Notebookcheck Logo

Xiaomi Redmi Watch 2 Lite Akıllı Saat İncelemesi: Xiaomi Watch Lite'ın geliştirilmiş torunu

Ucuz Xiaomi Akıllı Saat. Redmi Watch 2 Lite ile Xiaomi, Mi Watch Lite'ın çeşitli yönlerden geliştirilmiş bir modelini sunuyor. Redmi Watch 2 Lite incelememizde, yaklaşık 70 Euro'ya (RRP) mal olan akıllı saatin kalp atış hızı ve SpO2 takibi, GPS ve 100'den fazla fitness moduna ek olarak neler sunabileceğini ortaya koyuyoruz.
Xiaomi Redmi Watch 2 Lite
İşlemci
Ambiq Apollo 3.5 1 x, Cortex-M4F
Görüntü
1.55 inç 9:8, 360 x 320 pixel 311 PPI, Dokunmatik ekran, TFT-LCD, parlak: evet, 60 Hz
Bağlantılar
Alıcılar: Optik kalp atış hızı sensörü, ivmeölçer, jiroskop, elektronik pusula
Network
, GPS
Boyut
yükseklik x genişlik x derinlik (mm): 10.7 x 35.3 x 41.2
Batarya
262 mAh, Batarya kullanım süresi (üreticiye göre): 240 h
Ek özellikler
12 Ay Garanti, waterproof
Ağırlık
35 g
Fiyat
70 Euro
Note: The manufacturer may use components from different suppliers including display panels, drives or memory sticks with similar specifications.

 

Karşılaştırmada muhtemel rakipleri

Date
Model
Weight
Drive
Size
Resolution
Price from
05/2022
Xiaomi Redmi Watch 2 Lite
Apollo 3.5,
35 g1.55"360x320
Huami Amazfit GTS 2 mini
DA14697,
32 MB Flash1.55"306x354
Huawei Watch Fit Elegant Edition
DK3.5+ST,
27 g4 GB Flash1.64"456x280
Xiaomi Mi Watch Lite
,
21 g1.40"320x320

Kasa ve özellikler: Üç renkte TPU kordonlu akıllı saat

İlk Redmi akıllı saat bu ülkede Xiaomi Mi Watch Lite olarak piyasaya sürüldükten sonra , halefi artık doğrudan Redmi markası altında Avrupa'da mevcut. Redmi Watch 2 Lite, selefine neredeyse bir bakladaki iki bezelye gibi benziyor. Bir kez daha Asya için ayrılmış olan Redmi Watch 2 kadar olmasa da bazı iyileştirmeler sunuyor.

Siyah (test ettik), fildişi ve mavi renklerde mevcut olan Redmi Watch 2 Lite, yine de plastik bir kasa ile geliyor. Parlak siyah cam ön kısım dikkat çekicidir ve alt kenarda oldukça kalın bir çene ile ekranı gizler. Sağ tarafta yine menüyü açmak için bir düğme var. Entegre hoparlör veya mikrofon yoktur.

35 g-light saat, TPU'dan yapılmış önceden bükülmüş bir bileklikle bilekte tutulur. Bu, saatin masanın üzerinde düz durmasını önler. 13 yakın aralıklı delik sayesinde bileklik birçok şekilde ayarlanabilir ve böylece kola iyi oturur. Bileklik çıkarılabilir ancak evrensel olarak değiştirilemez.

Boyut Karşılaştırma

35.3 mm 41.2 mm 10.7 mm 35 g35 mm 41 mm 10.9 mm 21 g30 mm 46 mm 10.7 mm 27 g

Akıllı saat testinde kurulum ve çalıştırma kusursuz çalışır

Redmi Watch 2 Lite, tescilli bir işletim sistemi çalıştırır. Android'de kurulum için "Xiaomi Wear" uygulaması gerekirken, iOS için "Xiaomi Wear Lite" gereklidir. Redmi Watch 2 Lite testimiz için öncelikle iOS uygulamasını kullandık. Hem iOS hem de Android için kesinlikle daha iyi akıllı saat uygulamaları gördük.

Kullanıcının Xiaomi hesabına zorunlu kayıt veya giriş yaptıktan sonra akıllı saat kolayca kurulabilir. "Profil" menüsünde "Cihaz Ekle"ye dokunun ve ardından listeden Redmi Watch 2 Lite'ı seçin. Bundan sonra, kendi kendini açıklayan ve Redmi Watch 2 Lite testimizde sorunsuz geçen Bluetooth üzerinden eşleştirme süreci başlar.

Redmi Watch 2 Lite'ın kurulumu
Redmi Watch 2 Lite'ın kurulumu
Uygulamadaki menü ve seçenekler
Uygulamadaki menü ve seçenekler

Beş saat yüzü saate önceden yüklenmiştir. Daha pek çoğu, uygulama aracılığıyla ücretsiz olarak seçilebilir ve aktarılabilir. Ek olarak, akıllı telefon uygulaması, diğer şeylerin yanı sıra uygulama bildirimlerini açıp kapatmak ve bunları yapılandırmak, widget'ları özelleştirmek ve menü düzenini ızgaradan listeye değiştirmek için kullanılabilir.

Uygulama ayrıca, ekranın ne kadar hassas olması gerektiğini ve kullanıcı kolunu kaldırdığında ne sıklıkta otomatik olarak açılması gerektiğini ayarlamak için de kullanılabilir; bu, pratikte neredeyse her zaman güvenilir bir şekilde çalışır.

Menü
Menü
Ölçümler
Ölçümler

Redmi Watch 2 Lite, öncelikle dokunmatik ekran üzerinden çalıştırılır. Ana ekranda, kalp atış hızı, kandaki oksijen seviyesi, hava durumu ve aktiviteler hakkında bilgi sağlayan çeşitli widget'lar arasında yatay olarak kaydırabilir ve doğrudan bir antrenmana başlayabilirsiniz. Aşağı kaydırma bildirimleri getirir ve yukarı kaydırma, gece modu, el feneri ve daha fazlasıyla kontrol merkezini getirir.

Sağ taraftaki tek buton menüyü çağırmak için kullanılır. Düğmeye üç saniye basmak, kapatma ve yeniden başlatma için sistem menüsünü açar. Varsayılan olarak menü, metinsel açıklama olmaksızın birçok küçük simgeyle kendini gösterir. Yeterince geniş dokunmatik yüzeyler sağlayan arka arkaya üç simge görüntülenir. Menü, dikey bir kaydırma ile kaydırılır.

Aşağıda daha ayrıntılı olarak tartışılan nabız, SpO2 ve spor takibine ek olarak menü, tüm gün stres takibi (uygulama aracılığıyla etkinleştirilmelidir), nefes egzersizleri, döngü takvimi, hava durumu bilgileri, çalar saat için uygulamalar sunar. , kronometre ve zamanlayıcının yanı sıra elektrikli pusula, telefon bulma işlevi ve bir el feneri (ekran beyaz yanar). Ayrıca, bağlanan akıllı telefonun müzik çalma ve kamerası (5 saniyeye kadar gecikme dahil) bilekten kontrol edilebilir.

Telefon ve bildirimler

Redmi Watch 2 Lite, eşleştirilmiş akıllı telefondan gelen bildirimleri görüntüler. E-postalar, telefonlar, mesajlar ve diğerleri için push bildirimleri alınabilir. Bir bildirim alındığında akıllı saat kısa bir süre titrer. Postalar ve mesajlar kısa bir önizlemede okunabilir ancak yanıtlanamaz. Testimizde güvenilirlik ve eşzamanlılık çoğunlukla verildi, ancak görüntülenen bildirimlerin sırası kısmen kafa karıştırıcıydı ve sistematik değildi.

Akıllı saat bir telefon işlevi sunmuyor. Yine de giyilebilir telefon çağrılarla dikkat çekiyor. Akıllı saatte itilebilirler, ancak kabul edilemezler.

Sesli asistan

Amazon Alexa veya Google Asistan gibi sesli asistanlar Redmi Watch 2 Lite tarafından desteklenmez.

Sağlık ve fitness: 24 saat kalp atış hızı ölçümü, SpO2 ve 100'den fazla spor modu

Redmi Watch 2 Lite, optik bir kalp atış hızı sensörü ile donatılmıştır. Nabızın yanı sıra kanın oksijen içeriğini de (SpO2) ölçer. Sağlık özellikleri 100'den fazla fitness modu ile tamamlanır.

İzlenen veriler yalnızca akıllı saatte değil, aynı zamanda bağlı akıllı telefondaki Xiaomi Wear uygulaması aracılığıyla da okunabilir. Apple Health ile senkronizasyon mümkündür. Üreticiye göre Redmi Watch 2 Lite, koşucular ve bisikletçiler için Strava uygulamasını da destekliyor. Ancak bizim tecrübemize göre sadece aktiviteler paylaşılabilir. Strava, Saati uyumlu bir cihaz olarak listelemez, bu nedenle kalp atış hızı monitörü olarak kullanılamaz.

Aktivite Hedefleri

Aktivite hedefleri olarak akıllı saat, aktif olarak yakılan kalorileri (yani bazal metabolizma hızının üzerindekiler) ve şarj seviyesiyle birlikte atılan adım sayısını standart kadran üzerinde yarım daire şeklinde gösterir. Ek olarak, aktivite widget'ı, hareketsiz bir aktivite sırasında hareket kesintilerinin sayısını gösterir. Hedeflenen günlük hedefler değiştirilemez.

Kalp hızı, kalp ritmi ve kan oksijen doygunluğu

Kalp atış hızı ölçümlerinin sürekli mi (günde 24 saat, ayarlanabilir frekansla - daha fazla enerji gerektirir) mi yoksa yalnızca talep üzerine mi olacağı ayarlanabilir. Ayrıca uyku sırasında kandaki oksijen içeriğinin düzenli olarak belirlenmesi de belirtilebilir.

Akıllı saatle yaptığımız olağan bisiklet testimiz sırasında, yüksek dinamikler, yani kuvvetli dalgalanan nabız değerleri (aralıklı antrenman) sırasında referans cihaz olarak Polar H10 göğüs kemerine kıyasla büyük sapmalar fark ettik. Kayış, aktivite için 122 (ortalama) ve 156 (maksimum) okumaları verirken, akıllı saat 75 ve 112 değerleri verir. Bunlar, bu ölçüde kesinlikle kabul edilemez farklılıklardır ve aslında akıllı saati kullanılamaz hale getirir. Ve hepsi bu değil: Dinlenme nabzı için bile, Redmi Watch 2 Lite başlangıçta iki test cihazımızın ilkindeki referansa kıyasla önemli ölçüde çok yüksek değerler gösterdi.

Ancak Xiaomi, Redmi Watch 2 Lite testimiz sırasında bu sorunu çözüyor gibi görünen bir güncelleme yayınladı. Bu sapmalar, sonraki kursta aynı ölçüde meydana gelmedi. Böylece, ikinci test düzenleyicimiz, çeşitli antrenmanlarda ve daha sonra dinlenme kalp atış hızında önemli ölçüde daha düşük varyanslar belirleyebildi. Çoğu zaman, sapmalar maksimum yüzde 10 içindeydi. Bu hala tam olarak doğru değil ve Xiaomi'nin "yüksek hassasiyetli PPG sensörü" vaadiyle uyuşmuyor. Ancak, bu fiyat aralığında ve hobi sporcuları için hala kabul edilebilir olabilir.

Yüksek dinamiklerde Redmi Watch 2 Lite nabız eğrisi (güncellemeden önce)
Yüksek dinamiklerde Redmi Watch 2 Lite nabız eğrisi (güncellemeden önce)
Nabız rotası referans cihazı Polar H10
Nabız rotası referans cihazı Polar H10

Uyku takibi

Redmi Watch 2 Lite'ı gece takan kullanıcılar kendi uykularını takip edebiliyor. Süreye ek olarak, akıllı saat farklı uyku evrelerini ve uzunluklarını, ayrıca ortalama nabız hızını ve istenirse kan oksijen doygunluğunu ölçer. Tüm veriler akıllı saatte görüntülenebilir ancak akıllı telefondaki uygulamada daha ayrıntılı olarak görüntülenir.

Egzersiz kaydı

5 ATM'ye kadar suya dayanıklı olan Redmi Watch 2 Lite, 100'ün üzerinde fitness modu sunar. Bunlar, HIIT ve yoga gibi 17 profesyonel modun yanı sıra 100 gelişmiş egzersiz modunu içerir. Böylece akıllı saat ile takip edilebilecek spor seçenekleri oldukça geniştir. Koşu, yürüyüş, bisiklet gibi zorunlu klasiklerin yanı sıra trekking, yüzme (havuz ve açık su), kürek çekme, ip atlama, dans ve daha pek çok aktiviteye de yer veriliyor.

Seçilen spora bağlı olarak akıllı kol saati nabız, kalori, mesafe, mevcut ve ortalama hız, adım uzunluğu ve daha fazlası hakkında bilgi sağlar. Ayrıca antrenman bitiminden sonraki seansı değerlendirir ve antrenmanı kaydeder.

Testte, diğer şeylerin yanı sıra bir kürek makinesinde kürek çekmeyi izlemek için akıllı saati kullandık. Redmi Watch 2 Lite, vuruşları şaşırtıcı bir şekilde doğru saymakla kalmaz, aynı zamanda eğitim setleri önerir.

GPS ve navigasyon

Redmi Watch 2 Lite, ortak GPS, GLONASS, Galileo ve BDS standartlarını destekler. Bağlantı kurma işlemi bazen 15 saniye ile oldukça hızlı çalıştı, ancak bazen çok daha uzun sürdü.

Referans bir akıllı saatle (Garmin Venu 2) GNSS karşılaştırması maalesef GFX dışa aktarma eksikliği nedeniyle mümkün değil. Ayrıca, ilgili uygulamada görüntülenecek kesinlikle daha iyi akıllı saatler var. İrtifa ölçümleri için barometre ve navigasyon fonksiyonu yoktur.

GNSS test sürüşü Redmi Watch 2 Lite
GNSS test sürüşü Redmi Watch 2 Lite
GNSS test sürüşü Garmin Venu 2 (referans)
GNSS test sürüşü Garmin Venu 2 (referans)

Ekran: Kalın bir çene ile daha büyük ve yeterli seviyede parlak ekran

Xiaomi , saatin değişmeyen boyutlarına rağmen önceki Xiaomi Watch Lite'dan çok daha büyük olan Redmi Watch 2 Lite'a bir TFT-LC ekran yerleştiriyor . Çözünürlük de hafifçe 320 x 360 piksele yükseldi ve bu da 331 PPI piksel yoğunluğuyla sonuçlandı. Ancak tam parlaklıkta siyah değeri, tıpkı kontrast oranı gibi özellikle iyi değil.

Parlaklık beş adımda ayarlanabilir ve maksimum 375 cd/m²'dir. Bu, parlak ekrana rağmen doğrudan güneş ışığı altında bile saati oldukça iyi okumak için yeterlidir. Otomatik parlaklık ayarı için ortam ışığı sensörü yoktur. 

Ne yazık ki, giyilebilir her zaman açık bir seçenek sunmuyor. Ekran, isteğe bağlı olarak çift dokunuşla etkinleştirilebilir. 5 ila 20 saniye arasında kullanılmadığında ekranın tekrar ne kadar hızlı kararacağını ayarlayabilirsiniz.

Performans ve çalışma zamanı: Sorunsuz çalışan sistem ve sağlam dayanıklılık

Xiaomi bir Apollo 3.5 yongası takıyor ve saatin öncekinden daha hızlı çalıştığını bize bildiriyor. Testte günlük kullanımda neredeyse hiç sorun yok. Sistem dokunma hareketlerine hızla yanıt verir ve uygulamalar hemen açılır. Menüler ve uygulamalar arasında gezinmek biraz daha yumuşak olabilirdi.

Ek uygulamalar yüklenemediğinden gerekli olmayan kullanılabilir depolama alanı yoktur.

Pil ömrü

Entegre pil 262 mAh değerinde. Bu, önceki sürümde mevcut olandan yaklaşık %10 daha fazladır. Üreticiye göre bu, 10 güne kadar pil ömrü için yeterli olmalıdır. Her zaman olduğu gibi, bu oldukça teorik bir değerdir, ancak çok seyrek kullanım ve sürekli olmayan sağlık takibi ile pratikte kesinlikle elde edilebilir.

Testimizde akıllı saat, kullanım yoğunluğuna bağlı olarak 3 ila 6 gün arayla dayandı. Genel olarak, sağlık takibi (nabız, SpO2, uyku, stres) ne kadar fazla etkinleştirilirse, o kadar hızlı yeniden şarj edilmesi gerekir.

Tam şarj iki saatin altında tamamlanır. USB-A'lı gerekli şarj kablosu dahildir, ancak şarj cihazı dahil değildir.

Artılar

+ 24 saat kalp atış hızı ölçümü
+ SpO2 ölçümü
+ Uyku ve stres takibi
+ 100'den fazla spor modu
+ sağlam pil ömrü
+ yüklenebilir saat temaları

Eksiler

- GFX dışa aktarma yok
- Kalın çeneli ekran
- AOD seçeneği yok

Redmi Watch 2 Lite İncelemesinin Sonucu: Seçici zayıf yönleri olan sağlam ve geliştirilmiş akıllı saat

Redmi Watch 2 Lite'ın Testi.  Test cihazı Xiaomi tarafından sağlandı.
Redmi Watch 2 Lite'ın Testi. Test cihazı Xiaomi tarafından sağlandı.

Yaklaşık 70 Euro (~ 80 $) tavsiye edilen perakende satış fiyatı ile Redmi Watch 2 Lite, fiyat için sağlam özellikler sunuyor.

Nabız ve SpO2 ölçümü günümüzde daha ucuz akıllı saatlerde bile standartken, entegre GPS ve 100'den fazla spor modu oldukça dikkat çekici. Müzik ve kamera kontrolü ile nefes egzersizleri gibi diğer akıllı saatlerde de pek rastlanmayan bazı pratik özellikler de var.

Ne yazık ki, Redmi Watch 2 Lite testimizde nabız takibi, Xiaomi'nin bir güncelleme ile açıkça iyileştirmesine rağmen, yüksek hızlarda çok doğru olduğunu kanıtlamadı. Yine de akıllı saat hırslı sporcular için pek uygun değil; zaten muhtemelen başka modeller kullanıyorlar.

GPS izleme ayrıca birkaç zayıf noktayı da ortaya çıkardı. Öte yandan, sağlam pil çalışma süreleri, iyi ve daha büyük ekran ve büyük ölçüde sorunsuz kullanım, testimizde olumlu olarak fark edildi.

Fiyatı göz önüne alındığında, Redmi Watch 2 Lite, Xiaomi'nin yeni nesil için çeşitli alanlarda iyileştirme için hala yer bırakmasına rağmen, testte sağlam bir izlenim bırakıyor.

Fiyat ve stok durumu

Xiaomi, önerilen perakende satış fiyatını 70 €'nun (~80 $) hemen altında listeliyor. Redmi Watch 2 Lite incelememiz sırasında, akıllı saat yaklaşık 54 € (~ 62 $) fiyatla satılmaktadır. Amazon'da (DE) yaklaşık 62 € (~ 70,3 $) karşılığında sunulmaktadır .

Pricecompare

Please share our article, every link counts!
.170
> Notebooklar Hakkında Aradığınız Herşey > İnceleme > Xiaomi Redmi Watch 2 Lite Akıllı Saat İncelemesi: Xiaomi Watch Lite'ın geliştirilmiş torunu
Marcus Schwarten, 2022-05- 6 (Update: 2022-05- 6)