Notebookcheck

İnceleme Asus K52JR-SX059V Notebook

Core i3 Ofis Yardımcısı

Intel'in yeni işlemcileri pahalı olmayan çok yönlü notebooklarda kendini gösteriyor. K52JR, ATI HD 5470 ekran kartının yanı sıra şapkasının altında i3-350M işlemci barındırıyor.Orta sınıf bir grafik kartı ile turbo desteği olmayan bir Core i3 işlemcinin birleşimi mükemmel bir çift yaratabilecek mi? Intel'in en küçük Arrandale sınıfının ne kadar yetenekli olduğunu ve bu 15,6 inçlik notebook'un ofis ve multimedya için uygun olup olmadığını hep birlikte göreceğiz.

Asus K52JR-SX059V Notebook
Core i3-350M & ATI Mobility Radeon HD 5470 içerikli Asus K52JR-SX059V

Asus, K52JR modeli için çalışma ve oyun için mükemmel bir bilgisayar kombinasyonu tanımını yapıyor. Başlangıç grafik kartının adı olan ATI Mobility Radeon HD 5470 ‘den dolayı oyundan çok eğlenceye yönelik olduğunu da vurguluyor. Bu nedenle bu incelemede 15,6 inçlik K52JR’nin çok-yönlü olduğu söylemine odaklandık.

Core i3-350M (2,26 GHz) işlemciyi diğer Core i5 ve i7’den ayıran özellikleri nedir? Performansı bariz bir şekilde daha mı zayıf? Ve küçük Arrandale işlemci K52JR’ye ne kadar süre destek oluyor? Bu soruların ve daha fazlasının cevaplarını aşağıdaki incelememizde bulabilirsiniz.

Kasa

Yeteri derecede sağlam
Yeteri derecede sağlam
ve hoş bir his veriyor
ve hoş bir his veriyor

K52JR’nin kasası ofis kullanımı için olduğu kadar sinema keyfi için de uygun. Çalışma alanı yüzeyi ofis çalışanlarını memnun edecek cinste. Bileklerinizi yasladığınız alanın dokusu biraz kaygan ama parmak izleri ya da yağlı kalıntı izi kalmıyor. Batarya sürekli bir masaüstü kullanımı işinde yerinden çıkartılabilir. Bataryanın geride bıraktığı boşluk notebook’un dış görünümünü bozmuyor. Dokulu yüzeylerin ve renklerin kombinasyonu, siyah ve kahverengi, 15,6 inçliğe olgun ve nitelikli bir görünüm kazandırıyor.

Asus, eğlenceli terimini hayata geçirmek adına parlak yüzeylerden vazgeçememiş. Siyah/kahverengi parlak ekran kapağı parmak izlerini itinayla topluyor. Bu anlamda parlak siyah ekran çerçevesi de pek geride kalmıyor. Yansıtan ekran da bu sıralamaya mükemmel bir şekilde uyuyor. Eğer ekran mat olsaydı hiç kimse K52JR’nin eğlenceli olduğuna inanmayacaktı. Pekala,  biz inanırdık fakat bu da başka bir mesele.

Kasa dayanıklı ve ortalama bir kalitede olduğu izlenimi veriyor. Kasayı en fazla iki elimizle hafifçe bükebildik. Bileklerinizi yasladığınız alan sabit fakat tuşların bulunduğu alan bariz bir şekilde sola doğru bastırılabiliyor. Ekran kapağını gözle görülür bir şekilde fazla güç kullanmadan eğebiliyoruz. Ek olarak yüzey darbelere karşı pek korunaklı değil.

Menteşeler sayesinde kapak sımsıkı yerinde duruyor ve sallanmıyor. Kapak yerine çok sıkı oturmasına rağmen tek elle açılabiliyor. Bunun sebebi ise kasanın ön taraftaki balans ağırlığı. Menteşeler birleşim yerlerine sıkıca yerleşmiş. Maksimum açılma açısı kucakta kullanım için yeterli ölçüde.

Taban bölümü basit plastik malzemeden yapılmış. Yalnızca büyük fanın delikleri üzerinden tek bir parmakla dahi kolayca çökme yapılabiliyor. Alt kısımdaki büyük kapak sabit disk, RAM veya WLAN modülünü değiştirebilmenizi sağlıyor. Teorik olarak bu Core i3 işlemci için de geçerli çünkü o da burada yer alıyor ve ısı borusunu kaldırdığınızda kolayca erişebiliyorsunuz.

 

Bağlantı Noktaları

Asus K52JR, çevrebirimlerin bağlanabilmesi için sınırlı sayıda bağlantı noktası sunuyor. eSATA, ekran yuvası ya da FireWire gibi bağlantılar K52JR için birer lüks durumunda. Hiç değilse kasanın sol tarafında bir HDMI yuvası bulunuyor.

Kullanıcı istediği takdirde monitörünü ya da flat ekranını HDMI veya analog VGA arabirimi ile notebook’a bağlayabilir. Sadece üç adet USB yuvası mevcut. Sol tarafta bulunan yuvalar birbirlerine çok yakın dizilmişler. USB bellekler ya da kavisli girişlere sahip cihazlarda bu yakınlık problem olabilir. Sağ taraftaki tekli USB yuvası bizce gayet pratik. Bu nedenle öne doğru yerleştirilmiş yuvalara (sol: USB, ses yuvaları) kolayca erişilebilir. Arkaya doğru dizilmiş USB yuvası (sağ: USB) bir USB kablo öbeği kullanımı için uygun olabilir. Böylelikle harici cihazlar kolayca bağlanabilir.

Gömülü bir şekilde yerleştirilmiş olan menteşeler , arka tarafta herhangi bir bağlantı noktası bulunmasını engelliyor. Güç girişi de olmak üzere tüm yuvalar yan taraflara dağılmış.

 

Ön: yok
Ön: yok
Sol: VGA, HDMI, 2x USB, ses yuvaları
Sol: VGA, HDMI, 2x USB, ses yuvaları
Arka: yok
Arka: yok
Sağ: USB, kart okuyucu, Ethernet LAN
Sağ: USB, kart okuyucu, Ethernet LAN

Atheros kablosuz kart (AR5B95) WLAN’ı kendi en hızlı draft-n standardında  destekliyor. Asus entegre Bluetooth modulünü (2.1 + EDR Bluetooth) de ihmal etmemiş. 15,6 inçliğinizle evden bağlanmak istediğinizde PCI Express Gigabit Ethernet adaptorü ile uyan bir Ethernet kartı sizi bekliyor.

Giriş Cihazları

Nümerik Blok
Nümerik Blok
Touchpad
Touchpad

Klavye

Asus, neredeyse tüm cihazlarında kullandığı chiclet klavye modelini burada da kullanmış. Tuşlar birbirinden oldukça uzak mesafede duruyor. Yazarken basınç noktasının belirginliği ve vuruş uzunluğunun geniş oluşu memnun ediyor. Klavyenin gömülü oluşu özellikle sol alanda gevşeklik yaratıyor. Hafif bir tuş vuruşu alanın esnemesine yetiyor.

Asus entegre nümerik klavye bloğu ile ofis notebook’u olduğunu vurguluyor. Nümerik klavye rakam girişlerini kolaylaştırıyor. Diğer yandan fazlasıyla küçük olan yön tuşları hoşumuza gitmedi. Bilgisayar oyunlarında, Excel’de de olduğu kadar, sıklıkla shift tuşu ile yön tuşları karışıyor.

Touchpad

Farenin fonksiyonuna sahip olan bu alan bileklerinizi yasladığınız alanla aynı yere yerleştirilmiş. Yüzeyi  ise yine bileklerinizi yasladığınız alanla aynı. Aradaki fark hassas bölgenin yerleştirildiği küçük oyuntu sayesinde anlaşılıyor. Touchpad’in yüzeyi oldukça büyük fakat tüm yüzey dokunma duyarlılığına sahip değil, köşelerde devam etmiyor.

Dokunmatik yüzeyde dikey ya da yatay bir kaydırma çubuğu bulunmuyor. Bunun nedeni ise çoklu-el hareketini tanıyor olması. Kullanıcı dikeyde ya da yatayda iki parmağıyla kaydırma işlemini yapabilir. Ek olarak Elan Smart Pad yazılımı aracılığıyla (sistem control/fare/cihazlar)iki ya da üç parmakla sayısız hareket tekrar çizilebilir. Örneğin uzaklaştırma/yakınlaştırma ya da içerik menülerini , pencerelerini küçültme gibi. İki parmağı yayarak yakınlaştırma hareketi gibi klasik ek hareketleri ise mümkün değil.

Touchpad tuşları sessizce tıklanıyor fakat biraz sert ve bu yüzden güç istiyor. Görünümü ise oldukça sade.

Ekran

Ekranın küçük renk uzayı
Ekranın küçük renk uzayı

Asus K52JR’nin giriş cihazlarında olduğu gibi ekranda da yüksek standartlara sahip değil. Yansıtan LG ekranın (LP156WH2-TLA1) çözünürlüğü 1366x768 piksel. Bu WXGA çözünürlük 15,6 inç için kumlu bir görüntü sağlıyor ama yine de kabul edilebilir. 1366x768 piksel çözünürlük 16:9 görüntü oranına oldukça yakın. Teorik olarak, geniş ekranlar yan yana açılmış iki ayrı program penceresini görüntülemek için elverişlidir. Pratik olarak ise bu düşük çözünürlük buna pek izin vermiyor-ancak kullanıcı isterse ölçeklendirme yapabilir. Ölçeklendirmeden kasıt görüntülenen içeriğin küçültülmesi ya da büyültmesi. Bu tüm internet tarayıcılarda ve hatta Microsoft Office de dahi mevcut.

LG ekranın zayıf noktası 247:1 değerindeki düşük kontrast oranı. Renk konusunda büyük talepleri olan kullanıcılar alternatif bir ürüne bakmalılar. Parıltılı ekran modeli kontrastı gözle görülür bir biçimde arttırıyor fakat bu sadece görsel bir ilüzyon.

Bir multimedya notebook’u için ekran çok zayıf tasarlanmış. Filmlerin, resimlerin ve oyunların renk algılarının daha iyi kontrastlara sahip olması gerekirdi. Küçük renk uzayından anlaşıldığı gibi K52JR bu hedefin çok uzağında kalıyor.

231
cd/m²
271
cd/m²
242
cd/m²
248
cd/m²
274
cd/m²
257
cd/m²
251
cd/m²
254
cd/m²
258
cd/m²
Parlaklığın yayılımı
Maksimum: 274 cd/m² Ortalama: 254 cd/m²
Aydınlatma: 84 %
Batarya modunda parlaklık: 274 cd/m²
Kontrast: 151:1 (Siyah: 1.81 cd/m²)

Ekranın parlaklık ölçümleri çok iyi sonuçlar veriyor. Aydınlatma değeri ortalama 245 cd/m2. En parlak bölgede 274 cd/m2 ve en loş bölgede 231 cd/m2 değerleri ölçülmesine rağmen aydınlatmanın homojen dağıldığını söyleyebiliriz. İç mekan kullanımı için maksimum 150 cd/m2’ye ihtiyaç var ve ışığın yoğunluğuna göre parlaklık azaltılabilir. Ek olarak mevcut aydınlatma dış mekan kullanımı için önemli olacaktır.

Dış mekan
Dış mekan

Laptop’unuzla dış mekanlarda bulunmayı seviyorsanız, Asus K52JR size sadece kötü şans getirecektir. Yansımayı azaltan pürüzlü yüzey ya da vakumlu-metalize folyo gibi malzemeler  (yansıma önleyici kaplama)15,6 inçliğin ekranında mevcut değil. 254 cd/m2’lik yüksek aydınlatma  yansımalara karşı iyi bir değer fakat yoğun ve özellikle direk gün ışığı altında pek şansı yok.

Yüksek parlaklıktaki yüzeylerin temizlenmesi işlemi ve 2,65 kg’lık ağırlık (ek olarak 361 gr adaptör) notebook’un dış mekan kullanımını zorlaştırıyor.

Bir TFT ekranın görüş açıları iyi olmak zorundadır, böylece renkler ve yazılar uygun parlaklıkta kenarlardan dahi okunabilir. Bu, multimedya notebooklarının olmazsa olmazıdır. Nedeni ise film seyrederken ya da oyun oynarken birden fazla kişinin farklı açılarda aynı ekranın karşısında toplanması.

Görüş açıları dikey ve yatay eksende eşit derecede zayıf. Yatayda 40 dereceye kadar renkler ve ekran canlılığını koruyor. Aynı durum dikey eksende ön taraftan 10 derecede kendini göstermeye başlıyor. Sonrasında ise görüntü soluyor ve renkler açılıyor. K52JR’nin sınırlı görüş açıları karanlık oda resimlerinde apaçık belli oluyor.

Asus K52JR-SX059V'nin görüş açıları
Asus K52JR-SX059V'nin görüş açıları

Performans

2010 yılı ile Intel’in yeni mobil işlemci jenerasyonu , Core i3, i5 and i7, pazara giriş yaptı ve alıcıların istek listelerinde yerini aldı. Notebook test edicileri de üreticiler gibi öncelikle Core i5 ve Core i7’nin yüksek performansına yoğunlaştılar. Sony’nin  Vaio VPC-F11Z1/E modelindeki dört çekirdekli  i7-720QM tüm işlemci benchmarklarında eski iki çekirdekli jenerasyonundan daha iyi olduğunu kanıtlayabildi. dual-core i5 tüm testçileri fiyat-performans karşılaştırmasında en iyi olduğuna ikna etti.

K52JR-SX059V modelinin içindeki Core i3-350M işlemci nereden geliyor? Yoksa bu Core ix jenerasyonunun “Celeron”u mu? Core i3 işlemciler, iki çekirdekliler, eski Celeron işlemcilere göre çok üstünler. i3-350M, 32 nm’nin en son üretim prosedürüne göre üretildi. 3 MB L3 önbelleğe (Intel Smart önbellek) ve 2,26 GHz’lik saat hızına sahip.

i3-350M’nin en önemli karakteristiklerinden bir tanesi hyper threading (HT) özelliği. Bu aynı zamanda tüm Core ix işlemcilerin de ortak özelliği. Bununla her fiziksel çekirdek bir sanal çekirdek tarafından desteklenmiş oluyor. Dört çekirdekli core i7 böylece toplamda 8 çekirdekle ve i5, i3 ise 4 çekirdekle işlem yapabiliyor.

 

Core i3 işlemcinin Core i5/i7 işlemciden farkı turbo desteğine sahip olmaması. Bu fonksiyon uygulamanın gereksinimine göre çekirdeklerin dinamik olarak hız aşırtmalı çalışmasını sağlıyor. Böylece  tek çekirdekli uygulamalar tıpkı çok çekirdekliler gibi en iyi performansı elde etmiş oluyor.

Yeni çift çekirdekli işlemcinin özelliği, işlemci paketindeki hafıza regülatörü ve IGP grafik kartı (GMA HD) uyarlaması. Her ne kadar işlemci 32nm olarak üretilmeye hazır olsa da hafıza regülatörü ve grafik kartı için hala 45nm geçerli. Ancak  Asus K52JR-SX059V modelinde GMA HD devre dışı bırakılmış. Kullanıcı bunu değiştiremiyor. Ne bios ne de donanım araçları Intel’in GMA HD’sini görüntülemiyor.

Core i3-350M, 4096 MB'lık DDR3 SDRAM ile destekleniyor. RAM cihaza iki birim olarak yerleştirilmiş ve Windows 7 işletim sisemi  (bu durumda 64bit) için standart olarak tanıtılıyor.

 

System info CPUZ CPU
System info CPUZ Cache
System info CPUZ Mainboard
System info CPUZ RAM
System info CPUZ RAM SPD
System info GPUZ
System info HDTune
System information Asus K52JR-SX059V
Cinebench R10 dört işlem parçacığıyla işlem yapabiliyor
Cinebench R10 dört işlem parçacığıyla işlem yapabiliyor

Core i3-350M (2.26 GHz) bazı alanlarda  Core 2 Duo T9600 (2.8 GHz) ile yarışabilir. Intel’in hyper threading özelliği ek olarak iki çekirdek daha veriyor, çoklu-çekirdekli uygulamalarda avantaj sağlıyor. Cinebench R10 çoklu-çekirdek benchmarkı (32 bit) aynı anda 4 işlem parçacığı ile birlikte çalışabiliyor. K52JR-SX059V’nin  Apple's MacBook Pro 15 Inch (T9600) ya da Dell's Studio 1555 (P8600) gibi modelleri geçtiğini söyleyebiliriz.

i3-350M’nin düşük 2,26 GHz hızı, tek-çekirdekli işlemlerde eski neslin iki çekirdekli akrabalarına yenik düşüyor. İşlem oranı neredeyse  P8400 (2.26 GHz; z. B. Asus G50Vt)’e eşit. Core i3 tek-çekirdek alanında daha yavaş olan T6600(2.2 GHz, e.g. Fujitsu Amilo Pi 3560)’ün temelini oluşturuyor.

Neticede Core i3-350M (2.26 GHz)  benzer ya da da ha yüksek saat hızına sahip çift çekirdekli işlemcilerden daha iyi performans gösteriyor. Uygulamalar dört işlem parçacığından yardım almak durumunda kalabiliyor. Öyle ki Core 2 Duo T9600 (2,8 GHz)’in ya da P8600 (2,4 GHz)’in oranları arttırılabiliyor. i3-350M, tek çekirdekli uygulamalarda benzer ya da biraz daha düşük saat hızına sahip Core 2 Duo öncülerine göre daha yavaş bir performansa sahip. Diğer yandan Pentium dual-corer (T4500 2.3 GHz, T4300 2.1 GHz) işlemciyi her koşulda, ister tek ister çoklu çekirdekli uygulamalarda olsun, geçiyor.

DPC Latency Checker Asus K52JR-SX059V
DPC Latency Checker

DPC Latency Checker yazılımı ile gecikmelere de bir göz attık. Bu gecikmeler çok yüksek olduğu takdirde harici cihazların (harici ses kartlarının cızırtı yapması ya da seste kısa kesintiler gibi) bağlantısında problemler ortaya çıkabilir. K52JR’nin değerleri kısmen 4000 µs civarındaydı. Bunun sebebi ise WLAN adaptor, ses kartı, USB host gibi dahili cihazların sürücülerinin hatalı olması. Bunları birer birer devre dışı bıraktığınızda hatalı sürücüyü ortaya çıkarabilirsiniz.

Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
2481
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
5724
Cinebench R10 Shading 32Bit
4033
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
3079 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
6986 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
3958 Points
Yardım
PCMark Vantage Result
4682 puan
Yardım
5.1
Windows 7 deneyim indeksi
İşlemci
Saniye başına işlem
6.3
Bellek
Saniye başına bellek işlemi
5.9
Grafikler
Windows Aero için masaüstü performansı
5.1
Oyun grafikleri
3D iş ve oyun grafikleri
6.2
İlk sabit disk
Disk transfer hızı
5.8

PCMark Vantage  ile sistem performansı 4682 puan alıyor. İşlemciden RAM’e ve sabit diske kadar tüm donanım parçaları bu test ile kontrol edildi ve yapay bir uygulama testinden geçirildi.

PCMark Vantage tablosu açıkça gösteriyor ki; Asus K52JR, Intel Core 2 Duo P9500 (2.53 GHz) ve Mobility Radeon HD 4850 (GPU’nun sonuca çok az etkisi var) donanımına sahip MSI’ın GT725 modeli ile aynı uygulama oranına sahip. Hatta i7-720QM işlemciye ve HD 4650 grafik kartına sahip Dell's Studio 1747 bile bu testte kayda değecek kadar fazla puana ulaşamıyor: 5030 puan.

3DMark 2001SE Standard
21641 puan
3DMark 05 Standard
5550 puan
3DMark 06 Standard
3702 puan
3DMark Vantage P Result
1161 puan
Yardım
500 GB - 5400 rpm
Maksimum transfer hızı: 37 MB/s
Minimum transfer hızı: 79.9 MB/s
Ortlama transfer hızı: 62.2 MB/s
Erişim hızı: 18.7 ms
Yakma hızı: 57.6 MB/s
İşlemci kullanımı: -1 %

K52JR’nin işlemcisi 5400 RPM’e sahip hızlı bir Seagate sabit disk ile destekleniyor. 500 GB HDD (ST9500325AS) veriyi Sequential Read’de 62,2 MB hızla okuyor. Bu K52JR’nin iyi bir sistem perfomansı gösterebilmesine yardımcı oluyor. Sabit disk yalnızca kullanım sırasında sürekli bir ses yaydığında duyulabiliyor.

 


Gaming Performance

Wie wir testen - Leistung

Oyun Performansı

ATI Mobility Radeon HD 5470 grafik kartı  ATI tarafından orta seviye başlangıç grafik kartı olarak sınıflandırılıyor ve 1024 MB GDDR3 video hafızaya erişiyor. Hafıza 800 MHz saat hızına , çekirdekte 750 MHz hıza sahip. DirectX-11’i destekliyor. HD 4570 ile karşılaştırıldığında saat hızı biraz daha yüksek olduğu için daha iyi bir oyun performansı sağlıyor. Genel itibariyle tüm oyunları düzgün bir şekilde göstermeye yetiyor. Yine de kullanıcı yüksek detay seviyeleri/çözünürlükleri beklememeli. 3DMark06 benchmarkı zayıf bir 3702 puan ile sonuçlandı.

3DMark 2006 hala tercih edilen bir yazılım ama acaba i3-350M + HD 5470 kombinasyonunun gerçek oyun performansını gösteriyor mu? Bunun için bir kaç oyun testi yaptık.

Risen

HD 5470 fantasy-adventure oyunu olan Risen ile sadece düşük ayarlarda başa çıkabiliyor. Oyun oynamanın zevki 800x600 piksel çözünürlükte ve düşük detaylarda (29,5 fps) alınmıyor. K52JR , Risen’ın orta seviye ayarlarında (1.024 x 768, orta, 2xAF) sadece 17 fps basabilmeyi başarıyor. Risen K52JR’nin kendi HD Ready çözünürlüğünde ve yüksek detaylarda (4xAF) pek oynanabilir değil: 10,7 fps.

Left for Dead

Bu shooter  oyunu 1024x768 piksel çözünürlükte ve yüksek detaylarda 44 fps ile yarışıyor. 1366x768 piksel çözünürlük ile yüksek ve orta seviye detayların karışımında oynanabiliyor.  Asus’un 15,6 inçliği ise bu oyunda Sony's Vaio VGN-NW11S/S (T6500, Mobility Radeon HD 4570) modelinin seviyesine yetişemiyor. Sony yüksek detaylarda (1024x768) 48 fps basıyor.

Far Cry 2

Bu action oyunu 1024x768 piksel çözünürlükte ve yüksek detaylarda 21,5 fps ile düzgün yürütülemiyor. Far Cry 2 dört işlemci parçacığının da kullanılabilir olmasına bakmıyor. Core 2 Duo P8600 işlemcili ve GeForce 9800M GS grafik kartlı MSI's GT627 49 fps’ten daha fazla basabiliyor. Buradan Far Cry 2’nin güçlü bir grafik kartına ihtiyaç duyduğunu anlıyoruz. Zayıf T4300 işlemciye ve GeForce GT 220M grafik kartına sahip Asus' K61IC-JX019V de 23 fps ile aynı şekilde düşük kare hızında kalıyor.

Risen
 ÇözünülürlükAyarlarDeğer
 1366x768all on/high, 4xAF10.7 fps
 1024x768all on/med, 2xAF17 fps
 800x600all off/low, 0xAF29.5 fps
Left 4 Dead
 ÇözünülürlükAyarlarDeğer
 1024x768very high, 0xAA, 0xAF44 fps
 640x480min, 0xAA, 0xAF60 fps
Far Cry 2
 ÇözünülürlükAyarlarDeğer
 1024x768high DX10, 0xAA21.56 fps
 640x480low DX9, 0xAA66.6 fps
World in Conflict - Benchmark
 ÇözünülürlükAyarlarDeğer
 1024x768High, 2xAA, 2xAF16 fps
 1024x768Medium, 0xAA, 0xAF36 fps
Crysis - GPU Benchmark
 ÇözünülürlükAyarlarDeğer
 1024x768High13.62 fps
 1024x768Medium, 0xAA, 0xAF24.46 fps
 1024x768Low, 0xAA, 0xAF61.23 fps

Emisyonlar

Hava deliği
Hava deliği

Sistem Sesi

Multimedya veya hatta oyun notebooklarında ses seviyesi biraz daha fazla olabilir. Diğer yandan ofis notebookları ise sessiz olmalıdır. K52JR'nin hem ofise hem de multimedyaya hitap eden bir cihaz olduğunu düşünürsek Asus bu durumda iki arada bir derede kalıyor. Asus'un, aktif fanın devre dışı bırakıldığı Quiet Office Mode adlı bir sessiz ofis modu var. Temelde bu iyi bir şey. Fan çalışmadığında sadece sabit diskin pır pır sesini farkediyoruz. Aslında memnun edici sessiz bir ofis ortamı yaratılıyor çünkü sabit disk sessiz bir şekilde okuma ve yazma işlemini gerçekleştiriyor. Ancak Quiet Office Mode sistem dengesi ve sıcak hava atığı konusunda problem çıkartıyor. Bu konuyla ilgili daha fazlasını sıcaklık başlığında bulabilirsiniz.

Ölçümlerimiz için dengelenmiş profili seçtik. Fan, internette gezinti yaparken, e-posta yazarken ya da Word’de yazı yazarken düşük devirde dönüyor. Bu 31,1 ile 34,1 dB(A) arasında değişiyor ve rahatsız etmiyor.

Soğutma sistemi, oyun sırasında ya da  işlemci sürekli çalışırken 38,8 dB(A)’ya çıkıyor. Asus K52JR’nin soğutması seçili hızda sabit kalıyor ve rahatsız edici sesler oluşmuyor. Gerilim testinde fanın tamamiyle 44,4 dB(A)’ya kadar artması için bir kaç saatlik bir ortam sağladık. Soğutma burada da sabit bir şekilde çalışmasına devam etti.

Ses yüksekliği

Boşta
30.9 / 31.1 / 31.1 dB
HDD
31.5 dB
DVD
36.1 / dB
Çalışırken
34.1 / 38.8 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
sessiz
40 dB(A)
duyulabilirlik
50 dB(A)
gürültülü
 
min: dark, med: mid, max: light    (15 cm uzaklık)

Sıcaklık

İlk olarak şüpheli Asus Quiet Office Mode olmaksızın sıcak hava atımına bakalım. Cihazı boştayken atık sıcak hava ölçümü için Batarya Koruma Moduna getirdik. Gerilim altında yüksek performans modunda atık sıcak havayı kaydettik. Fan gerilim testinde büyük miktardaki sıcak havayı dışarı atabilmek için en yüksek seviyede çalışıyor. Yoğun kullanımda kasanın üst tarafında maksimum 31,2 derece belirlendi. Bu sıcaklığı hava deliğinden ölçtük. Alt tarafta ise ısının izine bile rastlanmıyor. Fanın düzeyinde ise  maksimum 35,5 santigrat derece ölçüldü.

İnternette gezinirken ya da Word’de yazı yazarkenki gibi gerçek hayatta olabilecek bir durumda , yani hemen hemen cihaz boştayken, taban kısmında ölçülen ortalama sıcaklık 25,5 derece oldu. Bileklerinizi yasladığınız alan 25 ila 28 derece arasında gayet serin kalıyor. K52JR gerilim testini yara almadan 12 saat sürdürdü. Soğutma sonuna kadar çalışırken bile çökmedi. Gerilim faktörü cihazın performansını etkilemedi. Sonrasında 3DMark 2006 çalıştırıldı ve neredeyse normal şartlardaki 3DMark testi ile aynı sonuç elde edildi: 3688 puan.

Asus’un Quiet Office Mode (sessiz ofis modu) konusu biraz aldatıcı. Eğer kullanıcı bu modu seçerse aktif haldeki fan devre dışı kalıyor ve Core i3-350M işlemcinin oranı 950 MHz ile sınırlandırılıyor. Enerji koruma modundaki limit 1,2 GHz. Şimdi de Cinebench R10 benchmarkını (çoklu çekirdek) çalıştırıyoruz. Kasa ısınıyor ve sıcaklık çalışma alanının iki tarafında da neredeyse 45 santigrat dereceye çıkıyor. Bu gerilim testinde bu alanlarda belirlediğimiz sıcaklıktan 13 derece daha fazla bir değer. Alt taban da bu durumu taklit ediyor ve bazı alanlarda sıcaklık 43,3 dereceye (ortalama olarak 36,5 santigrat derece) ulaşıyor. Fan düzensiz aralıklarla dikkat çekecek şekilde gürültü yapmaya başlıyor. Kısa bir süreliğine tekrar termal bir eşik değerine ulaşılıyor ve bir daha altına düşmüyor.

Kasa şu ana kadar çok sıcaktı ama sistem hala düzgün çalışıyor. Bu durum Core i3-350M işlemciyi Prime95 gerilim testi (64 bit) ile ve grafik kartını da Furmark ile çalıştırdığımızda değişiyor. Beş dakika sonra tekrarlanabilen termal kapatmalara sıra geliyor. Hatta Furmark devre dışı bırakıldığında dahi notebook kendini kapatıyor. İşlemcinin termal sensörleri test sırasında 90 dereceye kadar sıcaklık belirliyor. Grafik kartında ise sıcaklık 96 dereceye kadar çıkıyor. ATI Mobility Radeon HD 5470 açıkcası Quit Office modunda işlemcinin tersine zorlanmadı.

Özetle; kazara Quiet Office modunda oyun oynayan ya da işlemciyi yoğun kullanımda çalıştıran kullanıcılar termal olarak kontrol edilen sistem kapatmalarının riskini taşıyor. İşlemci saatler sonrasında bozulmuyor, sistem kendi kendini kapatıyor. Bu test sırasında gerçekçi olmayacak kadar yüksek miktarda yoğunluk yarattık. Normal ofis kullanımı, müzik dinleme ya da video izleme gibi işlemlerde Asus K52JR kendini kapatmaya gitmeyecektir.

Quiet Office: CPU 950MHz
Quiet Office: CPU 950MHz
Quiet Office: Stress CPU up to 90, GPU up to 96 Grad
Quiet Office: Stress CPU up to 90, GPU up to 96 Grad
Quiet Office: Shutdown scenario with Prime95
Quiet Office: Shutdown scenario with Prime95
Maksimum yük
 31.2 °C31.7 °C25.8 °C 
 31.1 °C31.2 °C26.6 °C 
 29.4 °C30.8 °C26.9 °C 
Maksimum: 31.7 °C
Ortalama: 29.4 °C
24 °C32.6 °C35.5 °C
23.3 °C32 °C32.4 °C
23.1 °C26.2 °C28.3 °C
Maksimum: 35.5 °C
Ortalama: 28.6 °C
Güç kaynağı  45.1 °C | Oda sıcaklığı 19.5 °C
(+) The average temperature for the upper side under maximal load is 29.4 °C / 85 F, compared to the average of 31 °C / 88 F for the devices in the class Multimedia.
(+) The maximum temperature on the upper side is 31.7 °C / 89 F, compared to the average of 36.6 °C / 98 F, ranging from 21.1 to 71 °C for the class Multimedia.
(+) The bottom heats up to a maximum of 35.5 °C / 96 F, compared to the average of 39 °C / 102 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 25.3 °C / 78 F, compared to the device average of 31 °C / 88 F.
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 30.8 °C / 87.4 F and are therefore cool to the touch.
(±) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.9 °C / 84 F (-1.9 °C / -3.4 F).

Hoparlörler

Altec Lansing hoparlörler notebook kasasının ön tarafında, bileklerinizi yasladığınız alanın altında bulunuyor. K52JR bir multimedya notebook'u olarak akustik anlamda pek beklentilerimizi karşılamıyor. Subwoofer yok. Yüksek perdeler vurgulanırken orta-sınıf ve düşük perdeler göz ardı ediliyor. Ses yüksek seviyede bariz bir şekilde bozuluyor. Ses seviyesi ayarı ses seçeneklerinden ve bas eklentisinden ayarlanabiliyor olmalıydı.

Bir çok kullanıcı harici hoparlörlerini 3,5 mm ses çıkışı ile bağlıyor. Elimizdeki iki Yamaha (YST-M20SDP) hoparlörü test ettik. Notebook'un ilgili ses seviyesi istenirse kısılabiliyor. Harici hoparlörlerden gelen tıslama sesi entegre ses kartından gelmiyor.

Batarya Kullanım Süresi

Battery with 4400 mAh
Battery with 4400 mAh
WLAN Test
WLAN Test

K52JR’nin kullanım süresi WLAN ile internette sürekli gezinti yaparken 2:37 saat (157 dakika)sürüyor. Bu sırada bir çok yeni portali ziyaret ettik ve bir kaç dosya indirdik.

Eğer tutumluysanız ve sadece Word dokümanları düzenliyorsanız maksimum enerji koruma opsiyonu ile üç saatin biraz üzerine çıkabilirsiniz. BatteryEater Reader testine göre hesapladığımız maksimum kullanım süresi 193 dakika.

Bir DVD filmini ne kadar sürede izleyebiliriz? Teste göre, 125 dakika. İki saatin sonunda 4400 mAh’lık batarya ikinci bir sinema seansı için hazır. Batarya tamamen boşaldıktan sonra tekrar şarj olması için ihtiyaç duyulan sürenin uzunluğu da bir o kadar sürüyor.

Batarya ömrü
Boşta (WLAN kapalı, minimum parlaklık)
3h 13min
WLAN açıkken
2h 37min
DVD
2h 05min
Çalışırken (maksimum parlaklık)
1h 00min

Asus K52JR bir ofis notebook’u karakteristiği olarak enerji korumalı olmalı. Öyle de zaten, ama bazı sınırlayıcılara sahip. Tüm olası enerji koruma seçenekleri tükendiğinde ,cihaz boştayken, güç tüketimi 16,3 watt oluyor. Gerçekçi olmak gerekirse potansiyel alıcılar bu değeri ortalama 25 watt olarak farzetmeliler. Bir bilgisayar oyunu sırasında grafik kart aktifken güç verimi 46,1 watt’a çıkıyor.

Maksimum enerji gereksinimini Prime95 ve Furmark ile yaptığımız gerilim testleri ile belirledik. Elimizdeki direnç ölçer 64 watt gösterdi. Muhtemel maksimum tüketim göz önüne alınırsa 90 watt’lık adaptör yeterli görünüyor.

Intel’in Core ix çip setleri kaydedilmiş ölçümlere göre ,cihaz boştayken, güç tüketimi konusunda oldukça sıkı. Sony’nin F11Z1E modelindeki Core i7-720QM 17,9 watt güç tütekimine gereksinim duyuyor. Samsung’un R580 modelindeki Core i5-520M sadece 13,3 watt’a kadar idare edebiliyor (sistem gereksinimi). İşlemcinin enerji gereksinimi sadece toplam enerji stoğunun bir kısmından sorumlu.Cihaz boştayken güç tüketimi ile ilgili i3, i5 ve i7 arasında yapılan karşılaştırmalardan bir kesin bir sonuç edinemeyiz.

Anlık tüketim
Kapalı / Bekleme modudarklight 0 / 1 Watt
Boştadarkmidlight 16.3 / 23 / 26 Watt
Çalışırken midlight 46 / 64 Watt
 color bar
Key: min: dark, med: mid, max: light        

Sonuç

ısı borusu altındaki Core i3-350M işlemci
ısı borusu altındaki Core i3-350M işlemci

Core i3-350M (2.26 GHz) işlemcili Asus K52JR-SX059V göreceli olarak verimli bir multimedya ya da hatta çok yönlü bir ofis notebook’u. Genel olarak Core i3-350M performans açısından aynı ya daha yüksek saat hızına sahip önceki Core 2 Duo işlemcilerden daha üstün. Çoklu-çekirdekli uygulamalar olası dört işlem parçaçığından (HT) yararlanıyor.

Orta sınıf başlangıç seviyesindeki grafik kartı , ATI Mobility Radeon HD 5470, en son 3D oyunları görüntüleyebiliyor fakat sadece düşürülmüş detaylarda ve çözünürlüklerde. Eğer ciddi bir oyun performansı istiyorsanız en azından HD 5650’ye bakmalısınız.

Batarya kullanım süresi ise iddiasız. DVD izlerken ya da WLAN ile internette gezinti yaparken batarya iki buçuk saat dayanıyor. Ek olarak laptop yansıtan ve zayıf kontrastlı bir ekrana sahip.

K52JR-SX059V’nin kasası kafi derecede dayanıklı. Çalışma alanındaki yüzeyler memnun edici ve yüksek parlaklık değeri de cabası. Sessiz fan, Quiet Office Mode ile memnun ediyor, işlemci fazlasıyla fanı susturuyor. Kasa bu durumda çok fazla ısınıyor ve olağanüstü yoğun işlem sırasında cihaz kendini kapatabiliyor.

Eğer oyun performansı odaklı değilseniz ve zayıf kontrastlı ekranı  da saymazsanız K52JR an itibariyle iyi bir teklif olacaktır. Bu 15,6 inçlik cihazın başlangıç fiyatı 680 euro.

Asus K52JR-SX059V with Core i3-350M and ATI Mobility Radeon HD 5470
Asus K52JR-SX059V with Core i3-350M and ATI Mobility Radeon HD 5470
İncelemede: Asus K52JR-SX059V
İncelemede: Asus K52JR-SX059V

Notebook özellikleri

Asus K52JR-SX059V (K52 Seri)
İşlemci
Intel Core i3-350M 2 x 2.3 GHz, Arrandale
Grafik kartı
ATI Mobility Radeon HD 5470 - 1024 MB, Çekirdek: 750 MHz, Bellek: 800 MHz, GDDR3, 8.14.10.0716
Bellek
4096 MB 
, PC3-10700
Görüntü
15.60 inç 16:9, 1366 x 768 pixel, parlak: evet
Anakart
Intel HM55
Harddisk
500 GB - 5400 rpm, 500 GB 
, 5400 rpm, Seagate ST9500325AS
Ses kartı
HD Audio
Bağlantılar
3 USB 2.0, 1 VGA, 1 HDMI, 1 Kensington Lock, Ses çıkışları: Line-out, mic, Kart okuyucular: SD,MMC,MS
Network
JMicron PCI Express Gigabit Ethernet Adapter (10/100/1000/2500/5000MBit/s), 802.11a/b/g/n (a/b/g/n = Wi-Fi 4), Bluetooth 2.1 + EDR
Optik okuyucu
Matshita DVD-RAM UJ890AS
Boyut
yükseklik x genişlik x derinlik (mm): 35.7 x 380 x 255
Batarya
48 Wh Lithium-Ion, 4400 mAh
İşletim sistemi
Microsoft Windows 7 Home Premium 64 Bit
Camera
Webcam: VGA 640x480
Ek özellikler
Windows 7 Home Premium 32 Bit, 24 Ay Garanti
Ağırlık
2.653 kg, Güç kaynağı: 361 g
Satıldığı ülke
Unspecific

 

Asus K52JR-SX059V, Intel ve ATI'nin son model donanımı ile 15.6 inçlik çok yönlü bir notebook.
Asus K52JR-SX059V, Intel ve ATI'nin son model donanımı ile 15.6 inçlik çok yönlü bir notebook.
Ses, tiz ağırlıklı ve baslar ihmal ediliyor.
Ses, tiz ağırlıklı ve baslar ihmal ediliyor.
Webcam zorunlu. VGA (640x480) çözünürlüğe sahip.
Webcam zorunlu. VGA (640x480) çözünürlüğe sahip.
Asus farklı yapıdaki yüzeyleri bir araya getiriyor.
Asus farklı yapıdaki yüzeyleri bir araya getiriyor.
Delikli siyah renk ve dokulu kahverengi menteşelerin üzerine yer alıyor.
Delikli siyah renk ve dokulu kahverengi menteşelerin üzerine yer alıyor.
Eğer 15,6 inçliği sürekli masa üzerinde kullanacak olursanız, bataryayı çıkarmanız cihazın dış görünümünü etkilemeyecektir.
Eğer 15,6 inçliği sürekli masa üzerinde kullanacak olursanız, bataryayı çıkarmanız cihazın dış görünümünü etkilemeyecektir.
Taban kısmındaki büyük plaka donanımı örtüyor.
Taban kısmındaki büyük plaka donanımı örtüyor.
Burada, WLAN modülü (Mini PCI Express) ve kasanın destek ekibinin bir bölümü mevcut.
Burada, WLAN modülü (Mini PCI Express) ve kasanın destek ekibinin bir bölümü mevcut.
İşlemci ve ATI HD 5470 bu ısı borusu ile havalandırmaya bağlılar.
İşlemci ve ATI HD 5470 bu ısı borusu ile havalandırmaya bağlılar.
90 W adaptörün sadece kısa bir kablosu var. Bu kablo karmaşasını önlüyor.
90 W adaptörün sadece kısa bir kablosu var. Bu kablo karmaşasını önlüyor.
Nadir olarak Windows 7 kurtarma medyası mevcut. Asus 64 bit alternatifini yüklüyor ama 32 bit versiyonun DVD'si de içeriğinde geliyor.
Nadir olarak Windows 7 kurtarma medyası mevcut. Asus 64 bit alternatifini yüklüyor ama 32 bit versiyonun DVD'si de içeriğinde geliyor.
Power2Go DVD yazmaya yarayan bir yazılım.
Power2Go DVD yazmaya yarayan bir yazılım.
Asus K52JR:  Core i3-350M'den başlayıp ATI HD 5470 üzerinden soğutma kanadına doğru giden bakır ısı borusu.
Asus K52JR: Core i3-350M'den başlayıp ATI HD 5470 üzerinden soğutma kanadına doğru giden bakır ısı borusu.
Altec Lansing hoparlörler- K52JR'de ses deneyimi için garanti vermiyolar
Altec Lansing hoparlörler- K52JR'de ses deneyimi için garanti vermiyolar
İki adet beyaz etiket dikkat çekmeyecek şekilde donanım konfigürasyonunu gösteriyor.
İki adet beyaz etiket dikkat çekmeyecek şekilde donanım konfigürasyonunu gösteriyor.
VGA (D-sub), HDMI (TVs, TFTs), USB ve ses bağlantı yuvaları.
VGA (D-sub), HDMI (TVs, TFTs), USB ve ses bağlantı yuvaları.
Core i3-350M hesaplamalardan sorumlu. ATI'nin Mobility Radeon HD 5470 grafik kartı 3D uygulamaların oranını belirliyor.
Core i3-350M hesaplamalardan sorumlu. ATI'nin Mobility Radeon HD 5470 grafik kartı 3D uygulamaların oranını belirliyor.
Notebook 2,65 kg ile taşıma için uygun.
Notebook 2,65 kg ile taşıma için uygun.
Kasa yeteri derecede dayanıklı. Taban bölümünün hiç bir yerinde çöküntü olmuyor.
Kasa yeteri derecede dayanıklı. Taban bölümünün hiç bir yerinde çöküntü olmuyor.
Küçük detaylar işlem kolaylığını arttırıyor. Batarya üzerindeki bu oluklar elin kaymasını önlüyor.
Küçük detaylar işlem kolaylığını arttırıyor. Batarya üzerindeki bu oluklar elin kaymasını önlüyor.
Güç düğmesinin yanındaki beyaz LED ışığı kullanım sırasında yanıyor ve boşta iken yanıp sönüyor.
Güç düğmesinin yanındaki beyaz LED ışığı kullanım sırasında yanıyor ve boşta iken yanıp sönüyor.
Işıkta tümü bu şekilde görünüyor.
Işıkta tümü bu şekilde görünüyor.
Birleşik menteşeler ekranı sadece ,kucakta kullanımda, önden belirli bir görüş açısı mümkün olana dek açıyor.
Birleşik menteşeler ekranı sadece ,kucakta kullanımda, önden belirli bir görüş açısı mümkün olana dek açıyor.
Ayrık tuşlar arasında gözle görülür bir boşluk var. Yazım hataları nadir.
Ayrık tuşlar arasında gözle görülür bir boşluk var. Yazım hataları nadir.
Ekran ne yazık ki arka tarafta bağlantı olmasını engelliyor.
Ekran ne yazık ki arka tarafta bağlantı olmasını engelliyor.
Bu nedenle tüm bağlantı yuvaları sol ve...
Bu nedenle tüm bağlantı yuvaları sol ve...
... sağ tarafta dizilmiş.
... sağ tarafta dizilmiş.
Kart okuyucunun yanı sıra hafıza kartları (örneğin dijital kamerlar) için ağ bağlantısı bulunuyor.
Kart okuyucunun yanı sıra hafıza kartları (örneğin dijital kamerlar) için ağ bağlantısı bulunuyor.
Asus K52JR: Bileklerinizi yasladığınız alanın dokusu.
Asus K52JR: Bileklerinizi yasladığınız alanın dokusu.

Benzer Notebooklar

Aynı Ekran boyutunda ve/veya ağırlıkta laptoplar

Asus ZenBook Pro 15 UX535 dizüstü bilgisayar incelemesi: Hala biraz daha Zen olabilir
GeForce GTX 1650 Ti Max-Q, Comet Lake i7-10750H, 15.60", 1.987 kg
Asus VivoBook S15 S533EQ im Test: Eleganter Allrounder mit Geräteschwächen
GeForce MX350, Tiger Lake i7-1165G7, 15.60", 1.8 kg
Asus ZenBook 14 UX425E İncelemesi: 11. Nesil Core i7 "Tiger Lake" Tanıtımı
Iris Xe G7 96EUs, Tiger Lake i7-1165G7, 14.00", 1.17 kg
Asus VivoBook 15 K571LI Dizüstü Bilgisayar İncelemesi: Oyun Multimedya Hibrit
GeForce GTX 1650 Ti Mobile, Comet Lake i7-10750H, 15.60", 2.067 kg
Asus VivoBook 17 S712FA Laptop İncelemesi: Düşük ağırlık, düşük fiyat
UHD Graphics 620, Comet Lake i7-10510U, 17.30", 2.3 kg

Bağlantılar

Karşılaştırmalı Fiyatlar

Artılar

+Sessiz ve serin
+İyi performans
+Parlak/canlı ekran
 

Eksiler

-Çok düşük kontrast oranı
-Geniş görüş açıları
-Esneyen tuşlar
-Yüksek perdeli ses
-Kısa batarya kullanım süresi

Kısaca

Beğendiklerimiz

Çalışma alanlarının ilginç ve menun edici yüzeylere sahip olması ve Core i3'ün aynı anda çoklu görev yürütme seçeneği.

Göremediklerimiz

Parlaklığın çok iyi olmasının yanında mat bir TFT daha iyi sonuç verebilirdi. Bu nedenle K52JR dış mekan kullanımında yolda kalıyor.

Şaşırdıklarımız

Kullanıcının sistemi kapatmaya zorlayabileceği Sessiz Ofis Modu. Asus burada düzeltmeler yapmalı.

Rakipler

Daha güçlü bir grafi kartı ile alternatif Core i3 halihazırda planlanıyor. Oyun severler Samsung's R580 Hawk (Nvidia GT 330M) ya da Dell's Studio 1558 modellerine bakmalılar. Her ikisi de daha güçlü Core i5 işlemciye sahip. ATI'nin yeni HD 5650'sine sahip Deviltech Fire DTX de bahsetmeye değer.

Değerlendirme

Asus K52JR-SX059V - 02/15/2010
Sebastian Jentsch

İşcilik
72%
Klavye
70%
Mouse
80%
Bağlanılabilirlik
72%
Ağırlık
79%
Batarya
72%
Görüntü
74%
Oyun performansı
78%
Uygulama performansı
91%
Isınma
90%
Ses
95%
İzlenim
80%
Ortalama
79%
80%
Multimedia - Ortalama Ağırlık
Please share our article, every link counts!
> Notebooklar Hakkında Aradığınız Herşey > İnceleme > İnceleme Asus K52JR-SX059V Notebook
Sebastian Jentsch (Update: 2013-06- 6)