Notebookcheck

İnceleme Samsung N145-JP02DE Netbook

Kar beyazı ve gül kırmızısı. 10 inçlik netbookların sonu gelmiyor. Bu küçük cihazlar zayıf tek çekirdekli işlemcilerine rağmen popülaritelerini koruyorlar. Bu durumda Samsung N145'in 235 euroluk fiyatıyla dikkatimizi çektiğinden incelemeyi uygun gördük.
Sebastian Jentsch, 🇺🇸 🇩🇪 ...
Samsung NP-N145-JP02DE: Şık ve hareketli bu cüce düşük fiyata mı?
Samsung NP-N145-JP02DE: Şık ve hareketli bu cüce düşük fiyata mı?

En son test ettiğimiz 10 inçlik netbookların hepsinde çift çekidekli Atom işlemcileri vardı. N550 ve D525 işlemcileri küçük netbooklara ihtiyacı olan hızı sağlayabiliyor. Yine de markette satılan tek çekirdekli atom işlemcili netbookların sayısı da oldukça fazla. 

Bunun sebebi ise düşük fiyatları, ki bu fiyatlar bazen 199 euroya kadar düşebiliyor. Samsung N145-JP02DE'nin fiyatı ise daha yeni gördüğümüz  Lenovo IdeaPad S10-3 kadar ucuz değil ama 235 euro ile yine de oldukça çekici bir fiyata sahip. Ve iyi bir batarya ömrü vaadettiği sürece ve giriş cihazları yerinde ise açık alanda kullanım için elverişli şartları sağlayacaktır.

N145 diğer eski Samsung netbookları gibi çok düşük ısı ve gürültü yayılımında mı bulunacak? Mat ekran acaba güneş ışığı ile nasıl başa çıkabilecek? Beyaz kasa ve kırmızı çizgileri göze güzel gözüküyor ama acaba günlük kullanım için de uygun sayılır mı? İncelememizde öğrenebilirsiniz. 

Kasa

Batarya çıkıntı yapıyor ama yerine sağlam da oturuyor.
Batarya çıkıntı yapıyor ama yerine sağlam da oturuyor.
Mat plastik yüzey kire karşı hassas.
Mat plastik yüzey kire karşı hassas.

N145’in inci beyazı rengi sebebiyle basit ama göz alan bir görüntüsü var. Mat bordo-kırmızı çizgiler ise netbooka feminen bir görüntü katıyor. Yüzey mat ve hoş bir dokunuşa sahip ve parmak izlerini çekmiyor. Samsung şu ana kadar cilalı bir yüzey kullanmadan sundu ürünlerini ki bu tercihleri günlük kullanım esnasında çok yararlı oluyor. Yine de beyaz mat yüzeyin kaygan olmayan alt yüzeyi bazen kir çekebiliyor ve pürüzsüz yüzeyleri temizlemek çok daha kolay olsa bile temizlik işlemi sonucunda bir miktar kir yine kalmak konusunda direniyor.

Netbook’un ‘Duracase’ kabuğu etkileyici bir şekilde sağlam duruyor. Kasa ancak belirli bir miktarda kuvvet uygulandığında bükülme eğilimi gösteriyor. Alt taban kısmı ise o kadar da mükemmel sayılmaz. RAMe erişebildiğiniz kapak ve fan boşluğu civarında kasanın çok kolay bir şekilde bükülebildiğini söyleyebiliriz. Batarya yerine sağlam bir şekilde oturuyor hatta kasanın alt kısmından çıkıntı yaptığı da söylenebilir. 

Menteşelerin mekanik özellikleri oldukça iyi. Çok rahat hareket ediyolar ancak çok sıkı oturtulmuşlar. Netbooku açmak için iki elimizi kullanmak durumunda kalıyoruz ki açana kadar karşılaştığımız direnç oldukça yüksek. Açıldıktan sonra kapağı hareket ettirmek oldukça kolay. 

Bağlantı noktaları

Dar bir yuva yelpazesi, bir netbook için alışılmış bir durum
Dar bir yuva yelpazesi, bir netbook için alışılmış bir durum

Yuvalar netbooklarda çoklukla kullanılan ucuz bağlantılardan seçilmiş. Sol tarafta network kablosunu takabiliyorsunuz. Bu tarafta ayrıca bir USB yuvası, mikrofon çıkışı ve kulaklık girişi de var. USB yuvaları şarj edebilme özellikleri ile gelmiyorlar ki aslında bu durum bir çok Samsung notebooklarında gözlenebiliyor. Sağ tarafta ise bir VGA yuvası ve 2 adet USB yuvası bulunuyor. Ürünün ön tarafında ise bir kart okuyucu bulunuyor. 

Samsung aletleri, Samsung destek merkezinde toplanmış vaziyetteler ve bahsetmeye değerler. Bu merkezde kurtarma DVDsi yazabilirsiniz ve batarya şarjını %80 ile sınırlandırıp batarya ömrünü arttırabilirsiniz. N145i genelde prize takacağınızı düşünürseniz bu özelliği kullanmanız yararınıza olacaktır. 

Ön: kart okuyucu SD/SDHC/SDXC/MMC (ortada, kenarın hemen altında)
Ön: kart okuyucu SD/SDHC/SDXC/MMC (ortada, kenarın hemen altında)
Sol: Güç girişi, Ethernet, USB 2.0, ses
Sol: Güç girişi, Ethernet, USB 2.0, ses
Arka: Bağlantı yok
Arka: Bağlantı yok
Sağ: 2 X USB 2.0, VGA
Sağ: 2 X USB 2.0, VGA

Giriş cihazları

Klavye

Tuşların derinliği ortalama değerlerde, tepki sertlikleri yerinde ve tuş derinliğinin sonunun yumuşak bir bitişi var. Klavye yüzeyi hiç bir noktadan eğilmiyor. Tuşlar birbirine yakın yerleştirilmişler. Yön tuşları Page Up/Down ve Ü tuşları yer sıkıntısı yüzünden normalden küçük kalmışlar. Tabii alan bu kadar küçük kalınca kimi yerlerden taviz vermek lazım.  

Touchpad

Çok dokunuşlu padi bir çok yönlü kullanabilirsiniz. İki parmağınızla görüntüyü kaydırabilirsiniz. Padin yüzeyi kenarlara doğru da hassasiyetini kaybetmiyor. Parmaklarınız az pürüzlü yüzeyde zorlanmadan kayıyor ve imleç de buna uygun yer değiştiriyor. Pad tıpkı bilek dinlendirme bölgesi gibi sıkı duruyor ve basınca karşı eğilmiyor. Küçük touchpad fare tuşlarına çok kolay basamıyorsunuz ama çok ses çıkartmıyorlar da.  

Klavye temiz tepki gösteriyor
Klavye temiz tepki gösteriyor
Küçük yön tuşları
Küçük yön tuşları
Küçük touchpad
Küçük touchpad

Ekran

10.1 inçlik ekranın çözünürlüğü diğer netbooklardan da alıştığımız gibi 1024 x 600. . Ekran içeriğinde daha fazla şey görmek istiyorsanız ise Samsung'un bu konuda bir çözümü de var. Bu çözünürlüğü 1152x864 ya da 1024x768 olarak da ayarlayabilirsiniz.Karşımıza çıkan görüntü çok güzel değil ancak bir web sayfasının tümünü ekranınızda görebilirsiniz.

Ölçtüğümüz ortalama parlaklık değeri 223 cd/m², ve ölçtüğümüz 115:1 lik kontrast oranı diğer netbooklardan alıştığımız gibi düşük seviyede bir değer. Renkler bu durumda soluk çıkıyorar. Renk skalası ise tahmin edebileceğiniz gibi bir profesyonelin dileyeceğinden çok daha geride kalıyor. Ne sRGB(t) n de AdobeRGB(t) kapsanamıyor.

ICC N145 vs. AdobeRGB(t)
ICC N145 vs. AdobeRGB(t)
ICC N145 vs. sRGB(t)
ICC N145 vs. sRGB(t)
ICC N145 vs. MBPro13 2010-04(t)
ICC N145 vs. MBPro13 2010-04(t)
210
cd/m²
209
cd/m²
210
cd/m²
215
cd/m²
230
cd/m²
237
cd/m²
233
cd/m²
218
cd/m²
248
cd/m²
Parlaklığın yayılımı
keine Angabe
Gossen Mavo-Monitor
Maksimum: 248 cd/m² Ortalama: 223.3 cd/m²
Aydınlatma: 84 %
Batarya modunda parlaklık: 230 cd/m²
Kontrast: 115:1 (Siyah: 2 cd/m²)

Ortalama parlaklık seviyesi olan 223 cd/m² güneş ışığı altında bile kabul edilebilir görüntüler sunuyor. Ekranın mat yüzeyi sayesinde yansımalardan rahatsız olmadan sörf yapabiliyorsunuz. 300 cd/m² ise bize mükemmel sonuçlar verebilirdi ve güneşli bir günde açık havada bir parkta sörf bile yapabilirdik. En azından prize bağlı değilken parlaklık seviyesi değişiklik göstermiyor. 

Front-on view, some cloud
Front-on view, some cloud
Front-on view, some cloud
Front-on view, some cloud
Side view, some cloud
Side view, some cloud

Samsung netbook’un bakış açısı sağlamlığı yatay yüzey iyi sayılır. İçeriği 60 dereceye kadar okuyabiliyorsunuz ve renkler atmıyor. Ancak dikey yüzeyde 20 dereceden sonra görüntü kararmaya başlıyor. 45 dereceden sonra ise devasa renk atmaları ile karşılaşıyoruz (hayalet resimler).

Viewing angles for the Samsung N145-JP02DE
Viewing angles for the Samsung N145-JP02DE

Performans

Samsung N145  Intel Atom N450 işlemciye (1.66 GHz, Pine Trail) ve entegre ekran kartı GMA 3150 sahibi. İşlemci hızı yavaş olsa bile işlemcinin çok işlem yapma özelliği sayesinde Windows 7 Starter işletim sistemi dahilinde birden çok işlemi aynı anda halledebiliyor. Ürün ayrıca 1,024 MB DDR2 RAM ve 160 GB Samsung sabit diski de içeriyor (HM160HI).

PCMark Vantage benchmarkı bir sistemin tüm parçalarını birden ölçüyor. N145   1,223 puan alıyor PCMark Vantage testinde. Bunu Atom n550 işlemcileri ile karşılaştırdığınız zaman bu sonuç çok düşük kalıyor.  Samsung NF210  1,640 puan topluyor.

Uygulama performansı ise Windows 7 Starter altında çok da hızlı gelmiyor. Yüksek performans profili altında bile ve prize bağlıyken de uzun süreli gecikmeler ile karşılaşıyorsunuz. Müzik dinlerken bir yandan da email yazmak ve tarayıcınızda 5 tane tab mı açmak istiyorsunuz? Tekrar düşünmenizi tavsiye ederiz.

CPUZ sistem bilgisi
CPUZ sistem bilgisi
CPUZ sistem bilgisi
CPUZ sistem bilgisi
CPUZ sistem bilgisi
GPUZ sistem bilgisi
GPUZ GMA 3150
DPC Latency Checker: boş moddda, zaman zaman gecikmeler
System information Samsung N145-JP02DE
2.3
Windows 7 deneyim indeksi
İşlemci
Saniye başına işlem
2.3
Bellek
Saniye başına bellek işlemi
4.5
Grafikler
Windows Aero için masaüstü performansı
3.1
Oyun grafikleri
3D iş ve oyun grafikleri
3
İlk sabit disk
Disk transfer hızı
5.4
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
569
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
874
Cinebench R10 Shading 32Bit
293
Yardım
PCMark Vantage Result
1223 puan
Yardım
3DMark 2001SE Standard
2479 puan
3DMark 05 Standard
302 puan
3DMark 06 Standard
142 puan
Yardım
Samsung SpinPoint M5S HM160HI
Maksimum transfer hızı: 32.7 MB/s
Minimum transfer hızı: 61.9 MB/s
Ortlama transfer hızı: 52 MB/s
Erişim hızı: 20.8 ms
Yakma hızı: 58.8 MB/s
İşlemci kullanımı: 5.3 %

Sabit diskin (model HM160HI) 160 GB kapasitesi ve çok düşük transfer hızı var. Sıralı okuma testinde 52 MB/s ölçtük. Sonuçlar oldukça yavaş kalıyor. Crystal Disk Mark testi de aynı şeyi söylüyor 65 MB/s sonuçları ile. Sabit disk hem yazma hem de okuma kafaları aktifken ses bile çıkartmıyor. 

HD Tune 52 MB/s read
HD Tune 52 MB/s read
CDM 65 MB/s read
CDM 65 MB/s read
Compare CDM Aspire 7750G 73 MB/s read/write
Compare CDM Aspire 7750G 73 MB/s read/write

Emisyonlar

Sistem gürültüsü

Ürün çok hızlı olmayabilir ama oldukça sessiz ve serin. Samsung N145 hep bu prensibi kovalıyor, tempo ağır da olsa hafif de olsa. N450 çok ağır çalıştığında bile (stres testi) ses yapmıyor. Fan sürekli dönse bile, hızlı modu aktifleştirilse bile (Fn + F8) çıkarttığı ses 31.3 dB(A) çok zor duyuluyor. 

Samsung ‘sessiz modu’ açık iken fan tamamiyle kapanıyor. Bu durumda anca arkaplanda çalışan sabit diskin 30.3 dB(A) seviyesindeki mırıltısını duyabiliyorsunuz. Çok dikkatli kulak kabartırsanız eğer fanın sadece işlemci çok yoğun stres altına sokulduğunda tekrardan çalıştığını göreceksiniz. Bu durumda ölçtüğümüz en yüksek değerler yine daha önceden belirttiğimiz gibi 31.3 dB oluyor. Bu değerler odanın arkaplan gürültüsünün sadece 1 dB üstünde kalıyor. 

Ses yüksekliği

Boşta
30.3 / 31.1 / 31.1 dB
HDD
30.7 dB
Çalışırken
31.3 / 31.3 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
sessiz
40 dB(A)
duyulabilirlik
50 dB(A)
gürültülü
 
min: dark, med: mid, max: light   Voltcraft sl-320 (15 cm uzaklık)
Boşta: işlemci 43 derece
Boşta: işlemci 43 derece
Stres: İşlemci 50 derece
Stres: İşlemci 50 derece

Sıcaklık

Netbookun sıcaklıkları her türlü işletim modunda düşük kalıyor (boş,ağır tempo), hatta boş sıcaklıkları stres modundan daha fazla bile. Bunun sebebi ise boş moddayken sessiz modun kullanılması. Bu modda fan devre dışı kaldığı için parçaların sıcaklıkları birikme yapıyor. Sıcaklık grafiği bize kırmızı bölgelerde sıcaklığın 37 dereceye kadar arttığını gösterior. Prime95 testi ile işlemciyi ağır tempo altına soktuğumuzda klavyenin sol tarafında en fazla 32 derece ölçtük. Stres testi sırasında yaptığımız ölçümler ortalama 31 dereceyi gösterirken boş modda yaptığımız test esnasında yaptığımız ölçümler ortalama 34 dereceyi gösterdi.

Maksimum yük
 29.7 °C28.1 °C25.7 °C 
 31.6 °C28.4 °C26 °C 
 29.2 °C27.5 °C24.5 °C 
Maksimum: 31.6 °C
Ortalama: 27.9 °C
29.7 °C29.7 °C33.5 °C
29.1 °C32 °C33.8 °C
24.8 °C29.7 °C33.5 °C
Maksimum: 33.8 °C
Ortalama: 30.6 °C
Güç kaynağı  32 °C | Oda sıcaklığı 19 °C | Voltcraft IR-360
(+) The average temperature for the upper side under maximal load is 27.9 °C / 82 F, compared to the average of 29.8 °C / 86 F for the devices in the class Netbook.
(+) The maximum temperature on the upper side is 31.6 °C / 89 F, compared to the average of 33.1 °C / 92 F, ranging from 21.6 to 53.2 °C for the class Netbook.
(+) The bottom heats up to a maximum of 33.8 °C / 93 F, compared to the average of 36.6 °C / 98 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 31 °C / 88 F, compared to the device average of 29.8 °C / 86 F.
(+) The palmrests and touchpad are reaching skin temperature as a maximum (32.3 °C / 90.1 F) and are therefore not hot.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 29.3 °C / 84.7 F (-3 °C / -5.4 F).

Hoparlörler

N145’in stereo hoparlörleri bilek dinlendirme bölgesinin hemen altında kalıyor ve netbook masa üstünde durursa ses ilk önce masaya çarpıyor. Çıkan ses çok ağır ve yüksek tonlarda. Dengesiz çıkan ses yüzünden dikkatli dinleyiciler kulaklıklarına uzanacaklardır. Yüksek seslerde bu küçük hoparlörleri cızırtısız ses çıkartabilmeleri ise şaşırtıcıydı. 3.5 mm lik ses yuvasından oldukça temiz bir ses alabiliyorsunuz ve arkaplan cızırtısı ile karşılaşmıyorsunuz da. 

Batarya ömrü

netbook alıcıları, ürünler ucuz olsa bile smartphone lara yakınlaşan batarya ömürleri ile şımartılmış vaziyetteler. Samsung bu konuda gerçekten limitleri zorluyor ve mükemmel batarya ömürlerine ulaşmış. N450 işlemcisi sürekli stres altında kalsa bile (Battery Eater Classic test), kablosuz modülü açıkken ve ekran parlaklığı maksimumdayken bile netbookunuz en az 4 saat dayanıyor (4 saat 20 dk).

Günlük gerçekçi batarya ömrünü en çok yansıtan kablosuz internet sörfü testimizde ise batarya 6 saat dayanabildi. Bu test esnasında ekran parlaklığı 100 cd/m² olarak ayarlandı. Ayrıca film testimizi de düşük kalitede bir AVI filmi ile yaptık. Işıklar 5 saat 47 dk  sonra söndü. Olası tüm enerji tasaruf seçenekleri açıkken N145 10 saat 14 dakika bile dayanabiliyor. Bu test esnasında kablosuz modülü kapalıydı ve en düşük ekran parlaklığı aktif haldeydi (Battery Eater Reader’s test).

Şarj etmek 134dk
Şarj etmek 134dk
Stres 260dk
Stres 260dk
WLAN sörfü 260dk
WLAN sörfü 260dk
Sabit diskten dosya 347dk
Sabit diskten dosya 347dk
Boşta 614 dk
Boşta 614 dk
Batarya ömrü
Boşta (WLAN kapalı, minimum parlaklık)
10h 14min
WLAN açıkken
6h 00min
DVD
5h 47min
Çalışırken (maksimum parlaklık)
4h 20min

Bu kadar uzun bir batarya ömrü düşük enerji tüketimini gösterir. Boş moddayken ve bekleme modundayken çok küçük güç ölçümlerinde bulunabildik. Profesyonel multimetremiz ancak 0.5 Watt (bekleme) ve 0.05 Watt (kapalı) ölçebildi. Düşük enerji tüketme modunda 6.9 Watt lık tüketim tezimizi yine doğruladı. İşlemci stres testi sonunda bile ulaştığımız en yüksek değer 13 Watt oldu. Bu ölçümler sırasında batarya ürüne takılı değildi. 

Anlık tüketim
Kapalı / Bekleme modudarklight 0.05 / 0.5 Watt
Boştadarkmidlight 6.9 / 9 / 9.5 Watt
Çalışırken midlight 12.6 / 13 Watt
 color bar
Key: min: dark, med: mid, max: light        Voltcraft VC 960

Verdict

Samsung N145-JP02DE bir netbook kullanıcısının her ihtiyacını karşılıyor. Sağlam kasa, çok iyi kapak menteşeleri, iyi giriş cihazları ve düşük gürültü seviyeleri takdir edilesi yönlerinden. Mat WSVGA  ekran (1152x864 çözünürlüğe kadar çıkabiliyor) yeteri kadar parlak ve netbookun batarya ömrü olan 6 saat oldukça uzun bir süre. 

N145 fiyatına göre oldukça iyi bir seçenek. Minik hareketli bir arkadaş isteyenler bu netbooktan pişman olmayacaklar ama tabii ki de kullanıcıların hız ve akıcılık gibi beklentilerinin olmaması gerektiğini de vurgulamalıyız. Tek çekirdekli Atom N450 işlemcinin yavaş olması ve küçük 160 GB kapasiteli sabit diskin yavaş iletim hızları bulabildiğimiz kusurlar. 

Samsung N145-JP02DE: Beyaz kasa çabucak kirleniyor
Samsung N145-JP02DE: Beyaz kasa çabucak kirleniyor
by courtesy of ...
In review: Samsung N145-JP02DE
In review: Samsung N145-JP02DE, by courtesy of:

Notebook özellikleri

Samsung N145-JP02DE (N145 Seri)
İşlemci
Intel Atom N450 1 x 1.7 GHz, Pinetrail
Bellek
1024 MB 
, PC2-6400 400MHz
Görüntü
10.20 inç 16:9, 1024 x 600 pixel, keine Angabe, parlak: hayır
Anakart
Intel NM10
Harddisk
Samsung SpinPoint M5S HM160HI, 160 GB 
, 5400 rpm
Ses kartı
Realtek ALC269 @ Intel NM10 ICH
Bağlantılar
3 USB 2.0, 1 VGA, 1 Kensington Lock, Ses çıkışları: Ses çıkışı, mikrofon girişi, Kart okuyucular: SD/SDHC/SDXC/MMC
Network
Marvell Yukon 88E8040 Family PCI-E Fast Ethernet Controller (10/100MBit/s), Atheros AR9285 Wireless Network Adapter (b/g/n = Wi-Fi 4)
Boyut
yükseklik x genişlik x derinlik (mm): 50 x 270 x 190
Batarya
48 Wh Lithium-Ion, 4400mAh 11.1V
İşletim sistemi
Microsoft Windows 7 Starter 32 Bit
Camera
Webcam: 0.3MP
Ek özellikler
Easy Resolution Manager, Support Center, 24 Ay Garanti
Ağırlık
1.193 kg, Güç kaynağı: 173 g
Fiyat
299 Euro

 

Samsung N145, sıradan bir netbook mu?
Samsung N145, sıradan bir netbook mu?
Beyaz plastik kasa mat ve güzel gözüküyor.
Beyaz plastik kasa mat ve güzel gözüküyor.
Malesef ekran kenarları ve taban ünitesi sihirli bir şekilde çıkmayan kirleri çekiyorlar.
Malesef ekran kenarları ve taban ünitesi sihirli bir şekilde çıkmayan kirleri çekiyorlar.
Bilek dinlendirme bölgesi ve kapak daha pürüzsüzler, yani temizliği daha kolay.
Bilek dinlendirme bölgesi ve kapak daha pürüzsüzler, yani temizliği daha kolay.
Açma tuşu ön tarafta yer alıyor.
Açma tuşu ön tarafta yer alıyor.
Kart okuyucu da ön tarafta yer alıyor ve plastik bir kapağı var.
Kart okuyucu da ön tarafta yer alıyor ve plastik bir kapağı var.
Yuvalar konusunda ise en basit şeyleri beklemeniz lazım: USB, ses, LAN ve VGA.
Yuvalar konusunda ise en basit şeyleri beklemeniz lazım: USB, ses, LAN ve VGA.
Taban ünitesini çıkarmak oldukça kolay, tabii bir çok vidayı çıkarttıktan sonra (sabit diske erişim).
Taban ünitesini çıkarmak oldukça kolay, tabii bir çok vidayı çıkarttıktan sonra (sabit diske erişim).
Siyah adaptör ürünün beyaz rengiyle çok uyum sağlayamıyor ama sadece 173 g ağırlığında.
Siyah adaptör ürünün beyaz rengiyle çok uyum sağlayamıyor ama sadece 173 g ağırlığında.
48 Wh lik bataryanın ömrü WLAN kullanımında 6 saat sürüyor.
48 Wh lik bataryanın ömrü WLAN kullanımında 6 saat sürüyor.
Batarya kasanın alt tarafından taşıyor ama ayakları var.
Batarya kasanın alt tarafından taşıyor ama ayakları var.
Hiç de sayılmaz; gayet çekici kar beyazı bir kasası var,
Hiç de sayılmaz; gayet çekici kar beyazı bir kasası var,
ki bu özellikle kadınlar için çekici gelebilir.
ki bu özellikle kadınlar için çekici gelebilir.
Küçük ama sağlam kasası
Küçük ama sağlam kasası
batarya dahil 1.2 kiloluk ağırlığıyla nispeten hafif sayılır.
batarya dahil 1.2 kiloluk ağırlığıyla nispeten hafif sayılır.
Fiyatı: 235 euro civarı.
Fiyatı: 235 euro civarı.
Tabii bu fiyata ancak Atom N450 işlemci, 1 GB DDR2 RAM ve Windows 7 Starter işletim sistemine sahip olabiliyorsunuz.
Tabii bu fiyata ancak Atom N450 işlemci, 1 GB DDR2 RAM ve Windows 7 Starter işletim sistemine sahip olabiliyorsunuz.
Takdir edilesi: 10 inçlik mat yüzeyli ekran
Takdir edilesi: 10 inçlik mat yüzeyli ekran
Ekran oldukça parlak, yani açık alanda kullanmak da mümkün.
Ekran oldukça parlak, yani açık alanda kullanmak da mümkün.
Kullanıcı Windowss 7 Starter'ı kullanıp bir USB DVD yazıcı ile kendine bir kurtarma DVDsi yaratabilir.
Kullanıcı Windowss 7 Starter'ı kullanıp bir USB DVD yazıcı ile kendine bir kurtarma DVDsi yaratabilir.

Benzer notebooklar

aynı GPU’lu laptoplar

İnceleme Samsung Series 5 Chromebook
Graphics Media Accelerator (GMA) 3150, Atom N570, 12.10", 1.485 kg

Aynı üreticiden laptoplar

Samsung Galaxy Tab S7 Plus İnceleme - Nihayet harika bir Android tablet
Adreno 650, Snapdragon SD 865+ (Plus), 12.40", 0.575 kg
Samsung Galaxy Note20 İncelemesi - Her zaman Note10'dan daha iyi değil
Mali-G77 MP11, Exynos Exynos 990, 6.70", 0.192 kg
Samsung Galaxy Book S Laptop İnceleme: İlk sorunları ile Lakefield
UHD Graphics G7 (Lakefield GT2 64 EU), Ice Lake i5-L16G7, 13.30", 0.94 kg

Linkler

 

Fiyat karşılaştırması

Artılar

+İyi batarya ömrü
+Çok sessiz ve serin
+Parlak, mat ekran
+Sağlam kasa
+İyi klavye
 

Eksiler

-Plastik çabuk kirleniyor
-Küçük tuşlar
-Düşük ekran kontrastı
-Kötü performans, yavaş sabit disk
-Küçük bilek dinlendirme bölgesi
-Touchpad tuşları çok yolculuk yapamıyor

Kısaca

Neyi sevdik

İnterpole edilmiş çözünürlük ile daha geniş bir ekran görüntüsüne sahip oluyorsunuz, hem de bir HD ekrana gerek duymadan.

Ne eksikti

Biraz daha hız.

Neye şaşırdık

Bu zamanlarda ne kadar az paraya nasıl netbooklar alabileceğiniz, hem de işletim sistemi de dahil. 

Rakipleri

Asus Eee PC R101 titreşimli ekranıyla; Samsung NF210-HZ1 Intel Atom N550 ve 3G modülü ile; Acer Aspire One D255 N550 ile; Samsung NF310 mat HD ekranıyla.

Değerlendirme

Samsung N145-JP02DE - 02/20/2011 v2(old)
Sebastian Jentsch

İşcilik
87%
Klavye
84%
Mouse
84%
Bağlanılabilirlik
50%
Ağırlık
94%
Batarya
93%
Görüntü
72%
Oyun performansı
18%
Uygulama performansı
58%
Isınma
91%
Ses
94%
İzlenim
86%
Ortalama
76%
85%
Netbook - Ortalama Ağırlık
Please share our article, every link counts!
> Notebooklar Hakkında Aradığınız Herşey > İnceleme > İnceleme Samsung N145-JP02DE Netbook
Sebastian Jentsch (Update: 2013-06- 6)