Notebookcheck Logo

Samsung R522-Aura T6400 Satin Notebook İncelemesi

Yeni başlayanlar için oyun.

Samsung, R522 ile, benzer çeşitli ürünlerde alıştığınız özellikler ve 15.6" ekran genişliği ile karşınızda. Ancak bu son model size tam olarak ne sunuyor? Kalite, donanım, performans ve belki de oyun oynayabilmek için güzel bi sistem mi? Kapsamlı testimiz bu çok yönlü ürünün Intel T6400 işlemci ve ATI 4650 grafik kartıyla neler becerebileceğini gösterecek.

Samsung R522 Notebook

Samsung, her serisinin elle sayılır kadar az alternatifi olmasıyla meşhur bir marka. O yüzden an itibariyle birbirine yakın fiyatlarla (genel olarak 580-650 Euro arası) sadece 5 adet ürün mevcut ve bu ürünler özellikle işlemci, grafik kartları ve sabit idsk kapasiteleri açısından çok fark gösteriyorlar. Elimizdeki prototip ise Intel Core 2 Duo T6400 model işlemci, ATI Mobility Radeon HD4650 model ekran kartı, 500 GB sabit disk ve 4 GB RAM e sahip. İşletim sistemi ise hala Windows Vista Home Premium 32 bit.

Kasa

Samsung R522 Satin'in ince ve hafif kasası ilk bakışta çok basit gözüküyor ve gözünüze alışılmış dışı bir tasarım unsuru çarpmıyor. Kapak ve klavye çerçevesi gibi cilalanmış parçalar artık bir ürünü çok özel kılmıyor hatta mütevazi bir dış görüntüyü de engelliyor. Ayrıca renginden dolayı zar zor ayırt edilmesinden olsa gerek, kaliteli yüzeyi fırçalanmış alüminyumu andırıyor.

Yan yüzeyleri, alt tablası ekran kenarları bile siyah plastikle kaplanmış ve bu sağlam bir izlenim bırakıyor insanda. Üretim kalitesine gelince ise parça yerleşimi, boşluklar, direnç ve baskı direnci göz önünde bulundurulduğunda çok da şikayetçi olamadık. Bildiğiniz gibi cilalanmış yüzeyler küçük çiziklere, parmak izlerine ve tozu toprağı çekmeye karşı bir hayli hassaslar. Kasanın batarya yuvası ve DVD sürücüsü bölgeleri civarında gösterdiği bükülme direnci ise malesef diğer bölgelerde aynı başarıyı gösteremiyor ve ortalama baskı altından başarıyla kalkamıyor. Bu başarısızlık kapakta daha da önplana çıkıyor ve malesef bu ekran üzerinde dalgalanmalar yaratıyor. Ancak bu bahsettiğimiz noktalar günlük kullanım şartlarını çok yansıtmıyor. Bunun haricinde ürün zaten  hareketli kullanım durumlarından ziyade multimedya kullanımınına odaklanmış vaziyette.

Ekran menteşeleri ekranı sıkı bir şekilde kavrıyor ekranın bulunduğu konumda kalmasını sağlıyor ancak bu sıkılık kapağı tek elinizde açıp kapatmanıza engel de oluyor.

Ürünün kasa boyutlarını ve ağırlığını göz önünde bulundurduğunuzda rakipleriyle hareketli kullanım alanında yarışması hiç de zor değil. Samsung R522 37.2mm (yükseklik) x 376mm (genişlik) x 256mm (derinlik) ölçüleriyle ve 2.51 kg'lık ağırlığıyla hafif 15" notebooklar sınıfına dahil kabul ediliyor. Ancak yanınızda taşımak isterseniz, genelde 520 g'lık adaptörünü de bu ağırlığa eklemeniz gerekiyor. Ama zaten benzer durumlar ürünün rakipleri için de geçerli.

Bağlantı Noktaları

Samsung R520'nin olumlu özelliklerinden biri ise mükemmel olmasa bile akla yatkın arayüz yapılandırması. En basit ihtiyaçları karşılaması için ürün 3 adet USB 2.0 yuvası, VGA ve Ethernet girişleri, Kensington kart okuyucusu girişi (SD 17,6 MB/s, SDHC 17,7 MB/s) ve ses yuvası ile donatılmış

Kameralar, MP3 oynatıcılar, USB sabit diskleri, printer olduğu gibi harici sabit diskler, Bluetooth modülleri ya da UMTS uzantıları da standart USB 2.0 arayüzü ile bilgisayara bağlanabiliyor. Olağan dönüş hızında veri aktarım hızını 25.4 MB/s olarak ölçtük. Eski tip ekran kullanıcıları analog VGA girişindeki bağlantı ile elde edilen iyi sinyal kalitesinden (1280x1024 piksel ayarlarında test edildi) çok memnun kalacaklar.

ExpressCard yuvası ise hem ExpressCard/34 ile hem de ExpressCard/54 eklentileri ile uyumlu bu da Firewire 400/800 modülü ya da TV kartı veya UMTS modem gibi bulunmayan arayüzleri ürüne takmak için gerekli imkanları sağlıyor.

Samsung R522 eSATA(eSATA/USB kombi bağlantısı) gibi arayüzleri içeriyor. Bu arayüz sayesinde taktığımız harici sabit diskten fevkalade diyebileceğimiz 88.4 MB/s lık bir performansa şahit olduk. Bu performans büyük verilerin taşınması ya da video düzenleme gibi işler için özel olarak üretilmiş dahili sabit diskin hızını bile gölgede bırakarak bizi çok şaşırttı.

HDMI arayüzü kullanım alanları için ise aklımıza iki olanak geldi. Birinci seçenek harici ekranları bilgisayara bağlamak(eğer harici ekranın HDMI çıkışı yok ise bu gibi durumlar için DVI yuva çıkışları da mevcut) ki bu seçenek dahilinde daha da yüksek çözünürlüklerde çok iyi bir görüntü kalitesi elde edebiliyorsunuz. İkinci seçenek ise notebook'u düz ekranlar için oynatıcı olarak kullanmak(örnek olarak DVD filmleri oynatabilirsiniz) ki böylece hem sesi hem de görüntüyü tek kablo ile iletebiliyorsunuz.

Ön taraf: kart okuyucu
Ön taraf: kart okuyucu
Sol taraf: Kensington, DC-in, VGA, Ethernet, HDMI, USB/eSATA kombi, USB, ses, ExpressCard yuvası
Sol taraf: Kensington, DC-in, VGA, Ethernet, HDMI, USB/eSATA kombi, USB, ses, ExpressCard yuvası
Sağ taraf: optik sürücü, 2xUSB
Sağ taraf: optik sürücü, 2xUSB
Arka taraf: bağlantı yok, batarya burada bulunuyor
Arka taraf: bağlantı yok, batarya burada bulunuyor

İyi bağlantı noktalarının küçük bir kaç istisna haricinde kolayca konuşlandırılması memnun edici bir durum. Yan tarafa entegre edilmiş ses yuvaları ise talihsiz bir durum oluşturuyor. Bize göre bu yuvaların ön tarafta bulunması lazımdı ki bu durum Skype & Co. için daha pratik bi uygulama altyapısı oluştururdu. USB yuvalarının da ürünün sağ tarafındaki sıkışık dizilimi ise günlük kullanım için biraz garip bir durum oluşturmuş. Bu durum USB eklenti cihazlarıyla kolayca ve ucuz bir yoldan çözüme kavuşturulabiliyor. Bunun haricinde Samsung diğer bütün arayüzleri elinize ayağınıza dolanmasın diye sorunsuz bir şekilde yerleştirmiş.

Ancak, Samsung kablosuz erişim konusunda biraz cimri davranmış. Entegre edilmiş WLAN modülü malesef N-standartlarına göre hızlı veri taşınmasını destekleyemiyor keza Bluetooth cihazı da gözardı edilmiş vaziyette. Ayrıca UMTS de mevcut değil.

Samsung'un yazılım pakedi ise bilindik programlarla geliyor ve hala işletim sistemi olarak Windows Vista Home Premium 32 bit içeriyor.

Samsung, kullanıcılarına aksesuar olarak eklenti RAM, adaptör, harici ultra-ince DVD yazıcı, USB yuva istasyonu, garanti eklentileri(bir yıl eklenti 79 euro, 2 yıl eklenti 139 euro) ve 2 batarya yı sunuyor. Her zamanki gibi diğer üreticilerin alternatif ürünlerini karşılaştırmaktan çekinmemelisiniz.

Giriş Cihazları

Klavye

Klavye kasa genişliğine göre normal bir boyutta ve sizi yer konusunda herhangi bir şekilde sınırlandırmıyor. Belki de daha değişik bir dizilim ile alfanümerik bloğu da klavyeye dahil etmek mümkün olabilirdi ama bu 15" sınıfı için tam anlamıyla bir istisna olurdu. Tuşlar basımı kolay olacak şekilde tasarlanmışlar ve hafif tıklama sesi ile beğenimizi kazandı. Klavyenin büyüklüğünden olsa gerek, boşluk tuşuna basıldığında biraz metalik bir patırtı ile karşılaşabiliyorsunuz. Yazı yazmaya alışık insanlar için klavyeye alışmak hiç de zor olmayacaktır. Klavyenin tuşlarının harflendirilmesi de iyi bir kontrast oranıyla yapılmış ve bu durum alternatif Fn tuşları için de geçerli sayılır. Tüm notebooklarda yaygın olarak kullanıldığı gibi bu modelde de parlaklık, ses ve diğer bir çok ayar yine Fn-kombinasyonları ile halledilebiliniyor. Touchpad ve kablosuz modüller de keza yine bu kombinasyonlarla etkinleştirilip devre dışı bırakılabiliniyor(Kablosuz FN-F9 / touchpad FN-F10).

Touchpad

Bu multimedya notebookunun touchpadi mükemmel bir yüzeye sahip ve hassasiyet seviyesi de dokunuşları farketmesi için yeteri kadar iyi. Bu özellikleri ile günlük kullanım için yeteri kadar uygun olduğunu kanıtlanıyor touchpadin. Bunun haricinde çok da üstün bir özellik gözümüze çarpmıyor. Çok-dokunuşlu girişler malesef mümkün değil. Taban alanı genel olarak boyutu göz önünde bulundurulduğunda mütevazi kabul edilebilinir. Parıltılı çerçevesi ise ilk başta ilginç gelmişti gözümüze ancak zamanla rahatsız edici bir hale dönüştü. Daha az bir parlaklık seviyesi daha pratik bir tercih olabilirdi. Bu ışık touchpad kullanılmadığı zaman bir kaç saniye içinde sönüyor ancak bu bile durumu çok düzeltemedi.
Touchpad tuşu genelde olduğu gibi tek-tuş komutuna tek bir metalik klik ile tepki veriyor ve güvenilir bi işleyişe sahip.

Standart dağılımı ile iyi bir klavye
Standart dağılımı ile iyi bir klavye
Normal boyutlu tuşları konforu arttırıyor
Normal boyutlu tuşları konforu arttırıyor
Parlak kenarıyla Touchpad
Parlak kenarıyla Touchpad

Ekran

Samsung R522 modeline şaşırtıcı bi şekilde kendi ürettiği ekranını dahil etmiş. Modayı takip etmek suretiyle ekranın özelliklerini 1366x768 piksel ve en-boy oranını 16:9 HD sinema formatı olarak belirlemiş ki bu sayede oyun oynarken ya da film izlerken erkanın kenarlarında siyah alanlarla ya çok az karşılaşıyorsunuz ya da hiç karşılaşmıyorsunuz. Tam olarak 100 dpi, yani 15.6" kategorisinin ortalama özelliğine sahip ekran göz-dostu oluşuyla ve obje büyüklüğü-ekran büyüklüğü oranıyla bizden iyi bir puan aldı.

201
cd/m²
192.5
cd/m²
173.1
cd/m²
189
cd/m²
217
cd/m²
184.3
cd/m²
184.8
cd/m²
196.7
cd/m²
190.1
cd/m²
Parlaklığın yayılımı
Maksimum: 217 cd/m² (Nits) Ortalama: 192.1 cd/m²
Aydınlatma: 80 %
Batarya modunda parlaklık: 217 cd/m²
Kontrast: 166:1 (Siyah: 1.31 cd/m²)

Cilalı ekran yüzeyi iyi yansıtıcı özelliğiyle çevre koşullarına göre bazen göz yorabiliyor. Daha karanlık ekran içeriği ve daha aydınlık ortamlarda ise yansımalardan kaynaklanan sorunlar biraz daha artış gösterdi. Kapalı alanda pencerelerden direk ışık almaktan kaçınma suretiyle bu durumu daha çekilebilir hale getirebilirsiniz. Kısmen güçlü arkaplan aydınlatma sayesinde, ekranın ortalama ışımasının 192 cd/m2 olduğunun düşünürseniz fazla-parlama işi konusunda ekran size biraz yardımcı olabiliyor. Ancak bu parlaklık seviyesinin ne kadar göz-dostu olarak kabul edilebilineceği kişiden kişiye göre değişir ve ürünün potansiyel müşteriler tarafından bizim test ettiğimizden daha uzun süre test edilmesini uygun buluyoruz. 

Cilalı ekranın görüşe verdiği zarar açık alan kullanımı durumunda çok değişmiyor. Bu durumda size yardımcı olabilecek tek şey bir gölge bulmanız çünkü yukarıda bahsettiğimiz dezavantajlar açık alan koşullarında daha da etkin hale geliyor. Güneşli günlerde dışarıda kullanmaya kalkıştığınız zaman ekran görüntüsü okunabilirliğini güçlü arkaplan ışıklandırmasına rağmen kaybediyor ve ikonları, pencereleri, resimleri ya da başka içerikler yansıma yüzünden göremiyorsunuz.

Eskiden cilalı ekranlar için olumlu özellikler olarak belirleyebildiğimiz yüksek kontrast ya da tüm renkleri gösterme gibi özellikleri artık elimizdeki örnek üründe olduğu gibi diğer ürünlerde de iyi özellikler olarak onaylayamıyoruz. Samsung R522'nin ekranı ancak 166:1 'lik bir kontrast oranına sahip ve renk doygunluğu diğer test ürünlerinde gördüğümüz parlamayan ekranlarla karşılaştırıldığında çok da belirgin bir avantaj olmaktan çıktığı görülüyor.

LED arkaplan aydınlatmasının %80 civarında ölçülen ışıklandırma özelliği ise ekranın sağ üst ve sol alt köşelerinde gözle görülebilir bir şekilde azalıyor. Ancak günlük kullanım şartlarında çok göze batmayan bu özellik bir tehdit oluşturmuyor.
Bakış açıları konusuna gelecek olursak; bu model yatay açıdan iyi bir görüntü sağlıyor ancak bu dikey açıdan diğer tüm modeller gibi sıkıntı yaşatabiliyor. 45°lik bir eğime kadar yan açılardan görüntü rahatça tanınabilir özellik taşıyor ancak dikey açılar konusunda aynı şeyi savunamayız. Üstten bakıldığında görüntünün ağardığını ancak tanınabilir olduğunu söyleyebiliriz ancak daha düşük açıda bakıldığı zaman görüntü çabucak tanınmaz bir hale geliyor ve görüntünün düzelmesi için ekranı doğrultmak zorunda kalıyorsunuz.

Samsung R522 bakış açıları
Samsung R522 bakış açıları

Performans

Samsung R522'nin bünyesinde bulunan performans parçaları gerçekten dengeli olarak seçilmişler ve bu fiyat kategorisine göre alışılmış dışı seviyede güçlü kalıyorlar. Samsung bu modelinde 2 GHz saat hızında çalışan, 800 Mhz Frontsidebus ve 2MB L2 önbellekle donanmış, sağlam bir performans gösteren Intel Core 2 Duo CPU T6400 işlemcisini kullanmış. Samsung ekran kartı seçimini ise ATI'nin Mobility Radeon HD 4650' modelinden yana kullanmış. Bu grafik kartının kendine ait 1024 MB'lık GDDR3 grafik hafızası var. Bu grafik işlemcisinin saati normal hız olarak kabul edilen 550 Mhz'in biraz üstünde 600 Mhz hızında çalışıyor ve bu sayede biraz daha iyi performans gösteriyor. 800 MHz saat hızında çalışan GDDR2 grafik hafızası sayesinde -ki bu özellikli kartlar genelde performans karşılaştırmalarında üst sıralarda yer alır-, bu ekran kartı özellikle oyun benchmarklarında yüksek bir performans sergiledi.

İşlemci tek çekirdeğini kullandığımız Cinebench R10 CPU veri oluşturma testinde  2142 puana ulaştı ve 2 çekirdeğinin de birden kullanıldığı işlemci testlerinde 4078 puana ulaştı. Bu sonuçlara göre T6400 işlemcisi performans açısından tam anlamıyla Intel Core 2 Duo P7350 ve T8100'ün tam arasında kalıyor. 3DMark06 CPU kısmi benchmark testinde elde ettiği skor olan 1819 da bu tezimizi doğruluyor. iTunes MP3 to AAC müzik dönüştürücü testinde müzik parçaları nın 20.4 - kat hızla dönüştürüldüğü gözlendi ki bu da hızlı olarak kabul edilebilinecek derecede bir performans oluyor.
HD 4650 ekran kartı testin grafik bölümünde iyi olarak nitelendirilebilecek bir skor olarak 6231 e ulaşıyor ve Cinebench R10 OpenGL Shading testinde 3676 puan elde ediyor. Bu yapay testlerin tatmin edici sonuçları ürünün oyunlarda çok iyi performans gösterebileceğini belli ediyor, keza bu konuyu oyun bölümünde daha detaylı olarak inceleyeceğiz.

CPUZ işlemci sistem bilgileri
CPUZ önbellek sistem bilgileri
CPUZ anakart sistem bilgileri
CPUZ RAM sistem bilgileri
CPUZ RAM SPD sistem bilgileri
GPUZ sistem bilgileri
HDTune sistem bilgileri
Samsung R522 sistem bilgileri

Bunların haricinde ATI grafik işlemcisinin (ATI Stream) Nvidia'nın CUDA motoruna benzer bi şekilde video dönüştürebildiğini belirtmek isteriz. Örneğin Cyberlinks Espresso ya da PowerdirectorApart gibi programlarla bu özellikle desteklenebilir. Ancak kartın bu özelliğini test etmedik.

Başka bir kullanım alanı olarak ise OpenGL baz alınarak yürütülen CAD 3D projelerini de bu ürün sayesinde yürütebilirsiniz. Grafik kartı bu konuda da Cinebench R10 OpenGL gölgeleme testinde kanıtladığı gibi çalışma imkanı vaadediyor. Ancak bu olaslığı düşünüyorsanız malesef istikrar sorunlarına maruz kalabilirsiniz, keza bu erkan kartı böyle amaçlar üretilmiş değil. ATI'nin bu işler için ürettiği Mobility Fire GL daha uygun seçenek olacaktır. Bu yüzden kartı SPECViewperf10 benchmark testine(ki bu test The Catia, Maya, Ensight, vs gibi bölümlerden oluşuyor) tabi tutamadık. İlgilenenler için amaca yönelik kapsamlı CAD programı testlerini yapılmasını tavsiye ediyoruz.

DPC Latency Checker Samsung R522
DPC Latency Checker

Ayrıca Samsung R522'nin olası gecikme sürelerini de DPC Latency Checker testinin arayüzleri sayesinde test ettik. Kritik olmayan alanlarda elde ettiğimiz en yüksek gecikme değeri 1000µ olarak çıktı ve bu sonuçlar harici cihazlar kullanıldığında senkronizasyon sorunları yaşadığın anlamına gelmiyor.

Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
2142
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
4078
Cinebench R10 Shading 32Bit
3676
Yardım
PCMark 05 Standard
6001 puan
PCMark Vantage Result
3571 puan
Yardım

The Samsung R522 uygulama benchmarklarında PCMark05 testinde 6001 puan topladı ve PCMark Vantage testinden 3571 puan aldı. Bu iki sonuç da 1bu yetenekli ürünün hem genel ofis uygulamalarında hem de multimedya uygulamalarında uzun süre boyunca sorunsuz bir şekilde iyi bir performans gösterebileceğinin kanıtı oldu.

Word kullanırken, hesap çizelgesi yaparken, veritabanı oluşturuken, resim düzenlerken, resim arşivlerken, internette gezerken, sunum yaparken ya da FullHD kalitesinde film izlerken hem grafik kartı desteğiyle hem de desteksiz olarak sorunlarla karşılaşmadık.   Keza video düzenleme konusunda da performans sorunu yaşamadık. Video tutkunları için kötü bir haberimiz var. Uzun süren kapsamlı işlemler durumunda işlemcinin nefesi bi yerden sonra yetişemeyecektir malesef. Ancak alternatif olarak ATI Stream tıpkı Nvidia'nın CUDA'sı gibi bu işleri kaldırabilecek kapasiteye sahip ancak tabiki de uyumlu yazılıma ihtiyaç duyacaktır.

3DMark 2001SE Standard
21349 puan
3DMark 03 Standard
20858 puan
3DMark 05 Standard
11573 puan
3DMark 06 Standard Score
6231 puan
3DMark Vantage P Result
2612 puan
Yardım

Samsung R522 oyun testlerimizde 700 Euro'luk fiyatına kıyasla çok iyi sonuçlar çıkardı. Test ettiğimiz oyunlar takılmadan oynanabiliyordu ve genelde doğal çözünürlük olan 1366x768 pikselde çalışmaya izin veriyordu. Örneğin Anno 1404 oyununu test ederken görüntü tazeleme hızı 1024x768 piksel koşullarında 53.5 fps iken bu çözünürlük 1366x768 piksele çıkartıldığında 40.9 fps'ye kadar düşüş gösterdi. Doğal olarak görüntü kalitesi arttırıldığında karşılaşacağınız yavaşlamayı göz önünde bulundurup buna göre ayarlar yapmanız gerekecektir, ancak zaten kendinize en uygun gördüğünüz durumu ayarlarla oynayarak elde edebilirsiniz. Bu yavaşlamaların daha mütevazi olan World of Warcraft gibi oyunlardan ziyade Crysis & Co. gibi sistem canavarı oyunlarda ortaya çıkması da gayet doğal bir durum.

Crysis - CPU Benchmark
 ÇözünülürlükAyarlarDeğer
 1024x768High, 0xAA, 0xAF22 fps
 1024x768Medium, 0xAA, 0xAF36 fps
 1024x768Low, 0xAA, 0xAF82 fps
Crysis - GPU Benchmark
 ÇözünülürlükAyarlarDeğer
 1024x768High28 fps
 1024x768Medium, 0xAA, 0xAF42 fps
 1024x768Low, 0xAA, 0xAF72 fps
Anno 1404
 ÇözünülürlükAyarlarDeğer
 1280x1024very high, 0AA, 4AF21.9 fps
 1024x768low, 0AA, 0AF53.5 fps
Sims 3
 ÇözünülürlükAyarlarDeğer
 1280x1024high / all on, high AA58.8 fps
 1024x768med / all on102.3 fps
World of Warcraft
 ÇözünülürlükAyarlarDeğer
 1280x1024high30.9 fps
 1024x768med60.1 fps
F.E.A.R. 2
 ÇözünülürlükAyarlarDeğer
 1280x1024high, all on, 4xAA, biliniarAF53 fps
 1024x768medium, all on, 2xAA, biliniarAF58 fps
Call of Duty 4 - Modern Warfare
 ÇözünülürlükAyarlarDeğer
 1024x768med, 0xAA62.8 fps
Racedriver: GRID
 ÇözünülürlükAyarlarDeğer
 1280x1024, 2xXMSAAAA38.17 fps
 1024x768, 0xAA59.9 fps
Seagate Momentus 5400.6 ST9500325AS
Maksimum transfer hızı: 35.1 MB/s
Minimum transfer hızı: 77.3 MB/s
Ortlama transfer hızı: 60.4 MB/s
Erişim hızı: 19.1 ms
Yakma hızı: 82.1 MB/s
İşlemci kullanımı: 2.9 %

Samsung sabit disk alanında geri kalmış olsa bile bu modelinde Seagate marka 500 GB kapasiteli bir sabit disk kullanmış. 2.5"lik sabit disk 5400 rpm hızında çalışıyor ve ortalama veri iletim hızı tesi sonucu 60.4 MB/s çıktı. Bu ortalama hız parçanın devasa kapasitesinin yanında iyi de bir performans göstermesini sağlıyor. Günümüzde kolayca bulunabilen diğer 7200 rpm hızında çalışan ya da SSD diskleri yine de daha yüksek bir veri iletim hızı sağlayabilirdi. Ancak bu durumda kapasitesinden feragat etmek zorunda kalırdınız ve bu ucuz notebookun fiyatı katlanırdı.

Emisyonlar

Sistem Gürültüsü

Samsung R522'nin sistem gürültüsü çalıştırdığınız programa çok bağlı. Elde ettiğimiz sonuçlar 31.7 dB(A)'den 33.7dB(A)'e kadar farklılık gösterdi ve farkı anlamak -fan özelliklerinden kaynaklanıyo olsa gerek- gerçekten de zordu. Sabit disk ise 31.9 dB(A)lik sonuçlarla ne kadar sessiz çalıştığını bize gösterdi ki gerçekten de sesini duymak için kulak kabartmak gerekiyordu.

Çıkan sesin seviyesi ise orta ağırlıkta işler yürütüldüğünde ya da DVD sürücüde bir DVD izlendiğinde daha belirginleşti. Bu durum grafik ağırlıklı işlemler yürütüldüğünde, örneğin oyunlar çalıştırıldığında ya da video dönüşümü işlemi sırasında da kendini gösterdi. Elde ettiğimiz sesin gürlüğü 40.7 dB(A) idi. Ancak sistem beklentileri yüksek olan uygulamaları uzun süre çalıştırdığınızda çıkan ses kullanıcı için rahatsız edici bir atmosfer oluşturabiliyor.

Ses yüksekliği

Boşta
31.7 / 33.7 / 33.7 dB
HDD
31.9 dB
DVD
37.4 / dB
Çalışırken
37.4 / 40.7 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
sessiz
40 dB(A)
duyulabilirlik
50 dB(A)
gürültülü
 
min: dark, med: mid, max: light    (15 cm uzaklık)

Sıcaklık

Prototipimizin az sıcaklık yaydığını söyleyebiliriz. 1 saat süren yüklenme sonucunda klavye alanında ölçtüğümüz sıcaklık 45.6°C yi gösteriyordu. Sadece özellikle ürünün alt tarafının fan bölgesindeki ısı yayılımından kaynaklı olarak 55.2°C seviyesine ulaşması şaşırtıcı bir sonuçtu ancak sıcaklık değerleri ürün çok zorlanmadığı zamanlarda 30°C civarında dolaşıyor ve bu koşullarda fan bölgesi çevresinde yaptığımız ölçümlerde elde ettiğimiz sonuç 35°C ile rahatça göze çarpıyordu.

Maksimum yük
 45.6 °C44.1 °C33.2 °C 
 43.9 °C44.4 °C34.1 °C 
 30.1 °C31.9 °C28.8 °C 
Maksimum: 45.6 °C
Ortalama: 37.3 °C
28.7 °C37.6 °C55.2 °C
30.3 °C33.1 °C42.1 °C
29.3 °C32.1 °C29.3 °C
Maksimum: 55.2 °C
Ortalama: 35.3 °C
Güç kaynağı  57.6 °C | Oda sıcaklığı 22 °C
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 37.3 °C / 99 F, compared to the average of 31.1 °C / 88 F for the devices in the class Multimedia.
(-) The maximum temperature on the upper side is 45.6 °C / 114 F, compared to the average of 36.7 °C / 98 F, ranging from 21.1 to 71 °C for the class Multimedia.
(-) The bottom heats up to a maximum of 55.2 °C / 131 F, compared to the average of 39.1 °C / 102 F
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 31.9 °C / 89.4 F and are therefore cool to the touch.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.9 °C / 84 F (-3 °C / -5.4 F).

Hoparlörler

Düz ses çıkışına sahip 2 adet 1.5 wattlık hoparlörden çok az ses çıkıyor. Hoparlörler tiz ses çıkarmaya çok meyilliler ve son ses seviyesinde çok boğuk ses veriyorlar. Bu durum filmler ve oyunlar için, kısaca müzik zevki için gerekli koşulları sağlayamıyor. Bu yüzden size  bu duruma alternatif olarak bir USB hoparlör ya da kulaklık ya da seçtiğiniz medyaya uygun bir cihaz almanızı öneriyrouz.

Batarya ömrü

Maximum Battery Runtime  (Readers Test)
Readers Test
Minimum Runtime (Classic Test)
Classic Test

Ürünle beraber gelen 44 Wh batarya 15" sınıfının genel geçer ihtiyacını karşlamaya yetecek bir parça değil ancak sistem yoğun çalışmadığı zamanlar  çok enerji harcamadığını göz önünde bulundurursak bu koşullarda uygun bir kullanım süresi vaadediyor. Samsung ayrıca 57 WH 6 hücreli bataryayı (120 Euro) ya da 77 Wh 8 hücreli bataryayı  aksesuar olarak kullanıcılarına sunuyor.

Boş durduğu zamanlar barındırdığı yüksek kapasiteli performans parçalarına rağmen dikkat çekici bir tasarrufla 16.0 wattlık bir minimum enerji harcaması yaptığını görüyoruz. Sistemin tam parlaklık, açık WLAN konumu veyüksek performans profili sırasında 19.6 watt lık harcama ile kısa sürelik de olsa 20 watt tan az harcama yaptığı gözlendi. Daha yüksek performans gerektiren işler , -özellikle grafik kullanan işler- uygulamadayken ortalama elektrik tüketimi 52.3 wattı buldu. Tam yüklenme koşulu altında ise maksimum ulaştığımız değer  ise 79.0 wattı gösteriyordu. Bu kadar çok elektrik tüketmesini ise ısınmayı engellemek için fanın yüksek kapasitede çalışmasına bağladık

Batarya ömrü
Boşta (WLAN kapalı, minimum parlaklık)
4h 26min
WLAN açıkken
3h 41min
DVD
1h 36min
Çalışırken (maksimum parlaklık)
1h 19min

The Samsung BatteryEater Reader's testine göre 266 dakika dayanarak(maksimum enerji tasarufu ayarlarında en uzun açık kalma süresi) iyi bir performans gösterdi.BatteryEater Classic testine göre ise(ağır yüklenme koşulları altında minimum açık kalma süresi)sonuçlar tahmin ettiğimiz gibi 79 dakikayı gösterdi. WLAN sörfü sırasında ayarlanmış ekran parlaklığı ve  kablosuz bağlantı ayarlarının açık olduğu koşullar altında ürün 221 dakika açık kalmayı başardı. Buna karşın DVD oynatımı esnasında ancak 96 dakika dayanabildi ki bu koşullarda her filmi izleyemeyebilirsiniz. Eğer bu filmleri DVD sürücüsü yerine sabit diskinize kayıt edebeileceğiniz film dosyası üzerinden seyrettiğiniz zaman pil ömrü yaklaşık 20 dakika daha uzuyor ki bu da genelde filmlerin sonunu görebilmeniz için yeterli sayılabilinir.

Anlık tüketim
Kapalı / Bekleme modudarklight 0.1 / 0.2 Watt
Boştadarkmidlight 16 / 18.6 / 19.6 Watt
Çalışırken midlight 52.3 / 79 Watt
 color bar
Key: min: dark, med: mid, max: light        
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.

Sonuç

R522 ile Samsung bir çok işlem için kullanılabilinecek marifetli bir ürün tasarlamış. Bu yetenekli ürün bir çok oyunu yüksek kalitede oynamanızı sağlayabildiği gibi sıradan ofis uygulamaları ve multimedya uygulamalarını rahatça çalıştırmanızı sağlıyor ve bu işleri yapabilmek için küçük ayar değişiklikleri yeterli oluyor.

Arayüz yapılandırması, dağılım da dahil olmak üzere , bu kategori için iyi bir örneği teşkil ediyor ve eklentiler için yeteri kadar boş yer de bulunuyor. Bu konuda tek eksiği Bluetooth modülünün anlayamadığımız bir şekilde neden dahil olmadığı.

Yansıtıcı ekran yüzeyi ise hareketli kullanım için tasarlanmış modellerdeki gibi kısıtlayıcı değil çünkü multimedya notebook kullanıcıları bu ürünü dışarıda kullanmaktan ziyade masaüstü bilgisayarlarının yerine koymayı tercih edeceklerdir . Ancak potansiyel müşteriler ortalama kontrast değerlerini ve zayıf renkleri rahatsız edici bulabilirler.

İşçiliği göz önüne alındığında arayüz performansı ya da klavyede çok da taviz verilmediği görülüyor. Bu özellikler günlük kullanım esnasında göze çarpan olumlu özellikler. Touchpadin biraz küçük olduğunu söyleyebiliriz ve uzun süreli yoğun yüklenme durumunda ortaya çıkan ses insanı hoşnut etmiyor ve multimedya potansiyeli düşük olan küçük hoparlörler memnuniyet vermiyor.

Samsung R522
Please share our article, every link counts!
İnceleme:  Samsung R522
İnceleme: Samsung R522, tarafından yapılmıştır:

Notebook özellikleri

Samsung R522 (R522 Seri)
İşlemci
Intel Core 2 Duo T6400 2 x 2 GHz, Penryn
Grafik kartı
ATI Mobility Radeon HD 4650 - 1024 MB, Çekirdek: 600 MHz, Bellek: 800 MHz, GDDR3, 128bit, atiumdag 8.14.10.0647 / Vista
Bellek
4096 MB 
, PC2-6400. 2x2GB, 2 Yuvalı
Görüntü
15.60 inç 16:9, 1366 x 768 pixel, SEC3245 süper-parlak ve cilalı LED ekran, parlak: evet
Anakart
Intel PM45
Harddisk
Seagate Momentus 5400.6 ST9500325AS, 500 GB 
, 5400 rpm
Ses kartı
Realtek HD Audio
Bağlantılar
1 Express Card 54mm, 3 USB 2.0, 1 VGA, 1 HDMI, 1 Kensington Lock, 1 eSata, Ses çıkışları: Kulaklık, mikrofon, Kart okuyucular: SD/SDHC, MMC
Network
Marvell Yukon 88E8057 PCI-E Gigabit Ethernet Controller (10/100/1000MBit/s), Atheros AR5007EG Wireless Network Adapter (b/g)
Optik okuyucu
Slimtype DVD A DS8A3S
Boyut
yükseklik x genişlik x derinlik (mm): 37.2 x 376 x 255.8
Batarya
44 Wh Lithium-Ion, 6 hücreli, 11.1V, 4000mAh
İşletim sistemi
Microsoft Windows Vista Home Premium 32 Bit
Camera
Webcam: 1.3 MP
Ek özellikler
Mikrofiber örtü, 24 Ay Garanti
Ağırlık
2.51 kg, Güç kaynağı: 520 g
Fiyat
700 Euro

 

Cilalı ekran kapağı, şık bir tarz ancak özel ilgi gerektiriyor
Cilalı ekran kapağı, şık bir tarz ancak özel ilgi gerektiriyor
Ekran çerçevesine monte edilmiş 1.3 MP webcam ve mikrofon
Ekran çerçevesine monte edilmiş 1.3 MP webcam ve mikrofon
Intel's T6400 işlemci ve ATI HD4650 grafik kartının dengeli performans kombinasyonu
Intel's T6400 işlemci ve ATI HD4650 grafik kartının dengeli performans kombinasyonu
Temizlemesi kolay cilalı klavye
Temizlemesi kolay cilalı klavye
7 durum lambasının değişik parlaklıklarda yanması
7 durum lambasının değişik parlaklıklarda yanması
Devre dışı bırakılsa bile parlamayı kesmeyen ışıklı touchpad çerçevesi
Devre dışı bırakılsa bile parlamayı kesmeyen ışıklı touchpad çerçevesi
Menteşeler ekranı sıkıca kavrıyor
Menteşeler ekranı sıkıca kavrıyor
Sağlam kasa tablası alışılmış özelliklere geliyor
Sağlam kasa tablası alışılmış özelliklere geliyor
...sabit disk için...
...sabit disk için...
...ve maksimum kapasitesi olan 4 GB ile gelen RAM
...ve maksimum kapasitesi olan 4 GB ile gelen RAM
Maksimum açılma açısı menteşe yapısından dolayı biraz kısıtlanmış
Maksimum açılma açısı menteşe yapısından dolayı biraz kısıtlanmış
Ön taraftaki entegre kart okuyucu taşınabilir medyayı genel geçer bir hızda okuyor
Ön taraftaki entegre kart okuyucu taşınabilir medyayı genel geçer bir hızda okuyor
...Ancak USB eklenti cihazları bu sorunu ucuz bir yolla ortadan kaldırıyor.
...Ancak USB eklenti cihazları bu sorunu ucuz bir yolla ortadan kaldırıyor.
Düşük fiyatına rağmen iyi özellikle ve bir çok uygulama alanını kapsaması
Düşük fiyatına rağmen iyi özellikle ve bir çok uygulama alanını kapsaması
İnce görünüşü ve hafifliğiyle boyutuna göre çok iddialı olmasını sağlıyor
İnce görünüşü ve hafifliğiyle boyutuna göre çok iddialı olmasını sağlıyor
Multimedya notebookun yansıtıcı ekranı o kadar da kısıtlayıcı değil...
Multimedya notebookun yansıtıcı ekranı o kadar da kısıtlayıcı değil...
....çünkü bu dezavantajlar oturaklı kullanım durumunda ayarlamalarla yok edilebiliniyor.
....çünkü bu dezavantajlar oturaklı kullanım durumunda ayarlamalarla yok edilebiliniyor.
Analog VGA-çıkışı 1280x1024 pikselde güzel bir görüntü sağlıyor
Analog VGA-çıkışı 1280x1024 pikselde güzel bir görüntü sağlıyor
HDMI arayüzü hem ses hem de görüntüyü dijital olarak iletmek için yakınlarda
HDMI arayüzü hem ses hem de görüntüyü dijital olarak iletmek için yakınlarda
İttirilmiş ExpressCard/34 eklentisi yuvasından biraz çıkıntı yapıyor
İttirilmiş ExpressCard/34 eklentisi yuvasından biraz çıkıntı yapıyor
Arka tarafın tamamı batarya için ayrılmış
Arka tarafın tamamı batarya için ayrılmış
USB yuvalarının ikisinin de sağ tarafta konuşlandırılmaları biraz garip çünkü büyük eklentiler için yer sorunu yaratıyorlar...
USB yuvalarının ikisinin de sağ tarafta konuşlandırılmaları biraz garip çünkü büyük eklentiler için yer sorunu yaratıyorlar...
Bataryanın pratik bir durum göstergeci var
Bataryanın pratik bir durum göstergeci var

Farklı bir üreticiden benzer notebooklar ve/veya farklı bir CPU ile

İnceleme HP Pavilion dv6-1211sg Notebook
Mobility Radeon HD 4650, Pentium Dual Core T4200

aynı GPU’lu laptoplar

İnceleme Toshiba Satellite P300-212 Notebook
Mobility Radeon HD 4650, Core 2 Duo T9550, 17.00", 3.35 kg

Aynı Ekran boyutunda ve/veya ağırlıkta laptoplar

İnceleme: Samsung Series 3 355E7C-S05DE Notebook
Radeon HD 7640G + HD 7670M Dual Graphics, A-Series A8-4500M, 17.30", 2.8 kg

Aynı üreticiden laptoplar

Linkler

Artılar

+Çok iyi fiyat/performans oranı
+Sistem performansı
+Oyun performansı
+Yapılandırma
+Üretim kalitesi
+Arayüz dağılımı
+dahili HDMI, eSATA
+Yüklenmeden Batarya ömrü ve emisyon
 

Eksiler

-sağ tarafındaki USB yuvaları engelleyici olabilir
-Ağır yüklenme durumunda yüksek emisyon
-Bluetooth atlanmış
-Küçük touchpad
-Ses
-ortalama kontrastlı yansıtıcı ekran

Kısaca

Neyi sevdik

Özellikleri, performansı, çok yönlülüğü ve kalitesi göz önünde bulundurulduğunda örnek teşkil eden fiyat/performans oranı.

Ne eksikti

Parlama yapmayan bir ekran yüzeyi, doygun renkler ve daha sessiz bir DVD sürücü

Neye şaşırdık

Samsung'un bu fiyata bu kadar yetenkli ve kaliteden ödün vermeyen bir ürün çıkarması.

Rakipleri

Orta sınıfta rakipleri bol. Birkaç örnek vermek gerekirse: Asus N51V, Toshiba A500 15H ya da Acer Aspire 5739G.

 

Değerlendirme

Samsung R522 - 12/04/2010 v2(old)
Tobias Winkler

İşcilik
92%
Klavye
91%
Mouse
88%
Bağlanılabilirlik
82%
Ağırlık
80%
Batarya
77%
Görüntü
66%
Oyun performansı
75%
Uygulama performansı
82%
Isınma
76%
Ses
85%
İzlenim
90%
Ortalama
82%
82%
Multimedia - Ortalama Ağırlık
> Notebooklar Hakkında Aradığınız Herşey > İnceleme > İnceleme Samsung R522-Aura Notebook
Tobias Winkler (Update: 2009-11-17)