Notebookcheck

İnceleme Asus UL50Vt-XO037V Notebook

İnce Gösterici!

UL serisi ile  Asus özellikle ince ve şık tasarımlarıyla yine kullanıcılarının karşısında. Bu yeni seri 3 farklı ekran büyüklüğüne göre ayrılmış. UL30 modelleri 13.3 inç ekran ve entegre Intel ekran kartıyla geliyor.  Bir ileri UL80 modeli 14.0 inçlik bir erkan ve Nvidia GeForce G 210M ekran kartına sahip. UL50 modeleri de Nvidia G 210M ekran kartına sahip ama ekranları 15.6 inç. UL serisinin modellerinin fiyatları 649 ila 899 euro arasında değişiyor (RRP).

Asus UL50Vt-XO037V Notebook

Asus yeni UL notebook serisi ile hem iyi bir performans hem de yüksek batarya ömrünü bir arada vaadediyor. Modeller isteğe göre enerji tasaruflu ancak istenirse overclock işlemine tabii tutulabilen Intel SU7300 ya da SU9400 işlemcisi ve Intel GMA 4500 MHD ekran kartı ile geliyor.  14.0 ve 15.6 inçlik modeller buna ilaveten Nvidia GeForce G 210M ekran kartı ile geliyor. Asus UL50 modeli için 2 ayrı büyüklükte ekran çeşitliliği de sunuyor. Son kullanıcı dilerse mat veya cilalı ekran arasında seçim yapabilir.

Biz UL50Vt-XO037V modelini incelemeye aldık. Ancak önce biraz önbilgi: Modelimizin 15.6 inçlik HD ekranı (1366x768 piksel - mat), Intel Core 2 Duo SU7300 işlemcisi (1.30 GHz, ULV), bir adet 4 GB DDR3-8500 RAMi, bir adet Seagate marka 320 GB sabit diski  ve Nvidia's GeForce G 210M + Intel's GMA 4500MHD ekran kartı var. Asus bu özellikleriyle notebooku 899 euroya satıyor . Bu incelemede UL50V'nin neler yapabileceğini görebilirsiniz.

Kasa

Asus kasanın büyük bir çoğunlunda plastik kullanmış. Göze alıcı ekran kapağı ise fırçalanmış alüminyumdan yapılmış. Asus UL50'yi sadece gümüş rengiyle üretmiş. Fırçalanmış alüminyum kasanın rengiyle uyumlu. Gümüş alternatifi siyah cilalı parçalarla dengelenmiş. Daha küçük ve 14.0 inçlik UL80'nin ayrıca siyah bir versiyonu da mevcut. Tasarımı şık, modern ve göze batmıyor. Genel olarak düz ve süslü değil. Asus kasanın işçiliğinde iyi bir iş çıkarmış ki yüzeyiyle beraber  yapısında plastik bulundurmasına rağmen bizde son model ürünü izlenimi bırakıyor. Üretim hatası aramak boşuna. İç tarafın tasarımı klavyesi dolayısıyla bize   Apple MacBook'u anımsattı.

UL50Vt sadece 2.40 kilo ve boyutları 368 x 259 x 16.4 - 26.5 mm (en x derinlik x yükseklik). Bu değerler 15.6 inçlik bir notebook için oldukça başarılı. UL serisinin asıl vurucu özelliği ise ince tasarımı. Notebook'un en kalın bölgesi sadece 2.64 cm. Acer da Timeline serisi ile ince tasarımlı notebooklar sunuyor. Samsung X520 notebook de karşılaştırılabilir bir ürün. Kasa ince tasarımına rağmen gayet sağlam sayılır ki ancak çok yüksek seviyede nokta basıncında içine göçmeye başlıyor. Ancak klavye bölgesi bu ürünün zayıf noktası. Hafif basınç uygulandığında bile içine göçüyor. Ekran kapağı alüminyum kaplamasına rağmen çok da sağlam sayılmaz. Bunun sebebini de yine ince tasarımına ve LED arkaplan ışıklandırmasına bağlayabiliriz. Ekran menteşeleri çok sağlam gözüküyor çünkü çok büyükler. Ekran bu menteşelerin sıkı kavraması sayesinde sabit durabiliyor. Menteşeler ekrana 140 derece açılma özgürlüğü sağlıyor

Kasanın alt tarafı mat siyah renkte ve sadece bakım kapağı var. Buradan 320 GB'lık sabit diske ve 4GB'lık DDR3 RAM'e ulaşabilirsiniz. Asus ürününe zaten maksimum desteklenen 4GB RAM eklemiş. Her türlü 9.5 mm'lik SATA II arayüzlü notebook sabit diskini takabilirsiniz. 12.5 mm'lik sabit diskleri notebooka takmak sorun çıkartabilir.

Bağlantı noktaları

UL50Vt-SO037V'nin bir multimedya notebookuna göre yeterli sayıda bağlantı noktaları mevcut. Sol tarafta 2 adet USB 2.0 yuvası, ses bağlantıları( hoparlör çıkışı, mikrofon girişi), bir adet 5i-1-arada kart okuyucu(SD, MMC, MS, MS-Pro, xD), güç girişi ve harici monitör ve TV için HDMI girişi bulunuyor. Bu girişin en büyük avantajı ses ve görüntü iletimini aynı kablodan yapabiliyo olmanız.

Sağ tarfta ise, başka bir adet USB 2.0 girişi, bir adet analog video-çıkışı (VGA), RJ-45 ağ bağlantısı,  Kensington kilidi girişi ve LG model Super Multi DVD sürücü (GU10N) bulunuyor. Bu VGA arayüzü sayesinde eski harici monitörlerinizi de bağlarken sorun yaşamayacaksınız. Asus yandonanım açısından eSATA ve FireWire gibi arayüzleri eklemeyi uygun bulmamış. Bu alanda daha fazla bağlantı noktası olmasını isterdik. ExpressCard yuvası da eklenmemiş.

Sol: 2 USB, HDMI, kart okuyucu, güç girişi, ses yuvaları
Sol: 2 USB, HDMI, kart okuyucu, güç girişi, ses yuvaları
Sağ: 1 USB, VGA, RJ-45, Kensington kilidi, DVD sürücü
Sağ: 1 USB, VGA, RJ-45, Kensington kilidi, DVD sürücü
Ön: bağlantı yok, 2 adet Altec Lansing hoparlör
Ön: bağlantı yok, 2 adet Altec Lansing hoparlör

Asus ince tasarımdan dolayı ön tarafa herhangi bir bağlantı noktası koymamış. Burada sadece entegre 2 adet Altec Lansing hoparlör bulabiliyorsunuz. Arka tarafta da bağlantı bulamıyorsunuz. İri lityum iyon bataryası 8 hücreli ve 84Wh kapasiteli. Bu batarya kasanın arka tarafının büyük bir kısmını işgal ediyor.

Asus yuva dağılımı konusunda iyi bir iş becermiş. Sol tarafta kalan 2 adet USB yuvası biraz yakın yerleştirilmiş o yüzden USB girişli cihazları beraber kullanırken biraz sorun yaşayabilirsiniz. Bu aralık biraz büyük tutulsaydı daha hoş olabilirdi. Genel olarak bağlantı noktaları çeşitliliği memnuniyet vericiydi ve dağılımını da başarılı bulduk.

Yazılım

Diğer tüm yeni notebook serilerinde olduğu gibi UL50Vt de Windows 7 (Home Premium) yüklü geliyor. 4 GB'lık RAM 64 bitlik işletim sistemi tarafından tamamiyle destekleniyor ve çalışma hızı da bu yüzden biraz daha artıyor. Asus ayrıca Microsoft Office 2007'nin (Excel 2007, OneNote 2007, PowerPoint 2007 ve Word 2007) 60 günlük deneme sürümünü ve Trendmicro Internet Security'nin deneme sürümünü de ekelmiş. Bunların yanında ise Cyberlink Power2Go, ExpressGate, Game Park(bir oyun koleksiyonu) Adobe Reader 9 ve tabiki de Asus'un kendi programları da geliyor. Bu programların arasında işe yarayanlar da mevcut, AI Recovery Burner ya da entegre webcam için LifeFrame yazılımı gibi.

Teslim kapsamı ve beraberinde gelen gereçler

Gereçler malesef standart teslim kapsamına giriyor çünkü Asus sadece en gereken ürünleri dahil etmiş. Bu yüzden notebookun yanında bir adaptör ve kablosu, bir adet 8 hücreli batarya, bir adet kullanıcı kılavuzu, sürücü yazılımları, yazılım ve kurtarma DVDsi, kılavuzlar, garanti belgesi ve dahil adaptör için Velcro  sabitleyicisi geliyor.

Ancak Asus notebookları için geniş bir yelpazede opsiyonel gereçler sunuyor kullanıcılarına. Bunlara örnek olarak kasalar, fareler, RAM eklemek, garanti uzatması ve bir yedek batarya ki bunun fiyatı 199 euro. Buna uygun olan adaptörün fiyatı ise 99 euro artı ulaşım masrafları.

Giriş cihazları

Klavye

Asus 15'' kasasının yeterli büyüklüğü sayesinde ayrık nümerik blok entegre edebilmiş.  Klavyenin vuruş süresi ortalama ve kısa arasında  ve tuşların kullanıcı dostu bir dağılımı var. Tuşların boyutları  19x19 mm ve birbirlerine bir kaç mm olarak sabit uzaklıklarda yerleştirilmişler ancak yön tuşlarının boyutları 16x16 mm olarak tasarlanmış. Tuşların kullanım sırasında çıkardıkları sesler ve çok sağlam olmayan altyapısı biraz sinir bozucu. Sert basmasanız bile tuşların yüksek perdede çıkardığı sesler rahatsız edici. Klavyenin altyapısı en küçük bir baskı altında içine göçüyor. Fn fonksiyonları hoş ve göze çarpan açık mavi bir baskı ile belirtilmiş.

Notebookun açma tuşu  sağ tarafta bulunuyor ve sol tarafta da donanım çalıştırma tuşu ve klavyenin sol üst tarafında da entegre grafik kartı aktivasyonu tuşu bulunuyor.  Bu tuşlar sayesinde 3 seviye performans seçeneğini de kullanabilirsiniz(yüksek performans, ortalama ayar ve güç tasarufu) ki bu tuşlar ekran kartının güç tüketimini de ayarlıyor. UL50Vt'nin klavye dizilimi standart kullanıcılar için sorun çıkartmayacaktır. MacBook'u andıran klavye tasarımına kısa sürede alışabiliyorsunuz.

Keyboard
Touchpad

Touchpad

Entegre touchpadin küçük kraterlere sahip hoş bir yüzeyi var. Üzerinde hareket etmek son derece kolay. Touchpadin boyutları ise 79 x 48 mm ve direk olarak kasanın içine yerleştirilmiş yani kasa ile touchpadi ayıran herhangi bir sınır yüzeyi yok.  Tepki hassasiyeti gayet yerinde ve seçenekler de kapsamlı. Touchpad bir çok el hareketini destekliyor. Bu hareketleri yatay ve dikey düzeyde zoom yapmak ve sayfayı kaydırmak gibi seçenekleriniz de mevcut.  

Fare tuşları touchpadin direk hemen altındaki krom görünüşlü barın üzerinde bulunuyor. Tuşların basınç noktaları ve tepki süreleri gayet memnun edici. Asus parmak izi tarayıcı bulundurmamış ancak bu tarayıcının yokluğu zaten çok da eksikliğini hissettirmiyor. 

Ekran

UL50VT 15.6 inçlik LED arkaplan ışıklandırmalı bir ekranla donatılmış ki bu ekranın maksimum çözünürlüğü de1366 x 768 piksel. 15 inçlik ekranlara sahip notebooklarda genelde cilalı ekranlar kullanılıyor. Şansa bu durum burada değişik: Asus isteyenlere alternatif olarak mat ekranlı UL50Vt-XO037V'yi sunuyor. En küçük yansımalar bile ancak alet kapalı iken oluşuyor ancak notebooku açtığınız anda kayboluyolar. Ekran HD destekleyen özelliklere sahip ve bu alanda da 1366 x 768 piksellik bir çözünürlüğe ulaşabiliyor. Özellikle multimedya notebooklar için bu çok önemli bir özellik çünkü bu sayede geniş ekran keyfine ekranın kenarında kalan daha da küçük siyah bölgeler sayesinde daha da çok varabiliyorsunuz. 

142.7
cd/m²
139.1
cd/m²
137.8
cd/m²
160.9
cd/m²
165.1
cd/m²
151.2
cd/m²
132
cd/m²
159.9
cd/m²
137.1
cd/m²
Parlaklığın yayılımı
Maksimum: 165.1 cd/m² Ortalama: 147.3 cd/m²
Aydınlatma: 80 %
Kontrast: 145:1 (Siyah: 1.14 cd/m²)

Ekranın %80lik aydınlatma değerinden bahsetmek gerek. Ortalama maksimum parlaklık ise 147 cd/m2 ile yeterli sayılır. Bu değerler sayesinde ters yönden ışığı alsanız bile açık alanda bilgisayarın kullanımını çok kolaylaştırıyor. Ayrıca ortalama batarya modunda da maksimum ekran parlaklığına ulaşabildiğimizi belirtmek isteriz. 

Öznel olmak gerekirse renkle ve doygunluk oranı iyi sayılır. Düşük sayılır 145:1'lik kontrast oranı ise kötü bir izlenim bıraktı öünkü 1.11'lik siyahlık değerinden dolayı siyahlar daha çok gri gibi gözüküyor.

 

Bakış açısı sağlamlığı ise yatay alan bakış açısından güven verici ve çok küçük açılarda bile renkleri ayırt etmek zor değil. Ancak işler dikey alan bakış açısına gelince biraz değişiyor. İdeal bakış açısından çıktığınız anda görüntü ve renkler elverişli olmaktan çıkıyor.

Asus UL50Vt-XO037V bakış açıları
Asus UL50Vt-XO037V bakış açıları

Performans

Bizim prototipimiz olan Asus UL50Vt-XO037V daha çok multimedya alanı için tasarlanmış. İşlemci olarak 1.30 Ghz saat hızında çalışan Intel Core 2 Duo SU7300  (ULV) kullanılmış. Enerki tüketimi çok düşük seviyede ve çift çekirdekli mimarisi sayesinde aynı zamanda yüksek bir performans vaadediyor. Ayrıca Hynix marka 4 GB DDR3-8500 RAM ve 320 GB kapasiteli SATA Seagate marka (Momentus 5400.6, ST9320325AS)sabit diski de mevcut.
Ekran kartına bakacak olursak Asus hibrit çözüm kullanmış.İlk olarak anakarta entegre Intel GMA 4500MHD ekran karti ofis uygulamaları için iyi bir performans sunuyor. Buna ilaveten daha kuvvetli ve 625 MHz çekirdek gücüne sahip Nvidia GeForce G 210M ekran kartı ile HD videoları izlemek sorun teşkil etmiyor. Donanım konfigürasyonu ile yüksek batarya ömrünü birleştirdiğiniz zaman multimedya uygulamalarından iyi bir grafik performans almak son derece kolay.

CPUZ işlemci sistem bilgisi
CPUZ önbellek sistem bilgisi
CPUZ anakart sistem bilgisi
CPUZ RAM sistem bilgisi
CPUZ RAM SPD sistem bilgisi
GPUZ sistem bilgisi
Windows 7 Performans bilgisi

Olası performansını ölçmek için Asus UL50Vt'yi  benchmark kursumuza tabi tuttuk ki bu kursun içerğinde birkaç benchmark ve bir kaç oyun bulunuyor. Tüm testler yüksek performans seçeneklerinde ve Windows 7'nin sunduğu enerji tasarufu seçenekleri kapalı koşullarda gerçekleşti.
UL serisinin en büyük avantajı ise Asus'un Turbo33 teknolojisinde yatıyor ki Asus'a göre bu sayede işlemciyi overclock işlemine tabi tuttuğunuz zaman yüzde 33'e kadar performans artışına tanık olabiliyorsunuz. Bizim prototipimizin işlemcisi bu işlem sonucunda 1.30 dan 2.13 Ghz'e çıkarak göz doldurdu(+%64 !). Bu sayede bu işlemci yüksek performans ayarlarında 2.00 GHz ile çalışan Intel Core 2 Duo P7350 ile aynı performansı gösteriyor. Tüm benchmarklarımızı bu yükseltilmiş saat hızında gerçekleştirdik.

Notebook'u ilk önce Futuremark'ın  3DMark serisi testlerine tabii tuttuk. 3DMark 2001 SE!, 2003 ve 2005 gibi eski versiyon benchmarklarında elde ettiğimiz sonuçlar 17585, 10923 ve 6826 puandı.MSI Megabook GX600 ya da GeForce 9500 GS ekran kartına sahip Asus M51SN de bu testlerden benzer sonuçlar almışlardı. 3DMark 2006 ve Vantage yeni testlerde ise 3418 ve 1008 puanlara şahit olduk.  Daha önce incelediğimiz Dell Studio 1557 ya da Sony Vaio VGN-NW11S/S notebook bu açıdan karşılaştırabileceğiniz diğer ürünler. 

PCMark 2005 birçok denememize ve yazılım güncellemelerimize rağmen doğru dürüst çalışmadı ve o yüzden düzgün sonuçlara ulaşamadık. Daha yeni bir versiyon olan PCMark Vantage'da ise sorunlarla karşılaşmadık ve testin sonucunda 3437 puana şahit olduk. Acer Aspire 5739G notebook ve Apple MacBook Air bu alanda karşılaştırabileceğiniz diğer ürünler. 

UL50Vt Cinebench R10 denilen işlemci bazlı testler yapan programın tekil çekirdek testinden 2090 puan, çoklu çekirdek testinden 4044 ve Open GL gölgelendirme testinden de 2623 puan topladı.
Sony's BZ26M'de bulunan Intel'in T7250 CPU (2.0 GHz) işlemcisi örneğin tekil işlemci testinden 2093 puan almıştı. Acer'ın 6935G modeli ise bu testten 2107 puan toplamıştı.   UL50'nin durumu ise çoklu çekirdek testinde yine yakın durumda. Acer 5739G P7350 işlemcisi(2.0 GHz) ile 4063 puan toplayarak ürünümüzle karşılaştırılabilecek bir sonuç elde ediyor. bölümünde bulabilirsiniz

Super PI işleme testini 1,2 ve 32M seviyelerinde gerçekleştirdik. Sonuçlar 29 ila 1593 saniye arasında değişiklik gösterdi. SuperPI ayrıca overclock işlemine tabii tutulmuş SU7300 CPU serisinin 2.0GHz hızında çalışan T7300t Core 2 Duo işlemcisi ile yakın performans gösterdiğini bize kanıtladı.

Diğer işlemciler ve ekran kartları ile karşılaştırmalı sonuçları Hareketli işlemci karşılaştırmaları ve  ekran kartı karşılaştırmaları bölümünde bulabilirsiniz

HDTune Pro Benchmark sistem bilgisi
HDTune Pro Benchmark sistem bilgisi
HDTune Pro Informationen sistem bilgisi
HDTune Pro Informationen sistem bilgisi
DCP Latency Checker sistem bilgisi
DCP Latency Checker sistem bilgisi
CineBench R10 Benchmark sistem bilgisi
CineBench R10 Benchmark sistem bilgisi

Gecikme sürelerini test etmek için Windows 7 altında çalışan "DPC Latency Checker" testini kullandık. Ölçümlerimiz 1000 µs sınırının biraz üzerinde çıktı ki bu da harici cihazlarda ses aktarımı gibi konularda bir takım bağlantı sorunları yaşayabileceğinizi gösterdi.

Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
2090
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
4044
Cinebench R10 Shading 32Bit
2623
Yardım
PCMark Vantage Result
3437 puan
Yardım
4.9
Windows 7 deneyim indeksi
İşlemci
Saniye başına işlem
4.9
Bellek
Saniye başına bellek işlemi
5.4
Grafikler
Windows Aero için masaüstü performansı
4.9
Oyun grafikleri
3D iş ve oyun grafikleri
5.7
İlk sabit disk
Disk transfer hızı
5.5
3DMark 2001SE Standard
17585 puan
3DMark 03 Standard
10923 puan
3DMark 05 Standard
6826 puan
3DMark 06 Score
3418 puan
3DMark Vantage P Result
1008 puan
Yardım
320 GB - 5400 rpm
Maksimum transfer hızı: 30.7 MB/s
Minimum transfer hızı: 64.7 MB/s
Ortlama transfer hızı: 51.6 MB/s
Erişim hızı: 18.2 ms
Yakma hızı: 72.1 MB/s
İşlemci kullanımı: -1 %

Oyun Performansı

Wie wir testen - Leistung

UL59Vt-XO037V Nvidia's GeForce G 210M ekran kartı ile donanmış olduğu için ürünün oyun performansına 2 adet oyun ile baktık(Anno 1404 ve Racedriver GRID). Daha başka oyun ile testimizi sürdürmedik çünkü zaten bu ürün özellikler oyunlar için yaratılmış bir notebook değil.

Anno 1404

An itibariyle Ubisoft Anno 104 ile tüm çağları kapsayan en güzel strateji oyununu sunuyor kullanıcılara. Beklentilerimiz maksimum detay seviyesinde ve 4xAF(anizotropik filtre) ve 1024 x768 çözünürlüğünde çabucak sönüyor çünkü ancak 18 fps ye ulaşabiliyoruz. Ortalama detay seviyesinde, 2XAF ve 1368x768 çözünürlük ayarlarında ise 22 fpsye ulaşabiliyoruz. Yakından baktığınız zaman ise görüntünün titrediğini farkedebiliyorsunuz. Anno 1404 AF kapalı iken  akıcı bir şekilde 24 fps ile çalışıyor

Racedriver GRID

Bu kompleks yarış simülasyonu oyunu sistem gereksinimleri yüzünden tercih ettik. 1280 x 768 piksel, maksimum detay ve 4xAF ayarlarında 18 fpsye ulaştık ki bu performansla oyunu oynamaktan vazgeçebilirsiniz. Anno'da olduğu gibi ortalama detay seviyesinde , 2xAF ve 1366x768 çözünürlüğünde 22fps değerlerine ulaştık.  AF'yi devre dışı bırakırsanız 24 fps'ye ulaşıyorsunuz ama o zaman da oynamanın keyfi kalmıyor.

Bu sonuçlardan belli oluyor ki UL50Vt bir oyun makinesi değil. Yüksek detay seviyesinden ve AF'den vazgeçerseniz oyunlarla uzlaşabilirsiniz.

Emisyonlar

Sistem Gürültüsü

Notebook dengeli batarya modunda 32.6 dB(A) seviyesinde çıkardığı ses ile ancak duyulabiliyor ve ancak ağır çalışma koşulları altında ve sabit disk çalışırken 33.1 dB(A) seviyesinde ses çıkartıyor. Bizim prototipimiz normal ve katlanılabilir seviyede gürültü yayarak bizi hoşnut bıraktı. Ancak arka tarafta kaldığından normalde ön taraflara sesi ulaşmasa bile fandan sürekli bir gürültü gelmekte. Ancak bir DVD izlemek istediğiniz zaman ses seviyesi farkedilebileck bir artış gösteriyor ve bu seviye maksimum olarak 36.4 dB(A) olarak gözlendi tarafımızdan.

Gürültü seviyesi ağır çalışma koşulları altında 37.2 ile 44.4 dB(A) arasında değişiyor. Fan normal çalışma koşullarında 37.2 dB(A) seviyesinde ses çıkartıyor. Bu seviyede notebookun çıkardığı sesi duymak mümkün ancak yine de bu ses seviyesi kabul edilebilir bir sınırda kalıyor. En ağır çalışma koşullarında ise  çıkan ses kabul edilemez seviyelere ulaşıyor. Bu koşullar altında maksimum olarak 44.4 dB(A) seviyesini gördük. En ağır çalışma koşullarında DVD okuma durumu haricinde tüm gürültü değerlerini 15 cm uzaklığında tesbit ettik.

Ses yüksekliği

Boşta
32.6 / 32.6 / 32.6 dB
HDD
33.1 dB
DVD
36.4 / dB
Çalışırken
37.2 / 44.4 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
sessiz
40 dB(A)
duyulabilirlik
50 dB(A)
gürültülü
 
min: dark, med: mid, max: light    (15 cm uzaklık)

Sıcaklık

Sıcaklık değerlerini oda sıcaklığı olan 23.0°C de ölçtük. Kaydettiğimiz en yüksek değerler klavye üzerinde 40.7°C ve kasanın alt tarafında 47.1°C çıktı ki bu değerler ağır çalışma koşulları altında çıkan değerlerdi ve kabul edilebilir seviyede değerlendirebiliriz bu değerleri. Ve oda sıcaklığı koşullarında adaptör 54.1°C seviyesinde sıcaklıklara ulaştı ki bu sıcaklık değerleri normal seviyede sayılır.
Çok daha az sistem gereksinimine ihtiyaç duyan ofis uygulamalrında çok nadir durumlarda 30°C'nin üstünde değerlere şahit olduk.

Maksimum yük
 40.7 °C38.6 °C36.4 °C 
 36.2 °C37.4 °C36.8 °C 
 29.2 °C32.3 °C33.1 °C 
Maksimum: 40.7 °C
Ortalama: 35.6 °C
30.1 °C37.1 °C43.5 °C
31.8 °C39.1 °C47.1 °C
31.6 °C33.3 °C32.9 °C
Maksimum: 47.1 °C
Ortalama: 36.3 °C
Güç kaynağı  54.1 °C | Oda sıcaklığı 23 °C
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 35.6 °C / 96 F, compared to the average of 31 °C / 88 F for the devices in the class Multimedia.
(±) The maximum temperature on the upper side is 40.7 °C / 105 F, compared to the average of 36.6 °C / 98 F, ranging from 21.1 to 71 °C for the class Multimedia.
(-) The bottom heats up to a maximum of 47.1 °C / 117 F, compared to the average of 39 °C / 102 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 29.4 °C / 85 F, compared to the device average of 31 °C / 88 F.
(+) The palmrests and touchpad are reaching skin temperature as a maximum (33.1 °C / 91.6 F) and are therefore not hot.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.9 °C / 84 F (-4.2 °C / -7.6 F).

Hoparlörler

UL50Vt genel olarak multimedya alanı için üretilmiş olduğundan hoparlörlerinin belli bir kaliteye sahip olduğunu bekledik. Asus bu ürününde Altec Lansing marka 2 adet stereo hoparlör bulundurmuş ki biz ses kalitesinden memnun kaldık. Genel olarak kullanılan hoparlörlerden daha iyi performans gösteren bu hoparlörlerin mükemmel olduğunu söyleyemeyiz ancak yine de standardın üstünde performans gösterdiğini söyleyebiliriz. Alçak perdeler ve bas seslerin varlığı zor farkediliyor ancak genel olarak ses kalitesinin iyi olduğunu söyleyebiliriz. Yine de daha iyi ses kalitesine sahip olmak istyenler için harici cihazlara başvurmalarını öneririz.

Batarya ömrü

UL50Vt'nin gerçek gücünün batarya ömründe yattığını söyleyebiliriz. Nvidia GeForce G 210M ile  Intel Core 2 Duo SU7300 işlemcisinin birleştirilmiş güö tüketimi 10 watt civarında. Batarya ömrünü "BatteryEater" testi ile dört değişik test ile ölçtük.

The UL50Vt  BatteryEater's Classic test dahilinde maksimum parlaklık ayarında, WLAN açık iken ve yüksek performans ayarındaki ekran kartı  ile 3 saat 17 dakika dayanabiliyor..DVD okuma esnasında ise iyi bir süre olarak 5 saat 34 dakika dayandığına şahit olduk. Üçüncü test kapsamında ise iyi ekran parlaklığı seviyesinde ve enerji tasarufu seçeneği açık iken WLAN ile internet kullanımı koşullarında ürün 5 saat 34 dakika dayandı. Maksimum batarya ömrünü ise 8 saat 59 dakika olarak ölçtük.  BatteryEater's Reader's testi ile minimum parlaklık seviyesinde, WLAN kapalı iken ve ekran kartı enerji tasarufu seviyesinde iken 12 saat 27 dakika ile çok uzun bir batarya ömrüne şahit olduk. 15.6 inçlik bir notebook için çok iyi bi değer bu. Acer'ın Timeline serisinin ürünleri de batarya ömrü açısından bu ürünle yarışabileck seviyede.

Batarya ömrü
Boşta (WLAN kapalı, minimum parlaklık)
12h 27min
WLAN açıkken
8h 59min
DVD
5h 34min
Çalışırken (maksimum parlaklık)
3h 17min

Prototipimizin güç kullanım seviyesi kabul edilebilir sınırlar dahilinde sayılır. Normal kullanım koşullarında  bu tüketim 8.7 ila 12.3 W arasında değişmekte. Fark ettiğimiz üzere Asus ekran koruyucu tahminimizden daha fazla enerji tüketimine sebebiyet vermekye ki bu durumda ürün 23.5 Watt enerji harcamakta. Ağır kullanım koşulları altında ürün 38.1 watt ila 53.9 watt arasında enerji harcıyor. Bu değerler iyi bir ekran kartına sahip bir notebook için kabul edilebilir seviye içinde sayılır. Fakat fanın devre dışı modunda 0.1 watt ve bekleme modunda 0.2 watt elektrik harcamasını çok da hoş bulmadık çünkü günümüzde notebook modelleri devredışı modunda hiç enerji harcamıyorlar.

Anlık tüketim
Kapalı / Bekleme modudarklight 0.1 / 0.2 Watt
Boştadarkmidlight 8.7 / 11.5 / 12.3 Watt
Çalışırken midlight 38.1 / 53.9 Watt
 color bar
Key: min: dark, med: mid, max: light        
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.

Yaklaşık 2 hafta sonra Asus UL50Vt-XO037V bizde genel olarak olumlu bir izlenim bırakarak ayrılıyorKasası gerçekten şık ancak klavye bölgesinde biraz zayıflıklar gösteriyor. Bağlantı noktaları ise multimedya bir notebooktan beklentilerimizi karşılıyor.

15.6 inçlik HD destekli ekran iyi bir performans sergiliyor ancak kontrast değerleri biraz düşük seviyede kalıyor ve siyah renkler biraz gri gözüküyor. Gerçi mat ekran yansıma yapmadığı için iyi bir izlenim bırakıyor.
Performansı ise Nvidia's GeForce G 210M ekran kartı ve overclock edilebilen ULV-CPU sağolsun iyi sayılır. Ayrıca hibrit çözümlü çifte ekran kartı sayesinde   12 saaten fazla dayanan bataryası  da göze çarpan özelliklerden ki bu özelliği ile batarya alanında UL50VT en yüksek skorlardan birini alıyor.

Genel olarak bakacak olursak Asus bu modeliyle bir çok avantajı ve az sayıda dezavantajı ile bu güzel multimedya notebooku 899 eurodan satışa sunuyor. Bu küçük dezavantajları gözardı ettiğinizde UL50VT en kötü seçim sayılmaz. Noel kutlamasına hala bir kaç gün var ve istek listesi hala değişebilir...

Please share our article, every link counts!
İncelemede: Asus UL50Vt-XO037V
İncelemede: Asus UL50Vt-XO037V

Notebook özellikleri

Asus UL50Vt-XO037V (UL50 Seri)
İşlemci
Intel Core 2 Duo SU7300 2 x 1.3 GHz @ 1.733 GHz, Penryn
Grafik kartı
NVIDIA GeForce G210M - 512 MB, Çekirdek: 625 MHz, DDR3, 186.88
Bellek
4096 MB 
, Hynix, 2x 2048 MB, DDR3-8500
Görüntü
15.60 inç 16:9, 1366 x 768 pixel, Parlak renkli, LED arkaplan ışıklandırmalı, parlak: hayır
Anakart
Intel GS45
Harddisk
320 GB - 5400 rpm, 320 GB 
, 5400 rpm, Seagate Momentus 5400.6 , ST9320325AS
Ses kartı
Realtek ALC269 @ Intel 82801IB ICH9 - High Definition Audio Controller
Bağlantılar
3 USB 2.0, 1 VGA, 1 HDMI, 1 Kensington Lock, Ses çıkışları: Hoparlör çıkışı, mikrofon girişi, Kart okuyucular: SD, MMC, MS, MS-Pro, xD, RJ-45
Network
Atheros AR8131 PCI-E Gigabit Ethernet Controller (10MBit/s), Atheros AR9285 Wireless Network Adapter (b/g/n = Wi-Fi 4)
Optik okuyucu
HL-DT-ST DVDRAM GU10N
Boyut
yükseklik x genişlik x derinlik (mm): 26 x 386 x 259
Batarya
84 Wh Lithium-Ion, 8 hücreli batarya, 14.4 Volt
İşletim sistemi
Microsoft Windows 7 Home Premium 64 Bit
Camera
Webcam: 0,3 Megapixel
Ek özellikler
Notebook, kablosuyla adaptör, kablo kayışı, 8 hücreli batarya, kullanıcı kılavuzu, sürücü yazılımları, Yazılım & Kurtarma DVDsi, kılavuzlar, garanti belgesi, Windows 7 Home Premium (64-Bit), ASUSDVD 6-in-1, Trend Micro Internet Security 2009, birçok Asus yazılımı, 24 Ay Garanti, bataryalarda 12 ay, opsiyonel gereçler: batarya, adaptör, kasalar, fareler, garanti uzatımı, mevcut renkler: gümüş
Ağırlık
2.4 kg, Güç kaynağı: 340 g
Fiyat
899 Euro

 

The UL50Vt ön taraftan
The UL50Vt ön taraftan
Alümünyum kaplamalı ekran kapağı
Alümünyum kaplamalı ekran kapağı
Alt tarafta donanım kapağı ki bunun sayesinde
Alt tarafta donanım kapağı ki bunun sayesinde
...  320 GB'lık sabit disk ve..
... 320 GB'lık sabit disk ve..
... 4 GB'lıkl RAM 'e ulaşmak mümkün
... 4 GB'lıkl RAM 'e ulaşmak mümkün
Küçük adaptörün yanında 8 hücreli batarya
Küçük adaptörün yanında 8 hücreli batarya
Mat ekran ancak devredışı modunda yansımalara sebebiyet veriyor
Mat ekran ancak devredışı modunda yansımalara sebebiyet veriyor
The UL50Vt daha küçük UL80Vt (14.0 inç) ile karşılaştırıldığında
The UL50Vt daha küçük UL80Vt (14.0 inç) ile karşılaştırıldığında
Ekran ortalama değerler gösteriyor...
Ekran ortalama değerler gösteriyor...
Ekran kartı kullanım sırasında değiştirilebilir
Ekran kartı kullanım sırasında değiştirilebilir
... ayrık nümerik bloğuyla beraber
... ayrık nümerik bloğuyla beraber
Şık klavye...
Şık klavye...
yan taraftan
yan taraftan
profilden
profilden
ve açık iken
ve açık iken
Touchpad birçok el hareketini destekliyor
Touchpad birçok el hareketini destekliyor
USB bağlantısı sağ tarafta
USB bağlantısı sağ tarafta
HDMI, 2 USB bağlantısı, ses girişleri ve kart okuyucu
HDMI, 2 USB bağlantısı, ses girişleri ve kart okuyucu
Kensington kilidi, VGA ve ağ bağlantısı girişleri sağ tarafta
Kensington kilidi, VGA ve ağ bağlantısı girişleri sağ tarafta
Durum ışıkları touchpadin hemen altında
Durum ışıkları touchpadin hemen altında
...ancak genel olarak başarılı
...ancak genel olarak başarılı

Benzer notebooklar

aynı GPU’lu laptoplar

İnceleme Asus UL80Vt Notebook
GeForce G210M, Core 2 Duo SU7300, 14.00", 2.18 kg

Aynı Ekran boyutunda ve/veya ağırlıkta laptoplar

Asus ZenBook Pro 15 UX535 dizüstü bilgisayar incelemesi: Hala biraz daha Zen olabilir
GeForce GTX 1650 Ti Max-Q, Comet Lake i7-10750H, 15.60", 1.987 kg
Asus VivoBook S15 S533EQ im Test: Eleganter Allrounder mit Geräteschwächen
GeForce MX350, Tiger Lake i7-1165G7, 15.60", 1.8 kg
Asus ZenBook 14 UX425E İncelemesi: 11. Nesil Core i7 "Tiger Lake" Tanıtımı
Iris Xe G7 96EUs, Tiger Lake i7-1165G7, 14.00", 1.17 kg
Asus VivoBook 15 K571LI Dizüstü Bilgisayar İncelemesi: Oyun Multimedya Hibrit
GeForce GTX 1650 Ti Mobile, Comet Lake i7-10750H, 15.60", 2.067 kg

Linkler

Artılar

+İnce tasarım
+İyi isçilik
+Çok uzun batarya ömrü
+Hibrit grafik çözümü
+Turbo33 teknolojisi
+Fiyat
 

Eksiler

-Klavye
-Düşük kontrast
-küçük gereç kapsamı

Kısaca

Neyi sevdik

Temel olarak iyi işçilik, şık tasarım, uzun batarya ömrü, eklenti olarak gelen ekran kartı ve kabul edilebilir fiyat.

Ne eksikti

Sağlam bir klavye ve belki birkaç destek ürünü ya da en azından UL50VT'ye bir tane daha renk alternatifi.

Neye şaşırdık

Nvidia's GeForce G 210M ve Intel's GMA 4500MHD'nin uyumlu çalışması sonucunda elde edilen uzun batarya ömrü ve iyi multimedya uygulaması performansı.

Rakipleri

Acer'ın yeni Timeline serisi (TravelMate 857, Aspire 5810T) de uzun bir batarya ömrü ve iyi bir performans vaadediyor. Ayrıca Samsung'un X520 notebooku da aynı sınıfta sayılabilir.

Rating

Asus UL50Vt-XO037V - 02/24/2010
Felix Sold

İşcilik
85%
Klavye
78%
Mouse
84%
Bağlanılabilirlik
74%
Ağırlık
82%
Batarya
100%
Görüntü
75%
Oyun performansı
78%
Uygulama performansı
87%
Isınma
80%
Ses
88%
İzlenim
88%
Ortalama
83%
83%
Multimedia - Ortalama Ağırlık
> Notebooklar Hakkında Aradığınız Herşey > İnceleme > İnceleme Asus UL50Vt Notebook
Felix Sold (Update: 2013-06- 6)