Notebookcheck

İnceleme Samsung Series 5 Chromebook

İlk Netbook. Google Chrome gezicisi web dünyasında mutlu olmanızı sağlayabilir mi? Google hesabımıza girdik. Bu cihazla ne kadar ofis işi halledebiliyorsunuz? Google Docs, Picasa ve DropBox size yetecek mi? Cevabı incelememizde
Samsung Chromebook 3G/HSPA: Ideal sörf  makinesi mi yoksa işe yaramaz tarayıcı netbooku mu?
Samsung Chromebook 3G/HSPA: Ideal sörf makinesi mi yoksa işe yaramaz tarayıcı netbooku mu?

İlk gerçek netbook. Netbook sınıfı marjinal ofis programlarını içeren medya oynatıcısı ve web gezicisi olarak yaratılmıştır. 2007'den beri üreticiler piyasaya sayısız netbook sundular. Ama acaba  Eee-Pc ler ve diğer Windows minikleri görevlerini başarıyla yerine getirdi mi?

Aslında evet, yerine getirdi. Ancak sadece sörf yapabilmek için beraberinde Windows işletim sistemi de sürüklendirilmek durumunda kaldı. Sadece mailleri okumak ve sörf yapmak için bir yandan Windows güncellemeri, virüsler ve trojanlar ile uğraşmak zorunda kalıyorsunuz. Bu iş daha kolay olamaz mıydı?

Bu aradıklarımızı  Linus-bazlı Chrome işletim sistemli Samsung Chromebook'ta bulduk (Series 5 500C21). Kullanıcı zaten alışık olduğu Chrome Web tarayıcısına sahip olacak. Peki bu webde gezinme tecrübenizi güzelleştirecek mi? Chromebook  acaba Windows netbooklarının yerini alabilecek mi? Cevabı incelememizde.

Kasa

Beraberinde gelen batarya, servis kapağı yok
Beraberinde gelen batarya, servis kapağı yok
kauçuk dilli kapak.
kauçuk dilli kapak.

Chromebook hem tarz hem de minimalistik bir iş cihazı olarak düşünülmüş. Bilek dinlendirme bölgesi biraz pürüzlü olsa bile parmak izi çekmiyor. Aynı durum Chrome logosunu taşıyan cilalı kapak için de geçerli. Klavye yatağı ve TFT çerçevesi de şık bir görünüşe ve abartısız yansımalara sahip. Panelin kendisi mat.

Kasayı iki elimizle tuttuğumuz zaman sadece birazcık bükebildik. Bu bükme olayı kapak üzerinde daha kolay oluyor tabii. Kapağın yüzeyi ortalama bir kuvvet ile içine göçebiliyor. Taban ünitesi sağlamlığını güvenlice yerleştirilmiş bataryaya ve servis kapağının yokluğuna borçlu. Kapak menteşeleri sağlam duruyor. Kullanıcı laptopu tek eliyle maksimum 140 dereceye kadar açabiliyor. Yine de ekran kapağının sallantılı yolculuklarda yerinden oynadığını söylemeliyiz. 

Bağlantı noktaları

Bağlantılar açık bir şekilde minimalistik tutulmuş ki bu da cihazın üretiliş amacını yansıtıyor. Herkes internete WLAN ya da 3G ile bağlanıyorken ethernet yuvasına niye ihtiyacınız olsun ki? Bir tarayıcı ya da yazıcıyı direk olarak bağlayamayacaksanız neden bir çok USB yuvası olsun ki? Çok şükür ki giriş cihazları için durum daha farklı ve biz de USB klavye ve fareyi denedik.

SimCard yuvası, mini VGA ve USB kauçuk kapağa şık bir şekilde yerleştirilmiş. Ön aşağı tarafta kalan kart okuyucusu neredeyse gözümüzden kaçacaktı. Küçük plastik bir parça dijital kameralara yönelik hafıza kartları bölgesini koruyor.

Ön: Kart okuyucu MMC, SDHC, SDXC
Ön: Kart okuyucu MMC, SDHC, SDXC
Sol: Güç, Mini VGA, USB 2.0 (kapağın altında), ses yuvaları
Sol: Güç, Mini VGA, USB 2.0 (kapağın altında), ses yuvaları
Arka: Yuva yok
Arka: Yuva yok
Sağ: Baştan başlatma, SimCard-yuvası (kapağın altında), USB 2.0
Sağ: Baştan başlatma, SimCard-yuvası (kapağın altında), USB 2.0

İletişim

 

Günümüzün en güncel kablosuz modülleri bir 3G modem ve WLAN kartı ile sağlanmış.802.11 a/b/g/n standartında sağlanmış. SimCard ise hemen kapağın altında. Direk yuvaya kartı takıp sörf yapabiliyorsunuz. Chromebooku paketinden bir tren istasyonunda çıkarttık ve 3 dakika içinde internete bağlanmıştık. Ağ bağlantıları gayet yerinde çalışıyor. Ağ yöneticisi öncelikli olarak en hızlı ağa bağlanıyor.

Güvenlik

Güvenlik Chromebook'un ana temellerinden. Kullanıcı Cloud veritabanlarında sakladığı sürece Chromebooklarını kaybetseler bile verilerinin güvenlikleri için endişelenmelerine gerek bile yok. Chromebook tamamiyle kapatıldığı zaman (bekleme modu değil) yerel veriler siliniyor. 16 GB SSD kapasitesi olsa bile Google hesabınızdan çıktığınız anda bu dosyalar siliniyor. 

Chromebook'un TPM modülü cihazın tanınmasında kullanılıyor. Donanım destekli güvenlik ise (Sandboxing, Verified Boot ve önbellek verisi şifrelendirme) Chromebook'u dikkatli müşterileri olan işler için etkileyici kılıyor. 

Virüs ve zararlı uygulamalar Windows kullanıcıları için bir sorun teşkil edebiliyorken Chromebook'un yüklenebilecek yazılımı olmadığı için böyle dertleri yok. Chrome web dükkanında kullanabileceğiniz uygulamalar direk olarak Google hesabınızın üzerine kuruluyor. Tabii bunun için bir Google hesabı lazım. Chrome işletim sisteminin otomatik güncellemeleri sadece sistemi güvenli kılmıyor ayrıca zamanla geliştiriyor da. 

Misafir modu ise kullanıcılara Google hesabı sahip olmadan ve iz bırakmadan gezmelerini sağlıyor. Yine tüm veriler ürün kapatıldığında siliniyor. 

Aksesuarlar

Beraberinde gelenler bir mini VGA ve D-Sub VGA paketi. Kurtarıcı diskine gerek yok. Kullanıcı dilerse bunu kendi USB çubuğuyla halledebiliyor. SSD'yi kurtarmak için kapağın altındaki çubuğu kaydırmak yeterli. Tekrar başlatılınca sistem fonksiyonel versiyonuna dönüyor. 

Garanti

Üretici 24 ay garanti sağlıyor (olay yeri müdahalesi de dahil). Samsung ayrıca 50 euroya bu garantiyi 3 senelik olay yerine gelip müdahale etme özelliğini kullanabileceğiniz versiyonuna yükseltebiliyor. 

Google diyor ki: Önce güvenlik
Google diyor ki: Önce güvenlik
VGA-dönüştürücüsü
VGA-dönüştürücüsü
Kılavuz, garanti
Kılavuz, garanti

Chrome tarayıcı ve Chrome OD

Chrome programları (Linux-bazlı) direk Web - uygulamaları. Örneğin fotoğraf düzeltecekseniz bunun web servisini bulup halletmelisiniz. Chome Web sayfasında bunun için programlar ve uygulamalar var. Programları indirmenize bile gerek yok çünkü programlar direk Google Cloud veritabanlarında bulunuyor. 

Video ve Fotoğraf

YouTube'da 720p fragmanları takılmadan izleyebildik. 1080p filmleri ise USB yuvasından izleyebildik ancak bu durumda biraz takılma ile karşılaştık. Fotoğraf düzeltmek için Google'dan Picasa programını kullandık. Ancak düzelttiğimiz bu fotoğrafları USB çubuğuna koyulmaması bizi memnun etmedi. Fotoğrafları Sumo Paint ile düzeltebilirsiniz (Photoshop'a benzer bir program).

Verimlilik

Chrome minimalistik veri yönetimi ile bizi memnun etti. Ancak hiçbirşeyi kopyalamanıza izin vermiyor. 

Mail ve Ofis

Bir ofis cihazının Google Docs ve Gmail'e ihtiyacı olur. Kendi Google hesabımızdan text dökümanları ve sunumlar yapabildik. Resimler de Strg+V ile yapıştırılabiliyor. Excel tarzı listeleme ve gruplamalar ise Google Wave ile halledilebiliniyor. 

Sumopaint (fotoğraf)
Sumopaint (fotoğraf)
text dökümanı
text dökümanı
sunum
sunum
Takvim
Takvim
NBC Ana sayfa
NBC Ana sayfa
Picasa (fotoğraf)
Picasa (fotoğraf)

Giriş Cihazları

Klavye

Tuşların ortalama derinliği, temiz basınç noktaları ve sağlam bir vuruşu var. Herhangi bir zayıflığa rastlayamadık. Tuşların birbirine mesafesi gayet yeterli. Dizilim ise direk olarak sörf yapmaya odaklanmış. Fonksiyon tuşlarını kullanarak ses seviyesi, parlaklık, ileri-geri sarma, program kapama açma gibi işlemlere erişebiliyorsunuz. 

Touchpad

Tercihe göre çok dokunuşlu padi iki şekilde kullanabilirsiniz. Yatay veya dikey çubuklar yok. Kaydırma işlemini iki parmağınızla hallediyorsunuz.

Ön tarafta tıklamak için bir adet tuş var (iki değil). Mat pad yüzeyi oldukça pürüzsüz ve kenarlarında bile hassasiyetini kaybetmiyor.

Klavye
Klavye
Klavye detayı
Klavye detayı
Touchpad
Touchpad

Ekran

Yansıtmasız LED ekranın (30.73 cm) çözünürlüğü 1366 x 768 (16:9). Genel siyah değeri ise 2.51 cd / m², ki bunun sebebi çok kötü kontrast değeri. Bu yüzden siyahlar tam olarak siyah değil de daha gri gözüküyor.

295
cd/m²
291
cd/m²
293
cd/m²
288
cd/m²
295
cd/m²
299
cd/m²
266
cd/m²
287
cd/m²
305
cd/m²
Parlaklığın yayılımı
300 cd/m²
Gossen Mavo-Monitor
Maksimum: 305 cd/m² Ortalama: 291 cd/m²
Aydınlatma: 87 %
Batarya modunda parlaklık: 295 cd/m²
Kontrast: 118:1 (Siyah: 2.51 cd/m²)

Parlaklık değeri ise 305 cd / m². Ortalama değer ise 291 cd / m².

Samsung yansıtmasız ekran kullanarak doğru bir şey yapıyor. Bu sayede açık alanda güneş ışığı altında yansımalara maruz kalmadan sörf yapabiliyorsunuz. Direk güneş ışığı bile 12.1 inçlik ekran için bile çok sorun yaratmıyor.

yandan, direk vurmayan güneş
yandan, direk vurmayan güneş
tepeden, güneş yandan geliyor
tepeden, güneş yandan geliyor
önden, direk güneş ışığı
önden, direk güneş ışığı

Samsung mininin yatay alanda bakış açısı sağlamlığı gayet iyi. İçerik ise düzgün kalıyor. Dikey alanda ise ancak 20 dereceye kadar görüntü bozulmuyor. 45 derecede ise renkler tersine dönüyor. 

Samsung Chromebook Series 5 bakış açıları
Samsung Chromebook Series 5 bakış açıları

Performans

Samsung'un 2011 model netbookunun işlemcisi iki çekirdekli  (2x1.66GHz) Atom N570 . Intel Graphics Media Accelerator (GMA) 3150  VE 2 GB RAM de diğer parçaları. Güç tüketimi ise 8.5 Watt. İşlemci ise atasına benziyor: Atom N550 (2x1.5 GHz), ki bu işlemci çoğu netbookta bulunuyor. Sabit diski ise 16 GB kapasiteli bir SSD. Ancak bu diski veri kaydetmek için kullanamıyorsunuz. 

Uygulama performansını SunSpider JavaScript Benchmark 0.9.1  ile ölçtük:1517 ms (daha küçük değerler daha iyi demek). Karşılaştırmak gerekirse Windows bazlı Fujitsu Stylistic Q550 (Atom Z670 1.50GHz) 1907 ms sonucunu aldı. Samsung bu alanda üstün duruyor. 

Bunun haricinde Peacekeeper (Futuremark) tarayıcı Benchmarkını da kullandık. Bu benchmarkta netbookun hızı Java kodu kullanmak üzere ölçüldü: 1.373 puan. Ve yine karşılaştırma amaçlı Windows bazlı Stylistic Q550 benzer sistemiyle (Atom Z670 1.50GHz, 30GB SSD, Intel GMA 600, Chrome Versiyon 12) 1653 puanla daha iyi bir skor aldı. Chromebook sosyal ağlar ve kompleks grafiklerde kaybediyor çünkü ekran kartı olan  GMA 3150 (200 MHz) rakibi  GMA 600 'den (400 MHz) daha yavaş. (resimlere bakınız).

Sonuçt: Windows olmadan daha hızlı sörf yapılabilinir. 10 ya da daha fazla sayıda pencere ile aynı anda çalışılsa bile gayet hızlı bir işleyişle karşılaştık. 

Browser Benchmark Peacekeeper: Chromebook
Browser Benchmark Peacekeeper: Chromebook
Browser Benchmark Peacekeeper: Fujitsu Stylistic
Browser Benchmark Peacekeeper: Fujitsu Stylistic

Emisyonlar

Çalışan fan
Çalışan fan

Sistem Gürültüsü

Samsung laptopları çoğunlukla gürültü konusunda örnek alıncak ürünler olur. Chromebook da bu açıdan şaşırtmıyor. Tabii netbook fansız olamazdı, ki bunun sebebi  Çift çekirdekli Atom N570 (2 x 1.66). Düşük tempolu operasyonlarda (sörf, müzik dinlemek) fan neredeyse sessiz bir şekilde 30.3 dB seviyesinde çalışıyor. Dönen bir diski değil de SSDsi olduğu için ürünün veri sakladığı parçasından da hiç ses gelmiyor. Sessiz mod gibi bir modu da mevcut değil. 

Bir HD-film fragmanında ya da işlemci stres testi esnasında fanın çıkardığı gürültünün seviyesi artıyor:33.2 dB(A). Bu ölçtüğümüz en yüksek ses seviyesi, gerçi bu seviyede çok kalmıyor ürün. Genel olarak webde gezinirken ölçtüğümüz gürültü çekilir seviyede: 31.3 dB(A).

Ses yüksekliği

Boşta
30.3 / 30.3 / 30.3 dB
Çalışırken
31.3 / 33.2 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
sessiz
40 dB(A)
duyulabilirlik
50 dB(A)
gürültülü
 
min: dark, med: mid, max: light   Voltcraft sl-320 (15 cm uzaklık)

Sıcaklık

Sıcaklık hep düşük ya da tolere edilebilecek seviyelerde kalıyor. Ölçtüğümüz en yüksek sıcaklık ise 39 derece çıktı. Bu durum ancak ürünü stres testine tabii tuttuğumuzda ortaya çıktı. Elden yapılan stres testinde çalışma alanlarının ortalama sıcaklığı 31 derece kaldı.

Samsung ile sörf yapacaksanız, maillerinizi kontrol edecekseniz ya da video klipleri izleyecekseniz bilek dinlendirme bölgesindeki 25-38 (en yüksek) serin kalan yüzey sizi mutlu edecektir.

Maksimum yük
 39 °C35.2 °C27.5 °C 
 37.8 °C36.4 °C25.8 °C 
 27.3 °C27.3 °C25.4 °C 
Maksimum: 39 °C
Ortalama: 31.3 °C
27.4 °C34.1 °C27.9 °C
26.7 °C29.2 °C32.6 °C
26 °C26.7 °C27.1 °C
Maksimum: 34.1 °C
Ortalama: 28.6 °C
Güç kaynağı  34.2 °C | Oda sıcaklığı 23.1 °C | Voltcraft IR-360
(+) The average temperature for the upper side under maximal load is 31.3 °C / 88 F, compared to the average of 29.8 °C / 86 F for the devices in the class Netbook.
(+) The maximum temperature on the upper side is 39 °C / 102 F, compared to the average of 33.1 °C / 92 F, ranging from 21.6 to 53.2 °C for the class Netbook.
(+) The bottom heats up to a maximum of 34.1 °C / 93 F, compared to the average of 36.6 °C / 98 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 29.5 °C / 85 F, compared to the device average of 29.8 °C / 86 F.
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 27.3 °C / 81.1 F and are therefore cool to the touch.
(±) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 29.3 °C / 84.7 F (+2 °C / 3.6 F).

Hoparlörler

Chromebook hoparlörleri nilek dinlendirme bölgesinin hemen altında bulunuyor. Çıkan ses ise çok kısıtlı ve tiz ağırlıklı. Hassas kulaklar bu kalitesiz ses yüzünden kendilerine hemen bir kulaklık aramaya başlayacaklardır. Herhangi bir geliştirme yok (SRS, Dolby) ki genelde bu geliştirmeleri Windows sistemlerinden biliyoruz. Küçük membranlar yüksek seste bile sabit kalıyorlar (2x1.5 watt).

Chromebook'ta müzik dinlemek isteyenler için kulaklık ya da harici hoparlörler tavsiyemiz olacaktır. Ses kontrolleri ise klavyenin hemen üzerindeki tuştan yapılıyor. 

Batarya ömrü

Ölçümlerimize göre enerji tüketimi bekleme modundayken 0.4 watt ve kapalıyken 0.05 watt. Boş moddaki 8.3 wattlık güç tüketimi yüzünden iyi bir batarya ömrü var. Chrome'u ağır tempoya tabii tutarsanız bu tüketim 16.3 watta kadar yükseliyor. Güç tüketimi Windows netbookları ile yakın seviyede çıktı: Örneğin Samsung NC210-A01DE (7.5 - 15 watt) ya da Toshiba NB520-108 (6.4 - 14.4 watts). AMD Fusion ise 7 ila 17 watt arası bir tüketimde bulunuyor (Acer Aspire One 722, 11.6").

Anlık tüketim
Kapalı / Bekleme modudarklight 0.05 / 0.4 Watt
Boştadarkmidlight 8.3 / 11.6 / 12.2 Watt
Çalışırken midlight 15.4 / 16.3 Watt
 color bar
Key: min: dark, med: mid, max: light        Voltcraft VC 960

 

Windows gibi bir işletim sistemi ve batarya opsiyonları olmadığı için tek bir test uygulayabildik: 7:20 saat (440 dk) ki bu süre içinde haber sitelerinde gezindik. Ekran parlaklığı ise ortalama bir seviyedeydi (150 cd / m²). Samsung yaklaşık 10 saatlik maksimum batarya ömründen bahsediyor ki minimum parlakta bu değerlere ulaşmak aslında mümkün.

Samsung'un iddiasına göre 6-hücrelik batarya (8200 mAh) 1000 şarj işleminden sonra bile en azından %80'lik kapasitesini koruyabilecek kadar sağlammış. Eğer dediği doğru ise bu sabit bataryayı değiştiremeyeceğinize göre bu durum bir avantajdan ziyade bir zorunluluk. Windows'dakiler gibi batarya yönetim seçenekleri burada yok. Eğer güç tasarufunda bulunmak isterseniz kablosuz modüllerden kullanmadığınızı devre dışı bırakabilir ya da ekran parlaklığını düşürebilirsiniz. Chromebook kapağını kapattığınızda bekleme moduna geçiyor ve bunu değiştirme seçeneğiniz de yok. 

Batarya ömrü
WLAN açıkken
7h 20min

Sonuç

Chromebook avantajları
Chromebook avantajları

Chrome OS ile eğlenmek kişinin tercihlerine ve sabrına göre değişecektir. Web uygulamalarına odaklanmak email göndermek ve resim düzenlemek gibi işler için uygun bir tercih. Eğer bir Windows kullanıcıysanız ve bir kaç saat içinde Chrome işletim sistemine adapte olabileceğinizi düşünüyorsanız yanılırsınız. Ekran görüntüsü almak için ne kesme programları yoktu ve bunun için bir fonksiyon da yoktu. Ancak 1.5 saat sonra bunun için uygun programı internetten bulabildik. Bir diğer endişemiz ise hemen arkasından geldi: Elde ettiğimiz resmi bilgisayara kaydedemiyorduk. 

Bunun gibi tecrübeler can sıkıcı durumlara sebebiyet verebilir ancak Chrome işletim sistemi o şekilde tasarlanmamış. Tecribeli Windows kullanıcıları o işletim sisteminde kullanabildikleri fonksiyonları burada aramasınlar. Gerçi bir yandan da virüsler, trojanlar, kaynaklar ve uzun yükleme süreleri ile uğraşmak durumunda da değiller. Hepsinin ötesinde şunu da belirtmek lazım ki hızlı bir internet bağlantısı konunun en kritik noktası çünkü internet olmadan Chromebook bir hiç.

Diğer bir yandan bakacak olursan Chromebookun avantakları çok bariz. Kullanıcı işletim sistemine erişemediği için hiçbir şeyi kıramaz ya da bozamaz. Hiç bir program yükleyemiyorsunuz ve güncellemeler de otomatik olarak yapılıyor. 7 saatlik batarya ömrü, iyi giriş cihazları ve parlak mat ekran ile Chromebook kaliteli bir ürün. Sadece sörf yapmak, video izlemek ve email yazmak isteyen kullanıcılar bu ürünü çok seveceklerdir. 

Chromebook'u ofis görevleri için kullanmak isteyenler Google Docs ile başbaşa kalacaklardır. Genç kullanıcılar için bu netbooka alışmak çok da zor olmayacaktır. Windows bazlı netbookların fiyatı en düşük 215 eurodan başlarken Samsung Chromebook ise 399 euro ile 449 euro (+3G) arasında değişen bir fiyatla piyasaya sürüldü. 

Samsung Chromebook Series 5: Web-Surfer für experimentierfreudige Nutzer.
Samsung Chromebook Series 5: Web-Surfer für experimentierfreudige Nutzer.
Im Test:  Samsung Chromebook Series 5
In Review: Samsung Chromebook Series 5

Notebook özellikleri

Samsung Chromebook Series 5 (Series 5 Seri)
İşlemci
Intel Atom N570 2 x 1.7 GHz, Pineview
Bellek
2048 MB 
, 1 x 2048 MB DDR3
Görüntü
12.1 inç 16:10, 1366 x 768 pixel, 300 cd/m², parlak: hayır
Anakart
Intel NM10
Harddisk
16 GB SSD, 16 GB 
Bağlantılar
2 USB 2.0, 1 VGA, Ses çıkışları: Kopfhörer, Mikrofoneingang, über einen Anschluss, Kart okuyucular: MMC, SDHC, SDXC, SD, TPM Modul
Network
802.11a/b/g/n (a/b/g/n = Wi-Fi 4), 3G Modem
Boyut
yükseklik x genişlik x derinlik (mm): 19.9 x 294.2 x 219.5
Batarya
Lithium-Ion, 6 hücreli 8200 mAh
İşletim sistemi
Google Chrome OS
Camera
Webcam: 1.3MPixel SVGA
Ek özellikler
Mini-VGA üzerinde VGA D-Sub Adaptörü, 24 Ay Garanti
Ağırlık
1.485 kg, Güç kaynağı: 165 g
Fiyat
450 Euro

 

Samsung ve Google yeni bir sınıf yaratmak istiyor
Samsung ve Google yeni bir sınıf yaratmak istiyor
Düz Chromebookun bakım kapağı yok
Düz Chromebookun bakım kapağı yok
ve batarya gövdeye tamamiyle monte edilmiş.
ve batarya gövdeye tamamiyle monte edilmiş.
Bir kaç bağlantı noktası ise
Bir kaç bağlantı noktası ise
kauçuk kapağın altında gizlenmiş (sağ ve sol).
kauçuk kapağın altında gizlenmiş (sağ ve sol).
3G modelini test ettil (449 €).
3G modelini test ettil (449 €).
Bu resimde güç girişi var.
Bu resimde güç girişi var.
Ön tarafta kart okuyucu bulunuyorr.
Ön tarafta kart okuyucu bulunuyorr.
Küçük adaptör sadece 165 gr (40 watts).
Küçük adaptör sadece 165 gr (40 watts).
Tuş alanı çok parlak.
Tuş alanı çok parlak.
seviyesini, sonraki / önceki pencere ayarlarını yapabiliyorsunuz
seviyesini, sonraki / önceki pencere ayarlarını yapabiliyorsunuz
F tuşları yerine fonksiyon tuşları var ve bunlar ile
F tuşları yerine fonksiyon tuşları var ve bunlar ile
Çünkü Windows çok büyük ve güvenli değil
Çünkü Windows çok büyük ve güvenli değil
Sörf yapmak için Chrome işletim sistemli cihazlar
Sörf yapmak için Chrome işletim sistemli cihazlar
bu web jenerasyonun en iyi dostları
bu web jenerasyonun en iyi dostları
kullanışlı 12.1 inçlik ürün 1485 gram
kullanışlı 12.1 inçlik ürün 1485 gram
ve bir netbook ile aynı ağırlıkta sayılır.
ve bir netbook ile aynı ağırlıkta sayılır.
Teknik olarak o bir netbook zaten, çünkü
Teknik olarak o bir netbook zaten, çünkü
Intel Atom N570- işlemcisi var ve 16gb SSD'ye de sahip.
Intel Atom N570- işlemcisi var ve 16gb SSD'ye de sahip.
Giriş cihazları bir tarayıcı için ayarlanmış (Chrome)
Giriş cihazları bir tarayıcı için ayarlanmış (Chrome)
Ancak adaptör kablosu biraz büyük
Ancak adaptör kablosu biraz büyük

Benzer Notebooklar

aynı GPU’lu laptoplar

İnceleme Samsung N145-JP02DE Netbook
Graphics Media Accelerator (GMA) 3150, Atom N450, 10.2", 1.193 kg

Aynı üreticiden laptoplar

Samsung Galaxy S20+ 8K video özellikli akıllı telefon
Mali-G77 MP11, Exynos Exynos 990, 6.7", 0.188 kg
Samsung Galaxy S20 akıllı telefon incelemesi
Mali-G77 MP11, Exynos Exynos 990, 6.2", 0.163 kg

Linkler

Fiyat karşılaştırması

Artılar

+Kullanışlı, hassas değil
+Parlak ekran
+Kullanımı kolay touchpad
+İyi klavye
+İyi batarya ömrü
+İyi web performansı
+DAU güvenliği
+Yüksek seviyede web ve medya kapasitesi
 

Eksiler

-Yazılım yapısı üzerine hala çalışılıyor
-Cloud-bazlı operasyon için bir kez daha düşünmek lazım
-Kötü kontrast
-Az sayıda bağlantı noktası
-Printer ve tarayıcı direk olarak bağlanamıyor
-Sadece kablosuz internet, kablolu yok

Kısaca

Neyi sevdik

Anne ve anane artık birşeyleri bozmadan internette gezebilir.

Neyi görmek isterdik

Daha iyi veri yönetimi

Neye şaşırdık

Masaüstünde duran bir bilgisayarın bir yazıcı ya da tarayıcıya direk olarak bağlanamaması.

Rakipleri

Toshiba AC100-10V Android 2.1 sistemiyle; sayısız Windows netbooku hem AMD hem de Intel Atom sistemiyle rakip sayılır. Örneğin Acer Aspire One 522-C5Dkk, Samsung NC210-A01DE ya da Acer Aspire One 722-C52kk

Değerlendirme

Samsung Chromebook Series 5 - 06/30/2011 v2(old)
Sebastian Jentsch

İşcilik
87%
Klavye
86%
Mouse
90%
Bağlanılabilirlik
50%
Ağırlık
92%
Batarya
94%
Görüntü
70%
Oyun performansı
Uygulama performansı
Isınma
90%
Ses
94%
İzlenim
90%
Ortalama
70%
85%
Netbook - Ortalama Ağırlık
Please share our article, every link counts!
> Notebooklar Hakkında Aradığınız Herşey > İnceleme > İnceleme Samsung Series 5 Chromebook
Sebastian Jentsch (Update: 2013-06- 6)