Notebookcheck

İnceleme Packard Bell EasyNote TJ65 Notebook

İkinci Lig?

Packard Bell temel olarak biraz oyun, biraz iş ve ağırlıklı olarak multimedya isteyen bir kullanıcı kitlesini hedefliyor. Tabi aynı zamanda değer fiyat oranı da dengelenmiş olmalı. Peki TJ65 bir cimriye mi dönüşecek yoksa oldukça düşük fiyatı ile gerçek bir kalite sunabilecek mi?

Packard Bell EasyNote TJ65 Notebook
Packard Bell EasyNote TJ65 Notebook

Packard Bell, yaklaşık iki sene boyunca notebook devi Acer’a ait tek bir markaydı. O zamandan bu yana Packard Bell düşük bütçeli bir sağlayıcı oldu çünkü doğal olarak iki marka birbirlerine rakip olmak istemediler. Böylece asıl amaç sıra dışı bir işçilik ve özel materyaller kullanılmadan özellikle para-değer dengesinin iyi bir şekilde sağlanması oldu.

EasyNote TJ büyük ihtimalle Packard Bell’in en son başlıca multimedya sağlayıcısı notebook sınıfını temsil ediyor:  15,6 inç ekran, orta sınıf grafik kartı, çift çekirdekli işlemci ile oyun severler için az ama metin yazıcıları için fazla bir performans sunuluyor.

Öncelikle Packard Bell’in ana sayfasında TJ sınıfı için 6 farklı konfigürasyon seçeneğinden bahsediliyor.  2 Ghz Athlon X2 ile başlıyor ve Intel’in çift çekirdekli işlemcisi üzerinde Radeon 4570 ve Nvidia Geforce G 150M, daha yüksek model olan Geforce GT 240M grafik kartı ile devam ederek her multimedya hayranı için uygun bir seçenek sağlanıyor.

Elimizdeki konfigürasyon alternatifi ise Packard Bell’in Almanya ana sayfasında bulunmuyor. Easynote TJ sınıfına giriş 2,0 saat hızındaki T4300 model Pentium çift çekirdekli işlemci ile yapılıyor. Grafik kartı olarak ise daha önce bahsedilen 512 MB hafızalı Geforce G105M kullanılmış. Bu kombinasyon resmi olarak kabaca Packard Bell Easynote TJ 65-CU-075GE adını taşıyor.  Fiyatı ise 550 euro civarında. Bu arada internet üzerinde Intel’in onboard GMA 4500M HD grafik kartlı modelleri de bulunuyor fakat elimizdeki konfigürasyona göre fiyat farkı oldukça az.

Kasa

Menteşeler tüm genişliği kaplıyor
Menteşeler tüm genişliği kaplıyor

Genel itibariyle böyle düşük bir fiyata karşılık kullanılabilecek tek materyalin sadece plastik olacağını düşünebilirsiniz ve evet EasyNote TJ bir sürü ve değişik seçeneklerle bunu size sunuyor-Packard Bell’in kapak üzerindeki imitasyon krom logosu olsun, mat gümüş parlayan kasa çerçevesi olsun ya da parlak ekran çerçevesi olsun hepsi ama hepsi plastikten yapılmış.

Diğer yandan kasa oldukça sağlam ve dayanıklı. Notebook’u köşelerinden kaldırdığınızda oluşan deformasyonlar da çıkan gıcırtı sesleri de yok denecek kadar az. Klavye de sıkı sıkı yerine oturuyor ve herhangi bir esneme yapmıyor. Ekran kapağı ekranın hafifçe eğilmesine sebep oluyor ama arka taraftan basınç uygulandığında görüntüde belirgin bozulmalar oluşmuyor. Genel olarak kasa oldukça kompakt ve dayanıklı bir yapıya sahip.

Easynote TJ’ye dokunmak bile çok eğlenceli. Klavyenin kenarlarının alt kısmının yarısı mat siyah plastikten yapılmış ve oldukça hoş bir his veriyor. Üzerinde ses ve kablosuz ağ için birkaç dokunmatik düğme bulunan parlak siyah renkteki bölme  klavyenin üzerinden size ışık saçıyor. Bu düğmeler kırmızı arka plan ışığı ile aydınlanırken kasanın alt bölümündeki durum ışıkları mavi renk yanıyor.

Özetle, Easynote kendini oldukça sade bir tasarım ile sunuyor ve bu nedenle de oldukça az kişinin zevkine hitap edecektir. Bir başka bahsedilmesi gereken konu ise bal peteği dokusu ile kaplanmış ekran kapağı ve üzerindeki krom görünümündeki Packard Bell logosu. Ayrıca kasa için başka renk alternatifleri de mevcut. Birkaç modelin içi beyaz ya da dışı kırmızı olan opsiyonları piyasada mevcut.

Ekran menteşeleri yuvarlak şeklinde ve bu yuvarlaklığı olduğu gibi kaplayacak  gümüş plastik bir malzemeden yapılmış. Menteşeler her türlü durumda ekranı sağlam bir pozisyonda tutmaya yetecek kadar dayanıklı ve kolayca ayarlanabiliyor. Kapak sadece menteşeler sayesinde kapalı duruma getirilebiliyor. Ekranı açmak için oldukça fazla güç kullanmanız gerekiyor ve tek elle açmanız da zor.

Bağlantı Noktaları

Her ne kadar ön ve arka taraflar bağlantı noktaları için müsait olsa da Packard Bell tüm bağlantı arabirimlerini yan taraflarda çözmeye karar vermiş. Yine de notebook oldukça iyi bir arabirim dizilişine sahip.

Sol tarafta, önden arkaya doğru diziliş şu şekilde: SD-, MMC-, Hafıza Çubuğu, Hafıza Çubuğu Pro ve xD kartlarını destekleyen  5’i 1 yerde kart okuyucuyu takiben S/PDIF  desteği ile 3,5 mm kulaklık çıkışı, mikrofon girişi, 2 adet USB 2,0 yuvası , HDMI yuvası, VGA çıkışı, LAN soketi, güç yuvası ve Kensington kilidi menteşelere doğru sıralanmış.

Sağ tarafta yine önden arkaya doğru diziliş ise şu şekilde: DVD yazıcı, 2 adet USB 2,0 yuvası ve güç düğmesi.

 


Sol taraf: 5'i 1 yerde kart okuyucu, 3.5 mm kulaklık çıkışı (S/PDIF desteği ile), mikrofon girişi, 2x USB 2.0, HDMI, VGA, LAN, DC-in, Kensington kilidi
Sol taraf: 5'i 1 yerde kart okuyucu, 3.5 mm kulaklık çıkışı (S/PDIF desteği ile), mikrofon girişi, 2x USB 2.0, HDMI, VGA, LAN, DC-in, Kensington kilidi
Sağ taraf: DVD yazıcı, 2x USB, güç düğmesi
Sağ taraf: DVD yazıcı, 2x USB, güç düğmesi

Yuvaların dağılımı da oldukça iyi düşünülmüş. Her iki tarafta da bulunan ikişer adet USB yuvaları sayesinde harici cihazınızı rahatsız etmeyecek şekilde istenilen taraftan bağlayabiliyorsunuz. Diğer yandan solaklar için yuvaların dizilimi pek kullanışlı değil çünkü bağlantıların büyük bir çoğunluğu sol tarafta yer alıyor ve bu nedenle kablo karmaşası yaşanabilir. Bu arada hava çıkışları notebook’un arka tarafında sola yerleştirilmiş.

Packard Bell mühendisleri elimizdeki test örneğinde kablosuz bağlantı olarak sadece WLAN’ı entegre etmiş; Bluetooth ise isteğe bağlı olarak ek bir araç şeklinde edinilebilir. WLAN Atheros kartı üzerinden çalışıyor. AR5B93’nin standartları: 802.11 a/g ve aynı zamanda yeni standardı ise 802.11 n. Bu nedenle önümüzdeki birkaç sene için uzun ömürlü olacaktır.

DVD yazıcı Sony-Optiarc imzalı. DVD’leri 8 kat daha hızlı, CD’leri ise 24 kat daha hızlı okuyabiliyor ve yazabiliyor.

Yazılım

Ne yazık ki Adobe Photoshop Elements 7.0 veya Nero Smart Essentials gibi çok az sayıda tam sürüm programın yanı sıra birkaç deneme sürümü ve gereksiz bellek tüketen programlar sisteme yüklenmiş. Norton Online Backup verinizi online olarak saklamanıza yardımcı olacaktır fakat bu sadece 1 aylığına bedava olacaktır. Bir süre sonra bunun için para ödemeniz gerekecek. Norton Security de yine belirli bir süre ücretsiz olarak servis sunuyor ve Metaboli video oyunları da indirildikten bir süre sonra yine satın almanız gereken bir yazılıma dönüşüyor.

En azından DVD oynatıcı PowerDVD 8 ve kurtarma DVD’si oluşturabileceğiniz Packard Bell’in yedekleme programı cihaza yüklenmiş. Yani Windows 7 Home Premium 64 bit işletim sisteminin kutusunda herhangi bir kurtarma medyası bulunmuyor. Her halükarda Packard Bell tamamen isimsiz ve boş bir DVD’yi kutunun içerisine koymuş (öyle ki DVD’yi sürücüye taktıktan sonra bunu anlayabildik) böylece büyük olasılıkla kendi kurtarma DVD’nizi kendiniz oluşturmanız istenmiş.

Giriş Cihazları

Klavye

Ekranın nispeten geniş 16:9 formatına göre Packard Bell, Easynote TJ için nümerik klavyenin de bulunduğu komple bir klavye yapabilirdi. Diğer yandan önemli fonksiyonları gerçekleştirmek için “FN” tuşları ile uğraşmak zorunda değilsiniz. Aslında aynı tuşlar yine klavye üzerinde ayrı birer tuş olarak yerini alıyor.

Tek tuşlar alçak köşelerle ayrılmış ve böylece hızlı ve memnun edici bir yazı yazımı sağlanmış. Ancak tuşların vuruşu oldukça sert ve kaba. Yumuşak yazmaya alışkın kullanıcılar bundan memnun olmayacaktır. Diğer yandan tuşlar büyük ölçülere sahip ve kasaya sıkı sıkı oturuyor.

Yön tuşları, ses seviyesi ve ekran parlaklığı gibi özel fonksiyonlar olarak da FN kombinasyonu ile çalışabiliyor. Diğer yandan tuş kombinasyonları aracılığıyla ekranı kapatabilir, F9-F12 tuşlarını multimedya tuşları olarak veya hatta dokunmatik kontrol bölümündeki kırmızı LED’leri kapatmak için kullanabilirsiniz.

Bu kontrol bölümü klavyenin hemen üzerinde bulunuyor ve görevleri ise şu şekilde: “P” düğmesi “programlanabilir” anlamında ve istenilen programa göre atama yapılabiliyor. Hızlı bir sistem yedeklemesi için yedekleme düğmesi, WLAN modülünü kapatıp açmak için kablosuz ağ düğmesi, touchpad ve ses seviyesini tamamen kesmek için bir düğme ve ses seviyesini azaltıp arttırmak için iki düğme bu bölmede yer alanlar.

Touchpad

Büyük touchpad, space bar tuşunun sol altına doğru yerleştirilmiş ve daha iyi bir yerleşim olması için gömülmüş. Nispeten düzgün yüzeyi parmakların üzerinde hoş bir şekilde kaymasını ve fare kullanımı için iyi bir alternatif olmasını sağlıyor. Sağ tarafta kaydırma çubuğu yer alıyor, hem görsel hem de dokusal olarak ana alandan ayrı yerleştirilmiş. İmleç göründüğünde ekranda küçük bir sembol belirerek an itibariyle kaydırma çubuğunun aktif olduğunu gösteriyor.

Ek olarak touchpad  sözde çoklu dokunmatik el hareketlerini de destekliyor. Bunlar touchpad üzerinde ikinci bir parmak ile aktive ediliyor ve zoom, kaydırma ya da sayfa çevirme işlemleri yapılabilir hale geliyor. Ancak bu el hareketleri sadece TJ65’in touchpad’i tarafından algılanabiliyor yani gerçekte pek de kullanışlı sayılmazlar.

Touchpad’in dokunmatik alanının altında Packard Bell logosu ile süslenmiş krom görünümlü büyük bir tuş yer alıyor. Bu touchpad tuşu bastığınız yöne göre farenin sağ ve sol tuşlarının yerine geçiyor. Her iki basınç noktaları da oldukça iyi seçilebiliyor ve tepkileri güvenilir.

Klavye
Klavye
Touchpad
Touchpad

Ekran

Packard Bell tercihini 15,6 inçlik 16:10 formatında  geniş perde bir ekrandan yana kullanmış. Ekran 1366 x 768 piksel çözünürlüğe sahip fakat geniş olmasının yanında 16:10 görüntü formatı ile karşılaştırıldığında daha az bir yüksekliği var. Bu nedenle oyunlar ve filmler Packard Bell TJ65’te oldukça iyi görünürken internet sayfaları ve dokümanlar için sıkça kaydırma yapmak gerekiyor.

185.7
cd/m²
157.3
cd/m²
174.1
cd/m²
179.2
cd/m²
184.3
cd/m²
164.2
cd/m²
182.6
cd/m²
208
cd/m²
186.9
cd/m²
Parlaklığın yayılımı
Maksimum: 208 cd/m² Ortalama: 180.3 cd/m²
Aydınlatma: 76 %
Batarya modunda parlaklık: 184.3 cd/m²
Kontrast: 137:1 (Siyah: 1.35 cd/m²)

Değerlendirmelerimiz sırasında fark ettik ki ekranın aydınlatması eşit olmayan bir dağılıma sahip.  Geniş yüzeyler üzerindeki gözle görülür renk farklılıklarında dahi yalnızca %75,6 seviyesinde homojen olarak ışık veriyor.  Ortalama parlaklık ise 180,3 cd/m2 ile gayet iyi fakat siyah değeri yine vasat. Bu nedenle hesaplanan 137:1’lik kontrast değeri pek de etkileyici değil.

Yansımalar

Ekran aynı zamanda parlak bir cilaya sahip ve bu zengin ve parlak gelen ışıklar için oldukça iyi. Ancak dış mekan kullanımında bu durum işleri zorlaştırıyor. Parlak ışıklı kapalı mekanlarda ters bir pozisyonda dahi ekranda kendi yansıyan görüntünüzden başka bir şey görmek oldukça zor.

Ekranın görüş açıları sağ ve sol taraflarda gayet iyi fakat dikey eksende oldukça sınırlayıcı. Ekranı biraz öne ya da arkaya doğru ittiğinizde hemen parlaklıkta bozulmalar ortaya çıkıyor.

Packard Bell EasyNote TJ65'in görüş açıları
Packard Bell EasyNote TJ65'in görüş açıları

Performans

Elimizde test örneğinin işlemcisi 2,1 GHz saat hızına sahip T4300 model çift çekirdekli Pentium. Piksel işlemleri için ise 512 MB DDR2 hafızaya sahip Nvidia’nın Geforce G 105M grafik kartı kullanılmış. Eğer istenirse grafik hafıza ana hafızanın kullanım halinde olduğu durumlarda 2304 MB’a kadar çıkartılabilir.

System info CPUZ CPU
System info CPUZ Cache
System info CPUZ Mainboard
System info CPUZ RAM
System info CPUZ RAM SPD
System info GPUZ
System info HDTune
Sistem Bilgisi: Packard Bell EasyNote TJ65

Uyguluma performansına baktığımızda entegre çift çekirdekli Pentium işlemcinin hızı eşit saat hızına sahip bir Core 2 Duo işlemciden yaklaşık yüzde 10 daha yavaş kalıyor. Yine de PCMark Vantage’da 373 puan oldukça iyi. Bu nedenle sistem basit resim ya da video düzenlemelerinden daha zorlayıcı işlemlerle başa çıkabiliyor olmalı.

Cinebench R10’da da gördük ki çift çekirdekli işlemcinin ikinci çekirdeği program desteklediğinde gerçekten de performansı iki katına çıkartıyor. Her iki çekirdek de karmaşık bir grafiği tekli bir çekirdekten 1,9 kere daha hızlı okuyabiliyor.

Grafik kartı ise nispeten zayıf kalıyor, öyle ki mevcut oyunları elimizdeki TJ65’in konfigürasyonunda oynamak pek mümkün görünmüyor. 3DMark06’da sadece 1837 puan alarak 3 yaşa uygun oyunların aleyhine konuşuyor. Grafik kartı, arada bir eski klasikleri toplayan nostaljik oyun hayranları için yeterli seviyede. Potansiyel alıcılara daha verimli bir grafik kartına sahip TJ modelleri için our game list of mobile graphic cards  sayfasına bakmalarını öneriyoruz.

HD video görüntüleme testini internetteki film fragmanları ile yaptık. Elimizdeki TJ65 kesinlikle güvenilir olduğunu gösterdi ve videoyu düzgün bir şekilde ve seste kesilme (maksimum enerji koruma opsiyonları aktifken) olmadan çalıştırdı.

Packard Bell 4096 MB RAM’i  cihaza 2048 MB’lık iki eşit parçalı modül olarak yerleştirmiş. Ancak birazcık yavaş olan ama aynı zamanda daha ucuz olan DDR2 hafıza kullanılmış. Ayrıca notebook’un son teknoloji DDR3 hafızadan ziyade biraz daha fazla elektriğe gereksinimi var ve bu nedenle daha fazla atık ısı oluşturuyor.

Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
2335
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
4425
Cinebench R10 Shading 32Bit
2581
Yardım
PCMark Vantage Result
3753 puan
Yardım
3.9
Windows 7 deneyim indeksi
İşlemci
Saniye başına işlem
5.4
Bellek
Saniye başına bellek işlemi
5.4
Grafikler
Windows Aero için masaüstü performansı
3.9
Oyun grafikleri
3D iş ve oyun grafikleri
5.4
İlk sabit disk
Disk transfer hızı
5.9
3DMark 2001SE Standard
14256 puan
3DMark 03 Standard
6296 puan
3DMark 05 Standard
3922 puan
3DMark 06 Standard
2232 puan
Yardım
Hitachi Travelstar 5K500.B HTS545050B9A300
Maksimum transfer hızı: 33.2 MB/s
Minimum transfer hızı: 84.5 MB/s
Ortlama transfer hızı: 59.6 MB/s
Erişim hızı: 19.3 ms
Yakma hızı: 146.4 MB/s
İşlemci kullanımı: 1 %

Hitachi marka sabit disk 5400 RPM’e sahip ve 500 GB’a kadar veri saklayabiliyor. HDTune sonucunda belirlenen değerler normal bir seviyedeyken 19,3 Ms’lık erişim hızı diğer sistemlerle karşılaştırıldığında biraz daha hızlı kalıyor. Ortalama transfer hızı ise 59,6 Ms.

Sabit diskin hafızasının sadece 453 GB’ını kullanabildiğinizi göz önünde bulundurmalısınız çünkü Packard Bell geri kalan alanda kurtarma verisi için gizli bir partisyon ayırmış. Elbette bir kurtarma diski yarattıktan sonra bu partisyonu silme ve sabit diskin tümünü kullanma seçeneğiniz saklı.

DPC Latency Checker Packard Bell EasyNote TJ65
DPC Latency Checker

DPC Gecikmeleri

Son olarak harici aygıtlara bağlanıldığında (örneğin ses kartları ya da grafik kartları gibi) olası gecikmelerin nedenini kontrol ettiğimiz DPC gecikmelerine baktık. Packard Bell TJ65 kırmız alanda birkaç dalgalanmaya sebep oluyor. Bunun için harici aygıtları kullanmadan önce sürücü optimizasyonu yapmak önerilebilir.

Emisyonlar

Sistem Sesi

TJ65’in soğutma sistemi fazla kuvvetli olmayan çekirdek parçaları nedeniyle pek fazla zorlanmıyor olsa gerek ve dolayısıyla oldukça sessiz kalıyor. Bu durum cihaz aktive edilmiş ama yük altında değilken geçerli. Fan kendini tamamen işlevsiz kıldığında minimum duyulabilir ses seviyesi 29,4 dB(A) oluyor ki bu oldukça sessiz. Cihaz yük altında değilken ölçtüğümüz maksimum değer 33,2 dB(A) oldu ve bu da yine oldukça sessiz demek.

Sabit diskin çıkardığı en yüksek ses seviyesi dahi 33,1 dB(A) ile oldukça düşük ve zar zor duyuluyor. DVD sürücü ise birazcık daha fazla gürültüye neden oluyor. Ölçtüğümüz 38 dB(A) değeri ve duruma göre çıkan bip sesleri ile daha çok kendini gösteriyor.  Yine de sistem sesleri cihaz boşta iken ancak çok hassas duyma yetisine sahip kişiler için rahatsız edici olacaktır.

Cihaz yük altındayken fan sesi biraz daha fazla artıyor ve 44,4 dB(A)’ya kadar çıkarak bariz bir şekilde duyulmaya başlıyor. Ama bu yine de tahammül edilemez bir sistem sesi değil. Karşılaştırmak gerekirse; iki insan arasındaki normal bir sohbet yaklaşık 60 dB(A) seviyesindedir.

Ses yüksekliği

Boşta
29.4 / 32.9 / 33.2 dB
HDD
33.1 dB
DVD
38 / dB
Çalışırken
41.7 / 44.4 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
sessiz
40 dB(A)
duyulabilirlik
50 dB(A)
gürültülü
 
min: dark, med: mid, max: light    (15 cm uzaklık)

Sıcaklık

Cihaz boşta iken TJ65’in yüzeyinde sıcaklıkla ilgili herhangi bir problem yaşanmıyor. Hatta notebook’un yüzeyindeki sıcaklık zar zor maksimum 30,1 santigrat dereceye ulaşıyor. Yine taban kısmı da maksimum 32,1 santigrat dereceye çıkıyor. Bu da hiç tereddüt etmeden notebook’u kucağınızda kullanabileceğinizi gösteriyor.

Ancak cihaz zorlayıcı işlemler yaparken Packard Bell’in notebook’unu tutma konusunda daha dikkatli olmanızda fayda var. Bu durumdayken üst yüzeyde 42,5 santigrat derece ve alt yüzeyde 47,7 santigrat derece sıcaklık ölçüldü. Bu sıcaklık değerleri yakmasa da yine de kucağınızdayken sizi terletebilir.

Adaptörde ise maksimum 52,2 santigrat derece sıcaklık ölçtük ve bu adaptörü uzun süre elinizde tutmamanız için yeterli bir sebep.

Maksimum yük
 38.4 °C39.1 °C31.1 °C 
 42.5 °C42.3 °C29.6 °C 
 37.6 °C37.1 °C27.9 °C 
Maksimum: 42.5 °C
Ortalama: 36.2 °C
27.9 °C37.5 °C43.2 °C
34.2 °C47.7 °C46.7 °C
30.6 °C42.3 °C41.8 °C
Maksimum: 47.7 °C
Ortalama: 39.1 °C
Güç kaynağı  52.2 °C | Oda sıcaklığı 22.7 °C
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 36.2 °C / 97 F, compared to the average of 31 °C / 88 F for the devices in the class Multimedia.
(±) The maximum temperature on the upper side is 42.5 °C / 109 F, compared to the average of 36.6 °C / 98 F, ranging from 21.1 to 71 °C for the class Multimedia.
(-) The bottom heats up to a maximum of 47.7 °C / 118 F, compared to the average of 39 °C / 102 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 28.5 °C / 83 F, compared to the device average of 31 °C / 88 F.
(±) The palmrests and touchpad can get very hot to the touch with a maximum of 37.6 °C / 99.7 F.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.9 °C / 84 F (-8.7 °C / -15.7 F).

Hoparlörler

TJ65’in, klavyenin sağ ve sol üstüne göze çarpmayacak bir şekilde iki plastik yuvanın içerisine gizlenen küçük hoparlörleri bizi oldukça şaşırttı. Hoparlörler oldukça temiz ve zengin bir ses kalitesine sahip. Fakat baslar ve tizler çoğunlukla diğer notebookların hoparlörlerinde de konu olduğu gibi çok fazla vurgulanmıyor. Maksimum ses seviyesi ise gayet iyi.

Windows’un ses ayarlarına baktığımızda bu iyi ses kalitesinin nereden geldiğini anlıyoruz. için Packard Bell basları arttırmak ve ses kalitesini daha da zenginleştirmek için Dolby Laboratories’e ait  Sound Room Technology ‘yi kullanmış.  Notebook’un mükemmel ses kalitesi için en baştan optimize edilmesi çok hoşumuza gitti. Başka marka notebooklarda sesi daha iyileştirmek için opsiyonlarınız elbette var fakat bu durumda her şeyi kendiniz yapmanız gerekiyor.

Batarya Kullanım Süresi

Siz priz aramaya gerek duymadan önce TJ65 zorlayıcı işlemlerle ve maksimum ekran parlaklığı ayarlarında 100 dakika dayanıyor. Eğer TJ65’te hiçbir uygulama çalıştırmazsanız bu süre 3 katına çıkarak 3 saat 18 dakikaya (toplam 198 dakika) ulaşıyor. Kablosuz ağ ile internette gezinti yaparken ya da DVD izlerken ise notebook yaklaşık 2 buçuk saat performans gösteriyor. Bu değeler, tren yolculuğunda internet kullanmak ya da film seyretmek için oldukça iyi. 

Bu arada elimizdeki test örneğindeki batarya Sanyo yapımı bir 6 cell ve 47,5 watt/saat kapasiteye sahip. Bu nedenle TJ65 kullanışlı bir batarya kullanım süresine sahip.

 Batarya ömrü
Boşta (WLAN kapalı, minimum parlaklık)
3h 18min
WLAN açıkken
2h 30min
DVD
2h 26min
Çalışırken (maksimum parlaklık)
1h 40min

Elbette güç tüketimi de gayet iyi olmalı. TJ65,boşta iken minimum 9,8 watt’lık tüketim ile oldukça iyi bir başlangıç yapıyor. Cihaz yük altında değilken bir şekilde ortalama 13,1 watt’dan daha fazlasına gereksinim duyuyor.

Cihaz ortalama seviyede yük altında iken güç tüketimi yaklaşık 3 katına çıkıyor ve 59,7 watt ile zirve değerine ulaşıyor. Küçük adaptör ise daha fazlasını kaldırmazdı: bu küçük kutu maksimum 65 watt’a çıkabiliyor.

Çoğunlukla olduğu gibi önceden ayarlanmış ekran koruyucu aktif olduğunda dikkatli olmalısınız çünkü  güç tüketimi 14,4’den 31,3 watt’a fırlıyor. Bu durumda her ne kadar enerji tasarrufu yapıyor olsa da ekran koruyucuyu işlevsiz hale getirmelisiniz.

Anlık tüketim
Kapalı / Bekleme modudarklight 0.1 / 0.3 Watt
Boştadarkmidlight 9.8 / 13.1 / 14.4 Watt
Çalışırken midlight 41.8 / 59.7 Watt
 color bar
Key: min: dark, med: mid, max: light        
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.

Sonuç

Elimizdeki test örneğinin konfigürasyonu sadece temel multimedya uygulamaları için yeterli olsa da Easynote TJ65’in revaçta bir notebook olduğu çok açık. TJ 65-CU-075GE'nin konfigürasyonuna sahipseniz zorlayıcı oyunlardan vazgeçmelisiniz. Grafik kartı açıkçası bunun için çok zayıf.

Easynote TJ65’in satış başarısını güvenceye alacak birkaç özellikten bahsedersek: Minik ışık ayrıntıları ile nispeten gösterişsiz bir tasarıma sahip olması kimsenin hevesini kırmamalı. Uygulamalardaki performansı gayet yerinde, geniş kapasiteli RAM bir çok uygulama alanı için yeterli ve zengin sabit disk tüm verinizi saklamaya yetecek kadar çok kapasiteye sahip. En önemli satış faktörü ise tabi ki fiyat. Çift çekirdekli işlemcisi ve grafik kartı ile 550 euro bu notebook için oldukça düşük bir fiyat.

Özellikle giriş cihazları gayet iyi ve gürültü emisyonunda büyük ölçüde herhangi bir zayıflık söz konusu değil. Packard Bell aynı zamanda multimedya severler için önemli bir konuyu da tedarik ediyor: Dolby Sound Room desteği ile küçük hoparlörler gerçekten de çok iyi bir ses kalitesi sunuyor.

Özetle, Acer ikincil üretimlerini ikinci lige atmıyor. Eğer fazla talepte bulunmayacağınız ve ortalama ekrana sahip bir multimedya notebook’u arıyorsanız , yük altında iken yüksek sıcaklık değerleri ya da klavyenin sert vuruşları sizi rahatsız etmiyorsa TJ65 paranızla satın alabileceğiniz kesinlikle en “iyi” notebook.

Packard Bell EasyNote TJ65
İncelemede: Packard Bell EasyNote TJ65
İncelemede: Packard Bell EasyNote TJ65

Notebook özellikleri

Packard Bell EasyNote TJ65
İşlemci
Intel Pentium Dual Core T4300 2 x 2.1 GHz, Penryn
Bellek
4096 MB 
, DDR2-800
Görüntü
15.60 inç 16:9, 1366 x 768 pixel, parlak: evet
Anakart
Intel GM45
Harddisk
Hitachi Travelstar 5K500.B HTS545050B9A300, 500 GB 
, 5400 rpm
Ses kartı
Conexant [email protected] Intel 82801IB ICH 9 - High Definition Audio Controller
Bağlantılar
4 USB 2.0, 1 VGA, 1 HDMI, 1 Kensington Lock, Ses çıkışları: S/PDIF desteği ile 3.5 mm kulaklık çıkışı, 3.5 mm mikrofon girişi, Kart okuyucular: 5'i 1 yerde: SD, MMC, Hafıza Çubuğu, Hafıza Çubuğu Pro, xD-Card
Network
Broadcom NetLink Gigabit Ethernet (10/100/1000/2500/5000MBit/s), Atheros AR5B93 Wireless Network Adapter (a/b/g/n = Wi-Fi 4)
Optik okuyucu
Optiarc DVD RW AD-7585H
Boyut
yükseklik x genişlik x derinlik (mm): 37 x 372 x 250
Batarya
47 Wh Lithium-Ion, Sanyo 6 cell
İşletim sistemi
Microsoft Windows 7 Home Premium 64 Bit
Camera
Webcam: VGA Webcam
Ek özellikler
Adobe Photoshop Elements 7.0, Nero Smart Start Essentials, Power DVD 8 , 24 Ay Garanti
Ağırlık
2.66 kg, Güç kaynağı: 400 g
Fiyat
549 Euro

 

Packard Bell'in başlıca multimedya notebook'u Easynote TJ olarak adlandırılmış.
Packard Bell'in başlıca multimedya notebook'u Easynote TJ olarak adlandırılmış.
Packard Bell güç düğmesini menteşelerin yan tarafına yerleştirmiş.
Packard Bell güç düğmesini menteşelerin yan tarafına yerleştirmiş.
Elimizdeki test örneğinin konfigürasyonunda Pentium işlemci...
Elimizdeki test örneğinin konfigürasyonunda Pentium işlemci...
...ve Geforce G105M bulnuyordu.
...ve Geforce G105M bulnuyordu.
Bunun dışında Packard Bell Dolby Sound Room yazılımını...
Bunun dışında Packard Bell Dolby Sound Room yazılımını...
...küçük hoparlörlerin ses kalitesini iyileştirmek için kullanmış.
...küçük hoparlörlerin ses kalitesini iyileştirmek için kullanmış.
HDMI çıkışı da...
HDMI çıkışı da...
tıpkı webcam ve mikrofon gibi notebookta yerini alıyor.
tıpkı webcam ve mikrofon gibi notebookta yerini alıyor.
Yön tuşları ile hem ekran parlaklığı hem de ses seviyesi ayarlanabiliyor.
Yön tuşları ile hem ekran parlaklığı hem de ses seviyesi ayarlanabiliyor.
Klavye genel itibariyle oldukça geniş...
Klavye genel itibariyle oldukça geniş...
...ve nümerik klavye bile yerleştirilmiş...
...ve nümerik klavye bile yerleştirilmiş...
...fakat tuşların vuruş sertliği oldukça sert.
...fakat tuşların vuruş sertliği oldukça sert.
Diğer yandan ön taraftaki durum LED ışıkları mavi renk yanıyor.
Diğer yandan ön taraftaki durum LED ışıkları mavi renk yanıyor.
...aynı zamanda kablosuz ağ, touchpad ve ses için dokunmatik kontroller bulunuyor.
...aynı zamanda kablosuz ağ, touchpad ve ses için dokunmatik kontroller bulunuyor.
Notebook sade tasarımı ve...
Notebook sade tasarımı ve...
...iyi işçiliği ile dikkat çekiyor.
...iyi işçiliği ile dikkat çekiyor.
Değer-fiyat dengesi iyi kurulmuş olmalı.
Değer-fiyat dengesi iyi kurulmuş olmalı.
Bu nedenle malzeme olarak sadece plastik kullanılmış.
Bu nedenle malzeme olarak sadece plastik kullanılmış.
Fakat oldukça kaliteli ve iyi bir izlenim bırakıyor.
Fakat oldukça kaliteli ve iyi bir izlenim bırakıyor.
Hem notebook'un genel görünümü...
Hem notebook'un genel görünümü...
...hem de detayları sadeliği ile dikkat çekiyor.
...hem de detayları sadeliği ile dikkat çekiyor.
Packard Bell bir kaç cazibe arttırıcı tasarım süsü yapmış...
Packard Bell bir kaç cazibe arttırıcı tasarım süsü yapmış...
...örneğin parlak gümüş kasanın kenarları,
...örneğin parlak gümüş kasanın kenarları,
... ya da klavyenin üzerindeki kırmızı ışıklı bölme gibi.
... ya da klavyenin üzerindeki kırmızı ışıklı bölme gibi.
Burada durum LED ışıkları var...
Burada durum LED ışıkları var...
Touchpad'in yüzeyi oldukça düzgün.
Touchpad'in yüzeyi oldukça düzgün.

Benzer Notebooklar

Aynı üreticiden laptoplar

İnceleme Packard Bell Dot S2 Netbook
Graphics Media Accelerator (GMA) 3150, Atom N450, 10.10", 1.199 kg

Bağlantılar

Artılar

+Tam boyutunda iyi bir klavye
+Farkedilmeyen işlem sesi
+İyi işçilik
+İyi ses kalitesi
 

Eksiler

-Yük altında iken oldukça sıcak
-Ortalama ekran
-Çok sayıda gereksiz yere hafıza tüketen programların bulunması

Kısaca

Beğendiklerimiz

Packard Bell  ürünün cazibesini arttırmak için abartılı tasarım hilelerinden vazgeçmiş.

Göremediklerimiz

Daha iyi bir ekran.

Bizi Şaşırtanlar

Her ne kadar çok güçlü arabirimler bulunmasa da cihaz yük altındayken çok fazla ısınıyor.

Rakipler

Eğer alışılmadık bir tasarım arıyorsanız Asus' UX50V 'ye bakmalısınız, hem böylece grafik kartlarında değiş tokuş da yapabilirsiniz. Eğer aynı zamanda daha da ucuz olsun istiyorsanız Acer's Extensa 5230 'u tercih edebilirsiniz. Daha fazla güç için Easynote TJ'in başka bir konfigürasyonunu seçmek de mümkün.

Değerlendirme

Packard Bell EasyNote TJ65 - 12/17/2009
Florian Wimmer

İşcilik
80%
Klavye
82%
Mouse
83%
Bağlanılabilirlik
82%
Ağırlık
79%
Batarya
77%
Görüntü
70%
Oyun performansı
72%
Uygulama performansı
89%
Isınma
78%
Ses
82%
İzlenim
80%
Ortalama
80%
79%
Multimedia - Ortalama Ağırlık
Please share our article, every link counts!
> Notebooklar Hakkında Aradığınız Herşey > İnceleme > İnceleme Packard Bell EasyNote TJ65 Notebook
Florian Wimmer (Update: 2013-06- 6)