C 2018
Notebookcheck

İnceleme HP Pavilion dv6-1211sg Notebook

Para ve oyun.

HP insanların ne istediğini biliyor mu? İyi bir grafik kartı ve kabul edilir bir işlemcinin içinde bulunduğu bir çok bağlantıya sahip bir kasa. Doğal olarak bu paketin fiyatı çok da yüksek olmamalı, en fazla 700 euro diyelim. Parasına çok kıyamayan müşteriler  HP Pavilion dv6-1211sg'yi 660 euroluk fiyatıyla düşünebilirler. Pentium T4200 ve ATI Mobility HD4650 birçok kullanıcının aradığı şeyler mi acaba?

HP Pavilion dv6-1211sg
HP Pavilion dv6-1211sg

HP, pavilion serisi laptoplarını genelde eğlence amacıyla üretiyor. Bu laptopların dv5, dv7 ya da dv6 serilerinin hepsi genel geçer ihtiyaçları karşılayacak dış görünüşlere sahipler. Düzgün ve cilalı ekranları, ürünün kaplamasının tasarımına ve süslemelerine eşlik ediyor. Buna HP imzalı yüzey deniyor. Pavilion dv6 serisi 15.6 inc'lik ve 16:9 WXGA özelliklerini taşıyan ekranlarla geliyor.
Serinin değişik modelleri çok değişik özelliklerle karşınıza çıkabiliyor. Örneğin daha önce incelediğimiz HP Pavilion dv6-1199eg AMD Turion RM 75 işlemci ve orta sınıf bir ekran kartı olarak ATI Mobility Radeon HD 4530 ile çıkmıştı karşımıza. dv6-1310eg (VJ691EA) modeli ise Core 2 Duo P7450 işlemci ve ATI Radeon HD 4530 ekran kartıyla başka bir seçenek iken dv6-1265sg (VK390EA) ise Athlon 64 X2  QL-65 işlemci ve ATI Radeon HD 4530 ekran kartıyla geliyor. Bu serinin içinden cebinize uygun bir model bulmak gerçekten de kolay.
dv6-1211eg prototipinin özelliği ise düşük fiyatlı Intel işlemci ile ortalama performanslı 1024 MB GDDR3 belleklli ATI HD 4650 ekran kartını bir araya getirip potansiyel müşterilere uygun bir seçenek sunması.

Amerika'da dv6 serisinin bir çok modeli mevcut. Hatta dv6 serisini  dv6z ve dv6t olarak ikiye ayırmışlar bile. dv6z serisi AMD işlemcilerle donanmışken dv6t serisi Intel işlemcilerle donanmışlar ve bizim test modelimiz de bu seriye yakın sayılır.  Serinin en zayıf modeli ise Intel Core 2 Duo T6600 işlemci ve entegre Intel GMA 4500M HD grafik kartı ile geliyor. ATI Radeon HD 4530 ya da ATI Radeon HD 4650 bulunduran modeller de mevcut

Kasa

HP dv6 kocaman bir kasaya sahip. Yenilenmiş dış görünüşü ile yüksek seviyede sağlamlık vaadediyor. Ancak bu izlenim yanıltıcı.  Kasayı bileklerinizi koyduğunuz yerden ellerinizle kolayca bükebiliyorsunuz. Ancak bu bölgeler yine de sıkı oturmuşlar ve yüzeydeki hiç bir bölgeyi içeri göçertemedik. Kapak ta malesef bizde çok da sağlam olmayan bi izlenim bıraktı. TFT ekran biraz gevşekçe monte edilmiş ve eğer kapağı çabuk kapatırsanız ekranın üst kısmı biraz gıcırdıyor. Ekranın yüzeyine parmakla bile hafif bir baskı yapıldığında bile içine göçtüğünü gözledik. En kötü izlenimimizi ise kapağı 2 ucundan tutup kolayca bükebildiğimizi farkettiğimizde edindik.

HP, bu ürünü ile cilalı kaplamalardan vazgeçemeyenler için bile dışarıdan çok güzel bir görüntü sağlıyor. Kapağın dış yüzeyi ve bilek dinlendirilen bölgeler çok havalı ve klavyenin üzerindeki siyah tırtıklı metal örtü son model havası veriyor ürüne. dv6'nın eğik arkasının elek örtüsü tarafından kapatılması da bizim düşüncemize göre hoş bir detaydı.

Mat siyah klavye bu cilalı ürünün içinde yabancı kalıyor görüntü olarak. Ancak bu cilalı görünüş HP Pavilion dv6'nın dış görünüş açısından en büyük sorunu olarak sayılabilir. Sadece birkaç saatlik bir kullanımdan sonra bile ekranın üzerinde, kapakta ve bilek dinlendirilen bölgede parmak izi kirlerine rastladık. hatta touchpad bile bu konudan nasibini alıyor. HP'nin aynaya bir kere daha bakması lazım.

Bağlantı cihazları

Ön taraftaki ses yuvaları
Ön taraftaki ses yuvaları: İki adet hoparlör yuvası

HP arayüzler konusunda iyi bir iş çıkarmış. Masaüstü bilgisayarının yerini alması için multimedya laptopı almayı düşünenler doğal olarak çok sayıda bağlantı cihazı arayacaktır. dv6'nın da zaten 4 adet USB yuvası haricinde FireWire ve eSATA desteği de var. Kullanıcılar diledikleri sürücüleri ya da kamerayı FireWire arayüzüne bağlayabilirler(solda). Bu özellikle video düzenleme işlemleri için önemli bir kriter. Hızlı harici USB sabit diskleri ise eSATA/USB kombo yuvasına bağlanabilirler. Bu arada memnun kalmayanlar ExpressCard54 yuvası sayesinde ses, TV ya da kontrol kartlarını yükseltebilirler. Bu tabii ki de bir çok notebook için geçerli olan bir durum değil çünkü bir çok üretici ExpressCard54'ü fiyatından dolayı ürünlerine dahil etmiyor.

ön
Ön: 3 adet 3.5mm'lik ses girişi (mikrofon, 2x hoparlör)
sol
Sol: VGA (D-Sub), yuva, Ethernet, eSATA, USB, FireWire, ExpressCard54, kart okuyucu
arka
Arka: Bağlantı yok
sağ
Sağ: DVD sürücü, 2x USB, Kensington, elektrik girişi

Tabiki de HDMI ve VGA girişi gibi kart okuyucu da üründe bulunuyor. Kart okuyucu hatta xD resim kartlarını bile destekliyor. Kullanıcı dilerse HP XB4 Notebook Medya Yuva İstasyonunu uzatma kablosu bağlayıcısı ile yuva platformuna bağlayabilir ki tek bir kablo bağlantı için yeterli oluyor.HP Medya Yuva İstasyonu tüm HP Pavilion serileri ile uyumlu bir ürün. Fiyatı ise 120 Euro'dan başlıyor. Bu istasyon dv6'nın tüm arayüzlerine sahip değil ancak 6 ilave USB yuvası ve bir adet S/PDIF (Sony/Philips Dijital arayüzü) yuvası da bulunuyor.

HP yuva bağlantısı
HP XB4 Notebook Medya yuvası istasyonu için HP yuva bağlantısı
ExpressCard yuvasının içindeki kumanda
ExpressCard yuvasının kumandası
Mini kızılötesi kumanda
ExpressCard yuvasının içinde saklanabiliyor

Giriş Cihazları

Klavye

Klavye çok sağlam oturtulmuş ve neredeyse hiç bir şekilde içine göçmüyor. Sadece W,A,S,D tuşlarının bulunduğu bölge bu konuda biraz sorun yaşıyor. Bu durum WASD tuşlarını kullanan oyuncuları herhalde rahatsız edecektir. Ancak dar alana güzelce oturultulmuş nümerik blok Excel ya da hesap makinesi kullanalar için pratik bir opsiyon olacaktır.
Tuşların belirgin baskı noktaları var ve tuşların derinliği de yeterli seviyede ancak malesef tuşlara bastığınızı çok kesin hissedemiyorsunuz. Yazı yazma hissi biraz kaygan ve belirsiz geldi bize.Klavye tuşları içeriği ise standarttan sapmıyor ve Enter, Shift, boşluk ya da CRTL gibi temel tuşların büyüklükleri ve yerleri güzelce tasarlanmış, sadece yön tuşları fazla küçük.

Touchpad

Pürüzsüz touchpad yüzeyi gayet iyi çalışıyor ancak dokunma hissiyatına önem verenlerin sorun yaşaması mümkün.Kir bölgeleri hep kalıyor çünkü gümüş yüzey cam gibi pürüzsüz değil. Touchpad üzerinde gezinirken sanki bir Nivea kutusunu elliyormuşuz hissiyatına kapıldık.
Kişiden kişiye değişir ancak biz HP'nin touchpadini fonksiyonel açıdan çok fakir bıraktığını düşünüyoruz. Tuşların klik sesi çok yüksek hatta sağ tuşla sol tuş farklı tonlarda ses çıkartıyorlar. Bu fare tuşlarının sesi bizce biraz rahatsız edici.

Klavye
Klavye: Tüm tuşlar standart boyutlarda, sadece yön tuşları küçük kalmış
Touchpad
Touchpad: Kir tutan ve çok pürüzsüz yüzeyde gezinmek çok da eğlenceli değil
Nümerik blok
Nümerik blok: Nümerik alan hesap makinesi kullanırken işinizi kolaylaştırıyor

Ekran

Bir notebook ekranını değerlendirirken multimedya açısından 2 adet kritere dikkat etmek gerekir: Çözünürlük ve kontrast. Parlaklık çok da önem taşıyan bir nokta değil çünkü dv6 ve diğer oyun notebookları genelde kapalı alanlarda kullanılıyor. Ekran, 1366x768 piksel çözünürlüğüne (WXGA) ve 15.6 inçlik ekranlarından da tipik olarak bildiğimiz 16:9 'lık en-boy oranına sahip. Geniş ekran kullanmanın avantajı ise film izlerken görüntünün kenarlarındaki siyah alanlara maruz kalmamanız. Kimi kullanıcılar daha yüksek çözünürlük destekleyen bir ürün isteyebilirler ancak bu,dv6 için mümkün değil. Acer Aspire 1810TZ gibi 11.6 inçlik notebooklar bile 1366x768 çözünürlüğüne sahip. Kolaylıkla söyleyebiliriz ki böyle bir arkaplana ve sisteme 15.6 inçlik WXGA ekran biraz kaba kaçıyor. Daha büyük fontlar kullanmayı seven kullanıcılar için bu özellik çok da rahatsız edici gelmeyecektir.

dv6 hayranlarını parlak renkler  konusunda ve maksimum parlaklıkta 0.93 lük siyahlık değeriyle kontrast konusunda hayal kırıklığına uğratıyor. Ortalama kontrast değerini ise 187:1 olarak ölçtük. O yüzden siyah renk soluk gözüküyor, renkler çok aydınlık değil ve beyaz renk de hafiften gri gibi gözüküyor. Karşılaştırmak gerekirse oyun laptoplarında elde ettiğimiz en iyi kontrast değeri 1000:1 iken HP Pavilion dv6-1211sg bu düşük değerleriyle ancak sıradan ofis notebookları ya da netbooklar ile yarışabilir.

149.1
cd/m²
156.7
cd/m²
150
cd/m²
146.5
cd/m²
165.6
cd/m²
154.7
cd/m²
146.3
cd/m²
177.8
cd/m²
158.6
cd/m²
Parlaklığın yayılımı
Maksimum: 177.8 cd/m² Ortalama: 156.1 cd/m²
Aydınlatma: 82 %
Batarya modunda parlaklık: 0.93 cd/m²
Kontrast: 178:1 (Siyah: 0.93 cd/m²)

TFT ekranın parlaklığı, günışığı altında daha da önem kazanıyor. 150 cd/m2 masaüstü kullanımı için yeter de artar ancak bahçenizde ve avlunuzda çalışmak isterseniz en az 230 cd/m2'ye ihtiyacınız olacaktır. dv6-1211sg ise ancak 174 cd/m2 ortalama değerine erişebiliyor.

HP dv6 açık alanda
HP Pavilion dv6 açık alan kullanımı için uygun değiş
cilalı TFT ekran üzerindeki yansımalar
Yansımalar bir yana, düşük parlaklık da keyif kaçırıyor

HP dv6 ev kullanımı için uygun bir laptop. Günışığına çıktığınzda bunu çok rahat farkediyorsunuz. Cilalı 15.6 inçlik ekran gün ışığı altında rahatsız edici yansımalar yaratıyor. Parıltılı ekran ortalama parlaklık seviyesi yüzünden daha da parlak güneş ışınlarına karşı çok da etkili olamıyor. Görüntü de düşük kontrast değerleri yüzünden mat ve soluk gözüküyor.

Kullanıcılar büyük ihtimalle ekranın toz tutmasını iyi karşılamayacaklardır.Diğer tüm parıltılı TFT ekranları gibi bu ekran da toz tutuyor. Güneş ışığı altında bu tozlar son derece belirginleşiyor.HP Pavilion dv6 cilalanmış yüzeyiyle mükemmel hariç her bir şeye benziyor.

Fotomontajımızda yatay ve dikey açılarından görüşün nasıl olduğunu görebilirsiniz. Kullanıcının bakış konumu dikey düzeyde değiştikçe (aşağı, yukarı) renkler tersine dönüyor. 15 derece açıdan bakıldığında renklerin çoktan ağardığını görüyorsunuz. 30 dereceden bakıldığında ise bu etkileri çok belirgin bir şekilde gözleyebilirsiniz. Işıklandırma ve renk yoğunluğu yatay düzlemde 40 dereceye kadar sağlam kalabiliyor. Resimler bu açı büyüdükçe parça parça loşlaşıyor ve renkler tersine dönüyor. Bu yüzden 15.6 inçlik ekran 2li ya da 3lü gruplarla film izlemek için uygun bir ekran sayılır.

HP Pavilion dv6-1211sg bakış açıları
HP Pavilion dv6-1211sg bakış açıları

Peformans

Intel Pentium Dual Core T4200 (2.00 GHz) çok da özel olmayan bir işlemci. HP dv6 serisinde çekici bir fiyat aralığı(660 eurodan daha az) yakalamak için ve aynı zamanda Intel logosunu da ürününde taşımak için bu işlemciyi uygun görmüş. Güçlü sayılabilcek ATI Mobility Radeon HD 4650 ekran kartı gündeme geldiği zaman dengesiz bir işlemci-ekran kartı kombinasyonundan söz edebiliriz. T4200'ün sadece 1 MB 2. sınıf önbelleği var. Çoğunlukla kullanılan Core 2 Duo işlemcilerde, örneğin T6600 (2 MB) ya da P 7450'de (4 MB) daha fazla L2 önbellek bulunuyor ve bu performansı çok ciddi etkiliyor. 45 nanometre litografi üretim işlemi günümüzün modern üretimlerinden biri olarak biliniyor.

Bizim kullandığımız yapay işlemci benchmarklarına göre Pentium T4200 ancak kabul edilebilir bir performans gösterdi. dv6 Cinebench R10 çoklu işlemci testinde ancak 3760 puana erişebildi. P8600 ya da P8400 gibi hızlı core 2 işlemciler için bu testten en az 5000 puan almak işten bile değil.

Sistem bilgisi CPU-Z işlemci
CPU-Z özellikler
Sistem bilgisi CPU-Z önbellek
CPU-Z önbellek
Sistem bilgisi CPU-Z anakart
CPU-Z anakart
Sistem bilgisi CPU-Z hafıza
CPU-Z hafıza
Sistem bilgisi CPU-Z SPD hafıza
CPU-Z SPD
Sistem bilgisi GPU-Z
GPU-Z özellikler
Benchmark HDTune
HDTune
System information HP Pavilion dv6-1211sg
DPC Latency Checker HP Pavilion dv6-1211sg
DPC Latency Checker

dv6-1211sg'nin sistem gecikmelerini  DPC Latency Checker programı ile ölçtük. Sonuçlar çok da kritik olmayan 1000µ değerini geçmediği için harici cihazlar kullandığınızda senkronizasyon sorunu yaşamayacağınızı gösteriyor.

Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
2044
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
3760
Cinebench R10 Shading 32Bit
3667
Yardım
PCMark Vantage Result
3004 puan
Yardım

PCMark Vantage programı her parçayı kendi içinde değerlendirmekten ziyade hepsini bir arada kullanıp sistem performansını ölçmeyi tercih ediyor.Bu ise işlemci, ekran kartı, RAM, sabit disk ve anakartın hepsinin performansının kombinasyonu oluyor. PCMark Vantage ürünümüze 3004 puanı değer görüyor ki bu kısmen düşük bir değer sayılır. Bu durumda dv6'nın sistemi Dell'in Inspiron 13z 'si ya da Asus' UL30A-QX050V seviyesinde performans gösteriyor ki bu iki notebook Intel SU7300 işlemcisine ve de GeForce G 105M ya da GMA 4500MHD ekran kartına sahip ürünler.

3DMark 2001SE Standard
19803 puan
3DMark 03 Standard
18299 puan
3DMark 05 Standard
10565 puan
3DMark 06 Standard
5569 puan
3DMark Vantage P Result
2262 puan
Yardım

dv6-1211sg'nin ekran kartı olan ATI Mobility Radeon HD 4650'nin 1024 MB GDDR3 hafızası var. Bu ekran kartının mükemmel bir fiyat/performans oranı var ve bir çok oyun notebookunda bulunan Nvidia ekran kartları ile yarışabiliyor.  Bu ekran kartı mySN's MG6 ya da Dell's Studio XPS 16 ürünlerinde kuvvetli Intel P9700 ya da P8600 gibi işlemciler ile eşleştiği zaman 3DMark06 testinden aldığı sonuç 6713 oluyor.

Bir çok oyuncu bu konuda heveslenecektir. ATI HD 4650 ekran kartına sahip bir laptop ve fiyatı 700 euro bile değil - işte bu çekici geliyor. Potansiyel müşteriler yine de zayıf Intel Pentium Dual Core T4200 yüzünden bu ekran kartının maruz kaldığı performans düşüşünü göz önünde bulundurmalılar.dv6-1211sg prototipi 3DMark06 testinde ancak 5569 puana erişebildi.  GDDR3 e sahip HD 4650 için beklenmedik sonuç ki bu sonuç daha kuvvetli Core 2 Duo işlemciler işin içine dahil olduğunda skor yaklaşık 1100 puan daha artıyor.

Call of Duty 4 - Modern Warfare
 ÇözünülürlükAyarlarDeğer
 1280x1024high, 4xAA36 fps
 1024x768med, 0xAA65 fps
 800x600low, 0xAA95 fps
Racedriver: GRID
 ÇözünülürlükAyarlarDeğer
 1280x1024, 2xXMSAAAA32.8 fps
 1024x768, 0xAA38.5 fps
 800x600, 0xAA, 0xAF66.5 fps
Anno 1404
 ÇözünülürlükAyarlarDeğer
 1280x1024very high, 0AA, 4AF15.8 fps
 1024x768low, 0AA, 0AF63.4 fps
F.E.A.R. 2
 ÇözünülürlükAyarlarDeğer
 1280x1024high, all on, 4xAA, biliniarAF43.3 fps
 1024x768medium, all on, 2xAA, biliniarAF61.5 fps
 800x600minimum, all off, 0xAA, biliniarAF71.7 fps
Crysis - GPU Benchmark
 ÇözünülürlükAyarlarDeğer
 1024x768High26.6 fps
 1024x768Medium, 0xAA, 0xAF33 fps
 1024x768Low, 0xAA, 0xAF41 fps

3DMark2006 oyunlar hakkında çok da fikir vermeyen yapay bir benchmark olduğu için ürünü bir sıra oyun ile de test ettik. HD4650 çok da sistem gereksinimi olmayan Call of Duty 4 - Modern Warfare oyunuyla kolay başa çıkabilmeli, keza 1280x1024 çözünürlüğü ve yüksek 4XAA koşullarında  Toshiba Satellite A500-15H 52 fps ve Asus M60VP 51 fps sonuçları ile tezimizi doğruladı. Anack dv6-1211 36 fps ile hayal kırıklığı yaşattı. Call of Duty oynanabilir bir seviyede çalıştı ancak gösterilen performans ancak alt seviye ekran kartı olan GeForce GT 130M ile aynı seviyedeydi.

Race Driver Grid zayıf Pentium işlemciden çok etkilenmişe benzemiyordu. Bu yarış oyunu 1280x1024 çözünürlüğü ve yüksek 2xXMSAA ayarlarında 33 fps ile çalıştı. Core 2 Duo P8700 bu testte 34 fps'yi geçemedi. Aynı durum F.E.A.R. 2. için de geçerliydi. Bizim prototipimiz 1280x1024 çözünürlüğünde ve yüksek kalite ve 4xAA ayarlarında 43 fps ile çalışırken güçlü T9800 işlemcisine sahip mySN MG6 bile ancak 47 fps ye kadar çıkabildi.

Strateji oyunu Anno 1404 yüksek çözünürlük (1280x1024) ve yüksek detay ayarlarında kuvvetli bir ekran kartına ihtiyaç duyuyor. Intel P8700'e sahip Asus M60VP bu ayarlarda ancak 19fps'ye erişebildi. HP Pavilion dv6-1211sg ise Pentium T4200 işlemcisine rağmen 16 fps'ye ulaştı. Anno 1404 bu sistem üzerinde düşük çözünürlük(1024x768) ve düşük detaylarda 63 fps ile akıcı bir oynanabilirlik vaadetti.

500 GB - 5400 rpm
Maksimum transfer hızı: 38.2 MB/s
Minimum transfer hızı: 78.9 MB/s
Ortlama transfer hızı: 61.3 MB/s
Erişim hızı: 16.8 ms
Yakma hızı: 85.1 MB/s
İşlemci kullanımı: 7.4 %

Western Digital marka WD5000BEVT-60ZAT1 sabit diskinin 500 GB'lık kocaman bir kapasitesi var. Ortalama veri taşıma hızı ise 60 MB/s çıktı ki bu iyi bir hız sayılır. Western Digital sabit diskinin 5400 rpm hızıyla sıradan bir sabit disk olduğunu unutmamak lazım. 

Emisyonlar

Soğutma sistemi
Soğutma sisteminin çekmesi ve deşarj açılımı

Sistem gürültüsü

Bu kocaman kasa ve ortalama kalitede parçalardan çok da gürültü çıkarmamalarını bekliyorduk. Bekleme modunda, yani işlemcinin üzerinde herhangi bir yük yok iken bile fan sürekli dönme halindeydi ve bu yüzden çıkan sesin şiddeti 35.4 dB(A) çıktı. Ses seviyesi kesinlikle bu değerin altına inmedi. HP Pavilion dv6-1211sg parçaları göz önünde bulundurulduğunda hiç de sessiz sayılmaz. QX9300 işlemcili ve GeForce GTX 280M SLI ekran kartına sahip Alienware M17x bile bekleme modunda aynı seviyede gürültü çıkartıyor. 

dv6 yoğun çalışma koşulları altında 50.3 dB(A) şiddetine kadar gürültü çıkartıyor. Ölçtüğümüz ortalama değer ise 43.7 dB(A) çıktı. En azından fanın dönüş hızı sabit kaldı ve rotasyon değişikliğine gidilse bile değişmedi. HP'nin Pavilion dv6-1199eg modeli AMD Turion RM 75 işlemcisi ve daha zayıf ekran kartı Radeon HD 4530 ile daha bile gürültücüydü: 38 dB(A).

Ses yüksekliği

Boşta
34.7 / 35.4 / 35.4 dB
HDD
35.4 dB
DVD
37.8 / dB
Çalışırken
43.7 / 50.3 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
sessiz
40 dB(A)
duyulabilirlik
50 dB(A)
gürültülü
 
min: dark, med: mid, max: light    (15 cm uzaklık)

Sıcaklık

Klavyenin sol üst tarafı stres testi esnasında 44 dereceye kadar ısındı. Alt tarafta ise kimi alanlarda sıcaklık 52 dereceye kadar çıktı. Bu yüzden notebooku kucakta kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Ayrıca hava deliği tıkanırsa çok ısınmadan dolayı sistem kendi kendini kapatabilir.

Ancak bu stres testleri bu ürünün normal kullanım şartlarını yansıtmıyor. Sıcak noktaların sıcaklık değerleri bekleme modunda 13 dereceye kadar düşebiliyor. Alt tablaya bakarsak da bu değerler 16 dereceye kadar düşüş yaşadı. Buna göre HP Pavilion dv6'i sörf yaparken çekinmeden kucağınıza alarak kullanabilirsiniz

Bilek dinlendirme bölgelerinin sıcaklığı ağır çalışma koşullarında bile kabul edilebilir seviyelerde dolaştı. Malesef en sıcak alan touchpad üzerindeydi. Sıcaklık bu bölgede ağır çalışma koşullarında, örneğin oyun oynarken 37.4 dereceye kadar çıktı. Bu sıcaklıkta touchpadin yüzeyini kızıştırdığını söyleyebiliriz. Termometre hafif çalışma koşullarında yine de 33 dereceyi gösterdi.

Maksimum yük
 43.9 °C42.9 °C39.9 °C 
 42.1 °C41.9 °C38.1 °C 
 34.3 °C37.4 °C32.5 °C 
Maksimum: 43.9 °C
Ortalama: 39.2 °C
37.9 °C51.1 °C52.3 °C
39.5 °C45.9 °C44.3 °C
33.6 °C37.7 °C30.7 °C
Maksimum: 52.3 °C
Ortalama: 41.4 °C
Güç kaynağı  59.1 °C | Oda sıcaklığı 22 °C

Ürünün dayanıklılığını ve soğutma sistemini Prime95 ve Furmark testleri ile ölçtük ki bu testlerden Prime95 işlemciyi, Furmark ise ekran kartını 10 saatlik bir stres ölçümüne tabi tuttu. Bu 10 saat içinde fan en yüksek dönme hızında çalıştı ve çıkardığı gürültü ise 50.3 dB(A) değerlerini gösterdi. Stres testi sırasında sistem herhangi bir çökme yaşamadı ve sağlam kaldıATI HD 4650 çekirdeği maksimum 93 derece sıcaklığa erişti (bekleme modunda 56 derece).  TDP'li Pentium işlemci ise 35 watt enerji tüketti ve maksimum sıcaklık olarak 83 dereceye ulaştı (bekleme modunda 61 derece)

bekleme modunda işlemci sıcaklığı
bekleme modunda işlemci sıcaklığı
ağır çalışma koşullarında işlemci sıcaklığı
ağır çalışma koşullarında işlemci sıcaklığı
ağır çalışma koşullarında ekran kartı sıcaklığı
ağır çalışma koşullarında ekran kartı sıcaklığı
bekleme modunda ekran kartı sıcaklığı
bekleme modunda ekran kartı sıcaklığı

Hoparlörler

Tren yolcuğulu esnasında diğer yolcuları rahatsız etmeden bir filmi aynı anda iki kişinin izlemesi? Bu artık dv6'nın 2 adet hoparlör girişi ile mümkün. Ses girişleri ön tarafta yer alıyor. dv6'nın ses kontrol programı yok ancak bu görev klavyenin altındaki yumuşak dokunmatik cihaz tarafından üstlenilmiş durumda. Eğer sesi aniden kesmeye ihtiyacınız varsa sesi kapatma tuşu ile bunu halledebilirsiniz.

HP dv6-1211eg'nin klavyenin üzerinde menteşelerin hemen dibinde 2 adet stereo hoparlörü var. Akustik olarak Altec Lansing kalitesini çok göremiyoruz. Çıkan sesin daha çok orta tonlara meyilli olduğunu görüyoruz ve hoparlörler bas ses konusunda zayıf kalıyorlar. Sistem seçenekleri sayesinde hoparlörleri IDT yüksek kalitesi ile ayarlamak da çok yardımcı olmuyor.  Bir kullanıcı notebookunun ses siteminden bas gürlüğü, sanal ortam sesi, mekansal ve yönsel düzeltme ve ses dengesi bekler ancak bir multimedya notebooku olarak HP dv6-1211eg'den biz bu beklentilerimizin karşılığını alamadık. 

En azından ses seviyesinde sorun yaşamadık. Hoparlörler ortalama boyutta bir odayı en yüksek ses seviyesinde gayet yeterli seviye bir ses ile doldurabildi. HP dv6-1211eg harici hoparlör ile daha da iyi bir ses kalitesi sunuyor. 3.5 mm lik hoparlör çıkışını düşük seviye sese ayarlasak bile harici hoparlörlerin yaydığı ses parazit yapmıyor. Ancak dışarıdan bağladığımız hoparlörlere rağmen bas gürlüğü ve sanal ortam sesi yine de bizi tatmin etmedi. Bu test için kullandığımız cihaz ise 2 adet Yamaha hoparlör idi (YST-M20SDP).

Power button
The left loudspeaker is placed left of the power button
Soft touch volume bar
The volume is controlled with the soft touch bar

Batarya ömrü

Bataryayı çıkartmak
Batarya masa üstünde çıkartılabiliniyor.

Asıl batarya ömrü WLAN sörf test'i ile paralellik gösterdi. Batarya YouTube'da gezindikten, dosyalar indirdikten ve web siteleri gezdikten sonra 90 dakika içinde boşaldı. Ekranı bu testlerde en düşük ayarlarda, 100 cd/m2 seviyesinde çalıştıdık ki 1.5 saat standart bir kullanıcı için az sayılabilecek bir süre. Asus K50AB AMD Athlon QL 64 işlemcisi ile ve Mobility Radeon HD 4570 ekran kartıyla 124 dakika dayanırken HP Pavilion dv6-1199eg AMD Turion RM 75 işlemcisi ve ATI HD 4530 ekran kartıyla bile 130 dakika dayanabildi.

Batarya ömrü
Boşta (WLAN kapalı, minimum parlaklık)
2h 29min
WLAN açıkken
1h 30min
DVD
1h 22min
Çalışırken (maksimum parlaklık)
0h 56min
Anlık tüketim
Kapalı / Bekleme modudarklight 0.3 / 0.6 Watt
Boştadarkmidlight 19.1 / 24 / 26.4 Watt
Çalışırken midlight 59.2 / 82.8 Watt
 color bar
Key: min: dark, med: mid, max: light        

Batarya ömrü az ise bu güç tüketiminin çok olduğunu mu gösterir? dv6-1211sg'nin ortalama enerji tüketimi ağır koşullar altında 59 watt. Bu tüketim, 15.6 inçlik Toshiba Satellite A500-15H(Mobility Radeon HD 4650 ekran kartı) ve MSI EX625 (P8600, HD 4670) için de geçerli.

dv6 bekleme modunda 24 watt değerinde güç tüketiyor.  Bu tüketim seviyesi Asus UL30A-QX050V gibi bekleme durumunda 7 watt enerji tüketen modeller yanında fazla kalıyor. Ancak yakın sayılabilecek  T9400 işlemcili ve GeForce 9650M GT ekran kartlıAsus M50V gibi ürünlerin de güç tüketim seviyesi benzer seviyede

Sonuç

15.6 inç'lik HP Pavilion dv6-1211sg hesabını iyi yapan müşteriler için iyi bir ATI ekran kartından feragat etmeden 660 Euro civarında fiyata bir notebook edinmelerini sağlıyor. Ancak dv6 zayıf Pentium T4200 işlemcisi ile iddialı bir eğlence makinesi olma özelliğini kaybediyor. Bu durum çok yönlü bağlantı cihazlarını ses ve video düzenleme alanında kullanabildiğinizi düşünürseniz bir multimedya notebooku için çelişki yaratıyor.

Bir çok potansiyel müşteri düşük fiyata yüskek oyun performansı isteyecektir. Bu istekleri ancak 2.0 GHz hızındaki HD4650'nin tavsiye ettiğinden bile yavaş kalan Pentium işlemci tarafından çok az oyun açısından gerçekleşecek gibi duruyor. Bizce bu kısıtlama düşük fiyatı göz önünde bulundurulursa kabul edilebilir bir seçenek.

HP touchpadini çok gözardı etmiş. Yüzeyinde sanki aynaya bakıyormuş gibi kendimizi görebiliyoruz. Yüzeyi ayrıca kir tutmaya ve parmak izlerine çok meyilli ki kullanıcı bu yüzden temizlik yapmak durumunda kalıyor.

Ürünün an itibariyle en yakın rakibi Packard Bell Easynote TJ65 ki bu modelin işlemcisi Pentium T4300 (2.13 GHz) ve ekran kartı ise Geforce G240M. Fiyatı ise 580 euro civarında ve bu ürün ile yarışabilecek kalitede

HP Pavilion dv6-1211sg
The HP Pavilion dv6-1211sg zayıf Pentium işlemcisine rağmen dar bütçeli oyuncular için uygun bir ürün
İncelemede: HP Pavilion dv6-1211sg
İncelemede: HP Pavilion dv6-1211sg

Notebook özellikleri

HP Pavilion dv6-1211sg (Pavilion dv6-1000 Seri)
Grafik kartı
ATI Mobility Radeon HD 4650 - 1024 MB, Çekirdek: 550 MHz, Bellek: 667 MHz, GDDR3, 7.14.10.0630 / Vista
Bellek
4096 MB 
, DDR2
Görüntü
15.6 inç 16:10, 1366 x 768 pixel, AUO10EC, parlak: evet
Anakart
Intel PM45
Harddisk
500 GB - 5400 rpm, 500 GB 
, 5400 rpm, WD5000BEVT-60ZAT1
Ses kartı
Intel IDT 92HD81B1C @ Intel 82801IB ICH9 - High Definition Audio Controller [A-3]
Bağlantılar
1 Express Card 54mm, 4 USB 2.0, 1 Firewire, 1 VGA, 1 HDMI, 1 Kızılötesi, 1 Kensington Lock, 1 Docking Station Portu, Ses çıkışları: 3, Kart okuyucular: SD-MS/Pro-MMC-xD
Network
Realtek RTL8168C/8111C Family PCI-E Gigabit Ethernet NIC (10/100/1000MBit), Broadcom 802.11 b/g (b/g)
Optik okuyucu
HL-DT-ST DVDRAM GT20L
Boyut
yükseklik x genişlik x derinlik (mm): 42 x 378.5 x 258
Batarya
47 Wh Lithium-Ion, HSTNN-UB72
İşletim sistemi
Microsoft Windows Vista Home Premium 32 Bit
Camera
Webcam: HP Webcam
Ek özellikler
Mini uzaktan kumanda, 24 Ay Garanti
Ağırlık
2.85 kg, Güç kaynağı: 520 g
Bağlantılar

 

15.6 inçlik Pavilion dv6-1211sg
15.6 inçlik Pavilion dv6-1211sg
yuvarlak hoparlör kılıfı gibi detaylar son model havası katıyor
yuvarlak hoparlör kılıfı gibi detaylar son model havası katıyor
Kasayı iki elimizle görülebilir bir şekilde bükebiliyoruz
Kasayı iki elimizle görülebilir bir şekilde bükebiliyoruz
Yuvarlak köşeler sağlam bir önizlenim bırakıyor ancak gerçek böyle değil
Yuvarlak köşeler sağlam bir önizlenim bırakıyor ancak gerçek böyle değil
Kullanıcı bilek dinlendirme yerlerini kendisi temizlemeli
Kullanıcı bilek dinlendirme yerlerini kendisi temizlemeli
Piyano motifi baskın kalıyor. HP ürüne bir de temizleyici bez eklemiş
Piyano motifi baskın kalıyor. HP ürüne bir de temizleyici bez eklemiş
Bir çok arayüzden yararlanmayı seven eğlence düşkünleri bu ürünü düşünebilirler (inter alia: FireWire, eSATA, ExpressCard)
Bir çok arayüzden yararlanmayı seven eğlence düşkünleri bu ürünü düşünebilirler (inter alia: FireWire, eSATA, ExpressCard)
Kısaca: Gerçek oyuncular dv6-1211sg'yi düşünmemeliler bile
Kısaca: Gerçek oyuncular dv6-1211sg'yi düşünmemeliler bile
ucuz ancak zayıf Intel Pentium T4200 işlemci (2.0 GHz) çoğunlukla yetersiz kalıyor
ucuz ancak zayıf Intel Pentium T4200 işlemci (2.0 GHz) çoğunlukla yetersiz kalıyor
Etkili ATI HD4650 ekran kartı oyun tutkunlarının tercihi olmak için ideal
Etkili ATI HD4650 ekran kartı oyun tutkunlarının tercihi olmak için ideal
webcam bir multimedya notebookun olmazsa olmazlarından
webcam bir multimedya notebookun olmazsa olmazlarından
ve dv6 yı en fazla 149 dakika ayakta tutabiliyor
ve dv6 yı en fazla 149 dakika ayakta tutabiliyor
Bataryanın kapasitesi sadece 4200 mAh
Bataryanın kapasitesi sadece 4200 mAh
Batarya tek elle çıkartılabiliyor
Batarya tek elle çıkartılabiliyor
The Pavilion dv6-1211sg hareketli kullanım için tasarlanmamış. 2.8 kiloluk ağırlık zaten bunun bir kanıtı
The Pavilion dv6-1211sg hareketli kullanım için tasarlanmamış. 2.8 kiloluk ağırlık zaten bunun bir kanıtı
Pürüzsüz ekranın tasarımı şık ancak kir tutmaya meyilli ve parmak izleri de bir sorun
Pürüzsüz ekranın tasarımı şık ancak kir tutmaya meyilli ve parmak izleri de bir sorun
The WXGA ekranı yansıtıcı, ki bu yüzden rahatsız edici yansımalar söz konusu
The WXGA ekranı yansıtıcı, ki bu yüzden rahatsız edici yansımalar söz konusu
kocaman ve cilalı bir kasası var
kocaman ve cilalı bir kasası var
Gümüş sınırlar da iyi bir izlenim bırakıyor
Gümüş sınırlar da iyi bir izlenim bırakıyor
500 GB'lık SATA sabit disk
500 GB'lık SATA sabit disk
kolayca değiştirilebiliyor
kolayca değiştirilebiliyor
Sabit diskin küçük tamponları var
Sabit diskin küçük tamponları var
The WLAN modülü sabit diskin altına yerleştirilmiş. Hatta bayağı boşluk bile kalmış
The WLAN modülü sabit diskin altına yerleştirilmiş. Hatta bayağı boşluk bile kalmış
Bir kat daha aşşağı inerseniz RAM, CMOS bataryası ve mini PCIe yuvasına ulaşıyorsunuz
Bir kat daha aşşağı inerseniz RAM, CMOS bataryası ve mini PCIe yuvasına ulaşıyorsunuz
RAM için 2 adet yuva
RAM için 2 adet yuva

Benzer notebooklar

Farklı bir üreticiden benzer notebooklar ve/veya farklı bir CPU ile

İnceleme Samsung R522-Aura Notebook
Mobility Radeon HD 4650, Core 2 Duo T6400

aynı GPU’lu laptoplar

İnceleme Toshiba Satellite P300-212 Notebook
Mobility Radeon HD 4650, Core 2 Duo T9550, 17", 3.35 kg

Aynı Ekran boyutunda ve/veya ağırlıkta laptoplar

Kısa inceleme: HP Spectre x360 15-bl002xx dönüştürülebilir
GeForce 940MX, Core i7 7500U, 15.6", 2.002 kg
Kısa inceleme: HP Envy 17-n107ng Notebook
GeForce GTX 950M, Core i7 6700HQ, 17.3", 2.82 kg
Kısa inceleme: HP Pavilion 14t-ab000 (K9E07AV) Notebook
HD Graphics 5500, Core i3 5010U, 14", 1.93 kg
Kısa inceleme: HP Pavilion 15-ab052ng Notebook
Radeon R8 M365DX, Carrizo A10-8700P, 15.6", 2.2 kg

Linkler

Artılar

+Çekici tasarımı
+Çok iyi fiyat/performans oranı
+FireWire, eSATA arayüzleri
+Yuva platformu için mevcut giriş
+Mini uzaktan kumanda
+İyi grafik performansı
 

Eksiler

-Sürekli gürültücü, bekleme modundayken bile
-ortalama kontrastlı cilalı ekran
-"kirli parmak" kaplı touchpad
-Kısa batarya ömrü
-gevşek tıklama hissi
-Ortalama uygulama performansı

Kısaca

Neyi sevdik

Bir çok bağlantı noktası, iyi bir ekran kartı ve az fiyata yuva istasyonu seçeneği.

Ne eksikti

Daha güçlü bir işlemci. The T4200 artık en düşük seviye notebookları temsil ediyor.

Neye şaşırdık

Touchpadin kir tutma kapasitesi. Tüketiciler olarak bu kadar ucuz bir notebookta bile böyle özelliklerle karşılaşmak istemiyoruz.

Rakipleri

Asus' X64VN T6600 işkemcisi ve GeForce GT240M ekran kartıyla 749 eurodan başlayan fiyatlarla. Packard Bell'in Easynote TJ65 modeli T4300 işlemcisi ve GeForce G240M ekran kartıyla 579dan başlayan fiyatlarlas. Samsung R522 Satin T6400 işlemcisi ve  HD4650 ekran kartıyla 700 Eurodan başlayan fiyatlarla.

Degerlendirme

HP Pavilion dv6-1211sg - 11/04/2009
Bernd Müller

İşcilik
65%
Klavye
85%
Mouse
60%
Bağlanılabilirlik
94%
Ağırlık
77%
Batarya
61%
Görüntü
75%
Oyun performansı
84%
Uygulama performansı
82%
Isınma
70%
Ses
71%
İzlenim
74%
Ortalama
75%
75%
Multimedia - Ortalama Ağırlık
Please share our article, every link counts!
> Notebooklar Hakkında Aradığınız Herşey > İnceleme > İnceleme HP Pavilion dv6-1211sg Notebook
Bernd Müller (Update: 2013-06- 6)