Notebookcheck

İnceleme Dell Mini 1012 Notebook

ION-Öldürücü

Dell'in Mini 1012 modeli küçük HD filmler için bir netbook olarak tasarlanmış Ancak sadece film severler 1366x768 piksel çözünürlüklü HD Ready teknolojisinin keyfini sürebilecek. Broadcom Crystal HD çipi 720p veya 1080p videoların çözümlenmesini zahmetsizce otomatik olarak yapabiliyor. Peki Dell'in bu 10 inçlik ürünü HD özelliklerine rağmen iyi bir batarya kullanım süresi sunabiliyor mu? Kapsamlı incelememizde bunun ve daha fazlasının cevabını arayacağız.

Broadcom Crystal HD çipi ve HD Ready ekran ile Dell Mini 1012 netbook
Broadcom Crystal HD çipi ve HD Ready ekran ile Dell Mini 1012 netbook

Piyasada bir sürü netbook var Fakat Intel’in Atom işlemcisi ile donatılmış olanlar arasında çok azı  mobil film izlemek için kullanılabiliyor. Bunun nedeni sabit diskin çok küçük olması değil, entegre grafik çekirdeklerinin HD için yetersiz olması.

İkinci netbook nesli olan Pine Trail bu anlamda pek bir ilerleme sağlamadı. İşlemciyle entegre edilmiş DirectX  9 GPU, GMA3150 HD çözümleme ve 3D benchmarklarda daha öncelerde kullanılan GMA950 ve GMA500kadar iş yapıyor. Zayıf Atom işlemcisi 720p veya 1080p filmleri düzgün bir şekilde oynatabilmek için bir HD grafik kartının desteğine ihtiyaç duyuyor.

Bugüne kadar Nvidia ION sistemleri  (Samsung N510, HP Compaq Mini 311, Lenovo S12)bir alternatifti. Dell şimdi Inspiron Mini 1012 ile ileri atılıyor ve Pine Trail platformuna Broadcom Crystal HD çipini (H.264 decoder) yerleştiriyor. Peki sonuç mükemmel bir 10 inçlik eğlence makinesi mi? 3D performansı neye benziyor? Broadcom çipinden faydalanabiliyor mu? Tüm bu sorular incelememizde yanıt buluyor.

Kasa

Menteşelerin pozisyonu
Menteşelerin pozisyonu
Sağlam kasa
Sağlam kasa

Inspiron Mini 1012’nin kasası tek parçadan yapılmış gibi görünüyor. Kenarları daha alçak seviyede bir altlık düşünün. Mini’nin anakartı ve içindekiler bu altlığın içerisine yerleştirilmiş. Bileklerinizi yasladığınız alan ve klavye bu altlığın üst tarafına doğru monte edilmiş. Bu küçük kasayı ellerimizle bükmeniz mümkün değil. Batarya ise ancak kımıldıyor. Alt yüzde herhangi bir kapak  yok ve  nereden baskı uygularsanız uygulayın içeri doğru göçmüyor. Aynı şey bilekleri yasladığımız alan için de geçerli- kasanın her bölgesi kaya gibi sert.

Menteşelerin görsel olarak alışılmadık bir şekilde monte edilmesi sağlamlık konusunda avantaj sağlıyor. Bağlantıların artık kasanın uzak kenarına yerleştirilmemiş olması oldukça sıkı bir şekilde oturmasını sağlıyor. . Dahası, Dell menteşeleri kaplamaktan da vazgeçmiş. Bu nedenle ekran menteşeleri oldukça masif duruyor. Bu özelliklerin sayesinde kapak sağlam ve kararlı bir şekilde yerinde duruyor. Ekran sarsıntılı araba yolculuklarında sarsılmıyor. Bu, film seyretmek için mükemmel. Kapak ve yüksek parlaklıktaki yüzeyi sert ve çok zor eğilip bükülebiliyor. Geniş ekran çerçevesi de buna eşlik ediyor.

Mini 1012’nin oldukça ağır ama masif kasası elinize güzelce sığıyor (1,38 kg). Ekranın arka tarafındaki çıkıntı özellikle kavrama ve taşıma konusunda kolaylık sağlıyor. Ekran açıkken bile güvenle tutup kaldırabilirsiniz. Yüksek parlaklıktaki yüzey cilası parmak izlerine neden oluyor. Kasanın beyaz renk oluşu bu izlerin bu bölgede hemen hemen hiç fark edilmemelerini sağlıyor. Ancak siyah kapak üzerinde bu parmak izleri oldukça belirgin bir şekilde görülüyor. Öyle ki kısa bir kullanım sonrasında gümüş Dell logosunun etrafı yağlı izlerle doluydu.

Bağlantı Noktaları

VGA çıkışı USB yuvaları ile aynı tarafa, kasanın soluna yerleştirilmiş. Yine aynı tarafta MS, SD ve MMC hafıza kartları için bir kart okuyucu bulunuyor. USB yuvalarının şarj fonksiyonu var. Kullanıcı isterse örneğin iPod’unu ya da cep telefonunu buradan şarj edebilir.

Sağ tarafta ağ kablosu için bir giriş ve bir tane USB yuvası bulunuyor. Kulaklık ve mikrofon soketleri de yine bu tarafta kullanım için yeterli bir mesafede yerleştirilmiş. Soketler plastikten yapılmış bu nedenle sert bir kullanım sırasında kırılabilir. Netbook sahibi  Kensington kablosu aracılığıyla Mini 1012’sini fuar alanlarında standa zincirleyebilir. Sözde Kensington kilidi güç yuvası gibi mini notebook’un arka tarafında yer alıyor.

Genelde bir netbook’ta HDMI çıkışının olmayışı pek de önemli değildir. Fakat bahsettiğimiz HD uyumlu 10 inçlik bir Mini 1012 kasası ise durum değişir. Yüksek çözünürlüklü videoların düzgün görüntülenmesi için netbook’u  bir televizyon setine bağlamak gerekebilir. HDMI yıllarca televizyonlarda bir standart olarak kullanıldı. Ses sinyalleri de yine HDMI aracılığı ile televizyona aktarılıyor.

Ne yazık ki Inspiron Mini 1012’nin HDMI çıkışı yok. Bu nedenle netbook’un evde televizyona bağlanarak film oynatıcısı olarak kullanılması mümkün değil. Aslında Dell için netbook’ta HDMI çıkışının varlığı yeni bir şey olmamalı. Atom Z530 işlemciye ve GMA500 graphics'e sahip Inspiron Mini 10’da , HD’yi desteklemediği halde HDMI çıkış bulunuyor. Diğer taraftan Broadcom çipi kullanıldığında HDMI bağlantısı teknik olarak mümkün olmuyor. Bu durumda Pine Trail netbook’larının  ION2 ile Nvidia üzerine kurulmasını beklememiz gerekecek.

The Inspiron 1012's connections
The Inspiron 1012's connections

Giriş Cihazları

Klavye

Tuşlar belirgin bir vuruş uzunluğuna, açık bir basınç noktasına ve tok bir vuruşa sahip. Klavyenin hiçbir bölgesinde esneme gerçekleşmiyor. Tuşların hepsi birbirine kısa bir mesafe ile yerleştirilmiş fakat hatasız bir şekilde yazı yazılabiliyor. Nedeni ise tuşların tabanının geniş oluşu ve harf diziliminin geniş shift, ctrl ve enter tuşları ile çok iyi ayarlanmış olması. Ne yazık ki F ve J tuşları üzerindeki dokulu işaretler peki iyi hissedilemiyor. Kısaca: tuşlar iyi bir geri bildirime sahip ve hatta hızlı yazarlar kolayca uyum sağlayacaklardır.

Touchpad

Synaptics fare altlığı kişiselleştirme için birçok seçeneğe sahip.  Kaydırma çubuğunun hassasiyeti, hızı ve genişliği modifiye edilebiliyor. Touchpad çoklu-el hareketlerini desteklemiyor. Bunun yerine tek-parmaklı yakınlaştırma/uzaklaştırma fonksiyonu mevcut. Bu pek bir şey değil ama sol tarafta dikey bir kaydırma çubuğu bulunuyor ve bu standart bir şekilde etkinleştirilemiyor.

Touchpad’in yüzeyi  her bir köşesinde hassasiyetini koruyor ve memnun edici bir şekilde mat renkte. Sağ ve sol fare tuşları touchpad’in üzerinde olduğundan dolayı görünen tüm yüzey hareketler ve kaydırma işlemi için kullanılabiliyor. Bu netbook standartlarına göre oldukça büyük bir touchpad . Fare tuşları kısa vuruş uzunluğuna sahip ve sessizce tıklanıyor. Sık sık tuşların kullanımı sırasında geri tepki vermediğini gördük. Birkaç kere basitçe tıkladık falat kabul görmedi. Bunun yerine touchpad’in yüzeyine çift tıklamak işe yaradı.

Klavye
Klavye
Touchpad
Touchpad
1366x768 piksel - internette gezinti için bir sürü alan
1366x768 piksel - internette gezinti için bir sürü alan

Dell ekran olarak HD Ready çözünürlüklü, yansıtma özelliğine sahip 10,1 inçlik TFT tercih etmiş. Görüntü kendini 1366x768 piksel kadar uzatabiliyor. Tipik netbook ekranı 1024x600 piksel WSVGA ile karşılaştırıldığında bu ekran ile çalışmak daha kolay görünüyor. 1280 piksele göre optimize edilen web siteleri nihayet ekrana sığıyor.

Ancak kontrast pek geliştirilmemiş, 236:1 ile oldukça düşük bir seviyede kalıyor. Netbook’larda  en düşük kontrast değeri  140:1 civarında. Dolayısıya oran çok da kötü değil. Bun karşın yansıtıcı kaplı ekran ile yüksek renk derinliği sağlanmış. Bu filmler ve resimler için bir artı.

219
cd/m²
232
cd/m²
219
cd/m²
227
cd/m²
236
cd/m²
236
cd/m²
243
cd/m²
238
cd/m²
238
cd/m²
Parlaklığın yayılımı
Maksimum: 243 cd/m² Ortalama: 232 cd/m²
Aydınlatma: 90 %
Batarya modunda parlaklık: 236 cd/m²
Kontrast: 195:1 (Siyah: 1.21 cd/m²)

Ekranın parlaklığı 243 cd/m2 ile çok iyi bir değerde. Tüm yüzeydeki ortalama değer ise 232 cd/m2. Yüksek parlaklık değeri loş ortamlar için çok fazla ve bu nedenle kullanıcı tarafından epeyce azaltılması gerekiyor. Parlaklığın seviye aralıkları oldukça dar. TFT’nin arka ışığı dikkat çekici bir şekilde enerji tüketiyor ve kullanıcı bunu isteğe bağlı olarak kapatamıyor.

Dışmekan
Dışmekan

Yüksek parlaklık değeri gün ortasında dış mekan kullanımı için harika. Yaz geldiğinde kullanıcılar kafe ve benzeri yerlerde film seyretmek ve e-postalarına bakmanın keyfini süreceklerdir. Ancak TFT’nin yansıtma özelliği bunu imkansız kılıyor. Aydınlatmanın yüksek oluşu güzel fakat ekran üzerindeki yoğun yansımalar görüntüyü bozacaktır. Bu durumda kullanıcılar her zaman gölgelik mekanları tercih etmek durumunda kalacaklar ya da belirli bir görüş açısına göre oturacaklar.

Dell Mini 1012’nin görüş açıları yatay eksende gayet iyi. 60 dereceye kadar yazılar okunabiliyor ve renklerde pek bir oynama olmuyor. Ancak parlaklık 25 derecede bariz bir şekilde azalıyor. Birden fazla kişi film seyrederken içlerinden bir tanesi görüntünün karanlık olmasından şikayet edebilir.

Dikey eksende kullanıcılar sadece 25 derecelik bir açaıdan bakabiliyor. Bundan fazlasında renkler fark edilir bir şekilde bozuluyor.Yazıları okurken ise 45 dereceye kadar toleransınız var. Aşağıdan veya yukardan daha geniş bir açıda baktığınızda karakterler de okunmuyor.

Dell Mini 1012'nin görüş açıları
Dell Mini 1012'nin görüş açıları

Performans

Pine Trail netbook , Dell Inspiron Mini 1012 işlemci olarak GMA 3150 grafik  entegreli Intel Atom N450 (1,66 GHz) kullanıyor. Yeni netbook jenerasyonunun standart işlemcisi olan N450 512 KB’lık küçük bir L2 önbelleğe sahip. Bir önceki Atom jenerasyonu olan N270 ve N280 ile karşılaştırıldığında veri performansının pek de geliştirilmediğini görüyoruz. Intel’in hyperthreading teknolojisi geçerli uygulamalar için ikinci bir sanal çekirdek yaratıyor. Böylece Atom N450 zayıf işlem performansına rağmen Windows 7 Starter gibi işletim sistemlerinde çoklu görevleri yeterli şekilde yerine getirebiliyor.

İşlemci, 1024 MB’lık DDR2 SDRAM ve Western Digital’den 160 GB’lık sabit disk ile destekleniyor. Üretici firma bu her iki donanım parçasının da yükseltilmesine imkan tanımıyor. Kasanın alt tarafında herhangi bir kapak bulunmuyor. Taban kısmın tüm vidalarını dahi söktükten sonra bile kasanın iç bölmesini kımıldatamadık.

Son vidalar sabit diski ve hafızanın altındaki bölmeyi tutuyor. Tüm netbook’larda olduğu gibi 1024 MB’lık hafıza çubuğu cihaza takılmış ve sabit disk ise bilindik bir SATA 2,5 inç netbook sabit diski. Filmleriniz için daha fazla alana ihtiyaç duyarsanız hâlihazırda 500 GB sabit disk alabilirsiniz.

System info CPUZ CPU
System info CPUZ Cache
System info CPUZ Mainboard
System info CPUZ RAM
System info CPUZ RAM SPD
System info GPUZ
System info HDTune
System information Dell Mini 1012
DPC Latency Checker Dell Mini 1012
DPC Latency Checker

Gecikmeler, cihazların Windows’ta çalışma performansını azaltıyor. Eğer bu gecikmeler çok fazla ise harici cihazlar netbook’a takıldığında problemlere (örneğin harici ses kartlarında seste cızırtılar ya da Real-Time-Audio’da anlık kesintiler gibi)neden olabilir. Mini 1012 bu uygulamayı başarı ile geçti. DPC Latency Checker uygulamasına göre gecikmeler her zaman 500 µ’nin altında zararsız bir alanda kaldı

Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
570
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
877
Cinebench R10 Shading 32Bit
292
Yardım
2.3
Windows 7 deneyim indeksi
İşlemci
Saniye başına işlem
2.3
Bellek
Saniye başına bellek işlemi
4.5
Grafikler
Windows Aero için masaüstü performansı
2.9
Oyun grafikleri
3D iş ve oyun grafikleri
3
İlk sabit disk
Disk transfer hızı
5.5

İşlemci benchmark’ı sonuçlarına göre Intel Atom N450 1,66 GHz ile düşük ama tipik bir netbook performansı gösterdi. Pine Trail sınıfının gelişimi zaman içerisinde mimari açıdan oldukça değişti fakat mini PC’nin düşük performansı maalesef aynı kaldı. Kullanıcı işletim sistemi olarak Inspiron Mini 1012’den Windows 7 Starter ya da Linux’tan fazlasını beklememeli.

Windows 7’de deneyimlediğimiz uygulama performansı düşük sonuçlandı. Dizinler, dosyalar veya yeni programlar yüksek performans modunda dahi fark edilir bir gecikme ile açıldı. Programlar eş zamanlı çalıştığında ise daha uzun gecikmeler ortaya çıktı. Aynı anda hem müzik dinleyip hem de beş farklı tabın açık olduğu bir internet sayfasında gezinti yapmak ve de bir yandan e-posta yazmak mı? Bu senaryo yalnızca sinir bozucu gecikmeler ile mümkün olabilir.

Sistemin düşük performansı netbook’un doğasında var. Internette mobil gezinti ve e-postaları kontrol etmek-bunlar her zaman çalışıyor. Dell Inspiron Mini 1012 bir notebook’un yerine geçemez. Broadcom HD modülü bile bunu değiştiremez.

3DMark 2001SE Standard
2476 puan
3DMark 05 Standard
296 puan
3DMark 06 Standard
148 puan
Yardım
160 GB - 5400 rpm
Maksimum transfer hızı: 34.3 MB/s
Minimum transfer hızı: 68.5 MB/s
Ortlama transfer hızı: 53.8 MB/s
Erişim hızı: 16.9 ms
Yakma hızı: 83.6 MB/s
İşlemci kullanımı: 5.5 %

Western Digital marka sabit disk (WD1600BEVT-75ZCT2 model) 160 GB’lık geniş kapasitesi ile HD Tune ham veri transfer hızı testinde fena değildi. Sıralı okuma testlerinde aldığı 53,8 MB/s en son SATA 2,5 inçlik netbook sabit disklerine pek uymuyor. Sabit disk kullanım sırasında oldukça sessiz çünkü Dell Mini 1012’nin bir fanı yok. Duyulabilen tek sesi Western Digital sabit diski çıkartıyor.

Broadcom Crystal HD çipi , Dell’in PCI Express aracılığıyla Pine Trail çipine bağlandığı bir parça. Crystal HD H.24 kodlanmış videoları (MPEG4 format) çözümlemekten başka bir işe yaramaz. Zayıf Atom N450 bu işlem için yeterince hızlı değil. Inspiron Mini 1012 sınavı geçiyor – 720p ve 1080p kodu çözülmüş filmleri düzgün bir şekilde oynatıyor. Bu test aynı zamanda enerji koruma modu açıkken batarya içinde uygulandı. Daha fazlası için HD çalışırken batarya kullanım süresi ile ilgili bölümüne bakabilirsiniz.

Bir kullanıcının hangi medya oynatıcısını kullandığı da önemli olabiliyor. Media Player 12, Media Player Classic, CyberLink's Power DVD, DivX Player 7.0 ve VLC Player 1.0.3 programlarını denedik. HD kodlanmış YouTube klipleri sadece Windows Media Player 12/Classic ve Power DVD 9’da sürekli olarak düzgün çalıştı. Ekran görüntülerinden aldığımız örnekler gösteriyor ki Atom işlemci aynı zamanda sadece yüzde 28 (720p) ile yüzde 41  (1080p) arasında çalışıyor.

DivX ve VLC programları klipleri düzgün bir şekilde oynatmayı başaramadı ve yoğun piksel hataları verdi. CyberLinks’in son sürümü Power DVD 7.0 bile klipleri piksel hatası olmasa bile düzgün yürütemedi. Kısaca: Broadcom Crystal HD çipi netbook’ta HD’nin düzgün çalışmasını sağlıyor. Birkaç oynatıcı yazılımın sağlayıcıları hala Crystal HD’nin kullanımı ile işbirliği yapmak durumundalar. Ancak HD çözümleme halihazırda Microsoft ve CyberLink’e ait ticari oynatıcıları ile harika bir şekilde çalışıyor.

Power DVD 9.0 - 720p düzgün
Power DVD 9.0 - 720p düzgün
Windows Media Player 12 - 1080p düzgün
Windows Media Player 12 - 1080p düzgün
Windows Media Player 12 - 720p düzgün
Windows Media Player 12 - 720p düzgün
DivX-Player 7.0 - 720p hatalı
DivX-Player 7.0 - 720p hatalı
Broadcom çip sistem kontrolünde
Broadcom çip sistem kontrolünde

Emisyonlar

Sistem Sesi

Dell Inspiron Mini 1012’nin göze çarpan özelliklerinden birisi de aktif bir fanının olmaması. Sabit disk gürültü yapan tek donanım parçası olarak kendini gösteriyor. Bu nedenle sistem sesi ölçümünde sadece temel seviyede kaldık. Ses seviyesi sabit disk çalışmaya başlar başlamaz 28,8 dB(A)’dan hafifçe 30,2 dB(A)’ya çıkıyor.

Ses yüksekliği

Boşta
28.8 / 28.8 / 29 dB
HDD
30.2 dB
Çalışırken
29 / 30.2 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
sessiz
40 dB(A)
duyulabilirlik
50 dB(A)
gürültülü
 
min: dark, med: mid, max: light    (15 cm uzaklık)
Gerilim Testi: CoreTemp rarporu 102 derece
Gerilim Testi: CoreTemp rarporu 102 derece
CPU sıcaklığı normal kullanımda: 44 derece
CPU sıcaklığı normal kullanımda: 44 derece

Sıcaklık

Nasıl oluyor da fanı olmayan bu kasa işlemcinin, Broadcom çipinin ve sabit diskin artık ısısını dışarıya atıyor? Artık sıcaklık yüzeyler aracılığı ile dışarıya atılıyor . Ancak yüzdeydeki sıcaklık belirli bölgelerde epeyce artıyor. Inspiron Mini 1012 boşta iken kasanın üst bölümü maksimum 34,1 dereceye kadar ısınıyor. Taban bölümü ise halihazırda işlemci çalışmazken 39,1 dereceye kadar ısınıyor. Eğer cihaz boştayken sıcaklık bu kadar artıyorsa ağır yük altındayken neler olur?

Dell’in 10 inçliğinin yüzeylerinde ne kadar atık ısı oluşturduğunu belirlemek için gerilim testi yaptık. Çünkü GPU testi Furmark netbook grafik çipseti üzerinde çalışmıyor. 1080p fragman oynattık ve Prime95 benchmarkını çalıştırdık. Broadcom çipi ve işlemci bu sırada kapasitelerinin tümünü kullandılar. Bu test normal kullanım şartlarını direkt yansıtmıyor belki ama genel itibariyle notebook’lar bu tür işlemler ile başa çıkabiliyor olmalılar.

Taban bölümündeki bir önceki en sıcak bölge 2 saat sonra 51,6 dereceye ulaşıyor. Tuşların bulunduğu alanın sıcaklığı ise sağ üst tarafında 48,2 derece gösteriyor. Bu sıcaklık değerleri kesinlikle aşırı derecede fazla, öyle ki netbook’un kucakta kullanımı imkansız hale geliyor.  Bu gerilim testini yaparken çevre sıcaklık değeri 22,5 derece oda sıcaklığı ile gayet normaldi. Atom N450’nin çekirdek sıcaklığı ise testte endişe verici bir seviyeye çıktı. 1080p’nin normal bir şekilde oynatılması sıcaklık değerini sadece 77 derece ile sonuçlandırırken Prime95’in ek olarak kullanımı sıcaklığı 102 dereceye kadar çıkarttı. (sıcaklıklara CoreTemp 0.99.3 ile baktık)

Yüksek işlemci sıcaklığı performansta bir kayba sebep olmuyor. Hemen ardından uygulanan Cinebench R10 işlemci benchmarkı sonucun değişmediğini gösteriyor.

Sadece bileklerinizi yasladığınız alan cihaz maksimum yük altında iken makul bir seviyede kalıyor. Ölçtüğümüz değer  30,9 ila 37,4 derece arasındaydı. İnternette gezinti ya da film izlemek gibi normal kullanım sırasında sıcaklık gerilim testinin öne sürdüğünden daha az problem yaratıyor. Kaydedilen zirve sıcaklık değeri taban bölümünde 41,2 dereceye ve üst bölümde 36,5 dereceye düşüyor. Bileklerinizi yasladığınız alandaki sıcaklık değeri ise 34 dereceyi geçmiyor.

Yaptığımız test, fanı olmayan bir soğutma sisteminin sadece avantajları olmadığını kanıtlıyor. Battaniye altında Inspiron Mini 1012 ile rahat bir film seansı geçirmek isteyen kullanıcılar bu durumda iki kere düşünmeliler. Sonuç oturumu kapatmak olabilir.

Maksimum yük
 38.9 °C43.7 °C48.2 °C 
 38.8 °C44.6 °C43.7 °C 
 30.9 °C34.7 °C37.4 °C 
Maksimum: 48.2 °C
Ortalama: 40.1 °C
46.8 °C46.7 °C40.4 °C
51.6 °C51.3 °C44.2 °C
51.3 °C49.2 °C43.8 °C
Maksimum: 51.6 °C
Ortalama: 47.3 °C
Güç kaynağı  39.8 °C | Oda sıcaklığı 22.5 °C
(-) The average temperature for the upper side under maximal load is 40.1 °C / 104 F, compared to the average of 29.8 °C / 86 F for the devices in the class Netbook.
(-) The maximum temperature on the upper side is 48.2 °C / 119 F, compared to the average of 33.1 °C / 92 F, ranging from 21.6 to 53.2 °C for the class Netbook.
(-) The bottom heats up to a maximum of 51.6 °C / 125 F, compared to the average of 36.6 °C / 98 F
(±) In idle usage, the average temperature for the upper side is 32 °C / 90 F, compared to the device average of 29.8 °C / 86 F.
(±) The palmrests and touchpad can get very hot to the touch with a maximum of 37.4 °C / 99.3 F.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 29.3 °C / 84.7 F (-8.1 °C / -14.6 F).

Hoparlörler

Mini 1012’nin hoparlörleri bileklerinizi yasladığınız alanın hemen altına yerleştirilmiş. Ses tiz ağırlıklı ve tüm bası geri planda tutuyor. Ses seviyesini herhangi bir distorsiyon olmadan sonuna kadar açabildik. Kullanıcı her halükarda SRS ses eklentisini açık tutmalı. SRS kapatıldığında tizler daha da baskın hale geliyor. Harici hoparlörler ya da kulaklıklar bu nedenle iyi bir seçenek olabilir. Ses yuvaları temiz bir çıkış sunuyor, seste herhangi bir parazit veya gürültü olmuyor.

Batarya Kullanım Süresi

Maksimum enerji koruma seçenekleri aktif olduğunda elimizdeki Inspiron Mini 1012 test örneği neredeyse 10 saatlik bir kullanım süresine ulaşıyor. Netbook bu 588 dakika boyunca aktif oldu fakat WLAN kapalıydı ve parlaklık da en aza indirgenmişti. Potansiyel alıcılar bu süreyi gerçek anlamda yaklaşık 7 saat olarak hesaplayabilirler.

Gerçek batarya kullanım süresi yaptığımız WLAN gezinti testine çok yakın. Batarya 6:29 saat sonra tükendi. Bu esnada YouTube sitesine birkaç kez girip biraz da haber sitelerine göz attık. Bu testler sırasında LED ekran orta seviye ayarlarda yani yaklaşık 130 cd/m2’de çalıştı.

Bataryanın kullanım süresini film seyrederken de test ettik. Harici USB DVD sürücüden bir DVD izlemek yerine sabit diskten 720p bir video klip kullandık.5:38 saat  (329 dakika) sonra klip durdu. Netbook bu esnada enerji koruma modunda çalışıyordu ve WLAN, Bluetooth kapalıydı. Parlaklık ise orta seviyeye ayarlanmıştı.

Böylece H.264 çözücü olarak çalışmak için optimize edilen Broadcom HD çipi güç tüketimi konusunda ne kadar tutumlu olduğunu gösterdi. İki tane uzun sinema filmi tek bir batarya şarj işlemi ile rahatça izlenebiliyor. Cihaz boştayken belirlediğimiz son derece uzun olan batarya kullanım süresi, HD çipinin aktif değilken herhangi bir elektrik bağlantısına ihtiyaç duymadığını gösteriyor.

Reader's Test: maksimum batarya kullanım süresi
Reader's Test: maksimum batarya kullanım süresi
720p Playback: film batarya kullanım süresi
720p Playback: film batarya kullanım süresi
Classic Test: minimum batarya kullanım süresi
Classic Test: minimum batarya kullanım süresi
Batarya ömrü
Boşta (WLAN kapalı, minimum parlaklık)
9h 48min
WLAN açıkken
6h 29min
DVD
5h 21min
Çalışırken (maksimum parlaklık)
5h 24min

Mini 1012’nin uzun batarya kullanım süresi çok düşük bir enerji gereksinimi olduğunu belirtiyor.10,1 inçlik cihaz boştayken sadece 5,6 watt’a ihtiyaç duyuyor. Mini 1012 zorlandığında ve herm sabit disk hem de işlemci çalışmak zorunda olduğunda ise güç tüketimi 14,4 watt’a kadar artabiliyor. Hatta gerilim testindeki şartlar altında bu değer 15,9 watt’a kadar çıkabilir.

Anlık tüketim
Kapalı / Bekleme modudarklight 0 / 0 Watt
Boştadarkmidlight 5.6 / 8 / 10 Watt
Çalışırken midlight 14 / 15 Watt
 color bar
Key: min: dark, med: mid, max: light        

Sonuç

Mini 1012 - Eğlence makinesi atılılmda
Mini 1012 - Eğlence makinesi atılılmda

Dell Inspiron Mini 1012 alternatif Broadcom Crystal HD çipi ve HD Ready yüksek ekran çözünürlüğü ile batarya kullanım süresinde birçok noktada başarı sağlayabilir. 720p kodu çözülmüş bir filmin 5:38 saat boyunca oynatılmasını özellikle dikkate değer bulduk. Dell’in 10 inçlik bu ürünü parlak ekranı ve uzun batarya kullanım süresi ile mobil bir eğlence aracı olarak gayet uygun. Ek olarak diğer netbooklara göre oldukça sağlam.

Inspiron Mini 1012 fansız bir mini notebook. Bu özellik HD çözümleme ve işlemciyi çalıştıran zorlayıcı işlevlerde dezavantaj oluyor. Kasanın alt ve üst tarafları çok fazla ısınıyor ve 50 dereceyi geçiyor.

Yansıtan HD Ready ekran ortalamanın üzerinde bir parlaklığa ve makul görüş açılarına sahip. Inspiron Mini 1012 halihazırda satın alabileceğiniz HD Ready ekrana sahip tek 10 inçlik netbook. HD ekran ve Broadcom seçeneği Almanya’da Şubat’ın ortalarına kadar bulunabilecek.

Dell Inspiron Mini 1012 249 euro’dan başlayacak. Bu fiyat HD ekran, Broadcom çip ve Bluetooth özelliklerinin dahil olmadığı temel versiyon için geçerli. Özel seçeneklerin olduğu ilk seriler henüz internet üzerinden satılmıyor. HD ekran için ek olarak 100 euro, Broadcom çip için ise ek olarak 50 ile 80 euro arası bir fiyat gerekiyor. Ancak ilave ücretlerin eklenmediği bir HD paketi her iki donanım parçası için de olacak. Dell piyasaya çıkış tarihi olarak Şubat’ın ortalarını veriyor.

Mobil sinema deneyimi için alternatif bir netbook arıyorsanız tek bulabileceğiniz Mini 1012’nin dışında Nvidia-Ion sistemleri, Samsung N510, HP Compaq Mini 311 ve Lenovo S12 olacaktır. Ion 11,6 ve 12 inçlik yaklaşık 375 ila 450 euro arası tutuyor. Bu alternatiflerin açıkları: Batarya kullanım süresi Inspiron Mini 1012’nin yanına bile yaklaşamıyor. Samsung N510 boştayken fişsiz en fazla 5:53 saat dayanabiliyor. Dell’in 10 inçliği neredeyse 10 saat ayakta kalıyor. Aynı şekilde diğer kullanım süresi ölçümleri de NVIDIA ION kullanan netbookların aleyhine sonuçlanıyor.

Dell Mini 1012
Dell Mini 1012:Uzun batarya kullanım süresinin HD uyumluluğu ile birleşimi
İncelemede: Broadcom Crystal HD çipi ve HD-Read ekran ile Dell Mini 1012
İncelemede: Broadcom Crystal HD çipi ve HD-Read ekran ile Dell Mini 1012

Notebook özellikleri

Dell Mini 1012 (Inspiron Mini 10 Seri)
Grafik kartı
Bellek
1024 MB 
, PC2-5300 (800 MHz), DDR2 SODIMM
Görüntü
10.1 inç 16:10, 1366 x 768 pixel, parlak: evet
Anakart
Intel NM10
Harddisk
160 GB - 5400 rpm, 160 GB 
, 5400 rpm, WDC WD1600BEVT-75ZCT2
Ses kartı
Realtek ALC269 @ Intel 82801GBM ICH7-M - High Definition Audio Controller
Bağlantılar
3 USB 2.0, 1 VGA, 1 Kensington Lock, Ses çıkışları: 2, Kart okuyucular: SD/MS/MMC
Network
10/100 MBit Lan Adapter (10/100MBit/s), Dell Wireless 1397 WLAN Mini-Card ), Bluetooth Dell Wireless 365 Bluetooth Module
Boyut
yükseklik x genişlik x derinlik (mm): 36 x 270 x 198
Batarya
56 Wh Lithium-Ion, CMP3D 11.1V
İşletim sistemi
Microsoft Windows 7 Starter 32 Bit
Camera
Webcam: 1,3 MP-Kamera
Ek özellikler
12 Ay Garanti, Broadcom Crystal HD-çipi
Ağırlık
1.38 kg, Güç kaynağı: 180 g

 

Teksas'dan yeni bir netbook
Teksas'dan yeni bir netbook
Kart okuyucu xD hafıza kartlarını okuyamıyor.
Kart okuyucu xD hafıza kartlarını okuyamıyor.
Dell 10 saatlik maksimum batarya kullanım süresi ile taşınabilirlik konusuna fazlasıyla önem veriyor
Dell 10 saatlik maksimum batarya kullanım süresi ile taşınabilirlik konusuna fazlasıyla önem veriyor
Ancak yansıtan ekran özelliği  yüzünden bu uzun süreli kullanım güneş ışığı altında pek işe yaramıyor
Ancak yansıtan ekran özelliği yüzünden bu uzun süreli kullanım güneş ışığı altında pek işe yaramıyor
Batarya 56 w/h'lik büyük bir kapasiteye sahip
Batarya 56 w/h'lik büyük bir kapasiteye sahip
Bu 5000 mAh
Bu 5000 mAh
Batarya kasanın arka bölümünde yer alıyor
Batarya kasanın arka bölümünde yer alıyor
Kapağın altında SIM kart için bir yuva bulunuyor.Ancak elimizdeki protipte UMTS modülüne rastlamadık.
Kapağın altında SIM kart için bir yuva bulunuyor.Ancak elimizdeki protipte UMTS modülüne rastlamadık.
Kasa tek parçadan yapılmış gibi görünüyor
Kasa tek parçadan yapılmış gibi görünüyor
Kasayı açma girişimlerimiz başarısızlıkla sonuçlandı
Kasayı açma girişimlerimiz başarısızlıkla sonuçlandı
Küçük hoparlörler de kullanışlı. Hiç bas sesi belki yok ama son ses seviyesinde dahi rahatsız etmiyor.
Küçük hoparlörler de kullanışlı. Hiç bas sesi belki yok ama son ses seviyesinde dahi rahatsız etmiyor.
Ekranın çerçevesi dahi hoş ve sağlam
Ekranın çerçevesi dahi hoş ve sağlam
Üretici firma 10 inçlik Pine Trail modelinin kasasını tamamen yenilemiş.
Üretici firma 10 inçlik Pine Trail modelinin kasasını tamamen yenilemiş.
Kapak ve kasa bükülmelere karşı hayli sağlam
Kapak ve kasa bükülmelere karşı hayli sağlam
Inspiron Mini 1012'nin oldukça masif bir görünümü var...
Inspiron Mini 1012'nin oldukça masif bir görünümü var...
...bu taban bölümünün görünüşünden de anlaşılıyor
...bu taban bölümünün görünüşünden de anlaşılıyor
Menteşeler alışılmadık bir şekilde yerleştirilmiş...
Menteşeler alışılmadık bir şekilde yerleştirilmiş...
...bu sayede bariz bir çıkıntı oluşmuş
...bu sayede bariz bir çıkıntı oluşmuş
Bu konstrüksiyon sayesinde bağlantılar birbirine sıkı sıkı oturuyor
Bu konstrüksiyon sayesinde bağlantılar birbirine sıkı sıkı oturuyor
Dell ince ve yassı modasını takip etmiyor. Mini 1012'nin kasası için bu fena bir fikir olmazdı.
Dell ince ve yassı modasını takip etmiyor. Mini 1012'nin kasası için bu fena bir fikir olmazdı.
Bileklerinizi yasladığınız alan basınç altında dahi esnemiyor
Bileklerinizi yasladığınız alan basınç altında dahi esnemiyor
Resimde sağlam ekran menteşeleri görülüyor
Resimde sağlam ekran menteşeleri görülüyor

Benzer Netbooklar

Farklı bir üreticiden benzer notebooklar

İnceleme Samsung N145-JP02DE Netbook
Graphics Media Accelerator (GMA) 3150
İnceleme Sony Vaio VPCM11M1E/W Netbook
Graphics Media Accelerator (GMA) 3150
İnceleme MSI Wind U160 Netbook
Graphics Media Accelerator (GMA) 3150
İnceleme Packard Bell Dot S2 Netbook
Graphics Media Accelerator (GMA) 3150
İnceleme MSI Wind U135 Netbook
Graphics Media Accelerator (GMA) 3150

Farklı bir üreticiden benzer notebooklar ve/veya farklı bir CPU ile

İnceleme Acer Aspire One 533-13Drr Netbook
Graphics Media Accelerator (GMA) 3150, Atom N455

aynı GPU’lu laptoplar

İnceleme Samsung Series 5 Chromebook
Graphics Media Accelerator (GMA) 3150, Atom N570, 12.1", 1.485 kg

Artılar

+Uzun batarya kullanım süresi
+1366x768 piksel
+Sessiz
+Sağlam kasa ve menteşeler
+Düzgün HD videolar
+Çok iyi bir klavye
 

Eksiler

-Çok fazla sıcak hava atımı
-HDMI yok
-Touchpad'in geri bildirimi zayıf

Kısaca

Beğendiklerimiz

720p video klipler yürütülürken beş buçuk saat ve HD çipi kullanılmaksızın internette gezinti yaparken altı buçuk saat kullanım süresi. Herhangi başka  bir Nvidia Ion netbook'u bu kadar uzun kullanım süresine sahip değil.

Göremediklerimiz

HDMI çıkışı ve mat ekran.

Şaşırdıklarımız

HD chipi üretmek Broadcom dışında fazla üreticinin aklına gelen bir fikir olmadı. Bu yüzden mini notebooklar iyi bir çalışma süresine sahip olana kadar HD film izlemek pek mümkün olmayacak.

Rakipler

Fiyat açısından HP's Compaq Mini 311375 euro ile en tepede yer alıyor. 425 euro ile Samsung N510 mat ekranı ile dış mekan kullanımına uygun. En pahalısı ise 450 euro ile Lenovo's S12 . Her üç notebook da 11,6 inç ve kısa batarya kullanım sürelerine sahip.

Dell Mini 1012 - 02/04/2010
Sebastian Jentsch

İşcilik
90%
Klavye
88%
Mouse
74%
Bağlanılabilirlik
68%
Ağırlık
92%
Batarya
98%
Görüntü
82%
Oyun performansı
30%
Uygulama performansı
60%
Isınma
65%
Ses
99%
İzlenim
90%
Ortalama
78%
86%
Netbook - Ortalama Ağırlık
Please share our article, every link counts!
> Notebooklar Hakkında Aradığınız Herşey > İnceleme > İnceleme Dell Mini 1012 Netbook
Sebastian Jentsch (Update: 2013-06- 6)