Notebookcheck Logo

2023'ün başlarındaki en iyi telefon kameraları - Bir karşılaştırma

2023'ün başlarındaki en iyi telefon kameraları - Bir karşılaştırma 2022'den itibaren üst düzey akıllı telefonların crème de la crème'ini teste tabi tuttuk. Apple iPhone 14 Pro Max, Samsung Galaxy S22 Ultra, Google Pixel 7 Pro veya Vivo X80 Pro - incelememizde bu kameranın başında hangi telefonun geldiğini öğrenin.
Smartphone camera test

Geçen yılın başında amiral gemisi akıllı telefonların kamera kalitesini inceledikten sonra , şimdi de piyasadaki en iyi kameraya sahip olma potansiyeli en yüksek olan günümüzün akıllı telefon seçkinlerine iyice bir göz attık. Sınırlı bulunabilirliği nedeniyle Xiaomi 12S Ultra'yı dahil etmemeye karar verdik , ancak büyük Sony IMX989 ve mükemmel görüntü kalitesi onu bu karşılaştırma için ideal bir aday yapacaktı.

Bunun yerine iPhone 14 Pro Max, Pixel 7 Pro, Vivo X80 Pro ve Galaxy S22 Ultra'ya bakacağız . Resimlerimiz için Qualcomm Snapdragon 8 Gen.1 ile bir Samsung amiral gemisi kullandık  . Şirket içi Exynos 2200 ile bu sürüm ile Avrupa sürümü arasındaki kamerada belirli kalite farklarını tespit edebildik  , ancak farklar küçük olduğundan, sonuçlarımız Exynos sürümü için de geçerli olmaya devam ediyor.

Tüm akıllı telefonlar oldukça benzer fiyatlara sahiptir. Yalnızca Pixel 7 Pro, 1.000 Euro'nun altında önerilen bir fiyatla başlar. Test sırasında tüm cihazlar günceldi ve AI desteği açıkken entegre kamera uygulamaları aracılığıyla test edildi.

Samsung Galaxy S22 Ultra Google Pixel 7 Pro Vivo X80 Pro Apple iPhone 14 Pro Max
Camera setup: back 108 MPix (f/1.8, 1/1.33, OIS) 50 MPix (f/1.85, 1/1.31", OIS) 50 MPix (f/1.6, 1/1.3", OIS) 48 MPix (f/1.78, 1/1.28", IOS)
Telephoto lense(s) + 10 MPix (f/2.4, 1/3.52", OIS) + 10 MPix (f/4.9, OIS) + 48 MPix ( f/3.5, 1/2", OIS) + 12 MPix (f/1.9, 1/2.93", OIS) + 8 MPix (f/3.4, 1/4.4", OIS) + 12 MPix (f/1.78,)
Ultra wide angle lense + 12 MPix (f/2.2, 1/2.55") + 12 MPix (f/2.2) + 48 MPix (f/2.2, 1/2.0") + 12 MPix (f/2.8)
Camera setup: front 40 MPix (f/2.2, 1/2.82") 10.8 MPix (f/2.2) 32 MPix (f/2.5, 1/2.8") 12 MPix (f/1.9)
Software version S9080ZCU2BVL1 TQ1A.221205.011 13.1.10.18.W30 16.2

Yüksek çözünürlüklü ana kameralar, uzun yıllardır üst düzey Android akıllı telefonların standart bir bileşeni olmuştur ve Apple telefonlar için de daha yaygın hale gelmektedir. Android kullanıcıları için kesinlikle eski şapka olarak kabul edilen şey, Apple kullanıcıları için keşfedilmemiş bir bölgedir: piksel gruplama. Bu süreç, daha fazla ışık ve görüntü ayrıntısı yakalamak için her bir pikselin gerçek uzunluğunu hesaplamalı olarak büyütmeyi içerir. Bu karşılaştırmadaki tüm akıllı telefon kameraları piksel gruplama kullanır; bu, fotoğrafların çözünürlüğünün genellikle kamera sensörünün çözünürlüğüne eşit olmadığı anlamına gelir. Dört akıllı telefonun tümü, her fotoğraftan otomatik olarak en iyi şekilde yararlanmak için algoritmalar kullanır. Portre fotoğrafları dışında tüm resimler fotoğraf modunda çekilmiştir (Vivo X80 Pro'nun Zeiss modu fabrikada etkinleştirilmemiştir).

Smartphone camera test
Smartphone camera test
Smartphone camera test
Smartphone camera test

Amiral gemisi akıllı telefonların ana kameralarının karşılaştırılması

Amiral gemisi akıllı telefonlarımızın ana kamerası

Bir akıllı telefonun en önemli yönüyle başlayalım: ana kamerası. Test örneklerimizin tümü, çok iyi aydınlatmada görüntü netliğinde şaşırtıcı derecede gözle görülür farklılıklar olsa da, iyi ve hatta çok iyi performans gösteriyor. 

Samsung Galaxy S22 Ultra, yakın nesnelerin fotoğrafını çekerken en yüksek netliği sağlarken, Pixel 7 Pro'da gözle görülür eksiklikler var. Kore Galaxy akıllı telefonu zaman zaman biraz fazla netlik katsa da, Google amiral gemisi, özellikle dış kenarlarda genellikle bulanık resimler üretir. Benzer şekilde the Vivo X80 Pro, ürettiği resimlerin genel görünümünü tercih etsek de fotoğraflarımızın içeriğini bulanıklaştırıyor. Bu aynı zamanda iPhone 14 Pro Max için de geçerli, ancak Apple amiral gemisi keskinlik ve beyaz dengesi açısından pek iyi sonuç vermiyor.

Samsung telefon aynı zamanda en çekici Bokeh efektlerini de yaratıyor. Bahçe cücelerimiz gibi nispeten basit bir konuda bile Pixel 7 Pro, bulanık alanların tasvirinde beklenmedik şekilde ciddi hatalar yapıyor. X80 Pro'nun görüntüsü, bırakın Galaxy S22 Ultra'yı, iPhone 14 Pro Max ile çekilenler kadar keskin değil. Google amiral gemisi, iPhone 14 Pro Max ile çekilen resme benzeyen çok sayıda ayrıntı ve gerçekçi renklerle (Apple amiral gemisi ince yapıları aynı ayrıntıda göstermese de) evlerin fotoğrafını çekerken zemin oluşturuyor. Vivo X80 Pro'nun parladığı yer burası, renk üretimi çok soğuk ve resim aşırı parlak. Samsung Galaxy S22 Ultra da görüntünün konusunun doğal rengini tam olarak üretemiyor.

Image Comparison

Choose a scene and navigate within the first image. One click changes the position on touchscreens. One click on the zoomed-in image opens the original in a new window. The first image shows the scaled photograph of the test device.

BaumBuchregalHausZwergePortrait

Tüm test adayları karanlıkta büyük zayıflıklar ortaya koyuyor. Işık kaynakları biraz fazla pozlanmış olsa da en çok Pixel 7 Pro ile çekilen fotoğraflardan memnun kaldık. X80 Pro ve Galaxy S22 Ultra oldukça geride ve özellikle Vivo, iyi bir dinamik aralık ve HDR işleme gösteriyor.  Bu, Apple'a iyileştirme için bolca alan bırakan iPhone 14 Pro Max için söylenemez  . Görüntünün parlak alanları çok fazla pozlanmış ve soluk görünüyor. Görüntü netliği, çok düşük aydınlatmada Android rekabeti ile rekabet edemez.

İyi aydınlatılmış bir sokakta ise iPhone 14 Pro Max, rakiplerine ayak uydurabiliyor, ancak yine de Galaxy S22'nin performansını tercih ediyoruz. Apple amiral gemisi ile karşılaştırıldığında, Samsung telefon kırmızı tonu önler ve daha iyi bir dinamik aralığa sahiptir. Burada da çok iyi Vivo X80 Pro'nun renkleri çok havalı çıkıyor.

Image Comparison

Choose a scene and navigate within the first image. One click changes the position on touchscreens. One click on the zoomed-in image opens the original in a new window. The first image shows the scaled photograph of the test device.

StrasseHausDunkelheit

Amiral gemisi akıllı telefonlarımızın ultra geniş açılı lensi

Ultra geniş açılı çekimler söz konusu olduğunda iki kamp var. Galaxy S22 Ultra ve Vivo X80 Pro, nesne oldukça yakın olduğunda başarılı olurken, Pixel 7 Pro ve iPhone 14 Pro Max, nesneye daha uzak mesafedeyken daha iyi performans gösteriyor gibi görünüyor.

Hem Samsung amiral gemisi hem de Vivo X80 Pro, mumlarımızın ve Noel ağacımızın iyi fotoğraflarını çekerek tatmin edici görüntü netliği ve düşük grenlilik elde ediyor. Google ve Apple telefonları, iPhone 14 Pro Max'teki ortalamanın altında beyaz dengesine ek olarak, bu iki açıdan daha fazla zorluk yaşıyor. Sokaktan gün ışığında çekilen fotoğraflar çok farklı sonuçlara yol açıyor: Galaxy S22 Ultra ve Vivo X80 Pro ile çekilen fotoğraflarda evin duvarları çok bulanık ve renkler hatalı. Bu arada Pixel 7 Pro, birçok ayrıntıyı yakalar ve doğal renklendirme sağlar. iPhone 14 Pro Max'in ultra geniş açılı kamerası, renk doğruluğunda küçük kesintilerle iyi fotoğraflar da çekiyor.

Dört kameranın tümü, düşük aydınlatmada çok daha az başarılı ve sosyal medya içeriği için bile neredeyse hiç kullanılamıyor. Basıldığında, Vivo X80 Pro'nun en iyi düşük ışık performansına sahip olduğunu, iPhone 14 Pro Max'in ise en düşük notları aldığını söyleyebiliriz. Çünkü oldukça iyi aydınlatılmış Noel Baba motifinde bile renk sıcaklığı ile hedefi ıskalayan tek karşılaştırma aracıdır.

Ultra geniş açılı lensler, gerekirse makro çekimler için kullanılabilir, bu nedenle, yakın mesafedeki nesneleri fotoğraflamakla ilgilenen kullanıcılar, bu karşılaştırmada dört telefondan herhangi birinde fayda sağlayacaktır. Odak aralığı çok dar olmasına rağmen görüntü kalitesi tatmin edici.

Image Comparison

Choose a scene and navigate within the first image. One click changes the position on touchscreens. One click on the zoomed-in image opens the original in a new window. The first image shows the scaled photograph of the test device.

KerzenStrasse Haus - Low LightWeihnachtsmann - Low Light

Amiral gemisi telefonlarımızın yakınlaştırma performansları

Günlük kullanımda iyi sonuçlar elde edebilecek gerçekçi bir yakınlaştırma aralığına (3x, 5x, 10x) bilinçli olarak odaklandık. Optik yakınlaştırma açısından, iPhone 14 Pro Max, 3x yakınlaştırmalı bir telefoto lense sahipken Pixel 7 Pro, 5x yakınlaştırma kullanır. Galaxy S22 Ultra, 3x/10x optik yakınlaştırmalı iki telefoto lense sahiptir ve Vivo X80 Pro, 2x ve 5x optik yakınlaştırma sağlar. 

Üreticilerin hiçbiri karanlıkta ve hatta gün ışığında ve iyi aydınlatılmış bir odada bile düzgün görüntü kalitesi elde edemiyor, tüm akıllı telefonlar 3x yakınlaştırmada önemli ölçüde daha düşük kalite elde ediyor. Genel olarak, Pixel 7 Pro ve iPhone 14 Pro Max, bu senaryoda en iyi sonuçları elde ediyor, ancak Apple bir kez daha renk kalibrasyonuyla ilgili sorunlar yaşıyor.

Vivo X80 Pro, 5x yakınlaştırma ile fotoğrafımızda iyi bir netlik sağlıyor, ancak iPhone 14 Pro Max, ideal aydınlatmada da başarılı. Pixel 7 Pro ve Galaxy S22 Ultra'nın fotoğrafları aşırı sıcak bir renk sıcaklığına sahip ve daha bulanık.   

Google telefonu (iPhone 14 Pro Max gibi) 10x yakınlaştırmada özellikle iyi sonuç vermese de, Samsung amiral gemisi, aşırı keskin de olsa iyi bir görüntü üretmeyi başarıyor. Vivo telefon, çan kulesini oldukça güzel bir şekilde yakalamayı başarıyor, bu, Samsung amiral gemisinin aksine hibrit yakınlaştırma kullandığı için biraz şaşırtıcı.

Image Comparison

Choose a scene and navigate within the first image. One click changes the position on touchscreens. One click on the zoomed-in image opens the original in a new window. The first image shows the scaled photograph of the test device.

5x-Zoom10x-Zoom5x-Zoom10x-Zoom3x-Zoom

Amiral gemisi telefonlarımızdaki ön kameralar

Tüm amiral gemileri gün ışığında iyi fotoğraflar üretir, ancak Pixel 7 Pro ile yüz detayları ideal aydınlatmada bile oldukça bulanık görünür. Galaxy S22 Ultra'nın selfie'si de Vivo X80 Pro veya iPhone 14 Pro Max ile çekilenlerden daha az ayrıntı içeriyor . Ön kamerayla çekilen tüm fotoğraflar, hangi akıllı telefonların kendi fotoğraflarını yansıttığını bulmak için önceden tanımlanmış ayarlarla çekildi. Dört akıllı telefonun tümü, ayarlarda kendi tercihinizi belirlemenize izin verir. Akıllı telefonların hiçbiri, loş ışıkta fotoğraf çekerken dış mekana kıyasla aynı netliği ve kontrastı sunamaz. Vivo telefon, kış odası aydınlatmasında fena görüntü kalitesiyle hala en ikna edici.

Image Comparison

Choose a scene and navigate within the first image. One click changes the position on touchscreens. One click on the zoomed-in image opens the original in a new window. The first image shows the scaled photograph of the test device.

Selfie im FreienSelfie im Innenbereich

Amiral gemisi akıllı telefonların kamera karşılaştırmasıyla ilgili son görüş

İnceleme: Apple iPhone 14 Pro Max, Samsung Galaxy S22 Ultra, Google Pixel 7 Pro ve Vivo X80 Pro.  Vivo Almanya ve Trading Shenzhen tarafından sağlanan örnekler
İnceleme: Apple iPhone 14 Pro Max, Samsung Galaxy S22 Ultra, Google Pixel 7 Pro ve Vivo X80 Pro. Vivo Almanya ve Trading Shenzhen tarafından sağlanan örnekler

Amiral gemisi akıllı telefonların tümü ayrıntılı ayarlamalara ve ayarlara izin verdiğinden, hırslı amatör fotoğrafçılar adaylarımızdan herhangi biriyle kesinlikle çok iyi sonuçlar elde edeceklerdir. Yine de, otomatik sahne tanıma ve renk kalibrasyonu için önceden tanımlanmış kamera ayarları ve görüntü algoritmaları, üreticiye ve konuya bağlı olarak çok farklı sonuçlara yol açar. Fotoğrafçılık alanında kişisel tercihler her zaman önemli bir rol oynasa da, sonuçlarımız Galaxy S22 Ultra ve Vivo X80 Pro'nun en önemli kategori olan ana kamerada en iyi performansı sağlar. Her iki akıllı telefon da hem gündüz hem de gece tutarlı bir şekilde iyi performans gösteriyor ve her bir bireysel karşılaştırmada her zaman en iyi sonucu elde etmese de, yakınlaştırma ve geniş açılı fotoğraflar söz konusu olduğunda çok yönlü olarak iyi. 

Doğal ve doğru bir renk şemasına her şeyden çok değer verenler, iPhone 14 Pro Max'ten kaçınmak  veya renk kalibrasyonunu yakından takip etmek isteyebilir. Diğer amiral gemisi telefonlarda bazen renk doğruluğu konusunda zayıflıklar olsa da bu eksiklik, Apple amiral gemisindeki tüm lenslerde ortak bir konu. iPhone 14 Pro Max, karanlık ortamdaki parlak ışıklardan da açıkça etkilenir. Bu, Apple'ın gelecekte üzerinde çalışması gereken bir şey.

iPhone 14 Pro Max gibi, Pixel 7 Pro da iyi bir kameraya sahip, özellikle cihazın nispeten düşük fiyatı göz önüne alındığında, ancak genel olarak ikna edici değil. Eksiklikleri arasında ana kameranın görüntü netliğinin yanı sıra ön kamera ile çekilen fotoğrafların bulanık olması yer alıyor.

Bu cihazlardan hangisini seçerseniz seçin, keskinlik veya beyaz dengesi her zaman mükemmel olmasa bile iyi fotoğraflar üreteceklerine güvenebilirsiniz. Her kategoride rekabetini açıkça yenen çok yönlü tek bir araç yoktur.

Bu karşılaştırma sizin için doğru akıllı telefonu içermedi mi? İyi bir kamerası olan bir telefon arıyorsanız, incelediğimiz en iyi 10 kameralı telefonu içerecek şekilde düzenli olarak güncellenen en iyi kameralı akıllı telefonlar listemize neden bir göz atmıyorsunuz?

Test sırasındaki fiyat ve stok durumu

Pixel 7 Pro, doğrudan Google amağazasından ve Amazon gibi diğer üçüncü taraf satıcılardan  yaklaşık 750 ABD Doları karşılığında edinilebilir.

Samsung Galaxy S22 Ultra 5G'nin Snapdragon versiyonu, Trading Shenzen'de 1200$'a satılıyor.

iPhone 14 Pro Max, Apple'dan tüm renk ve depolama çeşitleriyle 900 ABD dolarından başlayan fiyatlarla edinilebilir. Amazon ve BestBuy gibi satıcılar  sonunda daha düşük bir fiyata.

Vivo X80 Pro, Trading Shenzen'den yaklaşık 860$'a alınabilir.

Please share our article, every link counts!
> Notebooklar Hakkında Aradığınız Herşey > İnceleme > 2023'ün başlarındaki en iyi telefon kameraları - Bir karşılaştırma
Marcus Herbrich, 2023-02- 6 (Update: 2023-02- 6)