladı.

Google Pixel Watch 2 LTE
İşlemci
Qualcomm Snapdragon W5 Gen 1 4 x 1.7 GHz, ARM Cortex-A53
Bellek
2048 MB 
Görüntü
1.20 inç 1:1, 450 x 450 pixel 320 PPI, capacitive, OLED, parlak: evet
Harddisk
32 GB eMMC Flash, 32 GB 
Bağlantılar
NFC, Brightness Sensor, Alıcılar: Red and infrared sensors for monitoring oxygen saturation, compass, altimeter, 3-way accelerometer, gyroskope, barometer, magnetometer, skin temperature sensor, Electrical sensor for measuring skin conductivity cEDA, Electrical multipurpose sensors
Network
802.11 b/g/n (b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth 5.0, LTE, GPS
Boyut
yükseklik x genişlik x derinlik (mm): 12 x 41 x 41
Batarya
306 mAh Lithium-Ion, Batarya kullanım süresi (üreticiye göre): 24 h
Charging
fast charging / Quickcharge
İşletim sistemi
Google Wear OS 4
Ek özellikler
Hoparlörler: mono, Klavye: onscreen, Klavye ışığı: evet, USB-C-Cradle, wristband in two sizes, Wear OS 4.0, 24 Ay Garanti, IP68, ATM5, GNSS: GPS, GLONASS, BeiDou, Galileo, Quasi-Zenith Satellite, fanless, waterproof
Ağırlık
57 g, Güç kaynağı: 23 g
Fiyat
449 Euro
Bağlantılar

 

Kasa ve özellikler - Pixel Watch 2 eskisiyle aynı görünüyor

Google, Pixel Watch 2'nin alüminyum kasasının tamamen geri dönüştürülmüş alüminyumdan yapıldığını iddia ediyor. Floroelastomer spor kayışlar tüm Pixel Watch 2 renk seçeneklerinde standarttır. Pixel Watch 2 iki farklı boyutta kayışla birlikte geliyor.

Kayış konektörünün yanında bulunan düğme sayesinde kayışları değiştirmek tek bir işlem değildir. Test sırasında bunun hızlı ve kolay bir iş olduğu kanıtlandı. Google'ın 20 milimetre genişliğinde kendi kayış konektörünü kullandığını belirtmek gerekir. Google, çevrimiçi mağazası aracılığıyla çok çeşitli uyumlu kayışlar sunuyor.

Pixel Watch 2, daha küçük kayışla 57 gram ve kayışsız 32 gram ağırlığındadır. Kayış sabit bir pimle sabitlenir ve çıkıntılı uç yerleştirilir. Hem kayışın hem de kasanın kalitesi kusursuz geçişlerle mükemmel. Taç ve düğme hoş bir geri bildirim sunuyor ve sağlam bir şekilde oturuyor.

Ekranı kaplayan Corning Gorilla 5 3D cam mükemmel dokunma tepkisine sahiptir ve parmak izi görünürlüğü neredeyse yoktur. Pixel Watch 2, IP68 standardına uygun olarak toz ve su girişine karşı korumalıdır. Google suya dayanıklılığı 5 ATM olarak belirtiyor.

Pixel Watch 2'yi kurma kolu elimize bakacak şekilde sol elimize taktık; takma yönü değiştirilebiliyor. Bu yönelimde, döndürülebilir ve basılabilir kurma kolu sağ tarafta yer alıyor. Üstünde, kasadan zar zor çıkıntı yapan bir düğme var. Tacın altına bir mikrofon yerleştirilmiştir.

Hoparlör saatin sol tarafında yer almaktadır. Tasarım ve yapı ilk Pixel Watch ile aynıdır. Sadece alt kısım yeni sensörler ve şarj pimleri ile güncellenmiştir. Pixel Watch 1'in gövdesi de paslanmaz çelikten yapılmıştır.

Kurulum ve çalıştırma - Google ve Fitbit birleşimi

Pixel Watch 2 yalnızca Android cihazlarıyla uyumludur. Yeni akıllı saat açıldığında, yakındaki akıllı telefonlarda kurulum sürecini başlatan bir açılır pencere beliriyor. Uygulama, kullanıcıları çeşitli kurulum adımlarında yönlendiriyor ve bildirim gönderme gibi izinler talep ediyor.

Kurulum süreci, akıllı saatin nasıl çalıştırılacağını ve kayışların nasıl değiştirileceğini açıklayan derinlemesine öğreticiler de dahil olmak üzere oldukça ayrıntılıdır. Bir Google hesabını aktardıktan sonra (zorunlu), bir sonraki adım Fitbit'e kaydolmayı içeriyor. Ancak, tüm işlevlere erişmek için Fitbit hesaplarının Google'a entegre edilmesi gerekiyor.

Bu, kurulumun diğer birçok akıllı saate kıyasla daha uzun sürdüğü ve aralıklı işlemlerin gerekli olduğu anlamına geliyor. Önceki modelin aksine Pixel Watch 2, kurulum sırasında minimum sorun veya kesinti ile sorunsuz bir kurulum deneyimi sunuyor. Saat, ilk kurulumdan sonra görünürde bir neden olmaksızın bir kez sıfırlandı ve yeniden yapılandırma gerektirdi.

Akıllı saatin kullandığımız LTE versiyonunda mobil bağlantı bir eSIM aracılığıyla sağlanıyor. SIM, ilk kurulum işlemi sırasında ya da daha sonra takılabiliyor, ancak bağlantı yalnızca çoklu SIM ile mümkün.

Google, iki ila üç farklı uygulamayı içeren bir çözüme güvenmeye devam ediyor. Google Pixel Watch uygulaması ilk kurulum için gereklidir. Hangi uygulamaların bildirim göndermesine izin verileceğini yönetmek gibi Pixel Watch 2 ayarlarını kontrol eder. Ayrıca Play Store'a, mobil bağlantıya ve ekran ayarlarına erişim sağlar. Özellikle, Google Fit artık Pixel Watch 2'den gelen verilerle otomatik olarak doldurulmuyor. Bunun yerine, Health Connect üzerinden bir dolambaçlı yol gerekiyor.

"Güvenlik ve acil durum" menüsü de mevcut. Pixel Watch 2, kullanıcının acil durum bilgilerine hızlı erişim sunuyor ve kayıtlı kişilere veya acil durum hizmetlerine uyarı gönderebiliyor. Yeni bir özellik olan "Güvenlik Kontrolü" bir zamanlayıcı ayarlıyor; süre dolduğunda kullanıcının iyi olduğunu onaylaması gerekiyor. Aksi takdirde konum paylaşılır ve bir acil durum çağrısı başlatılabilir. Konum, zamanlayıcı sırasında acil durum kişileriyle de paylaşılabiliyor.

Pixel Watch uygulaması, kullanıcıların çok çeşitli ücretsiz saat yüzleri arasından seçim yapmasına olanak tanır. Özellikle, çoğu saat kadranı kapsamlı bir şekilde özelleştirilebilir ve kullanıcıların görüntülenen ek bilgilerin renklerini, düzenini ve içeriğini değiştirmelerine olanak tanır.

Kutucukların sırası ve içeriği de kişiselleştirilebiliyor. Pixel Watch 2, Wear OS ve Google Play Store sayesinde geniş bir uygulama yelpazesinden yararlanıyor. Ayrıca, NFC ile akıllı saat temassız ödemeleri destekliyor ve Google Wallet önceden yüklenmiş olarak geliyor. Pixel Watch'un ayırt edici bir özelliği de akıllı ev cihazlarını doğrudan çalıştırabilmesidir. Önceden yüklenmiş olan Google Home, hoparlörler, lambalar, termometreler gibi eşleştirilmiş tüm cihazların akıllı saat üzerinden kontrol edilmesini sağlıyor.

Pixel Watch 2, 1,2 inç dokunmatik ekran, döndürülebilir ve basılabilir kurma kolu ve bir düğme aracılığıyla çalıştırılır. Tepeye basıldığında uygulamaya genel bakış açılır ve tepeyi çevirerek menüler arasında gezinilebilir. Bir titreşim motoru, dokunsal direnci simüle ederek ince bir geri bildirim sağlar. Herhangi bir menüden kurma koluna basıldığında saat kadranına geri dönülüyor ve iki kez dokunulduğunda temassız ödemeler için Google Cüzdan açılıyor. Kurma koluna en az beş kez basıldığında acil durum çağrısı tetikleniyor.

Düğmeye basıldığında, en son kullanılan yedi uygulamanın genel görünümü açılır. Çift dokunuş son tamamlanan eğitim oturumunu açar ve uzun basış Google Asistan'ı etkinleştirir. Kapsamlı işlev yelpazesi çeşitli kombinasyonlarla kolaylaştırılmıştır. Ne yazık ki düğme atamaları değiştirilemiyor.

Yukarıdan aşağıya doğru kaydırıldığında pil durumu, ayarlar, Google Cüzdan, Google Home ve "Rahatsız Etmeyin", film modu, uçuş modu veya yatma zamanı modu gibi çeşitli modlara erişim sağlayan kısa menü açılıyor.

Yanlara doğru kaydırıldığında, varsayılan olarak geçerli adımlar, kalp atış hızı, egzersizler, uyku, takvim, Google Asistan ve Google Haritalar gibi bilgileri görüntüleyen kutucuklar arasında gezinilir. Kutucuklara basıldığında ilgili alt menü veya uygulama açılıyor. Kutucukların sırası ve içeriği özelleştirilebilir. Aşağıdan yukarıya doğru kaydırıldığında bildirimler menüsü açılır.

Telefon ve bildirimler - Tam teşekküllü klavyeye sahip Pixel Watch 2

Pixel Watch 2 bir mikrofon ve hoparlör ile donatılmış olup, özellikle LTE versiyonunda, yakınlarda eşleştirilmiş bir akıllı telefon olmadan bile doğrudan akıllı saatten telefon görüşmeleri yapılmasına olanak tanır. Akıllı saat, ilişkili Google hesabında depolanan tüm kişilere erişebilir ve arama listeleri ve favoriler de görüntülenir. Numaraların manuel olarak girilmesi bir kadran aracılığıyla mümkündür.

Görüşmeler sırasında ses kalitesi genellikle iyidir. Hoparlör yeterli ses seviyesi sağlar, ancak daha yüksek seviyelerde bozulabilir. Saati takan kişi genellikle karşı taraf için kolayca anlaşılabilirdir. Bununla birlikte, kalite değişebilir; bazı konuşmalar net ve hoparlördeki bir akıllı telefonla karşılaştırılabilirken, diğerlerinde gürültü ve dalgalı cümleler görülebilir. Akıllı telefondan Bluetooth aktarımına kıyasla dahili eSIM kullanıldığında kalite daha iyi olma eğilimindedir.

Akıllı saat, uygulamalara göre listelenen bildirimler için kapsamlı seçenekler sunuyor. Görüntüleri ve emojileri güvenilir bir şekilde görüntüler ve yanıtlar emoji, ses girişi veya tam bir klavye kullanılarak yapılabilir. Küçük ekrana rağmen giriş şaşırtıcı derecede iyi, ancak Samsung Galaxy Watch6 gibi daha büyük akıllı saatlerde yazmak daha rahat olabilir.

WhatsApp, Wear OS altında bağımsız bir uygulama olarak yüklenebilir ve bir mesaj almadan bireysel sohbetlere ve sohbet geçmişlerine erişime izin verir. Doğrudan akıllı saat üzerinden mesaj veya sesli mesaj yazmak da mümkün. Saat e-postaları güvenilir bir şekilde görüntüler, ancak uzun metinler tam olarak gösterilemeyebilir.

Sesli Asistan - Google Assistant ve Alexa mevcut seçeneklerdir

Google, Google Asistan'a güveniyor. Sadece bir düğmeye basarak, bir uygulama kullanarak veya bir arama yaparak ulaşılabilir. İstekler doğru bir şekilde kaydediliyor ve hızlı bir şekilde işleniyor. Yanıtlar ekranda metin olarak görüntülenir, ancak aynı zamanda konuşulur.

Amazon Alexa, Google Play Store üzerinden Pixel Watch 2'ye de yüklenebiliyor. Bir yıl önceki selefinde bunu başaramamıştık. Alexa mikrofonu ve hoparlörü de kontrol edebiliyor. Ancak sadece çağrılarak başlatılamıyor. Alexa'yı kullanmak için uygulamanın akıllı telefona yüklenmesi ve bir Amazon hesabı oluşturulması gerekiyor.

Sağlık ve fitness - Fitbit Premium aboneliği ile Pixel Watch

Google, fitness verilerini işlemek ve görüntülemek için Fitbit uygulamasını kullanıyor. Yazılım ücretsiz olarak kullanılabilir, ancak ek analizlere ve spor programlarına erişim sunan isteğe bağlı bir Fitbit premium aboneliği vardır. Pixel Watch 2'nin satın alınmasıyla birlikte altı aylık Fitbit Premium aboneliği de sunuluyor ve sonrasında abonelik yıllık ~80$ veya aylık ~8,91$'a mal oluyor.

Fitbit Premium, o gün için antrenman mı yoksa toparlanmanın mı tavsiye edildiğini gösteren günlük bir fitness endeksi oluşturma, uyku endeksinin ayrıntılı bir dökümü, bir uyku profili oluşturma, farkındalık egzersizleri, yemek tarifleri ve kapsamlı bir sağlık raporu sunuyor.

Fitbit uygulaması üç ana bölüm halinde düzenlenmiştir: Bugün, Koç ve Ben. Bugün, günlük aktivite, uyku, günlük şekil, haftalık antrenman günleri, sağlık değerleri ve stres için widget'lar gösteren bir gösterge paneli görevi görüyor. Belirli bir widget'a tıklandığında ilgili alt menüye gidilir.

Sağlık değerleri nefes alma hızı, kalp atış hızı değişkenliği, cilt sıcaklığı, oksijen doygunluğu ve dinlenme kalp atış hızı gibi ölçümleri kapsar. Değerler tek bir gün için görüntülenebilirken, yazılım aynı zamanda bir hafta, bir ay veya üç ay boyunca eğilimler hakkında bilgi sağlar. Bununla birlikte, manuel ölçümler mümkün değildir; akıllı saat bu değerlerin zamanlamasını otonom olarak belirler.

Aktivite hedefleri - Pixel Watch bölge dakikalarını ve stres endeksini gösterir

Hem Pixel Watch 2 hem de Fitbit uygulaması günlük aktiviteye kapsamlı bir genel bakış sağlıyor. Yazılım, atılan adımlar, kilometre cinsinden kat edilen mesafe, yakılan kalori ve "bölge dakikaları" hakkında ayrıntılar sunuyor Fitbit, kalp atış hızını Düşük, Orta, Yüksek ve Zirve Performans bölgelerine ayırarak en düşük bölgede geçirilmeyen tüm dakikaları aktif bölge dakikaları olarak sayıyor.

Her kategorideki performans yalnızca sayısal bir değer olarak gösterilmekle kalmıyor, aynı zamanda tamamlanma arttıkça kapanan dairelerle görselleştiriliyor. Uygulama ayrıca tırmanılan katları takip etmek için bir widget görüntüleyebiliyor ve hedeflere ulaşıldığında veya hedefler aşıldığında rozetler veriyor.

Yazılım, stresi 1 ila 100 arasında değişen sayısal bir değere sahip bir stres endeksi olarak sunar; burada daha yüksek sayılar daha düşük tespit edilen stres seviyelerini gösterir. Fitbit Premium bu değeri hassasiyet, stres ve uyku ritmi olarak da ayrıştırıyor. Kullanıcılar kayıtları ruh hali günlükleriyle tamamlayabiliyor ve saat ani bir durum değişikliği tespit ettiğinde bir açılır mesaj vererek kullanıcıları Fitbit tarafından "vücut tepkisi" olarak adlandırılan olayı kaydetmeye teşvik ediyor.

Ölçülen tüm değerler yalnızca tek bir gün için değil aynı zamanda bir hafta, bir ay veya bir yıl için de görüntülenebiliyor. Yazılım ayrıca zaman içindeki eğilimler hakkında da bilgi veriyor.

Kalp atış hızı, kalp ritmi ve kan oksijen satürasyonu

EKG işlevine sahip Pixel Watch 2
EKG işlevine sahip Pixel Watch 2

Pixel Watch 2 kalp atış hızı ve kandaki oksijen doygunluğu ölçümleri sunmaktadır. Bu değerleri değerlendirmek için referans cihazların değerleriyle karşılaştırılmıştır, ancak ölçüm manuel olarak başlatılamadığı için kan oksijen satürasyonu için bu mümkün olmamıştır.

Kalp atış hızı için Pixel Watch 2, Polar H10 göğüs kayışıyla birlikte bir bisiklet sürüşüne çıkarıldı. Her iki cihaz da dinlenme kalp atış hızı için aynı değerleri gösterdi ve performans kalp atış hızı için üç değer kaydedildi. Sonuçlar arasındaki sapma ortalama yüzde 2,25 olurken, akıllı saat sürekli olarak göğüs kayışından daha düşük değerler gösterdi.

Pixel Watch 2, düzensiz kalp ritimlerini kullanıcılara bildirebilen bir EKG özelliği içeriyor. EKG ölçümleri manuel olarak başlatılabilir, ancak sonuçlar Fitbit uygulamasında değil akıllı saatte yalnızca kısa bir süre görüntülenir.

Pixel Watch ile kalp atış hızı ölçümü
Pixel Watch ile kalp atış hızı ölçümü
Polar H10 göğüs kayışı ile kalp atış hızı ölçümü
Polar H10 göğüs kayışı ile kalp atış hızı ölçümü

Uyku takibi - Pixel Watch bir uyku profili oluşturur

Pixel Watch 2, hafif, derin ve REM uykusu gibi çeşitli uyku evrelerini yakalayarak uyku takibini destekler. Yazılım her bir evrenin süresi hakkında bilgi veriyor, toplam uykunun oranını hesaplıyor ve uyku döngüsünü bir grafik olarak gösteriyor. Kullanıcılar bu verilere hem uygulama hem de akıllı saat üzerinden erişebilir ve uyku sayısal bir puan ve bir değerlendirme ile değerlendirilir.

Uyku sırasında, akıllı saat kalp atış hızını izler ve huzursuzluğu değerlendirerek savrulma ve dönmeyi gösterir. Ayrıca cihaz, uyku sırasında önemli dalgalanmaların solunum sorunlarına işaret edebileceği standart değerlerden oksijen sapmasını ölçer.

Bu değerler bir gün için olduğu kadar daha uzun süreler için de görüntülenebilir. Akıllı saat en az 14 gece boyunca takılırsa, yazılım aylık bir uyku profili oluşturur. Test sırasında uyku sürelerinin her zaman doğru kaydedilmediğini gözlemledik. Bazı durumlarda saat, kullanıcının çok geç uykuya daldığını tespit etti. Üreticinin uyku verilerini akıllı bir çalar saat için kullanmaması üzücü.

Eğitim kaydı - Otomatik algılama Pixel Watch'ta güvenilir değil

Google Pixel Watch, dahili uydu bağlantısı sayesinde, kat edilen mesafenin kaydedilmesi de dahil olmak üzere, şüphesiz egzersizleri takip edebiliyor. Ölçülen değerler seçilen spora göre değişiyor. Örneğin, akıllı saat yürüyüş yaparken bitmiş irtifa metrelerini gösterirken, kros kayağı yaparken göstermiyor.

Cihaz kalp atış hızı bölgelerini ve hızı bir harita üzerinde görüntüleyebilir ve yazılım her hafta tamamlanan antrenman seanslarının miktarını takip edebilir. Ayrıca, günlük fitness endeksi antrenman mı yoksa dinlenme mi yapılacağını gösterir.

Pixel Watch 2 ayrıca antrenman seanslarını otomatik olarak tanıyıp kaydedebiliyor. Ancak testte bu özellik sadece marjinal bir performans gösterdi. Yürüyüş sırasındaki hareketlerin tanınması bazen uzun bir süre alırken, diğer yandan akıllı saat bir araba yolculuğunu bisiklet antrenmanı olarak kaydetti.

Antrenman seanslarını kişiselleştirme açısından sınırlı seçenek mevcuttur. Örneğin, antrenman seansları için hedefler belirlemek veya akıllı saat üzerindeki ekranı kişiselleştirmek desteklenmiyor. Rotaları içe veya dışa aktarmak da biraz karmaşıktır. Bireysel antrenmanlar TCX dosyaları olarak dışa aktarılabildiği gibi tüm Fitbit aktivite verileri de dışa aktarılabiliyor. Rotalar Fitbit çevrimiçi portalı üzerinden dışa aktarılabilir. Özellikle Pixel Watch 2'de dönüş rotası navigasyonu bulunmuyor.

Antrenmana bağlı olarak, çıkıntılı kurma kolu sorunlara neden olabilir. Jimnastik aktiviteleri sırasında, yanlışlıkla verilen komutlar veya menü çıkışları sık sık meydana geldi. Yanlış girişlerle ilgili endişeleri hafifletmek için kol saati, kurma kolu ön kola bakacak şekilde farklı bir şekilde takılabilir.

GPS ve navigasyon - Hassas konum izleme özellikli Pixel Watch 2

Google Pixel Watch 2, akıllı saatin rotaları takip etmesini sağlayan kendi uydu bağlantısına sahiptir. Bir bisiklet sürüşü sırasında Garmin Venu 2 ile karşılaştırdık ve yarıçaplar da dahil olmak üzere görüntülenen rota etkileyiciydi.

Test sırasında GNSS bağlantısı hızlı bir şekilde kuruldu ve herhangi bir kesinti yaşanmadı. Google Haritalar akıllı saate önceden yüklenmiş olarak geliyor ve doğrudan cihaz üzerinde navigasyonu kolaylaştırıyor. Rota bir harita üzerinde görüntülenebiliyor ve gerektiğinde oklarla adım adım yol tarifi alınabiliyor. Selefinden farklı olarak Pixel Watch 2, eşleştirilmiş bir akıllı telefon olmadan bile LTE bağlantısının mümkün kıldığı bir işlev olarak rotanın doğrudan akıllı saatten başlatılmasına izin veriyor.

GNSS, göl çevresinde
GNSS, göl çevresinde
GNSS, dönüm noktası
GNSS, dönüm noktası
GNSS, özet
GNSS, özet

Ekran - Pixel Watch 2'de Titreşim

Alt piksel dizisi
Alt piksel dizisi

Google, Pixel Watch 2 için sadece 1,2 inç boyutunda bir OLED panel kullanıyor. Üretici, kullanıcı arayüzü tasarımında çok akıllıca bir yaklaşım benimsemiş ve baştan sona koyu arka planlar kullanmış. Bu bir yandan enerji tasarrufu sağlarken, diğer yandan kalın ekran kenarları neredeyse hiç görünmüyor. Yalnızca parlak içerikle fark edilebilirler.

Ekran boyutu önceki modelle aynı. Maksimum parlaklık için ölçülen değerlerimiz de aynı seviyede. Değerler biraz daha düşük olsa da tolerans aralığındadır çünkü sensörü yeterli ışıkla kaplamak için akıllı saatlerde bu değerleri ölçmek zordur.

Günlük kullanımda panel, canlı renkleri, mükemmel siyah seviyeleri ve iyi parlaklığı ile etkileyicidir. İçeriğin güneş altında okunması da kolay. Bununla birlikte, mevcut Samsung Galaxy Watch6 önemli ölçüde daha parlak. Her zaman okunması kolay olan her zaman açık ekranı seviyoruz. Öte yandan, kaldırma algılaması, sadece güvenilmez bir şekilde çalıştığı için oldukça hayal kırıklığı yaratıyor.

Pixel Watch 2'nin belirgin ekran kenarları yalnızca parlak içerikler görüntülenirken fark edilir
Pixel Watch 2'nin belirgin ekran kenarları yalnızca parlak içerikler görüntülenirken fark edilir
Google Pixel Watch 2 LTEGoogle Pixel Watch LTEApple Watch Series 9 45mmSamsung Galaxy Watch6 ClassicSamsung Galaxy Watch6 44mmHuawei Watch GT 4Huawei Watch 4 Pro
Response Times
PWM Frequency
120
310
158%
60
-50%
60
-50%
60
-50%
72
-40%
Screen
18%
79%
110%
109%
-33%
-27%
Brightness middle
907
1066
18%
1619
79%
1906
110%
1897
109%
605
-33%
660
-27%
Black Level *
Total Average (Program / Settings)
18% / 18%
119% / 119%
30% / 30%
30% / 30%
-42% / -42%
-34% / -34%

* ... smaller is better

Screen Flickering / PWM (Pulse-Width Modulation)

To dim the screen, some notebooks will simply cycle the backlight on and off in rapid succession - a method called Pulse Width Modulation (PWM) . This cycling frequency should ideally be undetectable to the human eye. If said frequency is too low, users with sensitive eyes may experience strain or headaches or even notice the flickering altogether.
Screen flickering / PWM detected 120 Hz

The display backlight flickers at 120 Hz (worst case, e.g., utilizing PWM) .

The frequency of 120 Hz is very low, so the flickering may cause eyestrain and headaches after extended use.

In comparison: 53 % of all tested devices do not use PWM to dim the display. If PWM was detected, an average of 18269 (minimum: 5 - maximum: 3846000) Hz was measured.

Google Pixel Watch 2'yi açık havada okumak çok kolay
Google Pixel Watch 2'yi açık havada okumak çok kolay

Performans ve çalışma süresi - Pixel Watch 2 için Snapdragon Power

Pixel Watch 2, SiP'sinde bir değişime uğruyor ve bir saatten diğerine geçiyor Exynos 9110 için Snapdragon W5 Gen 1 mevcut modelinde. Aynı işlemci şu modelde de kullanılıyor Huawei Watch 4 Pro ve aynı zamanda bir Artı sürüm içinde Mobvoi TicWatch Pro 5. Akıllı saatler için Chrome olmamasına rağmen, bir tarayıcı kurulabilir.

Kıyaslamalar açısından Pixel Watch 2, tüm kıyaslama ölçümlerinde WearOS saatler arasında lider olarak etkileyici bir performans sergiliyor. Pixel Watch 2'nin biraz gerisinde Apple İzle 9belirli senaryolarda marjinal olarak daha hızlı performans gösterir.

Günlük kullanımda sistem sorunsuz çalışıyor ve Play Store'dan uygulamalar hızlı bir şekilde yükleniyor. Uygulamaları açarken minimum bekleme süreleri yaşanıyor ve kaydırma akıcı. Kutucuklar arasındaki geçişler de aynı şekilde sorunsuz.

Pixel Watch 2, 2 GB RAM ve öncelikli olarak uygulamalar için ayrılmış 32 GB dahili eMMC belleği sayesinde iyi bir performans sergiliyor. Yerel müzik depolaması desteklenmese de Spotify gibi üçüncü parti uygulamalar bu amaçla kullanılabiliyor.

Octane V2 - Total Score
Google Pixel Watch 2 LTE
Qualcomm Snapdragon W5 Gen 1, 2048 (Samsung Browser 3.0)
4062 Points
Average Qualcomm Snapdragon W5 Gen 1
 
4062 Points 0%
Mobvoi TicWatch Pro 5
Qualcomm Snapdragon W5+ Gen 1, 2048 (samsung browser 2.2.0)
3710 Points -9%
Samsung Galaxy Watch6 Classic
Samsung Exynos W930, 2048 (Samsung Browser 3.0)
2587 Points -36%
Samsung Galaxy Watch6 44mm
Samsung Exynos W930, 2048 (Samsung Browser 3.0)
2575 Points -37%
Google Pixel Watch LTE
Samsung Exynos 9110, 2048 (Odd Browser 1.0.5)
1981 Points -51%
Sunspider - 1.0 Total Score
Google Pixel Watch LTE
Samsung Exynos 9110, 2048 (Odd Browser 1.0.5)
2903 ms * -195%
Samsung Galaxy Watch6 44mm
Samsung Exynos W930, 2048 (Samsung Browser 3.0)
1484 ms * -51%
Samsung Galaxy Watch6 Classic
Samsung Exynos W930, 2048 (Samsung Browser 3.0)
1444.1 ms * -47%
Mobvoi TicWatch Pro 5
Qualcomm Snapdragon W5+ Gen 1, 2048 (Samsung Browser 2.2.0)
1251.7 ms * -27%
Google Pixel Watch 2 LTE
Qualcomm Snapdragon W5 Gen 1, 2048 (Samsung Brwoser 3.0)
983.4 ms *
Average Qualcomm Snapdragon W5 Gen 1
 
983 ms * -0%
Apple Watch Series 9 45mm
Apple S9 SiP, 0
902.3 ms * +8%
Mozilla Kraken 1.1 - Total
Apple Watch Series 9 45mm
Apple S9 SiP, 0
46353.1 ms * -356%
Google Pixel Watch LTE
Samsung Exynos 9110, 2048 (Odd Browser 1.0.5)
19381 ms * -91%
Samsung Galaxy Watch6 Classic
Samsung Exynos W930, 2048 (Samsung Browser 3.0)
15698.2 ms * -55%
Samsung Galaxy Watch6 44mm
Samsung Exynos W930, 2048 (Samsung Browser 3.0)
14711.3 ms * -45%
Mobvoi TicWatch Pro 5
Qualcomm Snapdragon W5+ Gen 1, 2048 (samsung browser 2.2.0)
10917.6 ms * -8%
Average Qualcomm Snapdragon W5 Gen 1
 
10156 ms * -0%
Google Pixel Watch 2 LTE
Qualcomm Snapdragon W5 Gen 1, 2048 (Samsung Browser 3.0)
10155.7 ms *
Speedometer 2.0 - Result
Apple Watch Series 9 45mm
Apple S9 SiP, 0
38.9 runs/min +193%
Average Qualcomm Snapdragon W5 Gen 1
 
13.3 runs/min 0%
Google Pixel Watch 2 LTE
Qualcomm Snapdragon W5 Gen 1, 2048 (Samsung Browser 3.0)
13.28 runs/min
Mobvoi TicWatch Pro 5
Qualcomm Snapdragon W5+ Gen 1, 2048 (Samsung Browser 2.2.0)
11 runs/min -17%
Samsung Galaxy Watch6 Classic
Samsung Exynos W930, 2048 (Samsung Browser 3.0)
8.7 runs/min -34%
Samsung Galaxy Watch6 44mm
Samsung Exynos W930, 2048 (Samsung Browser 3.0)
8.4 runs/min -37%

* ... smaller is better

Pil ömrü - Google kablosuz şarjı iptal ediyor

Daha modern SoC'ye rağmen, Pixel Watch 2 hala kısa bir pil ömrüne sahip. Akıllı saat, tüm ölçümler ve bildirimler aktif olduğunda ve Her Zaman Açık Ekran (AoD) özelliği etkinleştirildiğinde yaklaşık 24 saat dayanıyor. Kullanıma bağlı olarak bu süre 26 ila 28 saat arasında değişebiliyor. Bununla birlikte, bir antrenman seansı veya telefon görüşmesi gibi aktiviteler dahil edilirse, Pixel Watch hava kararmadan önce şarj pedine geri konulmalıdır, aksi takdirde sürekli uyku takibi mümkün değildir.

AoD'nin devre dışı bırakılması, diğer işlevler hala aktifse iki tam gün ve bir gece çalışmaya izin veriyor. Akıllı saatin düşük pil ömrü göz önüne alındığında, artık kablosuz şarjı desteklememesi özellikle can sıkıcı. Bu, akıllı telefonun arkasında veya arabada geçici olarak şarj edilemeyeceği anlamına geliyor, bu nedenle kullanıcıların bir şarj kablosuna sahip olması gerekiyor.

18 watt'lık bir Google şarj cihazı kullanarak 306 mAh bataryayı şarj etmek 60 dakika sürüyor. 15 dakika sonra akıllı saat sıfırdan yüzde yirmi bire kadar şarj oluyor. Şarj olurken Pixel Watch saati ve alarmı gösteriyor, ancak konum otomatik olarak tanınmıyor ve ekran dönmüyor.

Artılar

+ sorunsuz kullanıcı deneyimi
+ geniş uygulama yelpazesi
+ iki kayış dahildir
+ hassas kalp atış hızı ölçümü

Eksiler

- ses bozuk
- orta düzeyde pil ömrü
- artık kablosuz şarj yok

Karar - Hey Google, bu bir yükseltme mi?

İncelemede: Google Pixel Watch 2. Test cihazı Google Almanya tarafından sağlanmıştır
İncelemede: Google Pixel Watch 2. Test cihazı Google Almanya tarafından sağlanmıştır

Birçok kişi WearOS dünyasına devrim niteliğinde bir ekleme yapmayı umarak ilk Pixel Watch'un gelişini heyecanla bekliyordu. Ancak, halefi Pixel Watch 2 bu beklentiyi tam olarak karşılamıyor. Dahası, selefine göre değişiklikleri veya iyileştirmeleri ayırt etmek için yakından incelemek gerekiyor.

Pixel Watch 2 5 gram daha hafif olsa da, paslanmaz çelik kasadan alüminyuma geçiş Samsung ve Apple gibi rakiplere kıyasla bir düşüşü temsil ediyor. Ekran, mükemmel kontrast sunmasına rağmen, kalın kenarları ile nispeten küçük kalıyor.

Batarya ve şarj özellikleri tanıdık bir model izliyor. Pil kapasitesi ve çalışma süreleri değişmeden kalır ve mütevazı bir performans sunar. Eğitim ve telefon görüşmeleri de dahil olmak üzere tüm işlevlerin kullanılması, pili 24 saat içinde tüketebilir. Özellikle, Google kablosuz şarjı durdurdu ve bir şarj kablosu kullanılmasını gerektiriyor.

Birincil geliştirme mevcut Snapdragon W5 Gen 1 biçiminde geliyor. Pixel Watch 2 yalnızca kıyaslamalarda etkileyici olmakla kalmıyor, aynı zamanda günlük kullanımda da sorunsuz performans sunuyor. Bazı yazılım iyileştirmeleri arasında Google Maps ile navigasyonun doğrudan akıllı saat üzerinden başlatılabilmesi ve bir güvenlik kontrolünün sunulması yer alıyor.

Google, bu çığır açan bir başarı değildi. Pixel Watch 2, selefine göre çok fazla iyileştirme getirmiyor ve şarj açısından geriye doğru bir adım bile var. Göze çarpan tek gelişme biraz daha güçlü bir işlemci. Pixel Watch 3 için beklenti yüksek.

Özünde, Pixel Watch 2 önemli bir yükseltmeyi temsil etmiyor. Fitbit entegrasyonu önemli bir çaba gerektirmiş olsa da, daha büyük bir ekran ve daha sağlam bir pilin zamanı geldi. Bu sorunlar daha büyük bir kasa ile ele alınabilir.

Karşılaştırmalı olarak Samsung Galaxy İzle6 google'ın teklifinden ~55$ daha düşük fiyatlı olan WearOS temeli, önemli ölçüde daha iyi pil ömrü, daha parlak bir ekran ve aynı zamanda kablosuz şarj imkanı sunuyor. Google'ın Mobvoi TicWatch Pro 5bir başka WearOS seçeneği olan Pixel Watch 2, LTE olmamasına rağmen pil ömründe Pixel Watch 2'yi geride bırakıyor. WearOS dışındaki alternatiflere açık olanlar için Huawei Watch 4 Pro daha uzun pil ömrüne sahip benzer bir özellik seti sunar.

Fiyat ve bulunabilirlik

Pixel Watch 2'nin fiyatı 347,5 dolar, LTE versiyonu ise yaklaşık 400 dolar. Akıllı saate Amazon ve BestBuy da dahil olmak üzere çok sayıda perakendeci aracılığıyla erişilebilir. Google ayrıca akıllı saati resmi çevrimiçi mağazasında da satıyor.

Pixel Watch 2'nin başlangıçta Pixel akıllı telefonlarla birlikte sunulduğu düşünüldüğünde, potansiyel fırsatlar için eBay veya seri ilan portalları gibi platformları keşfetmek faydalı olabilir.

Transparency

The present review sample was made available to the author as a loan by the manufacturer or a shop for the purposes of review. The lender had no influence on this review, nor did the manufacturer receive a copy of this review before publication. There was no obligation to publish this review.

Pricecompare

Please share our article, every link counts!
> Notebooklar Hakkında Aradığınız Herşey > İnceleme > Google Pixel Watch 2 LTE akıllı saat incelemede - İyileştirmeler nerede?
Benedikt Winkel, 2024-01-25 (Update: 2024-01-25)