Notebookcheck

Review Dell Inspiron Mini 10 Netbook

Alışılmadık bir şekilde 10 inçlerle geleceğe

Dell Mini 10, yine yeni bir kompakt ve hafif bir mini-notebook test için editör ofisinde. Stilistik küçük, parlak yüzeyli netbook farklı görünüş ve spefisikasyonlarla kullanıma hazır. Peki sistem ne kadar mı kompakt? Bu sorunun cevabını yazımızın geri kalanında bulabilirsiniz.

Dell Inspiron Mini 10
Dell Inspiron Mini 10

Dell Inspiron Mini orjinal olarak 9 inç versiyonu ile sunulduktan sonra, Dell artık Dell Inspiron 12'den sonra orta ölçekli bir versiyon daha sunmakta. Dell Inspiron Mini 10 hard diski dışında performansa yönelik Dell Inspiron 12'de bulunan bileşenlere sahip. Bu her iki modelinde çip, işlemci ve bellek kapasitesi yönünden benzer oldukları anlamına geliyor.

Inspiron Mini 10v Atom N270 işlemci ve Ubuntu Linux ile Windows Xp Home Editiion Service Pack 3 seçeneklerine sahipken, Inspiron Mini 10 US15E çipseti üzerine kurulmuş ve opsiyonel olarak Intel Atom Z520 veya Atom Z530 işlemci ile edinilebilir. Bunun dışında Windows XP Home Service Pack 3 yüklü olarak gelmekte.

Not: Testteki Inspiron Mini 10 model numarası PP19S'dir. Diğer modeller donanım bakımından farklılık gösterebilir. Buda batarya ömrü ve performans yönünden farklılıklara yol açabilir. Bunun dışında Dell farklı konfigrasyon olanaklarını kişisel ihtiyaçlar için kullanıcılara sunmakta.

Kasa

Dell Inspiron 10'nun kendine özgü konfigrasyonu  aynı zaman dış görünümünüde etkilemekte. Şu anda 11 farklı ekran kapağından birini seçebilirsiniz.  Kişisel tercihlerinizi yapabileceğiniz alanların dışında siyah ve gümüş renkler Dell Inspiron Mini 10'da temel renkler olarak kullanılmış.   

İlk bakışta temel ünitenin stabilitesi oturmuş gibi duruyor. Ön uçtan tek elle tutup kaldırmak herhangi bir bükülmeye sebep olmuyor. Ama avuç testinde baskıya karşı sağlamlığı aynı derecede iyi değil. Baskı esnasında bükülme sesleri açıkça duyulabiliyor, bu durum en ufak baskı için bile geçerli.

Ekran kapağının baskıya karşı tepkisi aslında gayet yerinde. Ekranda herhangi bir bozunmaya yol açmak için güçlü bir baskı uygulanması gerekmekte. Ekran için köşeden köşeye parlak bir yüey seçilmiş. Bu parmak izi ve toza karşı sistemi dayanıksız kılmakta. Ekran köşelerinde ise baskı uygulandığında görüntüde kolayca bozunmalar oluşmakta.

The opening angle is restricted to about 122 degrees with the 6 cell main battery, which could sometimes be too little for some applications. The 6 cell battery also brings the device into a slightly slanted position, which turns out to be quite pleasant at typing. The notebook can be opened a bit more without a battery. Around 129 degrees is possible.

Ekranın açılma açısı 6 hücreli batarya ile 122 derece de sınırlandırılmış. 6 hücreli batarya aynı zamanda cihaza ufak bir eğim kazandırmakta. Bu sayede klavye kullanımı daha kolaylaşmakta. Cihaz batarya olmadan açıldığında 129 derecelik bir kullanım açısına sahip.

Tekrar Mini 10'nun açılp kapanmasına dönecek olursak, ekran menteşeleri küçük ekranda her pozisyonda iyi bit iş çıkarmakta. En ufak ayarlamadan sonra bile menteşeler pozisyonu direk korumakta ve ekranda kayma olmamakta. Kapağı açmak için her iki elinde kullanılması gerekli ama kapatmak için tek el yeterli. Kapak belirli bir açının altına indiğinde kendiliğinden kapanmakta. Yalnız arada ekrana zarar verebilecek nesnelerin unutulmadığından emin olmak gerekli.

Bağlantı Olanakları

İlginç bir şekilde Dell direk VGA bağlantısını kasaya yerleştirmemiş. Bunun yerine HDMI çıkışı mevcut. Alternatif olarak DVI/HDMI'dan VGA'ya çevirici kullanılarak VGA çıkışı emüle edilebilir.

The Inspiron Dell 10 has 3 USB 2.0 connections. One of these is executed as a Powered-USB-2.0 port.

Inspiron Dell 10 3 adet USB 2.0 bağlantı arayüzüne sahip. Bunlardan birisi güç verici USB 2.0 port olarak kullanılmakta.

Genel olarak bağlantı arayüzlerinin yerleşimi sol ve sağ kısımda ortantılı bir şekilde yapılmış. Sol elini kullanan kullanıcılar ufak bir avantajada sahip. Çünkü sol kısımda sadece kart okuyucu bulunmakta. Sol kısımdaki usb portu sol arka kısıma yerleştirilmiş. Bu kısımda bunların dışında sadece Kensington kilidi ve güç bağlantı noktası mevcut.
Ses çıkış portları ise sağ ön kısıma konumlandırılmış. Bu kulaklık ve mikrofon kullanımı için bir avantaj olarak görülebilir. Bunların ardından neredeyse merkeze konumlandırılmış bir şekilde HDMI çıkışı mevcut. Sağ arka kısımda ise bir adet USB 2.0, güç verici USB ve LAN portu bulunmakta.Arka kısım ise bataryadan ötürü bağlantı noktalarından arındırılmış.

Left: Headphones, microphone, HDMI, USB 2.0, Powered-USB, RJ-45 (LAN)
Left: Headphones, microphone, HDMI, USB 2.0, Powered-USB, RJ-45 (LAN)
Front: No connections
Front: No connections
Right: Kensington lock, power socket, USB 2.0, cardreader
Right: Kensington lock, power socket, USB 2.0, cardreader
Back: Battery
Back: Battery

Realtek RTL8102E/RTL8103E Family PCI-E Fast Ethernet network kartı Dell Inspiron 10'da kablolu iletişim için mevcut. Kablosuz olarak ise Dell Wireless 1510 Wireless-N WLAN mini kartı kullanılarak bağlantı kurmak mümkün. Kart Draft-n desteğide sunmakta. Ancak bu karta sahip olmak için ek bir ücret ödemeniz gerekmekte. Temel konfigrasyonla gelen Dell Wireless 1397 mini kart (802.11 b/g), Draft-n desteği vermemekte.
Bluetooth sisteme dahili olarak gelmekte. Blutooth sayesinde Mini 10 ile mobil cihazlarınız ile iletişim kurmanız mümkün.

Ek olarak 1.3 MP Motion-Eye WebCam standart olarak gelmekte. Dahili mikrofon ve hoparlörler sayesinde kolayca video konferanslar yapabilirsiniz.

İşletim sistemi olarak Windows XP Home Premium versiyonu servis paketi 3 yüklü olarak gelmekte. Kurtarma Cd'si pakete dahil olaral yollanmakta.

Giriş Cihazları

Klavye mümkün olan tüm genişliği kullanıyor. Alfanumerik tuşlar bir netbook için oldukça tatmin edici boyuttalar. Standart diziliş sayesinde hiç bir pratiğe gerek kalmadan hatasız yazı yazmaya başlamak mümkün.

Klavye kullanımı hakkında eleştrilebilecek herhangi bir nokta mevcut değil. Klavye çok sessiz ve kolay bir kullanıma sahip. Ayrıca tuşların mat bir yüzeye sahip olması kullanım rahatlığını arttırıcı bir etmen.

Dell Inspiron Mini 10 yeterli genişliğe sahip mouse yedeği bir touchpad ile geliyor. 77mm genişlikğinde 37mm yüksekliğindeki touchpad kolay bir kullanıma sahip olsada, fabrika ayarları biraz fazla hassa bir kullanım sunuyor. Bu yüzden kişisel tercihlerinize göre hassaslık ayarlarını yapmanız yerinde olacaktır.
Touchpad tuşları ise gerek optik gerekse tasarımsal olarak iyi bir şekilde sunulmuş.

Dell Inspiron Mini 10 Klavye
Klavye
Dell Inspiron Mini 10 Touchpad
Touchpad

Ekran

Kullanılan ekran için iki seçenekten birini seçmeniz mümkün. 10.1 inch WSVGA TrueLife ekrantemel konfigrasyonla gelir iken (1024x600 piksel çözünürlük), test versiyonumuzda kullanılan ikinci versiyona ek bir ücret ile sahip olmak mümkün. İkinci seçenek malesef yansıtmalı bir yüzeye sahip 1366x768 piksel ömzünürlüklü 10.1 HD bir ekran. Yinede bu cihazın asıl amacının HD film izlemek olduğu gibi bir yanılgıya kapılmamak gerekir.

İkinci ekranın bir diğer artısıda büyük ihtimalle LED arka ışığı olsa gerek. Bu sayede daha iyi parlaklık değerlerine ulaşmak mümkün. Ölçülen maksimum parlaklık değeri 239 cd/m2. Ortalama değer ise 212 cd/m2 olarak ölçülüyor. Parlaklık düşüşü ekran genelinde belirli bir limit dahilinde kaldığı için 81% gibi iyi bir aydınlatma değerine erişebiliyoruz.

206
cd/m²
239
cd/m²
219
cd/m²
204
cd/m²
225
cd/m²
210
cd/m²
205
cd/m²
207
cd/m²
194.4
cd/m²
Parlaklığın yayılımı
Maksimum: 239 cd/m² Ortalama: 212.2 cd/m²
Aydınlatma: 81 %
Kontrast: 536:1 (Siyah: 0.42 cd/m²)

Bizce yansıtmalı ekran yüzeyi hedef kitle için zar zor uygun denebilir. Yüksek parlaklık dış mekanlarda rahat bir kullanıma imkan sağlasada, yansımalardan ötürü görüntü kaplanmakta. Yansımalarla, içeriği ayırt etmek ise oldukça zor. Bu yüzden açık bir şekilde mobil kullanım imkanın pek olmadığı söylenebilir.

Dell Inspiron Mini 10- dış mekan
Dell Inspiron Mini 10- dış mekan
Dell Inspiron Mini 10 bakış açıları
Dell Inspiron Mini 10 bakış açıları

0.42 cd/m2lik düşük siyahlık değeri ile belirttiğimiz yüksek parlaklık sayesinde hesaplanan kontrast değeri 536:1. Her ne kadar subjektif bir değerlendirme olsada, renklerin canlı ve doğal göründükleri söylenebilir. 

Bakış açıları ise netbook kategorisine uygun şekilde ve yatay düzlemde belirli bir noktaya kadar görüntü bozunması olmadan mükemmel bir görüntü sağlamakta. Dikey düzlemde ise rahatsız edici yansımalarla karşılaşmanız mümkün. Yine yatay düzlemde renkler merkezden fazla uzaklaşmadan solmaya başlamakta. Bu genel kullanılan uygulamalarda bir soruna sebep olmayacaktır.

Performans

Önceden test ettiğimiz modellerde ya Intel Atom N270 yada N280 işlemcileri görüyorduk. Dell Inspiron Mini 10 ise her ne kadar bu sistemi kullanan tek netbook olmasada, "gömülü işlemleme" adını verilen bir sistem kullanmakta. Bu çözümün avantajı ise düşük güç tüketiminde bulunması (neredeyse 5 TDP) ve sessiz çalışması. Çünkü fan ihtiyacı bu sistem ile ortadan kalkmakta.Intel Atom Z530 işlemci ile donatılan sistem ise Intel System Controller Hub US15W üzerine kurulu. Prensipte SCH US15W, Z5xx Intel Atom serisi işlemciler için kullanılmaktaç Dell Inspiron Mini 10 aynı zamanda düşük saat hızına sahip Z520 ile de edinilebilir.

Intel Atom Z530 tek çekirdekli 512K Cache'e sahip 1.6 GHz hızında 533 MHz frontsidebus'a sahip bir işlemci. Maksimum termal tasarım gücü (TDP) ise 2 Watt - performansın asıl nokta olmadığı açık

Çip beraberinde diğer bir dahili grafik çipini getirmekte, Intel GMA 500. Tahmin edilebileceği gibi çip 3D uygulamalar için tasarlanmamış olup DirectX10 desteklememekte.

Sistem genel olarak 1 GB bellek ile Windows XP için yeterli.

Sistem belleğininde genel performansta etkisi olduğunu unutmamak gerekir. Notebookta Seagate marka bir HDD kullanılmakta. Inspiron Mini 10 netbook kategorisinde olmasına rağmen Seagate ST9250827AS modeli ile 250 GB'lik geniş bir depolama alanı sunmakta. 43.3 MB/s aktarım hızı ve 15.6 ms erişim zamanı ile bu noktada da artı puan kazanmakta.

PCMark05 ve çoğu 3DMark benchmarkları cihaz üzerinde 3D desteğinin olmamasından ötürü çalışmadığı için herhangi bir sonuç veremediklerinden, performans değerlendirmesi için kendi izlenimlerimizi aktarabiliyoruz. İşlemci performansı için SuperPi ve WPrime kullanıp, Dell Inspiron Mini 10'un beklentileri fazlasıyla karşıladığını söyleyebiliriz.

OpenOffice ve Internet uygulamaları gibi bazı araçları kullanarak Inspiron Mini 10'un iyi şekilde optimize edildiğini ve kullanıcı girişine tepki süresinin yerinde olduğunu söyleyebiliriz. Diğer netbooklarda görünen çok uzun bekleme sürelerinin genel olarak karşınıza çıkmayacağını söyleyebiliriz.Yinede sistemin 3D uygulamalar için olmadığını aklınızda tutmanız gerekir. 

System info CPUZ CPU
System info CPUZ Cache
System info CPUZ Mainboard
System info CPUZ RAM
System info CPUZ RAM SPD
System info HDDTune
Sistem bilgisi: Dell Inspiron Mini 10
3DMark 2001SE Standard
701 puan
Yardım
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
537
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
822
Cinebench R10 Shading 32Bit
34
Yardım
Seagate Momentus 5400.4 ST9250827AS
Maksimum transfer hızı: 7.3 MB/s
Minimum transfer hızı: 46.9 MB/s
Ortlama transfer hızı: 43.3 MB/s
Erişim hızı: 15.6 ms
Yakma hızı: 36.2 MB/s
İşlemci kullanımı: 8.4 %

Emisyonlar

Sistem Sesi

Inspiron Mini 10 bu kategoride fansız olması sebebi ile rahat bir test geçiriyor. Hard disk de sadece 31.5 db(A) seviyesi ile sessiz. Kesin sessizlik için hard disk yerine SSD kullanılabilirdi.

Sıcaklık

Malesef sıcaklık performansı yönünden durum o kadar iyi gözükmüyor. 38.7 derecelik sıcaklık üst sağ kısımda ölçülürken, ortalama ölçülen değer ise 33.4 derece. Alt kısım daha fazla ısınmakla beraber maksimum 40.7 ve ortalama 37 dereceye ulaşan sıcaklığa erişmekte. Yumuşak bir zeminde 46 dereceye kadar varan sıcaklık ile cihazı kullanmak pek hoş bir durum değil.

Maksimum yük
 30.8 °C33.3 °C35 °C 
 30.7 °C33.3 °C38.7 °C 
 28.8 °C32.2 °C37.7 °C 
Maksimum: 38.7 °C
Ortalama: 33.4 °C
38.4 °C37.5 °C33.7 °C
40.6 °C38.5 °C35 °C
40.7 °C39.7 °C35.4 °C
Maksimum: 40.7 °C
Ortalama: 37.7 °C
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 33.4 °C / 92 F, compared to the average of 29.8 °C / 86 F for the devices in the class Netbook.
(+) The maximum temperature on the upper side is 38.7 °C / 102 F, compared to the average of 33.1 °C / 92 F, ranging from 21.6 to 53.2 °C for the class Netbook.
(±) The bottom heats up to a maximum of 40.7 °C / 105 F, compared to the average of 36.6 °C / 98 F
(±) The palmrests and touchpad can get very hot to the touch with a maximum of 37.7 °C / 99.9 F.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 29.3 °C / 84.7 F (-8.4 °C / -15.2 F).

Hoparlörler

Dahili hoparlörler bir netbook için hayran bırakıcı kalitede ses çıkışına sahip. Genel bağlamda ses çıkışı yüksek seslerde bile temiz kalmakta. Zayıf baslardan ötürü, yüksek kalite kulaklıklar daha iyi bir ses deneyimi yaşamanıza olanak sağlayacaktır. Testlerimizde 3.5mm kulaklık girişi herhangi bir sorun yaşatmadı.

Batarya Kullanım Süresi

Dell, temel konfigrasyonda 3 hücreli 28Wh kapasiteli Lithium-Ion batarya kullanmakta. Testimizde kullandığımız 6 hücreli 56Wh kapasiteli Lithium-Ion bataryaya ise ekstra bir ücretle sahip olmak mümkün. Ama yüksek kapasiteli batarya aynı zamanda laptopa çıkıntı yapıp, biraz yatay yükseklik katmakta. Bu da hem ergonomi hemde havalandırma için oldukça iyi bir durum.

Enerji tasarrufu bileşenleri için biraz da olsa etkileyici sonuçlar alınmakta. BatteryEater aracı ile ölçülen sonuçlar minimum 287 dakika (klasik testö desktop profili, maksimum parlaklık, WiFi açık) ve maksimum 461 dakika (Reader resti, enerji tasarrufu modu, minimum parlaklık ve WiFi kapalı). WLAN testinde ise 379 dakikaya ulaşmak mümkün.

Anlık tüketim
Kapalı / Bekleme modudarklight 0 / 0 Watt
Boştadarkmidlight 7.1 / 9.5 / 10.8 Watt
Çalışırken midlight 12.4 / 14.4 Watt
 color bar
Key: min: dark, med: mid, max: light        
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.
Batarya ömrü
Boşta (WLAN kapalı, minimum parlaklık)
7h 41min
WLAN açıkken
6h 19min
Çalışırken (maksimum parlaklık)
4h 47min

Sonuç

Kompakt, sağlam sayılacak bir kasa ve uzun denebilecek bir batarya kullanım süresi ile Dell yine ilginç küçük bir mobil cihaz üretti. Yansıtmalı ekran yinede harika parlaklığa rağmen mobil kullanımı gölgede bırakmakta.

Odak noktası enerji tasarrufu olan üründe fan bulunmamakta ve cihaz neredeyse tamamen sessiz. Tabi bunun için performanstan biraz ödün vermeniz gerekmekte. Yinede basit ofis uygulamarı için performans yeterli.

Temel olarak Dell Inspiron Mini 10 evde ve yolda biraz kısıtlı mobil kullanımına rağmen iyi bir arkadaş olabilir.

Dell Mini 10
Dell Inspiron Mini 10
Dell Inspiron Mini 10
Dell Inspiron Mini 10
Dell Inspiron Mini 10
Dell Inspiron Mini 10
Dell Inspiron Mini 10
System information Dell Inspiron Mini 10
Please share our article, every link counts!
In Review: Dell Inspiron Mini 10
In Review: Dell Inspiron Mini 10

Notebook özellikleri

Dell Inspiron Mini 10 PP19S (Inspiron Mini 10 Seri)
İşlemci
Intel Atom Z530 1 x 1.6 GHz, Silverthorne
Bellek
1024 MB 
, DDR2 SDRAM
Görüntü
10.10 inç 16:9, 1366 x 768 pixel, HD-WLED, parlak: evet
Anakart
Intel US15W (Poulsbo)
Harddisk
Seagate Momentus 5400.4 ST9250827AS, 250 GB 
, 5400 rpm
Ses kartı
Realtek ALC269 @ Intel 82801GBM ICH7-M - High Definition Audio Controller
Bağlantılar
3 USB 2.0, 1 HDMI, 1 Kensington Lock, Ses çıkışları: Kulaklık, mikrofon, Kart okuyucular: 3-in-1-kart okuyucu(SD/MMC/MS), 1.3 MP WebCam
Network
Realtek RTL8102E Family PCI-E Fast Ethernet (10/100MBit/s), Dell Wireless 1510 Wireless-N WLAN (g/n = Wi-Fi 4), Bluetooth 2.1 + EDR
Boyut
yükseklik x genişlik x derinlik (mm): 28 x 261 x 182.5
Batarya
56 Wh Lithium-Ion
İşletim sistemi
Microsoft Windows XP Home 32 Bit
Ek özellikler
Inspiron Setup Manual, Windows XP 32-Bit Recovery Media, Drivers and Utilities Media, MS Work 9.0, Norton Security, 12 Ay Garanti
Ağırlık
1.29 kg, Güç kaynağı: 200 g
Fiyat
555 Euro

 

Dell Inspiron Mini 10 temel konfigrasyonda siyah renk ile geliyor.
Dell Inspiron Mini 10 temel konfigrasyonda siyah renk ile geliyor.
Herhangi bir SIM slotu mevcut değil. Mini 10 için şu anda sunulan bir UMTS çözümü bulunmamakta.
Herhangi bir SIM slotu mevcut değil. Mini 10 için şu anda sunulan bir UMTS çözümü bulunmamakta.
Yumuşak yüzeylerde cihaz biraz sıcak gelebilir.
Yumuşak yüzeylerde cihaz biraz sıcak gelebilir.
Donanım fana ihtiyaç duymamakta. Bu yüzden hard disk bazen duyulabilir.
Donanım fana ihtiyaç duymamakta. Bu yüzden hard disk bazen duyulabilir.
Enerji tasarrufu öncelikli hedef olduğu için, sistem bu yönde optimize edilmiş. Gündelik işler minimum güç tüketen Intel Atom Z530, ! GB RAM ve Intel GMA 500 grafik kartı ile haleldilebilir.
Enerji tasarrufu öncelikli hedef olduğu için, sistem bu yönde optimize edilmiş. Gündelik işler minimum güç tüketen Intel Atom Z530, ! GB RAM ve Intel GMA 500 grafik kartı ile haleldilebilir.
6 hücreli batarya ile notebook herhangi bir güç kaynağına ihtiyaç duymadan iyi bir kullanım süresi sunmakta.
6 hücreli batarya ile notebook herhangi bir güç kaynağına ihtiyaç duymadan iyi bir kullanım süresi sunmakta.
6 hücreli batarya, laptopa hafif bir eğim vererek, klavyenin kullanım kolaylığını arttırmakta ve cihazın hava çıkışına pozitif bir katkı sağlamakta.
6 hücreli batarya, laptopa hafif bir eğim vererek, klavyenin kullanım kolaylığını arttırmakta ve cihazın hava çıkışına pozitif bir katkı sağlamakta.
6 hğcreli bataryaya ek bir ücret ödeyerek sahip olmak mümkün.
6 hğcreli bataryaya ek bir ücret ödeyerek sahip olmak mümkün.
CGA ise ancak bir docking istasyonu ile edibilebilir.
CGA ise ancak bir docking istasyonu ile edibilebilir.
HDMI ara yüzü direk kasanın üzerinde bulunabilir...
HDMI ara yüzü direk kasanın üzerinde bulunabilir...
Aşırı derece yansıtmalı ekran mobiliteyi sınırlamakta.
Aşırı derece yansıtmalı ekran mobiliteyi sınırlamakta.
... Touchpad fabrika ayarları ile bazı zorluklar yaşatabilir.
... Touchpad fabrika ayarları ile bazı zorluklar yaşatabilir.
Klavye tatmin edici...
Klavye tatmin edici...
Yüksek parlaklıklı yüzeyler parmak izlerine ve toza karşı hassas.
Yüksek parlaklıklı yüzeyler parmak izlerine ve toza karşı hassas.
Genel olarak sistemin sağlamlığından memnun kalabilirsiniz.
Genel olarak sistemin sağlamlığından memnun kalabilirsiniz.
Mavi renkli bir etiket (siyah ve yeşil renkleride mevcut)
Mavi renkli bir etiket (siyah ve yeşil renkleride mevcut)
Mor ilham perisi yada test cihazımızda olduğu gibi sadece menekşe.
Mor ilham perisi yada test cihazımızda olduğu gibi sadece menekşe.
Ayrıca 4 farklı kapak etketi arasından seçim yapmakta mümkün.Örneğin: Buz mavisi...
Ayrıca 4 farklı kapak etketi arasından seçim yapmakta mümkün.Örneğin: Buz mavisi...
Yerleşimi pek memnun etmesede kullanılan küçük hoparlörlerin ses çıkışı oldukça etkileyici.
Yerleşimi pek memnun etmesede kullanılan küçük hoparlörlerin ses çıkışı oldukça etkileyici.

Benzer Notebooklar

aynı GPU’lu laptoplar

İnceleme Asus Eee PC 1101HA Netbook
Graphics Media Accelerator (GMA) 500, Atom Z520, 11.60", 1.35 kg
İnceleme: Sony Vaio VGN-P21Z Mini-Notebook
Graphics Media Accelerator (GMA) 500, Atom Z520, 8.00", 0.61 kg

Aynı Ekran boyutunda ve/veya ağırlıkta laptoplar

İnceleme Dell Mini 1012 Netbook
Graphics Media Accelerator (GMA) 3150, Atom N450, 10.10", 1.38 kg

Aynı üreticiden laptoplar

Dell XPS 13 9310 OLED Dizüstü Bilgisayar İncelemesi: IPS’ten Daha Mı İyi?
Iris Xe G7 96EUs, Tiger Lake i7-1185G7, 13.40", 1.245 kg

Bağlantılar

Artılar

+Ekran kapağı seçimi
+Kompakt kasa
+Standart dizilimli klavye
+Dijital HDMI arayüzü
 

Eksiler

-Touchpad
-Yansıtmalı ekran
-Kısıtlı ekran açısı
-Ön kısımda küçük kalan kullanım alanı

Kısaca

Beğendiklerimiz

Çekici bir tasarıma sahip bir cihazla çok sessiz çalışma imkanı

Göremediklerimiz

Mini-notebookların asıl amacı olan mobil kullanımı pekiştirmek için mat erkanın olmayışı

Bizi şaşırtan noktalar

Netbookta kullanılan dahili hoparlörlerin çıkış gücü

Rakipler

Daha şimdiden birçok klasik mevcut - Asus, Acer, MSI, HP, vs. HD ekran ile daha da kızışan bir yarış haline gelmekte.

 

Değerlendirme

Dell Inspiron Mini 10 PP19S - 07/17/2009
Martina Osztovits

İşcilik
83%
Klavye
90%
Mouse
79%
Bağlanılabilirlik
80%
Ağırlık
93%
Batarya
98%
Görüntü
82%
Oyun performansı
20%
Uygulama performansı
60%
Isınma
84%
Ses
98%
İzlenim
82%
Ortalama
79%
87%
Netbook - Ortalama Ağırlık
> Notebooklar Hakkında Aradığınız Herşey > İnceleme > İnceleme: Dell Inspiron Mini 10 Netbook
Martina Osztovits (Update: 2009-09-30)