Notebookcheck Logo

İnceleme Toshiba Satellite P300-212 Notebook

Model Seli

Toshiba 17" Satellite P300 serisi notebooklarına yine ve gene bir yenisini ekliyor. P300-212 modeli diğerleri arasından yüksek-performans Core 2 Duo işlemcisi ve etkileyici ATI HD 4650 grafik kartı ile sıyrılıyor. 20ye yakın yapılandırma seçenekleri ile 17" tarzında bir notebook arayan biri kendime bu seriden tam anlamıyla uygun bir ürün bulabilir.

Toshiba Satellite P300-212

Bu inceleme Toshiba Satellite P300-212 modelini kapsıyor. VAT dahil olmak üzere 1560 Euroluk fiyatıyla Satellite P300 serisinin en pahalı modelinden bahsediyoruz. Bu modeli alanlar verdikleri o kadar paranın karşılığında teknik açıdan tam donanımlı bir multimedya, 2.66 Ghz hızında çalışan bir Intel Core 2 Duo T9550 İşlemci, 4 GB dahili RAM(toplamda 8 GB'a kadar yükseltilebilir)ve 500 GB kapasiteli 2 adet sabit diski barındıran bir ürüne sahip oluyorlar. Bu konuda daha fazla yorumu sonuç bölümünde yapacağız.

Kasa

Çoğu üretici firma gibi , Toshiba da P300-212 modelinde yüzeyi cilalanmış plastik kasa kullanmış. Bu uygulama sayesinde eğer ürünün yüzeyi temiz ise ve parmakizi ve tozdan arındırılmış ise şık bir görünüşe sahip oluyor kasa. Özellikle ekranın sürekli açılıp kapatılması durumunda kire ve toza çok maruz kaldığı için bu cilalı ve güzel görüntüyü sağlamak için sık temizlik ve bakım yapmak gerekiyor. Renk konusuna gelince ise, P300-212 çoğunlukla düz siyah bir renkte geliyor. Bu duruma istisnai olarak sadece ekranın arkasındaki beyaz Toshiba logosunu ve yatay beyaz birkaç çizgiyi gösterebiliriz.

Kasanın dayanıklılığı konusunda ise bir nokta haricinde herhangi bir kusur bulamadık. Kasa, dahili DVD sürücüsünün bulunduğu noktaya parmağınızla bastırdığınız zaman biraz içine göçebiliyor ve bu durumda kasanın dengesi biraz bozuluyor. DVD sürücüsü civarındaki yuva bizce gereğinden biraz daha büyük tasarlanmış. Geri kalan bölgeler basınç testlerinden başarılı sonuçlar aldı.

P300-212 nin başka bir artısı ise dış görünüşü. Cilalı yüzey haricinde elinizi koyduğunuz yerdeki çizgili tasarım da dikkati çeken özelliklerden. Krom kullanılmış fare tuşları görsel konsept ile gayet uyumlu ve hemen göze çarpmasa bile şık dış görünüşe katkıda bulunuyor.

17 inçlik ekran tek büyük bir menteşeye bağlanmış vaziyette ancak bu sağlamlık adına bir kayıba sebebiyet vermiyor. Kapağı kolayca ve gürültüsüz bi şekilde kapatıp açabiliyorsunuz. P300-212nin kilit mekanizmasını çözmek de or değil ve rahatız edici bir özelliği de yok.

Neredeyse tüm plastik kasalarda bulduğumuz zayıf nokta ise ekran kapağının arka yüzeyi. Eğer notebookunuzu taşıyorsanız dikkatli olmanız gerekiyore çünkü kapağa en hafifinden bile baskı yapılmasına izin verirseniz içine göçüyor kapak. Taşıma çantası ve kasaya ek olarak başka bir koruyucu kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Sadece kapak değil, hassas cilalı yüzey de kolayca çiziklere maruz kalabiliyor.

Bağlantı Noktaları

Toshiba P300-212 sınıfındaki diğer ürünlerde de bulunan alışılmış bağlantı noktaları ile geliyor. Bu bağlantı noktaları güzelce düşünülmüşler ve yine güzelce yerleştirilmişler. Kısmen uzun kalan batarya yüzüden ürünün arka tarafında herhangi bir yuva çıkışı bulunmuyor. Bu yüzden arayüzler daha çok ön ve yan taraflarda konuşlanmış vaziyette.

Arka taraftaki yuvalar
Arka taraftaki yuvalar

Ön taraftaki bağlantılar düzgün bir şekilde tasarlanmışlar. WLAN anahtarının hemen yanında bir kart okuyucusu(5i 1 arada Bridge Medya sürücüsü-16 GB'a kadar SD™ kartlarını, 256 MB'a kadar Memory Stick®'leri , 4 GB'a kadar Memory Stick Pro™'ları , 1 GB'a kadar MultiMedia Card™'ları ve 2GB'a kadar xD-Picture Card™'ları destekliyor), 2 adet ses arayüzü (mikrofon ve kulaklık girişi) ve ses ayarlayıcısı bulunuyor.

WLAN kilidi, 5i 1 arada kart  okuyucu, ses yuvaları, ses kontrolü
WLAN kilidi, 5i 1 arada kart okuyucu, ses yuvaları, ses kontrolü

Sağ tarafta 2 adet USB 2.0 girişi ve modem girişi bulunuyor. Bunların hemen yanında ise DVD sürücüsü, güç adaptörü girişi ve Kensington güvenlik kilidi yer alıyor.

2x USB 2.0, modem, DVD sürücüsü, elektrik girişi, Kensington güvenlik kilidi
2x USB 2.0, modem, DVD sürücüsü, elektrik girişi, Kensington güvenlik kilidi

Sol tarafta bulunan bağlantı noktaları ise şunlar: Maksium harici çözünürlük olarak 2048X1536 piksele kadar destek veren Analog VGA çıkışı, ısı dağılımını sağlamak için havalandırma çıkışı, HDMI bağlayıcı ve bir adet LAN yuvası. Ayrıca bir adet Express Card yuvası, bir adet E-SATA/USB 2.0 yuvası kombinasyonu, başka bir adet USB girişi ve onu takip eden Firewire bağlantısı da mevcut.

VGA, havalandırma deliği, HDMI, LAN, ExpressCard yuvası, birleştirilmiş E-SATA/USB 2.0, USB 2.0, Firewire
VGA, havalandırma deliği, HDMI, LAN, ExpressCard yuvası, birleştirilmiş E-SATA/USB 2.0, USB 2.0, Firewire

Tüm bu yuvalar sayesinde gündelik işleri halletmek hiç de zor değil. Test ettiğimiz ürünün 2 adet sağda ve 2 adet solda olmak üzere 4 adet USB 2.0 girişi var ve bu girişlerin USB uyku- ve- şarj et özelliği sayesinde Mp3 oynatıcılar , dijital kameralar gibi küçük aletler bilgisayara takılı olduğu zamanlarda bilgisayar uyku moduna sokulduğunda bile şarj olmaya devam edebiliyorlar.

P300-212 ayrıca ekranın çerçevesinin üst tarafında bir adet entegre webcam ve bir adet entegre mikrofon barındırıyor ki bu ikisini kullanarak Skype vasıtası ile yaptığımız video konferanslarında herhangi bir sorunla karışlaşmadık.

Toshiba Satellite P300-212 iletişim cihazlarının kullanımı alanında kullanıcılarına bir kaç yeni özellik sunuyor. Alışılagelmiş modem bağlantısı (RJ-11) ve LAN yuvası(RJ-45) haricinde başka bilgisayarlara kablosuz bağlantı olanakları ile bağlanmanızı sağlayan WLAN (Wireless LAN (802.11a/g/Draft-N)) teknolojisine de sahip. Tüm bunların yanında EDR destekli Bluetooth 2.1 bağlantısı da mevcut.

Giriş Cihazları

P300-212'nin güzelce düzenlenmiş bir klavyesi var ve bu klavyeye alfanümerik blok da dahil edilmiş. Tuşlar tam doğru yerlerine yerleştirmişler ve bu sayede klavyeye alışmak için hiç de zaman harcamıyorsunuz. Seri bir şekilde klavyede yazı yazabilirsunuz ve bu konuda klavyenin etkileyici olduğunu düşünüyoruz. Tuşlar düzgünce basıldığı zaman belirgin bir seviyede ses çıkarıyor ama seri bir şekilde yazı yazarken bile bu çıkan sesler rahatsız edici bir seviyeye ulaşmıyor. Bulabildiğimiz tek sorun ise cilalanmış yüzeyin parmak izlerine çok kolay maruz kalması. Yerleşim planlamasına göre yön tuşları biraz daha aşşağı bir bölgeye yerleştirilmiş.

Touchpad ise yön tuşlarının sol alt tarafına yerleştirilmiş. Touchpadin alt tarafında ise uygun boyutlu ve krom kaplamalı fare tuşları bulunuyor. Touchpad yüzeyinin  pürüzsüz olduğunu söylerebiliriz ki bu sayede yüzeyde gezinmek çok kolaylaşıyor. Tuşların da düzgün çalıştığını söyledikten sonra eksik bulduğumuz yönünden de bahsetmek lazım ki touchpad yüzeyi parmakizi, toz gibi etkenlerden dolayı kolayca kir tutuyor ve üstüne vuran ışığın açısına göre bu kirler görünebilir seviyede olabiliyor.

Klavye ve touchpad
Klavye ve touchpad
Touchpad
Touchpad

Eğer ilave giriş cihazı olarak adlandırılabilirlerse, bu dokunmaya duyarlı ve çoğu multimedya özelliğini kullanmanızı sağlayan tuşlar ekranın alt tarafında ve 2 hoparlörün arasında bulunuyor.

Ekran

Toshiba Satellite P300-212 diğer modern modellerde olduğu gibi yansıtıcı 17 inç TruBrite WXGA+TFT ekran ile geliyor ve bu ekranın maksimum çözünürlüğü 1440X900 pikseli buluyor. Üreticilerine göre yansıtıcı ekranın avantajları ise mat ekranlarla karşılaştırıldığında zengin ve tüm renk desteği sağlaması.

Ancak özellikle dışarıda güneş arkanızdan vurduğu zaman sorunlar yaşabiliyorsunuz. Malesef test ürünümüz da aynı sorunları yaşadı. P300-212'nin tasarımcı ve geliştiricileri de bu ürünü hareketli kullanım için tasarlamamışlar ki zaten bunu ürünün boyutlarına, ağırlığı ve batarya ömrüne bakarak kolayca farkedebiliyorsunuz.

152.5
cd/m²
175
cd/m²
158.3
cd/m²
173.3
cd/m²
195.5
cd/m²
181
cd/m²
146.2
cd/m²
170
cd/m²
157.3
cd/m²
Parlaklığın yayılımı
Maksimum: 195.5 cd/m² (Nits) Ortalama: 167.7 cd/m²
Aydınlatma: 75 %
Kontrast: 326:1 (Siyah: 0.6 cd/m²)

Entegre ekranın hem oyun oynarken hem de film izlerken bize sunduğu keskin resimleri ve zengin renkleri gerçekten de etkileyiciydi.

Parlaklık konusuna gelince ise; ekran günlük kullanım için uygun sayılır. Ancak entegre panellerin dengesiz aydınlanması genel izlenimi bulandırabiliyor. Bizim ölçümlerimize göre en düşük sonuç ekranın sol alt tarafında ve 146.2 cd/m² çıktı.  Öte yandan aldığımız en yüksek sonucun ekranın tam ortasında ve 195.5 cd/m² çıkması memnuniyet vericiydi. Ancak bu, ekranın genel parlaklık ortalamasının düşük olmasını kurtarmıyor. Bu konudan en fazla ekranın köşeleri nasibini alıyor. Ortalama ölçülen değer olarak 167.67 cd/m² ile P300-212 ancak averaj sınıfına dahil olabiliyor.

Bakış açısının sağlamlığı ise hem yatay hem de dikey yüzeylerde memnuniyet vericiydi. Gerçi yatay görüş alanı o kadar olmasa da dikey görüş alanı oturma pozisyonundaki değişiklere daha fazla hassasiyet gösteriyor.

Performans

2.66 GHz frekansında çalışan Intel Core 2 Duo T9550 sayesinde performans açısından sıkıntı yaşamadığımızı rahatça söyeyebiliriz. Sisteme eklenmiş 4 GB RAM(2X 2048 MB, PC2-6400, DDR2 RAM) ise Hyundai Electronics tarafından sağlanmış. Test ürünümüzün ekran kartı ise 1024 GDDR3 hafızası ile Mobility Radeon HD 4650 idi.P300-212 günlük kullanım şartları için ve boş zamanlarda multimedya eğlencesi araları vermek için uygun bir sisteme sahip. İnternette sörf yapmak, mail yazmak, chat yapmak ve DVD oynatıcıdan ya da sabit diskten film oynatmak ürün için herhangi bi sorun teşkil etmiyor. Sadece oyun dünyasında performansı bazen biraz yetersiz kalabilir ancak bu durum P300-212 nin genel anlamda oyunlar konusunda başarısız olduğu anlamına gelmiyor. Bu konu hakkında daha fazla bilgiyi ve yapılan testleri ilerleyen bölümlerde bulabilirsiniz.

Sistem Bilgisi Toshiba Satellite P300-212

Ama öncelikle PCMark05 ve PCMark Vantage Futuremark benchmark testlerinden bahsedelim ki rakiplerle farklar ortaya çıksın. Artık sıklıkla kullanılmayan PCMark05 benchmark ından 6625 puan çıkartan P300-212, PcMark Vantage testinden de 3892 puan elde ederek güzel skorlara imza attı. P300-212 ayrıca sıradaki Cinebench R10 testinin tekil işleme kısmından 3001 puan ve çoklu işleme kısmından da 5615 puan aldı. Ürünün işlemcisi ise Open GL testinden 5432 puan elde etti.

PCMark 05 Standard
6625 puan
PCMark Vantage Result
3892 puan
Yardım
Cinebench R10
 AyarlarDeğer
 Shading 32Bit5432 Points
 Rendering Multiple CPUs 32Bit5615 Points
 Rendering Single 32Bit3001 Points

Ürünün medya deposu olarak ise 2 adet 500 GB kapasitesinde sabit disk (MK5055GSX) kullanılmış. Bu 2 sabit disk test ürünümüze dilediği kadar film, MP3, fotoğraf vs ile doldurulma olanağı sağladı. Toplam kapasite olarak 1 TBın en azından başlangıç olarak yeterli gelmesi lazım. İlerde daha fazla boş yere ihtiyaç duyulursa da P300-212'nin harici sabit diskleri bağlamak için gerekli bağlantı noktaları zaten mevcut.

2x 500 GB - 5400 rpm
Maksimum transfer hızı: 33.4 MB/s
Minimum transfer hızı: 75.9 MB/s
Ortlama transfer hızı: 57.8 MB/s
Erişim hızı: 18.6 ms
Yakma hızı: 116.7 MB/s
İşlemci kullanımı: 1.5 %

Oyun Performansı

P300-212'nin oyun performansını da 2 oyunla inceledik. Birinci oyunumuz shooter tarzına dahil olan Crysis idi. İkinci oyunumuz ise gerçek zamanlı strateji alanının popüler bi oyunu olan World in Conflict idi. En azından amacımız bu 2 oyunu test etmekti. Sayısız çabamıza rağmen Crysis ile yapılan her test oyunun çökmesiyle sona erdi.

World in Conflict öte yandan ise sorunsuz çalıştı. Oyunu hem DirectX 10 da(çok yüksek detayda) hem de DirectX 9da(ortalama ayarlarda) test ettik. Sonuçlar hiç de şaşırtıcı değildi. Entegre ATI Mobility Radeon HD 4650 kartı 1 GB destekli GDDR3 hafızasına rağmen ürün WiC oyununun DirectX 10 testinde akıcı bir oynanış sağlayamadı. Bu oyunda 800X600 çözünürlükte elde ettiğimiz görüntü tazeleme hızının saniyede 14 kare olması akıcı oyun oynamayı çok engelliyordu.

DirectX 9'da ise bambaşka bir hikaye ile karşılaşıyoruz. DX9un ATI Mobility Radeon HD 4650 ekran kartıyla çok daha uyumlu çalıştığını kolayca görebiliyoruz. World in Conflict oyununu testinde, bu entegre ortasınıf ekran kartı akıcı bir oynanış sağladı ve 1440X900 çözünürlüğünde keskin resimler ile etkileyici sonuçlar çıkardı. Bu yüksek çözünürlüğe rağmen saniyede ortalama 48 kare tazeleme sonucuyla oyunculara takılmayan ve keyifli bir performans vaadetti.

Prensipte bakacak olursak, yeni çıkan oyunları P300-212'de oynamak mümkün, tabi bu durumda ya çözünürlükten, ya akıcılıktan ya da her ikisinden de ödün vermek durumunda kalabilirsiniz. Hangi oyunu daha rahat çalıştırabileceğini merak ediyorsanız daha fazla bilgi için oyun inceleme bölümüne göz atabilirsiniz.

Crysis oyununu her ne sebebten planladığımız gibi çalıştıramamış olsak bile bu, P300-212'yi diğer rakipleriyle karşılaştırmamız için bir engel teşkil etmedi. Ürün 3DMark01, 3DMark03 ve 3DMark05 benchmarklarından sırasıyla 33488, 18838 ve 12313 puan topladı. 3DMark06 testi ise P300-212'ye 6643 puan verdi ve ürün ayrıca 3DMark Vantage testinden toplam puan olarak 2429 gibi bi rakama ulaştı(ekran kartı  2050, işlemci 5449).

3DMark 2001SE Standard
33488 puan
3DMark 03 Standard
18838 puan
3DMark 05 Standard
12313 puan
3DMark 06 Score Unknown Setting
6643 puan
3DMark Vantage P Result
2429 puan
Yardım

Emisyonlar

Sistem Gürültüsü

Toshiba Satellite P300-212 çok da sessiz bir notebook değil. Sessizliğe önem verenler bu üründen çok memnun kalmayacaklar. Ses seviyesi malesef ürün boştayken bile belirgin bir seviyede. Ortalamanın üstündeki 40.7dB(A) değeriyle P300-212,  fanı  çok farkettirmeden ve sürekli çalışıyor olsa bile herhangi bir meslektaşından çok daha gürültücü.Sese karşı daha az duyarlı kullanıcılar bu sesi zaten ya duymazdan gelecekler ya da bir süre sonra alışacaklardır. P300-212 çok yüklenildiği zaman gırtlağını iyice açıyor ve çıkan sonuç 45.3 dB(A)'i gösteriyor, ki bu bastırılması güç seviyede bir ses şiddetine denk geliyor. Ancak bu durum zaten oyun oynarken ya da film izlerken arkaplan sesinden daha sessiz olduğu için çok rahatsız edici olmaktan çıkıyor.

Ses yüksekliği

Boşta
40.1 / 40.7 / 40.8 dB
Çalışırken
45.3 / 46.1 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
sessiz
40 dB(A)
duyulabilirlik
50 dB(A)
gürültülü
 
min: dark, med: mid, max: light    (15 cm uzaklık)

Sıcaklık

P300-212'nin üst kapağının sıcaklığı güvenli aralıkta kalıyor. Elde ettiğimiz en yüksek sıcaklık değerleri sol tarafın ortalarına doğru 36.8 derece idi ki bu bölge ısı yayılımının en çok olduğu fan bölgesi oluyor. Ancak ürünün alt kısmı bu konuda çok da başarılı olamadı. Özellikle yoğun çalışma temposu koşullarında, misal bir saatlik Prime95/Furmark testi sonrasında alt kısımda ölçtüğümüz en yüksek sıcaklık 45.6 dereceyi gösteriyordu. Çıkardığı sesi ve yaydığı ısıyı göz önünde bulundurursanız bu notebooku kucağınızda kullanmanız hem çok zor hem de tavsiye etmiyoruz.

Maksimum yük
 35.4 °C34.9 °C31 °C 
 36.8 °C35.6 °C31.2 °C 
 33 °C34.6 °C29.2 °C 
Maksimum: 36.8 °C
Ortalama: 33.5 °C
28.6 °C37.8 °C45.6 °C
28.2 °C37.8 °C41.6 °C
30.2 °C29.8 °C34.8 °C
Maksimum: 45.6 °C
Ortalama: 34.9 °C
Oda sıcaklığı 20 °C
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 33.5 °C / 92 F, compared to the average of 31 °C / 88 F for the devices in the class Multimedia.
(+) The maximum temperature on the upper side is 36.8 °C / 98 F, compared to the average of 36.7 °C / 98 F, ranging from 21.1 to 71 °C for the class Multimedia.
(-) The bottom heats up to a maximum of 45.6 °C / 114 F, compared to the average of 39 °C / 102 F
(+) The palmrests and touchpad are reaching skin temperature as a maximum (34.6 °C / 94.3 F) and are therefore not hot.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.9 °C / 84 F (-5.7 °C / -10.3 F).

Hoparlörler

Zaten diğer Toshiba notebooklarından da bilindiği gibi P300-212'ün ses sitemi de Harman/Kardon tarafından yapılmış. Bu parça P300-212'ye gerek oyun oynarken gerekse DVD oynatırken ya da müzik dinlerken normalin üzerinde iyi bir ses kalitesi sağlıyor.  Altec Lansing ses sitemi doğal olarak bir hi-fi ürünüyle yarışamıyor ancak notebook standartlarına göre çok memnun edici sonçlar veriyor. Çaldığımız medyanın kalitesine bağlı olsa da biz testlerimiz sırasında maksimum ses seviyesinde bile gürültü ya da boğukluk ile karşılaşmadık ki bu günlük kullanım için ne kadar uygun bir ses sistemi olduğunu kanıtlıyor. Ses tonları temiz ve net çıkıyor. Sadece baslar biraz eksik çıkıyor diyebiliriz.

Batarya Ömrü

Toshiba Satellite P300-212'nin Sanyo tarafından üretilmiş 50.4 Wh kapasiteli bir Lityum-iyon bataryası var. Ancak bu hareketli kullanım koşullarında etkileyici bir performans sergilemek için yeterli kalmıyor. En azından bu test ürününe yaptığımız yüklenmelerde çıkan sonuçlardan bu karara vardık. bu şartlar altında ürünün bataryası 1 saat bile dayanamadı. Kesin bir rakam vermek gerekirse Battery Eater programının klasik testine göre tam olarak 54 dakika dayanabildiğini söyleyebiliriz. Battery Eater programının Reader's test sonuçları ise 134 dakikayı gösteriyor. Açık açık söyleyebiliriz ki Toshiba Satellite P300-212 hareketli bi kullanım için tasarlanmış bir ürün değil.

Anlık tüketim
Kapalı / Bekleme modudarklight 0 / 0 Watt
Boştadarkmidlight 32.9 / 33 / 33 Watt
Çalışırken midlight 69.1 / 70.9 Watt
 color bar
Key: min: dark, med: mid, max: light        
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.
Batarya ömrü
Boşta (WLAN kapalı, minimum parlaklık)
2h 14min
WLAN açıkken
2h 01min
Çalışırken (maksimum parlaklık)
0h 56min

Sonuç

Toshiba Satellite P300-212
Toshiba Satellite P300-212

Toshiba, Satellite P300-212 modeline en yeni donanımları eklemiş ki bu sayede çoğu programın üstesinden gelecek bir güce sahip olmuş bu ürün.  Intelin Core 2 Duo T9550 2.66 Ghz'lik işlemcisini destekleyen 1024 GDDR3 hafızalı ATI Mobility Radeon HD 4650 ekran kartı ile 17 inç Toshiba TruBrite WXGA+ TFT ekran diğer dikkat çeken parçaları ürünün. Notebook ayrıca 1 TBlık bir sabit disk kapasitesine sahip ki bu kapasite 500 GB'lık, dakikada 5400 kere dönüş yapan2 adet sabit diskten oluşuyor (Toshiba MK5055GSX). Bu sayede MP3 ya da film arşiviniz için gerekli yere sahip oluyorsunuz.

17 inçlik ekranıyla P300-212, masaüstü bilgisayarların yerini tutma amacıyla tasarlandığını gösteriyor ki genelde performans ve multimedya ağırlıklı işlemleri kolaylıkla halleden ancak düşük batarya performansı ve ömrü de bunun bir kanıtı sayılabilinir.

Toshiba, Satellite P300-212 modelini Windows Vista Home Premium 32bit versiyonu yüklenmiş halde satıyor. Ayrıca 24 aylık garanti ile geliyor ürün ki Almanya ve Avusturya içinde tamir için Toshiba laptop hotline'dan yararlanırsanız ürünü sizden teslim alıp tamir ediyorlar. Tavsiye edilen fiyat ise VAT dahil olmak üzere 1560 Euro.

Please share our article, every link counts!
Toshiba Satellite P300-212
İnceleme: Toshiba Satellite P300-212

Notebook özellikleri

Toshiba Satellite P300-212 (Satellite P300 Seri)
İşlemci
Intel Core 2 Duo T9550 2 x 2.7 GHz, Penryn
Grafik kartı
ATI Mobility Radeon HD 4650 - 1024 MB, Çekirdek: 550 MHz, Bellek: 700 MHz, GDDR3, 128 Bit, atiumdag 7.14.10.0630 / Vista
Bellek
4096 MB 
, DDR2, PC2-6400, Hyundai Electronics
Görüntü
17.00 inç 16:10, 1440 x 900 pixel, LG Philips LP171WP4-TLN1 [17.1" LCD], parlak: evet
Anakart
Intel PM45
Harddisk
2x 500 GB - 5400 rpm, 500 GB 
, 5400 rpm, Toshiba MK5055GSX
Ses kartı
Conexant [email protected] 82801IB ICH9 - High Definition Audio Controller
Bağlantılar
1 Express Card 54mm, 4 USB 2.0, 1 Firewire, 1 VGA, 1 HDMI, HDAUDIO Soft Data Fax Modem with SmartCP Modem, 1 Kensington Lock, 1 eSata, Ses çıkışları: kulaklık ve mikrofon, Kart okuyucular: 5'i 1 arada Bridge Media yuvası (16 GB'a kadar SD™ kartlarını, 256 MB'a kadar Memory Stick®'leri , 4 GB'a kadar Memory Stick Pro™'ları , 1 GB'a kadar MultiMedia Card™'ları ve 2GB'a kadar xD-Picture Card™'ları destekliyor)
Network
Marvell Yukon 88E8040 PCI-E (10/100MBit/s), Intel Wireless WiFi Link 5100 AGN (a/b/g/n = Wi-Fi 4), Bluetooth Bluetooth 2.1 + EDR
Optik okuyucu
Matshita DVD-RAM UJ880AS
Boyut
yükseklik x genişlik x derinlik (mm): 34 x 398 x 288
Batarya
50 Wh Lithium-Ion
İşletim sistemi
Microsoft Windows Vista Home Premium 32 Bit
Camera
Webcam: 1
Ek özellikler
24 Ay Garanti
Ağırlık
3.35 kg
Fiyat
1650 Euro

 

Toshiba liefert mit dem Qosmio X300 ein sehr protziges solides und vor allem leistungsstarkes Gaming Notebook ab.
Die gebotene Helligkeit des Qosmio X300 ist leider zu gering um ein vernünftiges Arbeiten im Freien zu gewährleisten.
So reflektierend der Hochglanzlack auch ist, so gilt dies auch für das verbaute Toshiba TruBrite WSXGA+ TFT Hochhelligkeits Display.
Anders als bei der Reinigung des Notebookdeckels gestaltet sich die Reinigung der Tastatur als mühsame Fingerspitzenarbeit.
Schlimmer ist dies allerdings für die Tastatur, da schon nach jeder Benutzung die Fingerabdrücke, unter bestimmten Lichtverhältnissen und Blickwinkel, unübersehbar sind.
So schick das Qosmio X300 auch aussieht, so bringt die Hochglanzoptik auch ihre Nachteile mit sich. Regelmäßiges auf- und zumachen des Notebookdeckels hinterlassen ihre Spuren sehr deutlich.
Einziges Manko des Harman Kardon Soundsystems ist die Lage des unteren linken Lautsprechers, die etwas unglücklich gewählt wurde ist. Bei Benützung der W-A-S-D Tasten, wie es bei allen Shootern und Rollenspielen mittlerweile Standard und erforderlich i
Das Toshiba Qosmio X300 beitzt insgesamt 4 Lautsprecher. Eine in jeder Ecke(2 x Bassreflex Boxen und 2 x Hochtonlautsprecher).
...die für den erstklassigen Klang des Notebooks verantwortlich sind.
Über dem rechten oberen Lautsprecher, einer von insgesamt vier, macht sich auch ein Schriftzug von Harman Kardon bemerkbar,...
Ein näherer Blick darauf offenbart uns zwei für die Kühlung benötigten Ansaugöffnungen für Frischluft und einen Sub-Woofer, der das Soundsystem von Harman Kardon zusätzlich akustisch noch abrundet.
Was einem als erstes ins Auge springt sind die drei kreisförmigen Öffnungen auf der Unterseite des Notebooks.
Auch die Unterseite, die ebenfalls wie das restliche Notebook aus solidem Kunststoff besteht, hat optisch einiges zu bieten.
Nicht nur der Deckel sieht bei diesem Notebook imposant aus.
Der beigepackte Akku sieht im Verhältnis zum restlichen Notebook sehr unterdimensioniert aus, was sich auch in der Akkulaufzeit widerspiegelt.
Nicht nur hinsichtlich der Leistung lehrt das Qosmio X300 so manche Genrekollegen das Fürchten. Auch mit seinen Dimensionen stellt das Gaming Notebook von Toshiba Konkurrenzprodukte in den Schatten.
Das Flammendesign in den verschiedensten Orange- und Rottönen ist so unauffällig wie ein Ferrari auf offener Strasse. Damit wird man schnell zum Mittelpunkt jeder LAN Party.
Mittig im oberen Bereich des Displayrahmens ist der Sitz der 1,3 Megapixel Webcam. Wenige Zentimeter rechts daneben ist auch das dazugehörige integrierte Mikrofon vorzufinden.

Benzer Notebooklar

aynı GPU’lu laptoplar

İnceleme HP Pavilion dv6-1211sg Notebook
Mobility Radeon HD 4650, Pentium Dual Core T4200, 15.60", 2.85 kg
İnceleme Samsung R522-Aura Notebook
Mobility Radeon HD 4650, Core 2 Duo T6400, 15.60", 2.51 kg

Aynı Ekran boyutunda ve/veya ağırlıkta laptoplar

Kısa inceleme: Toshiba Satellite P50-C-10G Notebook
GeForce 930M, Core i7 5500U, 15.60", 2.185 kg
Kısa inceleme: Toshiba Qosmio X70 Notebook
Radeon R9 M265X, Core i7 4710HQ, 17.30", 2.925 kg
Kısa inceleme: Toshiba Satellite S50-B-12U Notebook Review
Radeon R7 M260, Core i5 4210U, 15.60", 2.004 kg
Kısa inceleme: Toshiba Satellite P50t-B-10T Notebook
Radeon R9 M265X, Core i7 4710HQ, 15.60", 2.379 kg
Kısa inceleme: Toshiba Satellite L70-B-130 Notebook
Radeon R9 M265X, Core i7 4710HQ, 17.30", 2.87 kg
Kısa inceleme: Toshiba Satellite L50-B-182 Notebook
Radeon R7 M260, Core i7 4500U, 15.60", 2.2 kg
Kısa inceleme: Toshiba Satellite Pro C70-B-111 Notebook
Radeon R7 M260, Core i5 4200U, 17.30", 2.7 kg

Linkler

Artılar

+Sağlamlık
+Entegre hoparlör
+Şık görünüş
+Performans
+İyi konuşlandırılmış uçbirimler
+Bluetooth 2.1 + EDR
 

Eksiler

-Ortalamadan daha yüksek ses çıkarması ve yüksek çalışma sıcaklığı
-Ekranın az açılması
-Sınırlı batarya ömrü

Kısaca

Neyi sevdik

Tasarımı. Malesef herşey yansıtmalı ve cilalı olmuş. Yine de şık bir duruşu var.

Ne eksikti

Daha sessiz çalışması ya da daha iyi bir soğutma sistemi iyi olabilirdi.

Neye şaşırdık

Yoğun çalışma esnasında yüksek sıcaklık ve yüksek sesin ortaya çıkması. En azından birinden birine maruz kalıyorsunuz.

Rakipleri

Bu fiyat aralığında bakacak olursanız bir çok alternatifi mevcut.Örnek vermek gerekirse: HP dv7 Serisi, the Dell Studio XPS 16, Inspiron 1750, ve Acer Aspire 8935G,...

Değerlendirme

Toshiba Satellite P300-212 - 11/06/2009
Shao-Hung Liu

İşcilik
87%
Klavye
85%
Mouse
85%
Bağlanılabilirlik
89%
Ağırlık
67%
Batarya
60%
Görüntü
77%
Oyun performansı
84%
Uygulama performansı
89%
Isınma
81%
Ses
59%
İzlenim
85%
Ortalama
79%
80%
Multimedia - Ortalama Ağırlık
> Notebooklar Hakkında Aradığınız Herşey > İnceleme > İnceleme Toshiba Satellite P300-212 Notebook
Shao-Hung Liu (Update: 2009-11-19)