Hiçbir Şey Telefonu Hakkında Karar (4a)
Nothing Phone (4a), gerçek bir devrimi temsil etmeksizin başarılı selefinin mantıklı bir evrimidir. Önemli ölçüde daha parlak ekran, yeni Snapdragon işlemciden gelen güçlü günlük performans ve periskop yakınlaştırma özelliğine sahip geliştirilmiş kamera kurulumu özellikle öne çıkıyor ve ikincisi bu fiyat sınıfında gerçek bir vurgu. Pil ömrü, tasarım ve bireysel olarak özelleştirilebilen Glyph aydınlatma da iyi bir izlenim bırakıyor.
Günlük kullanımda, akıllı telefon sorunsuz çalışması, iyi yapı kalitesi ve 5G, Wi-Fi 6 ve NFC gibi modern özellikleriyle etkileyicidir. Ana ve zoom kameralar iyi aydınlatma koşullarında güçlü sonuçlar verirken, ultra geniş açılı kamera oldukça zayıf.
Ana eleştiri güncelleme politikasıyla ilgili: üç Android güncellemesi artık biraz sınırlı görünüyor. Buna ek olarak, Japonya dışında eSIM desteği yok ve hoparlörler ve soğutma gerçekten üst düzey seviyelere ulaşmıyor. Cihaz yük altında da oldukça ısınabiliyor.
Artılar
Eksiler
Fiyat ve bulunabilirlik
Nothing Phone (4a) doğrudan Nothing adresinden temin edilebilir'nin yanı sıra Amazon gibi perakendecilerden de temin edilebilir ve Coolblue.
Almanya'da, 8/128 GB modeli için 349 €, 8/256 GB sürümü için 389 € ve 12/256 GB yapılandırması için 429 € RRP ile dört renk ve üç depolama varyantında sunulmaktadır. Fiyatlar, bulunabilirlik ve mevcut renk/depolama seçenekleri bölgeye göre değişiklik gösterebilir.
İçindekiler
- Hiçbir Şey Telefonu Hakkında Karar (4a)
- Teknik Özellikler: Hiçbir şey Telefon (4a)
- Kasa ve özellikler: Sadece Japon modeller için eSIM desteği
- İletişim ve kullanım: Optik parmak izi sensörlü Nothing Phone (4a)
- Yazılım ve sürdürülebilirlik: Nothing akıllı telefon için sadece üç Android güncellemesi
- Kameralar: Telefonda periskop yakınlaştırma (4a)
- Yüksek frekanslı PWM karartma ile parlak ekran
- Performans, emisyonlar ve pil ömrü: modern 4 nm Snapdragon
- Notebookcheck genel değerlendirmesi
- Bir bakışta olası alternatifler
Hiçbir Şey Telefonu (4a) Telefon (3a)bu model, düşen fiyatı sayesinde orta sınıf segmentte gizli bir cevher haline geldi.
Yeni modelle birlikte Nothing öncelikle ekran parlaklığını ve depolama hızını geliştirmiştir. Pil kapasitesi yalnızca Hindistan modelinde önemli ölçüde artıyor (5.400 mAh) ve ilk kez bir periskop zoom lensi de dahil edildi.
Teknik Özellikler: Hiçbir şey Telefon (4a)
Kasa ve özellikler: Sadece Japon modeller için eSIM desteği
Nothing Phone (4a) dört renkte geliyor: siyah, beyaz, mavi ve pembe. Sıkı ve eşit boşlukları ile yapı kalitesi etkileyici. Ayrıca, duyulabilir şekilde gıcırdamasına rağmen, bükme girişimlerine maruz kaldığında stabil bir his veriyor. Ekran-gövde oranı %87 gibi cazip bir orandır.
Özellik seti yeni SoC ve yükseltilmiş kamera ile geliştirilmiştir, ancak bunlar önceki modele kıyasla büyük sıçramalar değildir. Arkada yeni olan Glif Çubuğu, artık yeni modele göre daha fazla LED'e sahip Telefon (3a) ve kapsamlı bir şekilde yapılandırılabilir. AI düğmesi de sol tarafa taşınarak güç düğmesinden ayırt edilmesi kolaylaştırılmıştır.
Top 10
» Top 10 Multimedia Notebook listesi
» Top 10 oyun notebooku
» Top 10 bütçeye uygun Ofis/İş Notebook Listesi
» Top 10 Premium Ofis/İş notebookları
» Top 10 Çalışma istasyonu laptopları
» Top 10 Subnotebook listesi
» Top 10 Ultrabooklar
» En iyi 10 dönüştürülebilir modeli
» Seçimi en iyi 10 tablet
» Notebookcheck Top 10 Windows Tabletleri
» Top 10 Subnotebook listesi
» NotebookCheck tarafından incelenen en iyi Notebook ekranları
» Notebookcheck'in 500 Euro altındaki en iyi 10 Notebook listesi
» NotebookCheck tarafından seçilen 300 Euro altındaki en iyi 10 Notebook
» Notebookcheck'in 500 Euro altındaki en iyi 10 Notebook listesi
» Notebookcheck'in Top 10 akıllı telefon listesi
» Notebookcheck'in Top 10 hafif oyun notebookları
İletişim ve kullanım: Optik parmak izi sensörlü Nothing Phone (4a)
Fiyat sınıfına göre, Nothing Phone (4a) iletişim modülleri açısından iyi bir donanıma sahip: hızlı Wi-Fi 6, 5G Sub-6 ve NFC hepsi gemide. Aramalar için çift nano-SIM, Wi-Fi arama, VoLTE ve Vo5G'yi destekliyor, ancak ne yazık ki eSIM yok. Telefon kulağa tutulduğunda çağrı kalitesi iyi, ancak ortam gürültüsü bastırma özelliği yüksek trafik gürültüsünde genellikle sınırlarına ulaşıyor.
Biyometrik güvenlik, iyi tanıma oranları sunan ve akıllı telefonun kilidini hızlı bir şekilde açan ekrana entegre optik parmak izi tarayıcısı ile sağlanıyor. Ön kamera aracılığıyla daha az güvenli yüz tanıma özelliği de mevcut. Doğrusal titreşim motoru net dokunsal geri bildirim sağlar ve ayarlardan ayarlanabilir.
| Networking | |
| Nothing Phone (4a) | |
| iperf3 transmit AXE11000 | |
| iperf3 receive AXE11000 | |
| Samsung Galaxy A36 5G | |
| iperf3 transmit AXE11000 | |
| iperf3 receive AXE11000 | |
| Xiaomi Poco M8 Pro 5G | |
| iperf3 transmit AXE11000 | |
| iperf3 receive AXE11000 | |
| iperf3 transmit AXE11000 6GHz | |
| iperf3 receive AXE11000 6GHz | |
| Honor 400 | |
| iperf3 transmit AXE11000 | |
| iperf3 receive AXE11000 | |
| Ortalama 802.11 a/b/g/n/ac/ax | |
| iperf3 transmit AXE11000 | |
| iperf3 receive AXE11000 | |
| iperf3 transmit AXE11000 6GHz | |
| iperf3 receive AXE11000 6GHz | |
| Sınıf ortalaması Smartphone | |
| iperf3 transmit AXE11000 | |
| iperf3 receive AXE11000 | |
| iperf3 transmit AXE11000 6GHz | |
| iperf3 receive AXE11000 6GHz | |
Yazılım ve sürdürülebilirlik: Nothing akıllı telefon için sadece üç Android güncellemesi
Sürdürülebilirlik söz konusu olduğunda, Nothing nispeten şeffaftır ve kullanılan geri dönüştürülmüş malzemelerin yanı sıra akıllı telefonun CO2e ayak izi hakkında bazı bilgiler sağlar. Ambalaj da plastik içermez.
Güncelleme durumu ise daha karışık: Altı yıllık güvenlik yamaları tamamen kabul edilebilir olsa da, sadece üç yıllık Android güncellemeleri var. Android bu nedenle 19, hattın sonu olacak.
Kameralar: Telefonda periskop yakınlaştırma (4a)
Nothing Phone (4a)'nın ön kamerası gün ışığında dengeli çekimler yapıyor ve 60 FPS'ye kadar Full HD videoyu destekliyor.
Arkadaki üçlü, bu fiyat sınıfı için alışılmadık derecede iyi donatılmıştır, çünkü Nothing 3,5x optik büyütme (80 mm) özelliğine sahip bir periskop yakınlaştırma lensi bile sunmaktadır. Optik görüntü sabitleme de dahildir ve hem ana kamera hem de yakınlaştırma lensi iyi ışık koşullarında çekici fotoğraflar sunar. Ultra geniş açılı kamera kalite açısından biraz geride kalıyor ve her zamanki oldukça zayıf orta sınıf seviyesinde kalıyor.
Ana ve yakınlaştırma sensörleri videoları 4K/30 FPS veya 1080p/60 FPS olarak kaydediyor. Full HD 30 FPS ile yetinenler ultra geniş açılı kamerayı da kullanabilirler. Video kaydı sırasında kırmızı Glyph LED, kaydın devam ettiğini göstermek için sürekli yanıp söner. Ses biraz tiz.
Görüntü Karşılaştırma
Bir sahne seçin ve ilk görüntüde gezinin. Tek bir tıklama dokunmatik ekranlardaki konumu değiştirir. Yakınlaştırılmış görüntüye tek tıklamayla orijinal yeni bir pencerede açılır. İlk resimde test cihazının ölçekli fotoğrafı gösterilmektedir.
HauptkameraHauptkameraUltraweitwinkel5-facher ZoomLow-Light

Yüksek frekanslı PWM karartma ile parlak ekran
Nothing Phone (4a)'nın ekranı biraz büyüyerek 6,78 inç'e ulaştı ve eskisinden çok daha parlak. Ancak testimizde, Nothing tarafından reklamı yapılan 4.500 cd/m²'lik en yüksek parlaklığa yaklaşamadı.
Yenileme hızı sistem tarafından 30 ila 120 Hz arasında dinamik olarak ayarlanabiliyor. Göz yorgunluğunu azaltmak için Nothing, 2.160 Hz'de yüksek frekanslı PWM karartma kullanıyor, ancak 90 Hz'lik bir temel titreşim de ölçtük, bu da hassas kullanıcılar için rahatsızlığın göz ardı edilemeyeceği anlamına geliyor.
| |||||||||||||||||||||||||
Aydınlatma: 97 %
Batarya modunda parlaklık: 1536 cd/m²
Kontrast: ∞:1 (Siyah: 0 cd/m²)
ΔE ColorChecker Calman: 2.6 | ∀{0.5-29.43 Ø4.74}
ΔE Greyscale Calman: 2 | ∀{0.09-98 Ø4.98}
99.9% sRGB (Calman 2D)
Gamma: 2.24
CCT: 6878 K
| Nothing Phone (4a) AMOLED, 2720x1224, 6.8" | Samsung Galaxy A36 5G Super AMOLED, 2340x1080, 6.7" | Xiaomi Poco M8 Pro 5G AMOLED, 2772x1280, 6.8" | Honor 400 OLED, 2736x1264, 6.6" | |
|---|---|---|---|---|
| Screen | 4% | 28% | 33% | |
| Brightness middle (cd/m²) | 1536 | 1127 -27% | 1791 17% | 1605 4% |
| Brightness (cd/m²) | 1538 | 1137 -26% | 1795 17% | 1607 4% |
| Brightness Distribution (%) | 97 | 98 1% | 99 2% | 96 -1% |
| Black Level * (cd/m²) | ||||
| Colorchecker dE 2000 * | 2.6 | 1.8 31% | 1.5 42% | 0.7 73% |
| Colorchecker dE 2000 max. * | 5.7 | 2.8 51% | 3.4 40% | 1.5 74% |
| Greyscale dE 2000 * | 2 | 2.1 -5% | 1 50% | 1.1 45% |
| Gamma | 2.24 98% | 2.11 104% | 2.23 99% | 2.24 98% |
| CCT | 6878 95% | 6466 101% | 6587 99% | 6422 101% |
* ... daha küçük daha iyidir
| Display / APL18 Peak Brightness | |
| Xiaomi Poco M8 Pro 5G | |
| Samsung Galaxy A36 5G | |
| Honor 400 | |
| Nothing Phone (4a) | |
| Display / HDR Peak Brightness | |
| Honor 400 | |
| Xiaomi Poco M8 Pro 5G | |
| Samsung Galaxy A36 5G | |
| Nothing Phone (4a) | |
Ekran Titremesi / PWM (Darbe Genişliği Modülasyonu)
| Ekran titriyor / PWM algılandı | 90 Hz Amplitude: 17.49 % Secondary Frequency: 2173 Hz | ||
Ekran arka ışığı 90 Hz'de titriyor (en kötü durum, örneğin PWM kullanılması) . 90 Hz frekansı çok düşüktür, bu nedenle titreme, uzun süreli kullanımdan sonra göz yorgunluğuna ve baş ağrısına neden olabilir. Karşılaştırıldığında: Test edilen tüm cihazların %52 %'si ekranı karartmak için PWM kullanmıyor. PWM tespit edilirse, ortalama 7864 (minimum: 5 - maksimum: 343500) Hz ölçüldü. | |||
Sabit yakınlaştırma seviyesi ve farklı parlaklık ayarlarıyla ölçüm serisi (Minimum parlaklıktaki genlik eğrisi düz görünüyor, ancak bu ölçeklendirmeden kaynaklanıyor. Bilgi kutusu, minimum parlaklıktaki genliğin büyütülmüş versiyonunu gösterir)
Yanıt Sürelerini Görüntüle
| ↔ Tepki Süresi Siyahtan Beyaza | ||
|---|---|---|
| 0.99 ms ... yükseliş ↗ ve sonbahar↘ birleşimi | ↗ 0.497 ms yükseliş | |
| ↘ 0.49 ms sonbahar | ||
| Ekran, testlerimizde çok hızlı yanıt oranları gösteriyor ve hızlı oyun oynamaya çok uygun olmalı. Karşılaştırıldığında, test edilen tüm cihazlar 0.1 (minimum) ile 240 (maksimum) ms arasında değişir. » Tüm cihazların 3 %'si daha iyi. Bu, ölçülen yanıt süresinin test edilen tüm cihazların ortalamasından (19.9 ms) daha iyi olduğu anlamına gelir. | ||
| ↔ Tepki Süresi %50 Griden %80 Griye | ||
| 8.18 ms ... yükseliş ↗ ve sonbahar↘ birleşimi | ↗ 0.3435 ms yükseliş | |
| ↘ 7.836 ms sonbahar | ||
| Ekran, testlerimizde hızlı yanıt oranları gösteriyor ve oyun oynamaya uygun olmalı. Karşılaştırıldığında, test edilen tüm cihazlar 0.165 (minimum) ile 636 (maksimum) ms arasında değişir. » Tüm cihazların 21 %'si daha iyi. Bu, ölçülen yanıt süresinin test edilen tüm cihazların ortalamasından (31.2 ms) daha iyi olduğu anlamına gelir. | ||
Performans, emisyonlar ve pil ömrü: modern 4 nm Snapdragon
A Snapdragon 7s Gen 4 entegre bir Adreno 810 GPU nothing Phone'a (4a) güç veriyor. LPDDR4x bellek son teknoloji olmayabilir, ancak bunun nedeni muhtemelen bellek krizi ve bu tür RAM'lerin bu fiyat sınıfında yaygın olması. Sistem çok sorunsuz çalıştığı için günlük performans üzerinde gözle görülür bir etkisi yoktur.
Yük altında yüzey sıcaklıkları yer yer 50 °C'ye yaklaşabiliyor. Bu hala kabul edilebilir sınırlar içinde olsa da, zaman zaman çok sıcak hissedilebilir. Ancak SoC bundan etkilenmemiş görünüyor ve sürekli olarak tam performansını sunuyor.
Hoparlörler iyi ses veriyor, ancak fazla heyecan yaratması pek mümkün değil. Öte yandan pil ömrü ikna edici. Telefon (4a) ayrıca kablo aracılığıyla 50 watt'a kadar oldukça hızlı bir şekilde şarj edilebiliyor: Testimizde tam şarj 65 dakika sürdü (%50: 23 dk., %80: 39 dk.).
| Jetstream 2 - 2.0 Total | |
| Xiaomi Poco M8 Pro 5G | |
| Ortalama Qualcomm Snapdragon 7s Gen 4 (143.9 - 180.2, n=2) | |
| Sınıf ortalaması Smartphone (59.7 - 423, n=129, son 2 yıl) | |
| Samsung Galaxy A36 5G | |
| Honor 400 | |
| Nothing Phone (4a) | Samsung Galaxy A36 5G | Xiaomi Poco M8 Pro 5G | Honor 400 | Ortalama 256 GB UFS 3.1 Flash | Sınıf ortalaması Smartphone | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AndroBench 3-5 | -59% | -40% | 14% | -6% | 15% | |
| Sequential Read 256KB (MB/s) | 2003.93 | 968.34 -52% | 1009.1 -50% | 1962.46 -2% | 1768 ? -12% | 2231 ? 11% |
| Sequential Write 256KB (MB/s) | 1596.2 | 166.77 -90% | 993.91 -38% | 1812.5 14% | 1225 ? -23% | 1910 ? 20% |
| Random Read 4KB (MB/s) | 263.22 | 233.98 -11% | 183.57 -30% | 333.34 27% | 289 ? 10% | 306 ? 16% |
| Random Write 4KB (MB/s) | 325.75 | 62.58 -81% | 187.74 -42% | 377.57 16% | 325 ? 0% | 361 ? 11% |
(-) Üst taraftaki maksimum sıcaklık, 35.3 °C / 96 F ortalamasına kıyasla 49.9 °C / 122 F'dir. , Smartphone sınıfı için 21.9 ile 247 °C arasında değişir.
(-) Alt kısım, 34 °C / 93 F ortalamasına kıyasla maksimum 47.5 °C / 118 F'ye kadar ısınır
(+) Boşta kullanımda, üst tarafın ortalama sıcaklığı 31.1 °C / 88 F olup, cihazın 32.9 °C / 91 F.
3DMark stres testleri
| 3DMark | |
| Wild Life Stress Test Stability | |
| Honor 400 | |
| Nothing Phone (4a) | |
| Samsung Galaxy A36 5G | |
| Xiaomi Poco M8 Pro 5G | |
| Wild Life Extreme Stress Test | |
| Nothing Phone (4a) | |
| Xiaomi Poco M8 Pro 5G | |
| Samsung Galaxy A36 5G | |
| Steel Nomad Light Stress Test Stability | |
| Honor 400 | |
| Xiaomi Poco M8 Pro 5G | |
| Nothing Phone (4a) | |
Nothing Phone (4a) ses analizi
(+) | hoparlörler nispeten yüksek sesle çalabilir (89.3 dB)
Bas 100 - 315Hz
(-) | neredeyse hiç bas yok - ortalama olarak medyandan 21.5% daha düşük
(±) | Bas doğrusallığı ortalamadır (7.7% delta - önceki frekans)
Ortalar 400 - 2000 Hz
(±) | daha yüksek ortalar - ortalama olarak medyandan 6.1% daha yüksek
(+) | orta frekanslar doğrusaldır (4.7% deltadan önceki frekansa)
Yüksekler 2 - 16 kHz
(+) | dengeli yüksekler - medyandan yalnızca 3.6% uzakta
(+) | yüksekler doğrusaldır (4.1% deltadan önceki frekansa)
Toplam 100 - 16.000 Hz
(±) | Genel sesin doğrusallığı ortalamadır (16% ortancaya göre fark)
Aynı sınıfla karşılaştırıldığında
» Bu sınıftaki tüm test edilen cihazların %5%'si daha iyi, 5% benzer, 90% daha kötüydü
» En iyisinin deltası 11% idi, ortalama 34% idi, en kötüsü 134% idi
Test edilen tüm cihazlarla karşılaştırıldığında
» Test edilen tüm cihazların %25'si daha iyi, 5 benzer, % 70 daha kötüydü
» En iyisinin deltası 4% idi, ortalama 24% idi, en kötüsü 134% idi
Samsung Galaxy A36 5G ses analizi
(+) | hoparlörler nispeten yüksek sesle çalabilir (90.5 dB)
Bas 100 - 315Hz
(-) | neredeyse hiç bas yok - ortalama olarak medyandan 26.4% daha düşük
(±) | Bas doğrusallığı ortalamadır (7.3% delta - önceki frekans)
Ortalar 400 - 2000 Hz
(±) | azaltılmış orta sesler - ortalama olarak medyandan 6.1% daha düşük
(+) | orta frekanslar doğrusaldır (4.3% deltadan önceki frekansa)
Yüksekler 2 - 16 kHz
(+) | dengeli yüksekler - medyandan yalnızca 3% uzakta
(+) | yüksekler doğrusaldır (1.8% deltadan önceki frekansa)
Toplam 100 - 16.000 Hz
(±) | Genel sesin doğrusallığı ortalamadır (17.9% ortancaya göre fark)
Aynı sınıfla karşılaştırıldığında
» Bu sınıftaki tüm test edilen cihazların %16%'si daha iyi, 8% benzer, 76% daha kötüydü
» En iyisinin deltası 11% idi, ortalama 34% idi, en kötüsü 134% idi
Test edilen tüm cihazlarla karşılaştırıldığında
» Test edilen tüm cihazların %37'si daha iyi, 8 benzer, % 55 daha kötüydü
» En iyisinin deltası 4% idi, ortalama 24% idi, en kötüsü 134% idi
| Pil Çalışma Süresi - WiFi v1.3 | |
| Nothing Phone (4a) | |
| Samsung Galaxy A36 5G | |
| Xiaomi Poco M8 Pro 5G | |
| Honor 400 | |
Notebookcheck genel değerlendirmesi
Nothing Phone (4a), güçlü ekranı, iyi performansı, uzun pil ömrü ve şaşırtıcı derecede iyi zoom kamerası ile şık bir orta sınıf akıllı telefon olarak etkileyicidir, ancak güncelleme politikası söz konusu olduğunda yetersiz kalmaktadır.

Nothing Phone (4a)
- 05/12/2026 v8
Daniel Schmidt
Bir bakışta olası alternatifler
Resim | Modeli / incelemeler | Fiyat | Ağırlık | Sürücü | Ekran |
|---|---|---|---|---|---|
| Nothing Phone (4a) Qualcomm Snapdragon 7s Gen 4 ⎘ Qualcomm Adreno 810 ⎘ 12 GB Bellek, 256 GB | Amazon: Liste fiyatı: 429€ | 204.5 g | 256 GB UFS 3.1 Flash | 6.78" 2720x1224 440 PPI AMOLED | |
| Samsung Galaxy A36 5G Qualcomm Snapdragon 6 Gen 3 ⎘ Qualcomm Adreno 710 ⎘ 6 GB Bellek, 256 GB | Amazon: Liste fiyatı: 379€ | 195 g | 256 GB UFS 3.1 Flash | 6.70" 2340x1080 385 PPI Super AMOLED | |
| Xiaomi Poco M8 Pro 5G Qualcomm Snapdragon 7s Gen 4 ⎘ Qualcomm Adreno 810 ⎘ 12 GB Bellek, 512 GB UFS 2.1 | Amazon: $380.00 Liste fiyatı: 400 Euro | 206 g | 512 GB UFS 2.2 Flash | 6.83" 2772x1280 447 PPI AMOLED | |
| Honor 400 Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 ⎘ Qualcomm Adreno 720 ⎘ 8 GB Bellek, 512 GB | Amazon: Liste fiyatı: 550€ | 184 g | 512 GB UFS 3.1 Flash | 6.55" 2736x1264 460 PPI OLED |
Şeffaflık
İncelenecek cihazların seçimi editör ekibimiz tarafından yapılır. Test örneği, inceleme amacıyla üretici tarafından yazara ücretsiz olarak verildi. Bu inceleme üzerinde herhangi bir üçüncü taraf etkisi bulunmamıştır ve üretici, yayınlanmadan önce bu incelemenin bir kopyasını almamıştır. Bu incelemeyi yayınlama zorunluluğu yoktu. Bağımsız bir medya şirketi olarak Notebookcheck, üreticilerin, perakendecilerin veya yayıncıların otoritesine tabi değildir.
Notebookcheck bu şekilde test yapıyor
Notebookcheck, tüm sonuçların karşılaştırılabilir olmasını sağlamak için her yıl yüzlerce dizüstü bilgisayarı ve akıllı telefonu standart prosedürler kullanarak bağımsız olarak inceliyor. Yaklaşık 20 yıldır test yöntemlerimizi sürekli olarak geliştirdik ve bu süreçte endüstri standartlarını belirledik. Test laboratuvarlarımızda deneyimli teknisyenler ve editörler tarafından yüksek kaliteli ölçüm ekipmanları kullanılmaktadır. Bu testler çok aşamalı bir doğrulama sürecini içerir. Karmaşık derecelendirme sistemimiz, nesnelliği koruyan yüzlerce sağlam temellere dayanan ölçüm ve kıyaslamaya dayanmaktadır.

































