Notebookcheck

İnceleme Packard Bell Dot S2 Netbook

Sürüden biri?

Dot s2, Packard Bell'in ikinci jenerasyon netbooku. Kıyasla zayıf bataryası ve 1.2 kiloluk hafif yapısına rağmen 10 inçlik bu netbook 11 saat dayanabiliyor. 299 euroluk bu dayanıklı yıldızın içinde neler var?

Packard Bell Dot S2 Netbook
Packard Bell Dot S2 Netbook

Günümüzde netbooku ile dikkatleri üzerine çekmek isteyenlerin bir netbookta ihtiyacı duydukları şeyler başta çarpıcı renkler, işlenmiş yüzeyler, bir Nvidia Ion ekran kartı ya da aşşağı yukarı 10 saat dayanabilmek geliyor.  Asus Eee PC Karim Rashid  işlenmiş yapısıyla bie hayat tarzına hitap ediyor. Dell Mini 1012  eğlence hayranlarına Broadcom HD çip sunuyor ve Asus Eee PC 1201 ise teknoloji hayranı netbook kullanıcılarına Ion yongasıyla hitap ediyor. 

Packard Bell Dot s2 herhangi bir konuda kendini göstermiyor. 10 inçlik bu netbook diğer sıradan netbooklar gibi  genel olarak eğlence, sörf yapma ve mobil iletişim gibi hizmetler sunmayı amaçlıyor. Bunu için Packard Bell Intel'in yeni Pine Trail platformunu ve Atom N450 işlemcisini kullanıyor. Bağlantılar her zamanki gibi sade ve ekran yansıtıcı özelliğe sahip. Yapılan testlerin sonucunda 5.5 ila 11 saat arasında bir batarya ömrüne  sahip s2 priz gerekmeden uzun bir süre dayanabildi. Ayrıca öğrenmek istiyoruz ki acaba bu netbook işçilik, ısı yayılımı ve giriş cihazları konusunda bizi memnun bırakabilecek mi diye.

Kasa

Matt surfaces and a solid case
Matt surfaces and a solid case
Nice details
Nice details

Packard Bell gayet sağlam yapılmış bir kasa sunuyor. Özellikle sıkı kapağı çok beğendik. Bu miniği kenarlarından ve yukarı köşelerinden tutup taşıyabiliyoruz. Hem de hiç bükülmüyor. Kapağın yüzeyi çiziklere çok kolay maruz kalıyor ancak göçüklere yüksek basınç uygulanması haricinde kolay kolay mahal vermiyor. İskeleti sağlam bu netbooku ancak iki elimizle birden ve yüklenerek bükebildik. Batarya kompartmanına sıkı bir şekilde oturuyor ve hiç sallanmıyor. Plastik görünümüne rağmen kasanın altı sadece bir iki yerden içine göçebiliyor ve bizde bu son derece sağlam bir izlenim bıraktı.

Menteşeler de sıkı bir şekilde monte edilmiş. Kullanıcılar açarken iki ellerini de kullanmak zorunda. Maksimum açabildiğiniz açı  da iyi belirlenmiş. Uzun boylu insanlar bile gerekli açıya getirip ekranı rahatça izleyebiliyorlar.

Bağlantı noktaları

Webcam
Webcam

Ölçüsünde  ama hareketli kullanım cihazı için oldukça alışılmış bir dizilim. Sağ tarafta Kensington kilidinin civarlarında ağ bağlantısı kablosu için girişe rastlıyoruz. Bunun haricinde ön tarafta kart okuyucu, mikrofon girişi ve hoparlör çıkışı da bulunuyor.

Sevdiğimiz küçük bir detay: 3.5 mm'lik hoparlör çıkışı metal bir yüzük ile  çevrelenmiş. Bu sayede yuvaların kırılması neredeyse imkansızlaşıyor. Zaten çoğu yuva plastikten yapıldığı  için bu büyük bir avantaj oluyor. USB yuvalarının şarj fonksiyonları yok. iPod gibi şarj aletlerin şarj olması için bilgisayarın da çalışıyor olması lazım.

Kasanın sol tarafında ise bir adet VGA bağlantısı ve 2 adet USB yuvası mevcut. Kullanıcı bu miniği Kensington kilidi ile bir masaya kilitleyebilir. Ürünün yanında gelen taşıma kılıfı da çarpma ve çiziklere karşı yastık görevi görüyor ancak bu kılıfın kapağının kesimi çok düzgün değil ve kapalı iken bir kısmı dışarıda kalıyor.

Mütevazi VGA webcam kapalı alan ışıklandırması dahilinde soluk ama doğal renkler sunuyor. 640 x 480 çözünürlüğünde karşılaştığımız cızırtı oldukça azdı. Işık koşulları değiştirildiğinde adaptasyon süreci çok az.

Ön: bağlantı yok
Ön: bağlantı yok
Sol: Güç girişi, VGA, 2x USB
Sol: Güç girişi, VGA, 2x USB
Arka: bağlantı yok
Arka: bağlantı yok
Sağ: Kart okuyucu, ses yuvaları, USB, Kensington, LAN
Sağ: Kart okuyucu, ses yuvaları, USB, Kensington, LAN

Üretici kullanıcıyı verilerin kaosuyla başbaşa bırakmak istememiş. Bu yüzden netbook olacak ise en azından bir PC ile uyumlu olsun-slogan olarak düşünülebilinir. Packard Bell bunun için bir yazılım  paketi eklemiş. Otomatik yedekler ve senkronizasyon işlemleri bu yazılım ile halledilebiliniyor.

Giriş cihazları

Klavye

Klavye bir netbook klavyesinden ne bekleyebilirseniz karşılıyor. Tuşların derinliği yeterli ancak basınç noktaları belirsiz. Tuşların aralarındaki boşluk tuşların kendi yüzey alanı genişliğine kıyasla küçük kalıyor. Küçük enter tuşu kullanım sırasında tahmin ettiğinizden daha az rahatsızlık veriyor. Geniş shift tuşu sayesinde tuş alternatiflerini kolaylıkla kullanabiliyorsunuz. 

Ancak tuşların boyutlarının biraz değişiklik göstermesini bir sorun olarak gördük. Bir netbooktan daha da iyi bir klavye bekleyemiyorsunuz zaten.

Touchpad

Alps marka touchpad çoklu dokunuşlu fonksiyonları destekliyor. Ancak sadece ekran kaydırma, zoom yapma ve uzaklaşma fonksiyonlarını kullanabiliyorsunuz. Padin yüzeyi kenarlarına doğru daha hassaslaşıyor ve bilek dinlendirme bölgesiyle aynı seviyede olduğu için bazen istemdışı olarak fonksiyonları tetikleyebiliyorsunuz. Touchpadi fonksiyon tuşu kombinasyonları ile devre dışı bırakabiliyorsunuz.

Keyboard
Keyboard
Arrow keys
Arrow keys
Touchpad
Touchpad

Ekran

Packard Bell daha önce netbooklarda hiç bir zaman mat bir ekran kullanmadı. Bu kaide Dot s2 için de bozulmuyor. Ekranın doğal çözünürlüğü 1024x600 ve diğer netbook ekranları gibi WSVGA modunu kullanıyor. Düşük kontrast değerleri ne yazık ki her netbook için geçerli sayılıyor. 256 cd/m2lik yüksek parlaklık değerinde ölçülen kontrast değeri 248:1  çıktı.

1024 x 600 lük WSVGA çözünürlüğü sizi rahatsız etse bile malesef daha yüksek bir çözünürlüğü kullanamıyorsunuz. Bu yüzden web sitelerini gezerken kaydırma özelliğini çok sık kullanmak zorunda kalıyorsunuz.

243
cd/m²
254
cd/m²
246
cd/m²
252
cd/m²
248
cd/m²
255
cd/m²
273
cd/m²
264
cd/m²
267
cd/m²
Parlaklığın yayılımı
Maksimum: 273 cd/m² Ortalama: 255.8 cd/m²
Aydınlatma: 89 %
Batarya modunda parlaklık: 248 cd/m²
Kontrast: 181:1 (Siyah: 1.37 cd/m²)

Ekranda ölçtüğümüz maksimum parlaklık seviyesi 256 cd/m2 çıktı. bu değerler ortalamanın bir hayli üstünde kalıyor, hatta çok yüksek parlaklık seviyesinde sahip Samsung's N220 yi bile geride bıraktı. Aydınlanma ise olağandışı seviyede homojendi. Açıklık seviyesi ise kenarlarda azalmıyor, tam tersine artıyor. 

Outdoors - frontal
Outdoors - frontal
Outdoors - lateral
Outdoors - lateral

Packard Bell parlak-tip ekran  kullanıyor.  O yüzden güneş ışığı altında yansımasız bir görüntü yakalamak imkansız. 10.1 inçlik ekran çok parlak güneş ışığı altında  iyi parlaklık seviyesine rağmen boyunun ölçüsünü alıyor. Eğer gölgeli ya da güneş ışığını direk almayan bir yere giderseniz kesinlikle uygun bir çalışma ortamı sağlayabilirsiniz. Ancak yine de trende ya da arabada giderken değişen ışık kaynaklarını göz önünde bulundurmalısınız. 

Packard Bell Dot s2'nin bakış açıları yatay düzlemde iyi sayılır. 50 derecelik açıya kadar yazılar okunurluğunu görüntüler de görünürlüğünü koruyor. Ancak görüntü parlaklığını kaybediyor. Dikey düzlemde ise 20 dereceden sonra görüntü kaybına maruz kaldık. 45 dereceden sonra ise rahatsız edici boyutlarda ters dönen renkler ve karanlık bir ekranla karşı karşıya kalıyoruz. 

Packard Bell Dot S2 bakış açıları
Packard Bell Dot S2 bakış açıları

Performans

Pine Trail platformlu Packard Bell Dot s2 Intel Atom N450 işlemcisine (1x1.66 GHz) ve entegre grafik kartı GMA 3150 'ye sahip. İşlemci, ataları  Atom N270 ve N280 gibi 512 KB'lık bir L2 önbelleğe sahip. Intelin yeni hyperthreading teknolojisi sayesinde uygulamalar sanal çekirdeklerle yapılabiliyor. O yüzden bu tekli çekirdekli işlemci Windows 7 ya da XP gibi çok işlevli işletim sistemlerinde düşük saat hızına rağmen başarılı işler çıkarıyor.

Atom N450'nin yanında 1024 MB'lık  hafızaya ve 160 GB'lık Hitachi marka sabit diske de sahip s2. Ekran kartı olan GMA3150 256 MB'a kadar RAM paylaşımını destekliyor; geri kalan RAM ise programlar ve işletim sistemi için kullanılıyor.

Grafik performansı netbookları için yabancı bir kavram sayılır. Bu durum Dot s2 için de geçerli. DirectX-9 destekli ekran kartı (GMA 3150) işlemciye entegre edilmiş ve aynen ataları GMA 950, GMA 500 gibi o da katkıda bulunuyor. Klasik benchmark testi olan 3DMark2006'dan 145 puanla ayrılıyor ekran kartı. Intel Graphics Media Accelerator 950

Başlangıç seviyede kısmen zayıf ekran kartlı oyun notebookları bu testten genelde 5000 ila 6500 arasında puan alıyor. Ekran kartının HD desteği yok. Son uç: Dot s2 eski netbook jenerasyonunun hatalarını miras edinmiş. 720p ve 1080p videolar akıcı bir şekilde oynatılamıyor. Bu o kadar da vahim bir durum sayılmaz çünkü 10.1 inçlik bu ekran zaten HD çözünürlüğünü desteklemiyor.  O yüzden YouTube kliplerini ya da filmlerini Dot s2'de HD formatında izlemenize gerek yok.

CPUZ işlemci sistem bilgisi
CPUZ önbellek  sistem bilgisi
CPUZ anakart  sistem bilgisi
CPUZ RAM  sistem bilgisi
CPUZ RAM SPD  sistem bilgisi
GPUZ  sistem bilgisi
HDTune  sistem bilgisi
Packard Bell Dot S2 sistem bilgisi
DPC gecikme ölçücü
DPC gecikme ölçücü

Packard Bell ucuz bir fiyatı yakalamak için işletim sistemi olarak Windows 7 Starter 32 bit'i dahil etmiş. Windows 64 bit işletim sistemi olsa da olmasa da Atom N450 düşük bir performans gösterecek. Cinebench Multi işlemci testinden ancak 859 puan toplayabiliyor.  Pentium T4200 karşılaştırma açısından  3489 puan topluyor. 

Windows 7 altında uygulama performansı bir netbook için daha da önem kazanıyor. Bu performans da çok yüksek sayılmaz. Klasörler, dosyalar ya da proramlar hatırı sayılır bir şekilde gecikmeyle açılıyor. Bu gecikmeler birçok programı aynı anda çalıştırdığınızda daha da barizleşiyor. 5 tane pencere açıp mailinizi kontrol ederken müzik dinlemek mi? Çok uzun gecikmelerle karşı karşıya kalacağınızı şimdiden belirtmek isteriz.

Bu ürün size bir notebook havası vermiyor. Ancak zaten Dot s2 kullanıcılara bunu vaadetmiyor da. Dot s2 hareketli kullanım sırasında mail kontrol etmek için yeterli performansı sağlıyor. Packard Bell Dot s2 zaten bir notebookun yerini almak için uygun bir ürün sayılmaz.

Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
567
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
859
Cinebench R10 Shading 32Bit
294
Yardım
2.4
Windows 7 deneyim indeksi
İşlemci
Saniye başına işlem
2.4
Bellek
Saniye başına bellek işlemi
4.5
Grafikler
Windows Aero için masaüstü performansı
3
Oyun grafikleri
3D iş ve oyun grafikleri
3
İlk sabit disk
Disk transfer hızı
5.4
3DMark 2001SE Standard
2740 puan
3DMark 05 Standard
304 puan
3DMark 06 Standard
145 puan
Yardım
160 GB - 5400 rpm
Maksimum transfer hızı: 31.1 MB/s
Minimum transfer hızı: 65.3 MB/s
Ortlama transfer hızı: 48.7 MB/s
Erişim hızı: 18.8 ms
Yakma hızı: 127.2 MB/s
İşlemci kullanımı: 100 %

Hitachi marka sabit disk (HTS545016B9A300) 160 Gb'lık bir hafızaya sahip ve HDTune testinden düşük sonuçlar alıyor. 48.7 MB/s  2.5 inçlik notebook sabit diskinden beklenen bir rakam. Sabit disk gündelik işlerinizi hallederken neredeyse hiç duyulmuyor bile. Sabit diski daha geniş kapasiteli bir tane ile değiştirebilirsiniz. Ancak bu işlemi yapmadan önce Packard Bell'in sağladığı yazılım ile yedeğinizi almayı unutmayın.

Emisyonlar

fandan ziyade bir hoparlör
fandan ziyade bir hoparlör

Sistem gürültüsü

Packard Bell Dot s2'nin avantajı düşük sistem gürültüsü. Ölçtüğümüz 29.5 dB (A) seviyesindeki gürültü sadece sabit diskin mırıldanmasından kaynaklı. Internette gezdiğinizde ve müzik çaldığınız zaman bile yine de ses seviyesi 31.1 dB(A) çıkıyor.

Fan aktif bir şekilde çalıştığı zaman da 32.1 dB(A) seviyesinde gürültü çıkıyor. Bu maksimum gürültü seviyesi ise Prime95'in stres testi sırasında ortaya çıkıyor.

Ses yüksekliği

Boşta
29.5 / 29.5 / 29.5 dB
HDD
29.7 dB
Çalışırken
31.1 / 32.1 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
sessiz
40 dB(A)
duyulabilirlik
50 dB(A)
gürültülü
 
min: dark, med: mid, max: light    (15 cm uzaklık)
Stres testi: N450'nin maksimum sıcaklığı: 61 derece
Stres testi: N450'nin maksimum sıcaklığı: 61 derece

Sıcaklık

Sıcaklık s2'ye ne yaparsak yapalım düşük seviyede kalıyor. Karşılaştığımız en yüksek sıcaklık seviyesi ise kasanın alt tarafında fan civarında 43.3 derece çıktı.Dot s2'nin işlemcisini 2 saat boyunca yoğun işlemlere tabii tuttuk. Netbookun üst kısmının sıcaklığı anca 27.5 dereceye kadar yükseldi. İşlemci bu test sonunda 61 derece sıcaklığa kadar ısındı.  

Packard Bell Dot s2'yi stres testine sokmayı düşünmüyosanız, ve sadece maillerinizi kontrol edip klip izlemeyi düşünüyosanız 27.5 dereceye ulaşan üst kısım sıcaklığı sizi oldukça memnun edecektir. 

Maksimum yük
 31.1 °C27.1 °C24.4 °C 
 31.5 °C27.1 °C24.3 °C 
 31.9 °C28.5 °C22.9 °C 
Maksimum: 31.9 °C
Ortalama: 27.6 °C
26.1 °C29.8 °C43.3 °C
26.4 °C28.6 °C35 °C
22.4 °C26.6 °C28.7 °C
Maksimum: 43.3 °C
Ortalama: 29.7 °C
Güç kaynağı  26.7 °C | Oda sıcaklığı 19.4 °C
(+) The average temperature for the upper side under maximal load is 27.6 °C / 82 F, compared to the average of 29.8 °C / 86 F for the devices in the class Netbook.
(+) The maximum temperature on the upper side is 31.9 °C / 89 F, compared to the average of 33.1 °C / 92 F, ranging from 21.6 to 53.2 °C for the class Netbook.
(±) The bottom heats up to a maximum of 43.3 °C / 110 F, compared to the average of 36.6 °C / 98 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 26.5 °C / 80 F, compared to the device average of 29.8 °C / 86 F.
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 31.9 °C / 89.4 F and are therefore cool to the touch.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 29.3 °C / 84.7 F (-2.6 °C / -4.7 F).

Stereo hoparlörler bilek dinlendirme bölgesini altına yerleştirilmişler ve bir netbook standardına göre dengeli sesler çıkartıyor.Subwoofer olmadığı için tabii ki de bas ve tiz seslerden mahrum kalıyorsunuz. Zaten bu yüzden küçük hoparlörler maksimum ses seviyesinde bile cızırdamıyorlar. Sadece bilek dinlendirme bölgesinde tuttuğunuz eliniz sesi biraz saptırıyor. Hoparlörler kasanın alt tarafında oldukları için ses çıkmasını istiyorsanız düz bir yüzeye yerleştirmelisiniz. Eğer kalın bir halı ya da battaniye üzerine koyarsanız çok da ses çıkmasını beklemeyin. 

Müzik hayranları için harici hoparlör bağlamak en uygun seçenek. Bu meseleyi 2 adet Yamaha hoparlölr (YST-M20SDP) ile test ettik. Sonuçlar gayet memnuniyet vericiydi.

Batarya ömrü

WLAN-Test 337 min
WLAN 337 min
şarj edilmesi 191 min
şarjı 191 min

Maksimum enerji tasarufu seçeneklerini açık tutarsanız Dot s2 gururla 11 saat dayanabiliyor. WLAN ve Bluetoothu devre dışı bırakıp en düşük parlaklık seviyesiyle bu 660 dakikaya ulaşabiliyorsunuz. O yüzden bu 11 saatlik ömür çok da gerçekçi sayılmıyor. Gerçekçi  batarya ömrü ise 5 ila 8 saat arasında  sayılır. WLAN ve DVD testleri bunu gösteriyor. 

WLAN sörfüne ne kadar dayanabiliyor? Batarya 5:37 saat sonra bitiyor çünkü flash animasyonlu haber sitelerini gezdik. Video klipleri test kriterlerine dahil değildi. LED ekran bu test sırasında 150 cd/m2ile ortalama parlaklık seviyesini korudu.

Optik sürücüsü olmadığı için DVD filmi izlemek için harici bir USB sürücü taktık. Bu cihazın kendi güç kaynağı vardı. Dot s2 bu test sırasında filmi oynatmak ve USB yuvasına güç sağlamak için enerji harcadı. Bu teste ise ürünümüz 5:32 saat (342 dk) dayandı.

Batarya ömrü
Boşta (WLAN kapalı, minimum parlaklık)
11h 00min
WLAN açıkken
5h 37min
DVD
5h 42min
Çalışırken (maksimum parlaklık)
4h 52min

Düşük güç tüketimi her zaman netbookların en büyük avantajı olmuştur.Intel'in Pine Trail platformu bu konuda gereksinimleri karşılıyor. RAM kontrolü ve ekran kartı Atom işlemciye entegreler ve bu durum testlerde gözüktüğü üzere güç tüketimini azaltıyor. Dot s2'nin bu kadar uzun batarya ömrüne düşük kapasitesine(48 Wh) rağmen ulaşması oldukça etkileyici. Prize takılıyken gözlemlediğimiz  bu oranlı güç tüketiminin açıklaması bundan dolayı olsa gerek.

Dot s2 çalışıyorken minimum olarak 4.8 watt a ihtiyaç duyuyor. Parlaklık maksimum seviyeye çıkartıldığında ve kablosuz modüller aktif iken bu tüketim 7.1 watta çıkıyor. Dot s2'yi ağır çalışma koşulları altında bırakırsanız (stres testi+grafik testi)bu durumda güç tüketimi 14.1 watta çıkıyor.

Enerji tasarufu konusunda bekleme ve devre dışı modundaki güç tüketimi de önem taşır. Bizim ölçümlerimiz bekleme modudnda 0.3 watt ve devredışı modundayken 0.4 wattı gösterdi. 

Anlık tüketim
Kapalı / Bekleme modudarklight 0.4 / 0.3 Watt
Boştadarkmidlight 4.8 / 6 / 7.1 Watt
Çalışırken midlight 12.6 / 14.1 Watt
 color bar
Key: min: dark, med: mid, max: light        
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.

Sonuç

Dot s2: 299 euroya fazlasıyla bir netbook
Dot s2: 299 euroya fazlasıyla bir netbook

The Packard Bell Dot s2 bir netbookun alabileceği bir çok puanı alıyor. Sağlam  bir kasa, 5 ila 8 saat arası batarya ömrü, ve memnuniyet verici ses atmosferi bahsetmeye değer noktalardan. Giriş cihazları mükemmel sayılmaz ama kullanışlılık açısından yeterli sayılırlar.

Yansıtıcılı 10.1 inçlik ekran hareketli kullanım için genel bir özellik. Kabul ediyoruz ki ekran güzel ve parlak ama direk güneş ışığına maruz kaldığında  yansımalar çok can sıkıcı oluyor.

Packard Bell Dot s2 şu an 299 eurodan başlayan  fiyatlarla satışta. in retail. 160 GB'lık sabit disk son model değil ancak ürünün bir entegre Bluetooth modülü ve Mini PCI ExpressKartı güncelleştirmeler için uygun. Windows 7 bu konuda son sözü söylüyor. Uzun batarya ömrü ve hafif bir netbook isteyenler için Packard Bell Dot s2 uygun bir ürün . Potansiyel kullanıcılar performans bekleyişinde bulunmasınlar. Dot s2 daha çok interneti gezmek ve mail kontrol etmek için uygun bir netbook.

Intel'in Pine Trail Plattformuyla Packard Bell Dot S2
Intel'in Pine Trail Plattformuyla Packard Bell Dot S2
Please share our article, every link counts!
İncelemede: Packard Bell Dot S2
İncelemede: Packard Bell Dot S2

Notebook özellikleri

Packard Bell Dot S2 (dot Seri)
İşlemci
Intel Atom N450 1 x 1.7 GHz, Pinetrail
Bellek
1024 MB 
Görüntü
10.10 inç 10:6, 1024 x 600 pixel, AUOB101AW03 V0, parlak: evet
Anakart
Intel NM10
Harddisk
160 GB - 5400 rpm, 160 GB 
, 5400 rpm, Hitachi HTS545016B9A300
Ses kartı
Realtek ALC269 @ Intel 82801GBM ICH7-M - High Definition Audio Controller
Bağlantılar
3 USB 2.0, 1 VGA, 1 Kensington Lock, Ses çıkışları: ses çıkışı, mikrofon, Kart okuyucular: SD. MMC, xD, MS/Pro
Network
Atheros AR8132 PCI-E Fast Ethernet Controller (10/100MBit/s), Atheros AR5B93 Wireless Network Adapter (a/b/g/n = Wi-Fi 4), Bluetooth Broadcom 2046 2.1 + EDR
Boyut
yükseklik x genişlik x derinlik (mm): 29 x 249 x 195
Batarya
48 Wh Lithium-Ion, UM09H31 10.8V 4.400mAh
İşletim sistemi
Microsoft Windows 7 Starter 32 Bit
Camera
Webcam: 1.3 MP
Ek özellikler
24 Ay Garanti
Ağırlık
1.199 kg, Güç kaynağı: 190 g
Fiyat
299 Euro

 

Küçük detaylar gümüş-siyah yapıyı tazeliyor. (güç tuşu).
Küçük detaylar gümüş-siyah yapıyı tazeliyor. (güç tuşu).
Övgüye değer:Düşük fiyatına rağmen koruyucu kılıf dahil edilmiş
Övgüye değer:Düşük fiyatına rağmen koruyucu kılıf dahil edilmiş
Adaptör 2 parçadan oluşmuş
Adaptör 2 parçadan oluşmuş
Fiş kısmı prizleriniz için uygun
Fiş kısmı prizleriniz için uygun
Dot s2'yi dışarıda kullanırsanız yansımalardan çok çekeceksiniz.
Dot s2'yi dışarıda kullanırsanız yansımalardan çok çekeceksiniz.
İyi parlaklık değeri biraz da olsa bunu telafi ediyor.
İyi parlaklık değeri biraz da olsa bunu telafi ediyor.
160 GB'lık hafıza size az gelirse
160 GB'lık hafıza size az gelirse
Kasanın alt tarafındaki kapak kolayca açılabiliyor ve sabit diski değiştirebiliyorsunuz.
Kasanın alt tarafındaki kapak kolayca açılabiliyor ve sabit diski değiştirebiliyorsunuz.
Geliştirilen fan bir mini PCI express yuvası işgal ediyor.
Geliştirilen fan bir mini PCI express yuvası işgal ediyor.
Ve 1 GB RAM de bir yuva işgal ediyor.
Ve 1 GB RAM de bir yuva işgal ediyor.
Ürünün yanında gelen yazılım yok. Kullanıcı DVD izlemek isterse harici bir sürücü kullanmalı.
Ürünün yanında gelen yazılım yok. Kullanıcı DVD izlemek isterse harici bir sürücü kullanmalı.
bu miniği masaüstünde prizden bağımsız kullanabilirsiniz.
bu miniği masaüstünde prizden bağımsız kullanabilirsiniz.
Güç tuşu mavi renkte ışıldıyor
Güç tuşu mavi renkte ışıldıyor
WLAN & Bluetooth için LED durum göstergeç lambaları sağ tarafta
WLAN & Bluetooth için LED durum göstergeç lambaları sağ tarafta
Bu bir tuş değil!
Bu bir tuş değil!
Aktiften yanıyor: kırmızı(WLAN) ya da mavi(Bluetooth)
Aktiften yanıyor: kırmızı(WLAN) ya da mavi(Bluetooth)
Çalışma yüzeyi temiz gözüküyor
Çalışma yüzeyi temiz gözüküyor
Ve tuşlar dar bir alanda sıkışmışlar
Ve tuşlar dar bir alanda sıkışmışlar
Sol tarafatki Packard Bell logosu bilek dinlendirme bölgesinin yanında gözden kaçmıyor
Sol tarafatki Packard Bell logosu bilek dinlendirme bölgesinin yanında gözden kaçmıyor
Bağlantı noktaları netbook standardlarında. İşte kart okuyucu burada(sağ)
Bağlantı noktaları netbook standardlarında. İşte kart okuyucu burada(sağ)
Hareketli kullanımdan vazgeçerseniz
Hareketli kullanımdan vazgeçerseniz
Güç ve WLAN/Bluetooth haricinde, durum LEDleri de belirli bir ölçüde yayılıyor.
Güç ve WLAN/Bluetooth haricinde, durum LEDleri de belirli bir ölçüde yayılıyor.

Benzer Notebooklar

Farklı bir üreticiden benzer notebooklar

İnceleme Samsung N145-JP02DE Netbook
Graphics Media Accelerator (GMA) 3150
İnceleme Sony Vaio VPCM11M1E/W Netbook
Graphics Media Accelerator (GMA) 3150
İnceleme MSI Wind U160 Netbook
Graphics Media Accelerator (GMA) 3150
İnceleme Dell Mini 1012 Netbook
Graphics Media Accelerator (GMA) 3150
İnceleme MSI Wind U135 Netbook
Graphics Media Accelerator (GMA) 3150

Farklı bir üreticiden benzer notebooklar ve/veya farklı bir CPU ile

İnceleme Acer Aspire One 533-13Drr Netbook
Graphics Media Accelerator (GMA) 3150, Atom N455

aynı GPU’lu laptoplar

İnceleme Samsung Series 5 Chromebook
Graphics Media Accelerator (GMA) 3150, Atom N570, 12.10", 1.485 kg

Linkler

Artılar

+5 ila 8 saat arası batarya ömrü
+parlak ekran
+sessiz & havalı
+sağlam işçilik
+Bluetooth modülü
+hafif yapı
 

Eksiler

-yansıtıcı ekran
-kontrastı zayıf ekran

Kısaca

Neyi beğendik

Sağlam kasaya sahip sade bir netbook

Ne eksikti

Ekran eğer mat olsaydı açık alan kullanımı için mükemmel bir ürün olurdu.

Neye şaşırdık

Batarya ömrü - 6000 mAh olmayan bir batarya ile bile. Pine Trail ve Packard Bell netbookların ne kadar az enerjiye ihtiyaçları olduğunu kanıtlıyor.

Rakipleri

Asus Eee PC 1005P, 270 eurodan başlayan fiyatlarla ve Eee PC 1001P Windows XP desteği ile(249 euro) fiyat konusunda rakipler. Biraz daha pahalı ama iddialı bir alternatif olarak ise Eee PC 1008P Karim Rashid. MSI Wind U135 de 319 eurodan başlıyor ama bataryası Packard Bell's Dot s2 kadar dayanıklı değil. Ve eğer mat bir ekran isterseniz, Samsung N220.

Değerlendirme

Packard Bell Dot S2 - 03/16/2010
Sebastian Jentsch

İşcilik
85%
Klavye
80%
Mouse
84%
Bağlanılabilirlik
68%
Ağırlık
94%
Batarya
98%
Görüntü
84%
Oyun performansı
30%
Uygulama performansı
56%
Isınma
86%
Ses
97%
İzlenim
80%
Ortalama
79%
86%
Netbook - Ortalama Ağırlık
> Notebooklar Hakkında Aradığınız Herşey > İnceleme > İnceleme Packard Bell Dot S2 Netbook
Sebastian Jentsch (Update: 2013-06- 6)