Notebookcheck

İnceleme Acer Aspire One 533-13Drr Netbook

Felix Sold, 09/11/2010

Hızlı ve Şık? Acer'ın da artık Aspire One 533 ile Intel Atom N455 işlemcili ve DDR3 hafızalı bir netbooku var. Acaba bu ürün bir farklılık yaratabilecek mi? Özelliklerine bakılırsa şık tasarımlı ve iyi bir ergonomiye sahip averaj bir netbook karşımızda gibi.

Intel Atom N455 işlemcili Acer Aspire One 533 netbook'u test ettik

An itibariyle 300 ile 350 euro arasında fiyatla satışa sunulan bir düzine netbook bulunuyor piyasada. Aspire One 533 ile Acer yeni Intel işlemcili ve DDR3 RAM'e sahip yeni bir model sunuyor. Küçük 10 inçlik netbook Aspire One 532h'nin mirasçısı sayılmaz diye düşünüyor olabilirsiniz. Bu netbook yeni bir tasarıma, yeni bir donanıma ve yeni opsiyonlara sahip. Örneğin WLAN 802.11n ve Bluetooth 3.0 + HS standart olarak geliyor.

Yeni FineTip klavye ve büyük touchpad iyi seviyede ergonomi vaadediyor. Intel Atom N455,işlemcinin yanında entegre Intel GMA 3150 ekran kartı, 1 GB DDR3 RAM ve 250 GB kapasiteli bir sabit disk de dahil. Acer'ın opsiyonel olarak sunduğu HD ekran, 2 GB DDR3 RAM ise değişik seçeneklerden sayılır. Acer Aspire One 533 an itibariyle 329 eurodan  satışa sunulmuş ve mevcut renkler ise Daytona kırmızısı, Sonoma siyahı ve Indy beyazı.

Kasa

Kırmız siyah ya da beyaz?
Kırmız siyah ya da beyaz?
Çarpıcı ekran
Çarpıcı ekran
Şık tasarım
Şık tasarım

Acer, Aspire One 533 ile renkli kasası ve krom tırtıkları ile çok şık bir netbook sunuyor. Bizim test ettiğimiz modeel ise kırmızı renkli  533-13Drr idi. Ekran kapağının cilalı yüzeyinin yanında kocaman bir "Aspire One" logosu dikkatimizi çekiyor. Klavyenin çevresindeki alan mat yüzeyi ile etkileyici ancak ekran çerçevesinin civarı cilalı imal edilmiş. Hafif üstte kalmış ekran ise alışılmış dışı ancak hoş bir izlenim yaratıyor. İmalatın başka bir avantajı ise yaklaşık 170 dereceye ulaşan açılma açısı

Kırmızı ve siyah renklerin kombinasyonu genel olarak şık ve basit bir izlenim bırakıyor. Acer her türlü kullanıcının ihtiyacını karşılamak için değişik renk seçenekleri de sunmuş. Daytona kırmızısının yanında Sonoma siyahı ve Indy beyazı diğer mevcut renkler. Bu renklerin hepsi ücrete dahil sayılıyor. Kasanın malzemesi plastik ve iyi bir izlenim bırakıyor. İşçilik ise son seviyede sayılır ve biz hiç bir üretim hatasına ya da boşluklara rastlayamadık. 

Ekran çerçevesi ise çok ince anca sağlam sayılır. Ekran ise ince yapısına rağmen çok az bükülüyor. Menteşeler istenen açıda durması için ekranı sağlam tutuyor ancak yine de bazen sallanmalara şahit olduk. Kasanın alt bölgesinden kavramak durumunda kalıyorsunuz ekranı açmak istediğiniz zaman çünkü ekranın yapısı çok ince sayılır.

Bizim test ürünümüzün ağırlığı bataryası dahil olmak üzere 1.23 kilogram ve boyutları ise 25.9 x 18.7 x 2.57-2.72 cm (en-boy-yükseklik). Bu değerler 10 inçliik bir netbook için güvenli bölge içinde kalıyor. Dahili adaptör ise sadece 185 gram ağırlığında. Adaptörün priz girişi ise değiştirilebiliyor yani bu sayede her ülkede kullanabilirsiniz. Ancak bizim elimizdeki ürünün sadece Avrupa tipi addaptör girişi mevcuttu.

Özellikler

Durum LEDleri ön tarafta
Durum LEDleri ön tarafta

Bağlantı noktaları

Bu fiyat aralığındaki bir netbookta bulabileceğiniz bağlantı noktaları çıkıyor karşımıza, tek bir özel bağlantı noktası harici. Sol tarafta bir VGA yuvası ve 2 adet USB 2.0 bağlantısı  ve güç girişi mevcut. Ayrıca sıcak havanın çıkması için tasarlanmış ancak çok küçük kalmış 3 adet minik hava çıkışı deliği de bu tarafta mevcut. 

Netbook'un sağ tarafında ise başka bir USB yuvası, ses yuvaları(hoparlör çıkışı, mikrofon girişi), Kensington kilidi ve bir süpriz yuva bulunuyor: Hepsi bir arada kart okuyucu. Bu yuva alışık olduğumuz  SD, SDHC ve MMC'nin yanında ayrıca xD, MS ve MS PRO uyumlu. Ön ve arka tarafta bağlantı noktası bulunmuyor. Tek görebildiklerimiz 6 hücreli 49 Wh'lik batarya ve hoparlörler.  

Acer arayüz dağıtımı konusunda da iyi bir iş becermiş. Ancak yine de sol tarafta kalan 2 adet USB girişi birbirine çok yakın yerleştirilmiş. Kart okuyucu dışında çok da dikkatimizi çeken bir şey göremedik. Aslında eSATA ve USB 3.0 ilginç opsiyonlar olabilirlerdi.

sol: güç girişi, VGA, 2 USB 2.0
sol: güç girişi, VGA, 2 USB 2.0
sağ: kart okuyucu, ses yuvaları, USB 2.0, Kensington kilidi, RJ-45
sağ: kart okuyucu, ses yuvaları, USB 2.0, Kensington kilidi, RJ-45

Bağlantılar

Acer bağlantılar konusunda oldukça cömert davranmış. Gigabit Ethernet (Atheros AR8151) haricinde WLAN 802.11 b/g/n (Atheros AR5B95) ve en son Bluetooth 3.0 +HS bağlantıaları da ürüne dahil edilmiş. Modelimizde ayrıca anten girişi bulunmayan boş bir Mini PCI Express yuvası da mevcut.

Aksesuarflar ise en gerekli  parçalardan oluşmuş. Neybook ve yanında gelen adaptörle beraber birkaç rehber, garanti belgesi, 6 hücrelik 49 Wh kapasiteli batarya ve ayrıca bir temizlik bezi de mevcut parçalar arasında. Acer ayrıca donanım ve yedek ürün konusunda geniş bir yelpaze sunuyor kullanıcılara. Listeye dahil olanlar arasında 500 GB sabit disk, 2 GB DDR3 RAM, 10,1 inçlik HD ekran, USB sabit disk ve 56 Wh kapsiteli daha geniş kapasiteli bir batarya da bulunuyor. Bu batarya sayesinde iddialara göre 10 saatlik bir batarya ömrüne sahip olmak mümkün imiş. 

Giriş Cihazları

Klavye

Acer kendi ürettiği ve bir çok Acer ürününde bulundurduğu şık  FineTip klavyesiyle farkını ortaya koyuyor. Tuşlar ayrık ve  16x16mm boyutlarında. Bu imalat yönteminin dezavantajı ise kir parçacıklarının tuşların altında birikme olasılığı. Tuşların derinliği hoş ve basınç noktası belirgin. Bu özellikleri göz önünde bulundurursak, sağ shift tuşu çok büyük ve yön tuşları da çok küçük olsa da ergonomi seviyesinin ikna edici olduğnu söyleyebiliriz. Tuşların dağılımı alman standartına uyumlu olmuş ve Fn fonksiyonları şık bir açık mavi renk ile net bir şekilde belirtilmiş.

Touchpad

Touchpad bilek dinlendirme bölgesine şık bir şekilde yerleştirilmiş ve küçük çizgileri var. Parçanın boyutları 7.8 cm lik diyagonalı ve göze görünüşü ile oldukça memnuniyet verici. Touchpadin sağ bölgesine yerleştirilmiş dikey çubuk da kaydırma fonksiyonunu kullanmanızı sağlıyor. "Alps" firmasının ürettiği yazılım sayesinde bir çok seçeneği ayarlamanız ve kullanmanız oldukça kolay. Ayrıca touchpadin alt kısmında kalan fare tuşları çok büyük ve hoş bir dokunuşa sahip. 

Cömert Acer FineTip Klavye
Cömert Acer FineTip Klavye
Basit ve fonksiyonel: touchpad
Basit ve fonksiyonel: touchpad

Ekran

Cilalı 10.1 inç ekran
Cilalı 10.1 inç ekran

Test ürünümüzün 10.1 inçlik cilalı bir ekranı var (model: LP101WSA-TLN1) ve doğal çözünürlüğü ise 1024 x 600 ve daha yüksek çözünürlüklere ulaşılamıyor. 16:9 luk bir görüntü oranına sahip ekranın 25.6 cm uzunluğunda bir diyagonalı var. Acer daha iyi bir ergonomi için ayrıca 10.1 inçlik HD ekran seçeneğini de bir opsiyon olarak sunuyor. Bu ekranın çözünürlüğü ise 1366 x768. Bu sayede aynı ekran üzerinde daha fazla görüntüye sahip oluyorsunuz ve sürekli kaydırma özelliği kullanmak zorunda kalmıyorsunuz. Mat bir ekran ise malesef bu ürün için Acer'ın portfölyösünde bulunmuyor.

Ekranda gösterilen görüntüler ise LED arkaplan ışıklandırması sayesinde eşit bir şekilde aydınlanmış veiyesi ise maskimum parlaklık  seviyesi ise 244 cd/m2 ile oldukça iyi bir değerde . Yine üzel ekranları var (ASUS Eee PC 1015P, ASUS Eee PC R101).Ortalaeviyesi ise 230 cd/m2 ile güvenli bölgede kalıyor ancak yine de bu değerler ortalamanın üstünde kalamıyor.

244
cd/m²
239
cd/m²
229
cd/m²
236
cd/m²
238
cd/m²
224
cd/m²
220
cd/m²
219
cd/m²
219
cd/m²
Parlaklığın yayılımı
Maksimum: 244 cd/m² Ortalama: 229.8 cd/m²
Aydınlatma: 90 %
Batarya modunda parlaklık: 238 cd/m²
Kontrast: 168:1 (Siyah: 1.42 cd/m²)

Küçük bir dezavantaj ise 172:1 çıkan düşük kontrast değeri ki bu da daha yüksek siyah değerleri ile sonuçlanıyor. Karşılaştığımız görüntü ise düşük kontrasta rağmen oldukça hoş sayılır. Genel olarak bu ekranın performansını ortalama netbook ekranı seviyesinde bulduk. Eğer mat bir alternatifimiz olsaydı açık alanda daha iyi performans gösterebilirdi.

Cilalı yüzey ve ortalama değerler genelde açık alan kullanımı için çok da uygun şartları sağlamaz. Malesef bu teorimiz kanıtlanıyor ve yoğun güneş ışığı, ya da daha doğrusu direk vuran güneş ışığı sorunlar yaratıyor. Görüntü çok çabuk tanınmaz hale geliyor ve bu şartlar altında çalışmak imkansızlaşıyor. Direk vurmayan güneş ışığı da yine belli bir seviyede sorun yaşattırıyor.

Bakış açısı sağlamlığı konusunda ürünümüz yatay açıda "iyi" bir puan alıyor çünkü 160 dereceye kadar renk kaymalarına rastlamıyorsunuz. Dikey açı sağlamlığı konusunda ise ürünümüzün çok da özel bir performans göstermediğini ve optimum açıdan bir kaç derece sapma yaptığınız zaman renklerle sorun yaşamaya başladığınızı söyleyebiliriz.

Acer Aspire One 533-13Drr bakış açıları
Acer Aspire One 533-13Drr bakış açıları

Performans

DDR3 RAM'ler yavaş yavaş yeni netbooklarda kendileriyle uygun Intel işlemcilerle beraber yer edinmeye başlıyor. Yeni Intel Atom N455 işlemcinin eski Intel Atom N450 'den tek farkı DDR3 RAM desteği. İşlemcinin çok göze çarpan bir performans farkı yok çünkü 1.66 GHz saat hızı değiştirilmemiş. Ancak daha kuvvetli Atom işlemcilerde performans artışına rastlayabiliyorsunuz. Kimi örnekler arasında  Intel Atom N475 (1.86 GHz, tek çekirdek) ve N500 (1.5 GHz, çift çekirdek) var.

İşlemcinin yanında diğer donanım ürünleri de tanıdık sayılır. İşlemciye entegre edilmiş Intel Intel GMA 3150, ekran kartı olarak görevini yerine getiriyor. Bunun haricinde ise Samsung marka  1 GB DDR3 RAM (133 MHz) ve Wwestern Digital marka 250 GB kapasiteli sabit disk de diğer parçalardan. Bu sistem Microsoft Windows 7 Starter (32 bit) işletim sistemi ile ortalama bir performans sergileyerek kitlelerden sıyrılamıyor.

CPU-Z işlemci sistem bilgisi
CPU-Z önbellek sistem bilgisi
CPU-Z anakart sistem bilgisi
CPU-Z RAM sistem bilgisi
CPU-Z RAM SPD sistem bilgisi
GPU-Z sistem bilgisi
Windows 7 Performans kataloğu sistem bilgisi
Acer Aspire One 533-13Drr sistem bilgisi.

Sistem performansını ölçebilmek için netbooku bir çok teste tabii tuttuk. Windows 7'nin yüksek performans seçeneğini tüm testler sırasında açık bıraktık ve saat hızı da 1.66 GHz seviyesinde sabit kaldı. Bu testler sayesinde yeni Intel Atom N455'in performans konusunda bir ilerleme sağlayıp sağlamadığını öğreneceğiz.

Acer Aspire One 533'ün uygulama performansı Intel Atom N455 sayesinde bir artık göstermemiş ve bu durumdan da anlayabiliyorsunuz ki bir performans artışı söz konusu değil. PCMark Vantage testinin sonucu olarak çıkan 1160 puan da bunu kanıtlıyor. Sony VAIO VPC-M11M1E/W ya da yeni ASUS Eee PC 1015P,de Atom N450 işlemcilerine sahipler ve bu civarda puanlar elde ettiler.   with Intel's Atom N450 processor is on this level. The Subjektif performans açısından bakıldığı zaman ise ortalama seviyede kalıyor ürün çünkü ekranların açılması uzun zaman alıyor ve sistemin sık sık yavaşladığını görüyrouz. Bu yüzden sistem RAM'ini 2 GB'a yükseltmenizi tavsiye ederiz.

Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
509
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
840
Cinebench R10 Shading 32Bit
279
Yardım
PCMark 05 Standard
1266 puan
PCMark Vantage Result
1160 puan
Yardım

Futuremark 3DMark benchmarklarında sadece küçük 3D performansına şahit olduk. Bizim test ürünümüz ise 3DMark 06 benchmarkında 89 puan ile Atom N940'ın hemen arkasından geldi. Malesef GMA 950 ekran kartlı çok eski netbooklar seviyesinde kalan Aspire One 533 hayal kırıklığı yarattı. Bu yüzden yeni oyunları unutmanız ve eski oyunları da ancak düşük çözünürlüklerde çalıştırabileceğinizi bilmenizi tavsiye ederiz. 

3DMark 2001SE Standard
2291 puan
3DMark 03 Standard
718 puan
3DMark 05 Standard
293 puan
3DMark 06 Standard
89 puan
Yardım
Benchmark
Benchmark

RAM ve sabit diski değiştirmek bizim için oldukça zor bir işti çünkü kullanım kılavuzunda bu konu ile ilgili hiç bir bilgilye yer verilmemiş. Durumla ilgili bir ilüstrasyon bulduk ancak zarar gelme durumunda şirketin zararı üstlenmeyeceği de belirtildi. Klavyeyi halledebildiğiniz zaman işiniz kolaylaşıyor. Netbookun sabit diski Western Digital marka (WD2500BEVT-22A23) ve 250 GB kapasiteye sahip. HDTune Pro Benchmark sonuçkları ancak ortalama seviyede çıktığı için daha iyi bir performans isteyenlere daha hızlı bir disk almalarını öneriyoruz..

WDC Scorpio Blue WD2500BEVT-22A23
Maksimum transfer hızı: 1.5 MB/s
Minimum transfer hızı: 56.2 MB/s
Ortlama transfer hızı: 48.3 MB/s
Erişim hızı: 18.9 ms
Yakma hızı: 55.6 MB/s
İşlemci kullanımı: 12.2 %
2.4
Windows 7 deneyim indeksi
İşlemci
Saniye başına işlem
2.4
Bellek
Saniye başına bellek işlemi
4.5
Grafikler
Windows Aero için masaüstü performansı
2.9
Oyun grafikleri
3D iş ve oyun grafikleri
3
İlk sabit disk
Disk transfer hızı
5.8
DPC Latency Checker: Acer Aspire One 533-13Drr
DPC Latency Checker

"DPC Latency Checker" sonuçları Windows 7 Starter işletim sistemi altında ölçüldü. Ölçümler nedenini bilmediğimiz sebeplerden çıkmadığı için ölçüm yapmayı bir süre sonra bıraktık. Harici cihazlar kullanıldığı zaman sonuçların tehlikeli bölgede çıkacağını tahmin ediyoruz. Çok görülen bir sorun ise harici ekran kartları kullanılırken karşılaşılan cızırtılar.

Emisyonlar

Sistem Gürültüsü

Küçük fan hem iyi soğutuyor hem de az gürültü yayılımında bulunuyor. Aspire netbook normal moddayken 29.8 ve 30.4 dB(A) arasında gürültü yayarken sabit disk de 30.1dB(A) ile sessizce çalıştı. Bu değerler ağır tempo altında maksimum 34.1 dB(A) seviyesine kadar yükseldi. Temelde bu netbook ile çalışmak oldukça keyif verici ve rahatsızlık yaratmıyor.

Ses yüksekliği

Boşta
29.8 / 29.8 / 30.4 dB
HDD
30.1 dB
Çalışırken
32.5 / 34.1 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
sessiz
40 dB(A)
duyulabilirlik
50 dB(A)
gürültülü
 
min: dark, med: mid, max: light    (15 cm uzaklık)

Sıcaklık

Entegre soğutma sistemi görevini başarı ile yerine getiriyor. Gürültü seviyesi normal modda iken maksimum 34.6 dB(A) ile güvenli bölgede kalıyor. Yine de fan hava boşaltma bölgesinde yüksek sıcaklıklara rastlayabiliyoruz. Bu hava boşlukları malesef oldukça küçük ve bu yüzden sıcak havayı kolayca dağıtamıyor. Bu yüzden sıcak hava tutsak kalıyor. Bu sorun ağır tempo altında da kendini gösteriyor ve kasanın kimi bölgelerinde 41.6 dereceye kadar ısınmalarla karşılaşılıyor. 

Maksimum yük
 31.6 °C28.3 °C25.6 °C 
 32.1 °C29 °C26 °C 
 31.2 °C28.2 °C24.2 °C 
Maksimum: 32.1 °C
Ortalama: 28.5 °C
26.7 °C33.2 °C41.6 °C
27 °C36.3 °C35.8 °C
26.3 °C29 °C32.8 °C
Maksimum: 41.6 °C
Ortalama: 32.1 °C
Güç kaynağı  31.3 °C | Oda sıcaklığı 21.7 °C
(+) The average temperature for the upper side under maximal load is 28.5 °C / 83 F, compared to the average of 29.8 °C / 86 F for the devices in the class Netbook.
(+) The maximum temperature on the upper side is 32.1 °C / 90 F, compared to the average of 33.1 °C / 92 F, ranging from 21.6 to 53.2 °C for the class Netbook.
(±) The bottom heats up to a maximum of 41.6 °C / 107 F, compared to the average of 36.6 °C / 98 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 29.8 °C / 86 F, compared to the device average of 29.8 °C / 86 F.
(+) The palmrests and touchpad are reaching skin temperature as a maximum (32.1 °C / 89.8 F) and are therefore not hot.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 29.3 °C / 84.7 F (-2.8 °C / -5.1 F).

Hoparlörler

Acer Aspire One 533'ün hoparlörleri kasanın ön alt kısmında kalıyor. Ses yelpazesi çok gelişmemiş ve bas sesler kuvvetli değil. Tiz sesler ise radyo dve yayınları dinlemek için yeterli sayılır. Ürünün 3.5 mm lik kulaklık girişi var ve daha kaliteli ses isteyenler yine bu girişe harici hoparlörleri de bağlayabilirler. 

Batarya ömrü

Okuyucu  Testi (maksimum batarya ömrü)
Okuyucu Testi
Klasik Test (minimum batarya ömrü)
Klasik Test

Son model Intel Atom N455 işlemciler düşük enerji tüketimli netbook işlemcileri klasmanına dahil oluyor anack TDP yine de biraz artmış. Atom N450 ile karşılaştırma yapıldığı zaman görülüyor ki N450 5.5 watt tüketimde bulunurken n455 6.5 watt tüketimde bulunuyor. Fark çok büyük olmayabilir belki ancak bu farkın batarya ömrü üzerinde bir etkisi oluyor tabii ki de. Bizim test cihazımızın işlemcisi normal modda 4.8 ile 9.0 watt araasında bir enerji tüketiminde bulunuyor. Bu değerler ağır tempo altında 13.6 watta kadar yükselebiliyor. Bekleme ya da boş modda iken harcanan enerji şikayetlenmemiz için bize fırsat vermiyor.

BatteryEater'ın "Klasik" testi bize ağır tempo altında elde edilebilecek minimum batarya ömrünü veriyor. Windows 7'nin yüksek performans seçenekleri altında OpenGL işlemleri yürütülürken işlemci de 1.66 GHz hızında çalıştı. Bu koşullar altında batarya ömrünü 4 satt 27 dakika olarak ölçtük. Normal günlük kullanım koşullarında WLAN açık iken ise 5 saat 49 dakika sonra batarya boşaldı. Bu test esnasıda kulalndığımız parlaklık seviyesi oldukçe yeterliydi.

Batarya ömrü minimum tempo ve parlaklık seviyesinde "Okutucu testi" adı altında da ölçüldü. Bu test esnasında text dökümanları okundu ve çıkan sonuçlar 7 saat 4 dakika ilr pazarlanan değerlere çok yakın çıktı. Test ürünümüzün Acer marka 6 hücreli (49 Wh, 4400 mAh) bir bataryası var. Daha dayanklı bir batarya isterseniz opsiyonlarınız arasında 6 hücreli 5600 mAh kapasiteli bir batarya da mevcut ancak standart pakete dahil olmuyor.

Anlık tüketim
Kapalı / Bekleme modudarklight 0.05 / 0.1 Watt
Boştadarkmidlight 4.8 / 6.9 / 9 Watt
Çalışırken midlight 12.9 / 13.6 Watt
 color bar
Key: min: dark, med: mid, max: light        
Batarya ömrü
Boşta (WLAN kapalı, minimum parlaklık)
7h 04min
WLAN açıkken
5h 49min
Çalışırken (maksimum parlaklık)
4h 27min

Sonuç

Acer'ın Aspire One 533'ü (533-13drr) bizde iyi bir izlenim bıraktı. Yine de 1 GB DDR3 RAM bizi çok etkileyemedi. İşçilik, kaplama ve modern tasarımı ise etkileyiciydi. Yine de Acer donanım geliştirme seçeneğini çok kısıtlamış. Geniş touchpad ve cömert Acer FıneTıp tarzı klavye ile ergonomi ikna edici sayılır.

Hareketli teknolojiler son moda sayılır ve kaplanmamış Mini PCI Express yuvası da opsiyonlarınızı arttırıyor. Bağlantı noktaları çok özel şeyler sunmuyor ve en yeni Intel Atom N455 işlemcide çok göze çarpan bir performans artışına rastlayamadık. Bu işlemcinin diğer bir dezavantajı ise daha yüksek enerji tüketiminden dolayı batarya ömrünün kısalması. Ölçtüğümüz maksimum batarya ömrü 7 saat 4 dakika çıktı. Ürün 6 hücrelik batarya ile ASUS'un ürünleri ile yarışamıyor . 

Sonuç olarak genel bir açıdan ikna edici olan, bir kaç eksiğine rağmen bu çok şık netbooku  329 euroya satın alabiliyorsunuz. Ürün Daytona kırmızısı, Sonoma Siyahı ve Indy beyazı seçenekleri ile mevcut.

Acer'dan çok yüksek performans artışı vaadetmeyen ancak hoş özelliklere sahip şık bir 10 inçlik netbook
Acer'dan çok yüksek performans artışı vaadetmeyen ancak hoş özelliklere sahip şık bir 10 inçlik netbook
İncelemede: Acer Aspire One 533-13Drr.
İncelemede: Acer Aspire One 533-13Drr.

Notebook özellikleri

Acer Aspire One 533-13Drr
İşlemci
Intel Atom N455
Grafik kartı
Intel Graphics Media Accelerator (GMA) 3150, Çekirdek: 200 MHz, DDR2, 8.14.10.2117
Bellek
1024 MB 
, Samsung, DDR3-10600S, 1333 MHz, 2 GB maksimum
Görüntü
10.1 inç 16:9, 1024 x 600 pixel, LED, WSVGA, Panel: LP101WSA-TLN1, parlak: evet
Anakart
Intel NM10
Harddisk
WDC Scorpio Blue WD2500BEVT-22A23, 250 GB 
, 5400 rpm
Ses kartı
Realtek ALC269 @ Intel 82801GBM - High Definition Audio Controller
Bağlantılar
3 USB 2.0, 1 VGA, 1 Kensington Lock, Ses çıkışları: Hoparlör çıkışı, mikrofon girişi, Kart okuyucular: hepsi bir arada
Network
Atheros AR8151 PCI-E Gigabit Ethernet Controller (10/100/1000/2500/5000MBit/s), Atheros AR5B95 Wireless Network Adapter (b/g/n = Wi-Fi 4), Bluetooth 3.0 +HS
Boyut
yükseklik x genişlik x derinlik (mm): 25 x 259 x 187
Batarya
49 Wh Lithium-Ion, 6 hücreli, 4400 mAh, 11.1 volt
İşletim sistemi
Microsoft Windows 7 Starter 32 Bit
Camera
Webcam: 1,3 Megapixel
Ek özellikler
Netbook, kitapçık garanti kartı, temizleme bezi, adaptör, 6 hücreli batarya(4400 mAh), Adobe Reader, eSobi, Google Toolbar, Microsoft Office Home and Student 2007 (deneme versiyonu), eBay, McAfee Internet Security (deneme versiyonu), birçok Acer yazılımı, 12 Ay Garanti, Uluslararası geçerliliği olan 12 aylık garanti, Opsiyonel olarak: HD ekran, sabit diskler, RAM, USB sabit diski, USB sürücü, hareketli adaptör, mevcut renkler: Daytona kırmızısı, Sonoma Siyahı, Indy beyazı
Ağırlık
1.23 kg, Güç kaynağı: 185 g
Fiyat
329 Euro

 

Acer Aspire 533 artık DDR3 RAMe ve Intel Atom N455'e sahip.
Acer Aspire 533 artık DDR3 RAMe ve Intel Atom N455'e sahip.
Acer's FineTip klavye bizi ...
Acer's FineTip klavye bizi ...
... geniş tuşları ve cömert dağılımı ile memnun etti.
... geniş tuşları ve cömert dağılımı ile memnun etti.
1.3 megapiksellik webcam görüntülü konuşmalar için gerekli cihazlardan
1.3 megapiksellik webcam görüntülü konuşmalar için gerekli cihazlardan
Büyük servis kapağının vidası niye yok?
Büyük servis kapağının vidası niye yok?
Donanım parçalarını değiştirmek oldukça zor ...
Donanım parçalarını değiştirmek oldukça zor ...
... ve rehber de yardım edebilecek bir bölüm bulunmuyor.
... ve rehber de yardım edebilecek bir bölüm bulunmuyor.
Boş bir Mini PCI Express yuvası da RAM ve sabit disk yuvalarının hemen yanında.
Boş bir Mini PCI Express yuvası da RAM ve sabit disk yuvalarının hemen yanında.
Geniş 6 hücrelik batarya uzun bir batarya ömrü vaadediyor
Geniş 6 hücrelik batarya uzun bir batarya ömrü vaadediyor
WLAN 802.11n ve Bluetooth 3.0 +HS de diğer özelliklerden.
WLAN 802.11n ve Bluetooth 3.0 +HS de diğer özelliklerden.
Hepsi bir arada kart okuyucu memnuniyet verici bir özellik
Hepsi bir arada kart okuyucu memnuniyet verici bir özellik
Bizim test ürünümüzün 3 değişik rengi var ve 329 euro fiyatında.
Bizim test ürünümüzün 3 değişik rengi var ve 329 euro fiyatında.
Tasarım, ince yapısı sayesinde oldukça modern duruyor...
Tasarım, ince yapısı sayesinde oldukça modern duruyor...
... ve renkler de etkileyici. Krom elementler kendini belli ediyor.
... ve renkler de etkileyici. Krom elementler kendini belli ediyor.
Ekran göz alıyor ve tasarıma katkıda bulunuyor.
Ekran göz alıyor ve tasarıma katkıda bulunuyor.
İyi işçilik ve geniş açılma açısı ikna edici.
İyi işçilik ve geniş açılma açısı ikna edici.
Kasada bir çok etiket mevcut.
Kasada bir çok etiket mevcut.
Ekran menteşelerinin küçük boyutlarına rağmen iyi bir kavrama seviyesi var
Ekran menteşelerinin küçük boyutlarına rağmen iyi bir kavrama seviyesi var
Bağlantı noktaları alışık olduğumuz gibi çok da gelişmiş sayılmaz.
Bağlantı noktaları alışık olduğumuz gibi çok da gelişmiş sayılmaz.
Değişken adaptör uluslararası kullanımı kolaylaştırıyor.
Değişken adaptör uluslararası kullanımı kolaylaştırıyor.

Benzer Notebooklar

Farklı bir üreticiden benzer notebooklar ve/veya farklı bir CPU ile

İnceleme Samsung N145-JP02DE Netbook
Graphics Media Accelerator (GMA) 3150, Atom N450
İnceleme Sony Vaio VPCM11M1E/W Netbook
Graphics Media Accelerator (GMA) 3150, Atom N450
İnceleme MSI Wind U160 Netbook
Graphics Media Accelerator (GMA) 3150, Atom N450

aynı GPU’lu laptoplar

İnceleme Samsung Series 5 Chromebook
Graphics Media Accelerator (GMA) 3150, Atom N570, 12.1", 1.485 kg

Aynı Ekran boyutunda ve/veya ağırlıkta laptoplar

Kısa inceleme: Acer Chromebook 15 CB5
HD Graphics (Broadwell), Celeron 3205U, 15.6", 2.2 kg
Kısa inceleme: Acer Chromebook 11 CB3-111
HD Graphics (Bay Trail), Celeron N2840, 11.6", 1.25 kg
Kısa inceleme: Acer Aspire E3-111-C6LG Notebook
HD Graphics (Bay Trail), Celeron N2930, 11.6", 1.29 kg

Fiyat Karşılaştırma

Artılar

+Modern tasarım ve iyi işçilik
+İyi ergonomi
+Batarya ömrü
+Boşta kalmış Mini PCI Express yuvası
+Hareketli kullanım teknolojileri
 

Eksiler

-Ortalama performans
-Kötü uzantı
-Küçük hava çıkışı
-Orta kalitede hoparlörler

Kısaca

Neyi beğendik

Modern tasarım ve şık renk opsiyonları, iyi işçilik, boş Mini PCI Express yuvası ve iyi ergonomi (klavye, touchpad, ekran pozisyonu).

Ne eksikti

Windows 7 altında iyi ofis performansı, 2 GB RAM ve opsiyonel mat ekran ve donanım değiştirme imkanının kolaylaştırılması.

Neye şaşırdık

İnanılmaz ergonomi, yüksek ekran, basit tasarım, 3 renk seçeneği ve hızlı DDR3-10600 RAM. 

Rakipleri

Bir çok  Intel Atom N450/N455 işlemcili ve 10.1 inç ekranlı netbook. Örneğin ASUS Eee PC 1015P, ASUS Eee PC R101Samsung NP-N230 Strom Netbook ya da Lenovo IdeaPad S10-3.

Değerlendirme

Acer Aspire One 533-13Drr - 08/11/2010
Felix Sold

İşcilik
87%
Klavye
85%
Mouse
81%
Bağlanılabilirlik
64%
Ağırlık
93%
Batarya
90%
Görüntü
79%
Oyun performansı
22%
Uygulama performansı
49%
Isınma
80%
Ses
96%
İzlenim
80%
Ortalama
76%
84%
Netbook - Ortalama Ağırlık
Please share our article, every link counts!
> Notebooklar Hakkında Aradığınız Herşey > İnceleme > İnceleme Acer Aspire One 533-13Drr Netbook
Felix Sold (Update: 2013-06- 6)