Notebookcheck

Huawei Watch 3 Pro: Harmony OS’li ilk akıllı saat incelemede

Esnek. Huawei Watch 3 Pro Harmony OS işletim sistemi kullanan ilk akıllı saat. Arayüzü tanıdık geliyor. Saatin yeni özellikleri arasında Huawei App Gallery ve LTE yer alıyor. Bu zamana kadar olan WearOS’lu giyilebilirlerin aksine Huawei, bu sefer sadece Vodafone ağını kullanmıyor.
Inge Schwabe, 👁 Inge Schwabe (Çeviren Tarık Köşker), 🇺🇸 🇩🇪 ...
, , , , , ,
arama ilgisi
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
 
Huawei Watch 3 Pro Classic
İşlemci
HiSilicon Hi6262
Bellek
2048 MB 
Görüntü
1.43 inç, 466 x 466 pixel 326 PPI, Tam ekran dokunmatik, AMOLED, 60 Hz
Harddisk
16 GB eMMC Flash, 16 GB 
Bağlantılar
Ses çıkışları: ⊕, NFC, Brightness Sensor, Alıcılar: İvme sensörü, Gyro sensör, Jeomanyetik sensör, Optik kalp atış hızı sensörü, Barometrik basınç sensörü, Sıcaklık Sensörü
Network
802.11 b/g/n (b/g/n = Wi-Fi 4), Bluetooth 5.2 BR+BLE, UMTS: B1/B3/B5/B6/B8/B19 LTE: B1/B3/B5/B6/B7/B8/B9/B18/B19/ B20/B26/B38/B39/B40/B41, LTE, GPS
Boyut
yükseklik x genişlik x derinlik (mm): 14 x 48 x 49.6
Batarya
790 mAh Lithium-Polymer
Charging
wireless charging
İşletim sistemi
Huawei HarmonyOS
Ek özellikler
Hoparlörler: ⊕, Klavye: 1 düğme, 1 basılabilen kurma kolu, Huawei Watch 3 Pro, Şarj Cihazı(Şarj kablosu dahil), Hızlı Başlangıç Kılavuzu, Güvenlik Bilgileri, Garanti Kartı, Huawei Health, 24 Ay Garanti, Uyumluluk: Android 6.0+, iOS 9.0+; eSIM; GPS, GLONASS, Galileo, Beidou, QZSS; 1000 Nit; 5 ATM, waterproof
Ağırlık
64 g
Fiyat
499 Euro
Bağlantılar
Note: The manufacturer may use components from different suppliers including display panels, drives or memory sticks with similar specifications.

 

Kasa ve özellikler - Sıcaklık sensörlü ilk Huawei akıllı saat

Huawei, Watch 3'ü iki varyantta sunuyor ve onlara farklı materyaller sağlıyor. Test cihazı Huawei Watch 3 Pro Klasik Versiyon'dur. İçinde seramik olan yüksek kaliteli titanyum kasa 45 mm x 49,6 mm x 14 mm (~1,77 x 1,95 x 0,55 inç) ölçülerinde. Paslanmaz çelikten üretilen Watch 3, 46,2 mm (~1,82 inç) çapında ve 12,15 mm (~0,48 inç) kalınlığa sahip, daha küçük ve minimal olarak daha incedir. AMOLED, her iki tarafta da 1,43 inçlik bir diyagnola ve aynı 466 x 466 piksel çözünürlüğe sahip.

Watch 3 Pro'nun pili, 790 mAh ile Watch 3'ün (450 mAh) pilinden daha güçlü ve buna bağlı olarak daha uzun gidiyor: Huawei, Akıllı mod için 3'e kıyasla, Watch 3 Pro  için 5 gün ve "ultra uzun batarya ömrü" modu için 14 güne kıyasla 21 gün olarak bahsediyor. Watch3, GPS, GLONASS, Galileo ve BeiDou navigasyon uydu sistemlerine ve ayrıca QZSS ile Watch 3 Pro'ya bağlanır.

Huawei, hem gerektiğinde performansı artırabilmek hem de normal kullanımda çok az enerji harcamak için çift yonga seti mimarisine güveniyor. Ana bellek 2 GB, veri depolama 16 GB kapasiteye sahip. Öncekiler gibi, en yeni Huawei Watch'ta da hoparlörler ve bir mikrofon var. İlk kez LTE özellikli ve Huawei ayrıca yeni işletim sistemine bir sesli asistan entegre etmiş. Diğer donanımlarda NFC bulunuyor ve Huawei, sağlık izleme için bir sıcaklık sensörü eklemiş.

Huawei saat dokunmatik ekran ve iki yan düğme ile çalıştırılır. İkisinin üst kısmı bir taç olarak döndürülebilir ve menüler ve eğitim protokolleri arasında gezinmeyi ve ayrıca alarmları ayarlamayı kolaylaştırır.

Kurulum ve Kullanım - App Gallery ile Harmony OS

Huawei'nin yeni işletim sistemi Harmony OS 2.0, Huawei Watch 3 Pro'ya yüklendi. Ancak arayüzü tanıdık geliyor. Önceki sürümlerde de olduğu gibi, kurmak için Huawei Health uygulamasına ihtiyacınız var. iOS için App Store'dan indirmeniz yeterlidir. Android akıllı telefonlarda, önce Huawei App Gallery'yi yüklemek ve ardından Health uygulamasını yüklemek için kullanmak en kolay yoldur.

Sağlık uygulamasında, isterseniz eSIM ve Bluetooth bağlantı kesilmesi algılamayı etkinleştirebilir ve sağlık izleme ayarlarını yapılandırabilirsiniz. Uygulama aracılığıyla saat arkaplanını seçmekte kolay. Bazı özelleştirilebilir komplikasyonlara sahip 30 saat arkaplanı saate önceden yüklenmiştir. Daha fazlası Huawei'nin Saat Yüzü Mağazasından indirilebilir veya bir fotoğraftan oluşturulabilir.

Akıllı saati dönüşümlü olarak Honor View 20 ve iPhone 12 Pro ile test ettik. iPhone, ücretli saat yüzlerinin indirilmesini desteklemiyor, bu nedenle Android'de yaklaşık 1.000 olan sayı 100'ün biraz üzerinde. Ayrıca, müzik uygulaması şimdiye kadar Android'de yalnızca Huawei'nin müzik akış hizmeti Huawei Music ile bağlantı kuruyor. Uygulamayı iPhone ile açarken, en azından bir güncelleme için umut veren "Huawei Music şu anda iOS ile kullanılamıyor" mesajı çıktı.

Önceden yüklenmiş araçlar arasında çalar saat, kronometre, pusula, barometre ve ses kaydedici bulunuyor. Diğer uygulamalar Huawei'nin uygulama galerisinden indirilebilir. App Gallery'nin Apple mağazalarıyla ve WearOS için rekabet edebilmesi muhtemelen biraz zaman alacaktır. Huawei, kicker ve Tagesschau'nun "Die Tagesschau in 100 Sekunden" podcast'ini içeren uygulamalarıyla teklifinin reklamını yaptı. Huawei'ye göre Saat, mağazada da bulunan Stocard uygulamasıyla birlikte mobil ödemeleri destekliyor.

Ayrıca, uygulama galerisinde bir alışveriş listesi, bir çevirmen, birkaç egzersiz uygulaması ve diğerlerinin yanı sıra Infinity Loop oyunu bulduk ve test süresi boyunca birkaç uygulamanın zaten eklenmiş olduğunu gördük. Bu arada, aşağıdaki ekranlarda görüldüğü gibi Strava araması, Spotify araması gibi test süresi boyunca hala başarısız oldu. Ancak, egzersizler sırasında görünen müzik widget'ı, akıllı telefondaki o anda aktif olan müzik çaları kontrol edebilir; Spotify da olabilir.

Saat, uygulamaya genel bakışı isteğe bağlı olarak bir liste veya ızgara olarak görüntüleyebliyor. Testte, dokunulan uygulama açılana kadar genellikle birkaç kez dokunuldu. Taç, ızgarayı büyütür veya küçültür ve liste görünümünde kaydırmaya yardımcı olur. Tepeyi döndürürken titreşim motorunun ürettiği dokunsal geri bildirim devre dışı bırakılabilir. Alttaki düğme, eğitim uygulamasını fabrika durumunda açar; alternatif olarak, ona başka bir uygulama atayabilirsiniz. Ekranda basılı tutmak veya sağa kaydırmak, hava durumu hakkında bilgi veren Huawei'nin Celia asistanını açar. Diğer yöndeki yatay hareketler, sağlık ve aktivite alanından 4 widget'ı arka arkaya açar. Test döneminde Huawei Music için bir widget hala eksikti.

Huawei Music
Huawei Music
Dates
Dates
Alarm clock
Alarm clock
Timer
Timer
Weather
Barometric altimeter
Quick settings
Apps in grid view
Apps in list view
QWERTY keyboard
T9 keyboard

Telefon ve bildirimler

Saat,  mesajları bağlı akıllı telefon aracılığıyla alıyor ve öncekilerden farklı olarak yeni sistemle beraber  emojileri de görüntüleyebiliyor. Aşağıdaki WhatsApp mesajlarından görülebileceği gibi, tüm bildirimler için ilgili uygulama gibi gösteremiyor. Gelen WhatsApp aramaları da gösteriliyor.

Entegre eSIM üzerinden iletişim, pazar lansmanında çoklu SIM özellikli 1&1, O2, Vodafone ve Telekom tarifeleriyle mümkündü. eSIM profili yüklemeyen kullanıcılar, kapsama alanı içinde olması koşuluyla bağlı akıllı telefon aracılığıyla arama yapabilir. Kişiler uygulaması veya arama listesinden bir arama başlatılabilir ve mikrofon ve hoparlör veya saate bağlı bir Bluetooth kulaklık aracılığıyla yapılabilir. Bu, Huawei FreeBuds 4 ile sorunsuz çalıştı ancak diğer kulaklıklarla da aynı şekilde çalışmalı.

Huawei'ye göre, sensörler bir düşüşü algılar ve bağımsız olarak bir acil durum araması başlatır. Tepeye 5 kez basarak manuel olarak da başlatabilirsiniz.

Sesli asistan

Alttaki düğmeye uzun basıldığında Huawei'nin sesli asistanı Celia açılıyor. Ayrıca isteğe bağlı olarak "Hey Celia" sesli komutuna da yanıt verir; Testte bunun için ekranın zaten etkinleştirilmesi gerekiyordu.

Celia hava durumunu arar ve bazı görevleri üstlenir: Örneğin, çalar saati kurar, el fenerini çalıştırır, bir arama başlatır ve metinleri farklı dillere çevirir. Test sırasında Amerikan başkanı veya Avrupa futbol şampiyonası ile ilgili sorulara cevap vermedi.

Sağlık ve fitness - Egzersiz durumu VO2max sağlıyor

Huawei Watch 3 Pro'nun sensörleri, adımları sayıyor, çıkılan irtifa metrelerine göre mesafeyi ve çıkılan kat sayısını belirler. Optik nabız sensörü, istenirse gün boyunca kalp atış hızını ve kan oksijen doygunluğunu ölçer ve kalp atış hızı değişkenliğine göre stresin etkilerini belirler. Fitbit Sense gibi, Huawei Watch 3 Pro da cilt sıcaklığını ölçer. Fitbit bunu yalnızca geceleri ölçer ve yalnızca önceki gecelere kıyasla değişiklikleri gösterirken, Huawei'nin fitness takipçisi bunu günün her saatinde ölçer ve sıcaklığı sürekli bir grafik üzerinde gösterir.

Grafikler, saatin üzerinde ve zaman içindeki ilerlemeyi de gösteren Sağlık uygulamasının kontrol panelinde görüntülenebilir. iPhone'da Sağlık uygulaması Apple Health'e ve Android'de Google Fit ile bağlanabilir.

Kalp atış hızı ve kan oksijen doygunluğu

Tıbbi olarak onaylanmış bir nabız oksimetresi ile on ölçümde kalp atış hızı ve oksijen satürasyonunu karşılaştırıyoruz. Herhangi bir tutarsızlık fark etmedik. Huawei izleyici, oksijen doygunluğunu ölçerken maksimum yüzde 3 puan sapar ve ortalama sapma yüzde 2 puandır.

Kan oksijen doygunluğu
Kan oksijen doygunluğu
Heart rate

Huawei'nin TruSeen 4.5+ PPG sensörü, günlük kullanımda ve düşük dalgalanmalı egzersizler sırasında iyi çalışır. Ayrıca kısa süreli değişikliklerle bir interval antrenman sırasında PPG sensörlerini teste tabi tuttuk. Huawei'nin optik kalp atış hızı monitörü, kalp atış hızındaki hızlı artışı elektrikli kalp atış hızı monitörüne sahip bir göğüs kemeri kadar hızlı takip etmez. Bu alışılmadık bir durum değil ve Garmin Venu 2s gibi spor saatlerinde daha başarılı. Huawei sensörünün burada da yükseklere ulaşamaması, yaşanan hızlı değişimlerden kaynaklanıyor. Koşu antrenmanı sırasında yüksek kalp atış hızlarını kaydetmek Huawei sensörü için sorun değildi.

Uyku Takibi

Test süresi boyunca herhangi bir güç kesintisi olmadı, ancak fitness saati bunu Huawei'ye göre kaydedecekti. Uygulama, uyku evrelerinin seyrini görüntüler ve bunların toplam uyku süresi ve gecelik solunum hızı içindeki payını değerlendirir. Kalp atış hızı ve oksijen doygunluğu uyku günlüğüne dahil edilmez.

Egzersiz kaydetme

Huawei'nin egzersiz uygulaması, yeni başlayanlar ve ileri düzey koşucular için 100'den fazla spor modu ve ek 13 koşu kursu sunar. Saat, yürümeyi ve koşmayı (içeride veya dışarıda) ve ayrıca cross trainer ve kürek makinesindeki antrenmanı otomatik olarak tanır ve kullanıcıya bir antrenmana başlamak isteyip istemediğini sorar. Yürümek için talep yaklaşık 1 km (~ 0,62 mil) sonra geldi. Bu ilk kilometre de yolun sonundaki toplam mesafeye dahil edilmiş, ancak o andan itibaren başlayan rota kaydında eksik kalmıştır.

Koşu (dış mekan) antrenman modunda, bir "akıllı yol arkadaşı" ile rekabet edebilir ve onun sabit bir tempo belirlemesine izin verebilir veya önceki en iyi performansınızı otomatik olarak ayarlayabilirsiniz. Antrenman sırasında, Saat sizi ilerleme veya gecikme hakkında bilgilendirir. Aşağıdaki İzleme ekranları, etkinleştirilmiş bir akıllı yol arkadaşıyla koşu sırasında egzersiz ekranını gösterir.

Aşağıdaki akıllı telefon ekranları, bir çalıştırmadan sonra bir günü gösterir. Akıllı telefon sondan bir önceki ekranda olduğu gibi yatay formata çevrilirse, tüm diyagramlar büyütülebilir ve diğer eğrilerle kaplanabilir.

Fiziksel kondisyonunuzu öğrenmek için artık önce egzersiz günlüklerini açmanız gerekmez: Mevcut egzersiz yükü, önerilen dinlenme süresi ve VO2max, doğrudan Workout Status uygulaması tarafından sağlanır.

GPS ve navigasyon

Testte, Huawei Watch 3 Pro, başlangıçta hala akıllı telefona bağlıyken konumu hızlı bir şekilde buldu. Antrenmanın başlangıcında akıllı telefon yakında olmadığında GPS sinyalinin aranması oldukça uzun sürdü.

Rota kaydı ile eğitim uygulamasının bir etkinliği sırasında, Huawei Watch GT 2 Pro'dan aşina olduğunuz başlangıca dönüş navigasyonunu kullanabilirsiniz. Huawei'nin yakında navigasyon çözümü Petal Maps'i Saat'e getirmesi mümkün. Mağazada bir üçüncü taraf sağlayıcıdan bir "Çevrimdışı Harita Navigasyonu" bulduk, ancak bunu test etmedik.

GPS doğruluğunu incelemek için, Garmin Venu 2s ile paralel olarak yukarıdaki arazi koşusunu gerçekleştirdik. Huawei Watch, Venu 2'lerden neredeyse 300 metre (~ 328 yard) daha fazlasını yönetiyor, ancak haritaya yakınlaştırıldığında, Huawei'nin spor izleyicisinin kısa GPS sapmaları nedeniyle birkaç metre eklediği birkaç sapma ortaya çıkıyor. Aşağıdaki ekranlar bunlardan ikisini göstermektedir. Yukarıdaki mavi çizgi, Garmin saatinin oldukça hassas izini gösterir.

GPS'i diğer şeylerin yanı sıra stabilize etmesi gereken bir ürün yazılımı güncellemesinden sonra, testi aynı yolda tekrarladık. GPS, farklı bir konumda da olsa tekrar tekrar sürüklenir.

Huawei Watch 3 Pro'nun GPS Drift'i
Huawei Watch 3 Pro'nun GPS Drift'i
Huawei Watch 3 Pro'nun GPS Drift'i
Huawei Watch 3 Pro'nun GPS Drift'i

Pil ve çalışma süresi

Watch 3 Pro'nun pili 790 mAh kapasiteye sahip. Huawei, elde edebileceği enerji tasarrufu modu "Ultra Uzun Pil Ömrü" için maksimum 21 günlük çalışma süresi belirler. Bu modda Huawei, diğerlerinin yanı sıra mobil verileri, Wi-Fi'yi ve Uygulama Galerisi gibi bazı uygulamaları devre dışı bırakır. Ancak, PPG sensörü aracılığıyla sağlık takibi ve antrenman kaydı gibi birçok şey çalışmaya devam ediyor. Telefon uygulaması eksik, ancak gelen aramalar yine de Saat üzerinden kabul edilebilir ve yapılabilir. Kalan %5 kapasite ile pil, standart mod olan "Akıllı Mod"da 6 saat dayanır. "Ultra Uzun Pil Ömrü" modu, sınırlı işlevsellik ile kalan çalışma süresini 25 saate kadar uzatır. Enerji tasarrufu modundan dönüş, yeniden başlatma gerektirir.

"Akıllı Mod"da pil 5 güne kadar dayanır. Diğer giyilebilir cihazlarda olduğu gibi, her zaman açık ekranı etkinleştirdiğinizde çalışma süresi önemli ölçüde kısalır. Daha sonra hareketli bir arka plana sahip canlı bir arama da seçerseniz, pil kapasitesi daha da hızlı tükenir. Testte, bir saatlik GPS kullanımı ve birkaç kısa telefon görüşmesi ile aktif kullanım ile böyle bir senaryoda pil bir günden fazla sürmedi. Pratikte bu nedenle çalışma süresi ile konfor özelliklerini kullanmak arasında iyi bir uzlaşma bulmak önemlidir.

Huawei, saatin pil ayarlarında iki güç tasarrufu seçeneği sunar: Biri her zaman açık ekranı devre dışı bırakır, diğeri ise ekranı etkinleştiren kol kaldırma hareketi özelliğini kapatır. Her Zaman Ekranda Açılarak ve kol kaldırma etkinleştirme özelliği kapatılarak test sırasında üç günden fazla kullanım elde edildi. Akıllı saati bu şekilde kullanmak, bu durumda zaten renkli bir kadran seçilmiş olduğundan, ekranın sürekli açık olmasına kıyasla görsel olarak daha hoştu.

Huawei Watch 3 Pro, endüktif bir şarj adaptörü ile şarj edilir. Watch GT 2 Pro'nun aksine adaptörde bir USB-C bağlantı noktası yoktur, ancak standart bir USB bağlantı noktasına bağlanmak için kabloya sıkıca bağlanmıştır. Huawei, neredeyse 3 saatlik nispeten uzun bir şarj süresi belirtiyor. Bu, yaklaşık 2 saat 50 süren saha testindeki deneyimimizle örtüşüyor.

Artılar

+ LTE
+ Yüksek kaliteli metaryeller
+ Sesli asistan
+ Enerji tasarrufu modunda oldukça az kısıtlama
+ Genişletilebilir

Eksiler

- Hala zayıf uygulamalar sunuyor
- Bazen dokunmalara cevap vermedi

Son Görüş - Başarılı geliştirme

Huawei tarafından sağlanan test cihazı.
Huawei tarafından sağlanan test cihazı.

Kullanıcının bakış açısından, Huawei Watch 3 Pro'nun kullanımı ve arayüzü öncekilerle karşılaştırıldığında neredeyse hiç değişmedi. Ancak, mobil bağlantı büyük bir değişiklik. Genellikle akıllı telefonlarını yanlarında bulundurdukları için buna ihtiyacı olmayan kullanıcılar, burada birkaç Euro tasarruf etmeyi kesinlikle isterdi; Öte yandan, kararsız olanlar Apple Watch'ta olduğu gibi ek ücreti ve işlevsel katma değeri tartmak zorunda kalmıyor.

Huawei Watch, App Gallery ve mobil modül ile ileriye doğru büyük bir adım atıyor.

Diğer iki yenilik, Huawei'nin sesli asistanı Celia ve App Gallery üzerinden fonksiyonların kontrolü, eğer yoğun bir akıllı saat kullanıyorsanız da olumlu. Mağazanın şu anda sunabileceği pek bir şey yok ve bunun yakın gelecekte değişeceğini umabiliriz; kesinlikle birkaç ilginç uygulama bulabilirsiniz. 

Pil ömrünü de olumlu olarak görüyoruz. Enerji tasarrufu modu işlevselliği fazla kısıtlamadığı için saat bu modda birkaç gün kullanılabilir. Burada Huawei Watch 3 Pro, Galaxy Watch 3'ten daha iyi. Samsung da işletim sistemini Tizen'den Wear'a değiştirmek üzere olduğu için bunun gelecekte nasıl görüneceğini merak ediyoruz.

Huawei Watch ile ilgili hiçbir şeyin gerçekten yenilikçi olmaması, ancak Huawei'nin uzun süredir özellikle Apple'dan bilinen konseptleri hayata geçirmesi kınanacak bir şey değil, elbette hayranlar arasındaki tartışmaları körüklüyor. İnceleme örneğinin bir dezavantajı, bazen yavaş yanıt vermesiydi. Bir uygulamayı açmak için önce birkaç kez dokunmanız gerekiyorsa ve bu birkaç kez tekrarlanırsa, giyilebilirliğin eğlencesini bozar. Huawei'nin hala bunu geliştirmesi gerekiyor.

Fiyat ve bulunabilirlik

Kayış) 499 Euro'dur (~593 $). Huawei, FreeBuds Pro'yu testin sonuna kadar ücretsiz olarak dahil etti. Aynı fiyat avantajı Amazon'dan (DE) yapılan alışverişte de geçerliydi. Güncel en ucuz model, floroelastomer kayışlı 46 mm'lik 369 Euro'luk (~ 438 $) Watch 3 Active Black'dir.

Pricecompare

Ninh Duy
Editor of the original article: Ninh Duy - Editorial Assistant - 216967 articles published on Notebookcheck since 2008
contact me via: Facebook
Please share our article, every link counts!
> Notebooklar Hakkında Aradığınız Herşey > İnceleme > Huawei Watch 3 Pro: Harmony OS’li ilk akıllı saat incelemede
Inge Schwabe, 2021-07-18 (Update: 2021-07-18)