Notebookcheck

Huawei Watch Fit mi yoksa Honor Watch ES mi? Smartwatch incelemesi beklenenden daha fazla farklılık gösteriyor

I want to ride my bicycle, I want to ride my bike. Kim böyle bir şey bekliyor? Honor Watch ES, yalnızca Honor veya Huawei'den bir akıllı telefona bağlandığında açık havada bisiklet sürmeyi destekler. Daha da fazla merakı keşfettik - aynı zamanda iki giyilebilir cihazı şirket genelinde özel kılan yeni fitness antrenmanına da bir göz attık.
Inge Schwabe (Çeviren Aslinur Sarica), 🇺🇸 🇩🇪 ...
Huawei Watch Fit Active Edition
İşlemci
DK3.5+ST 2 x
Görüntü
1.64 inç , 456 x 280 pixel 326 PPI, Full-Touch, OLED, parlak: evet
Harddisk
4 GB Flash, 4 GB 
Bağlantılar
Ses çıkışları: ⊖, Brightness Sensor, Alıcılar: Accelerometer, Gyroscope, Optical heart rate
Network
Bluetooth 5.0, GPS
Boyut
yükseklik x genişlik x derinlik (mm): 10.7 x 30 x 46
Batarya
180 mAh, Batarya kullanım süresi (üreticiye göre): 240 h
Ek özellikler
Hoparlörler: ⊖, Klavye: 1 Button, Klavye ışığı: evet, Huawei Watch Fit, charging adapter, charging cable, quick start guide, safety instructions, warranty card, Huawei Health, 24 Ay Garanti, connectivity: Android 5.0+, iOS 9.0+; water resistance: 5 ATM, waterproof
Ağırlık
21 g
Fiyat
129 Euro
Bağlantılar
Note: The manufacturer may use components from different suppliers including display panels, drives or memory sticks with similar specifications.

 

Honor Watch ES
İşlemci
DK3.5+ST 2 x
Görüntü
1.64 inç , 456 x 280 pixel 326 PPI, Full-Touch, AMOLED, parlak: evet
Harddisk
4 GB Flash, 4 GB 
Bağlantılar
Ses çıkışları: ⊖, Brightness Sensor, Alıcılar: Accelerometer, Gyroscope, Optical heart rate
Network
Bluetooth 5.0 BLE
Boyut
yükseklik x genişlik x derinlik (mm): 10.7 x 46 x 30
Ek özellikler
Hoparlörler: ⊖, Klavye: 1 Button, Klavye ışığı: evet, Honor Watch ES, Magnetic Contact Charger, Quick Start Guide, Warranty Card, Health App, 24 Ay Garanti, Water resistance: 5 ATM; compatibility: Android 5.0+, iOS 9.0+, waterproof
Ağırlık
21 g
Fiyat
99,90 Euro
Note: The manufacturer may use components from different suppliers including display panels, drives or memory sticks with similar specifications.

 

Comparison devices

Rating
Rating Version
Date
Model
Weight
Drive
Size
Resolution
Price from
11/2020
Huawei Watch Fit Active Edition
DK3.5+ST,
21 g4 GB Flash1.64"456x280
11/2020
Honor Watch ES
DK3.5+ST,
21 g4 GB Flash1.64"456x280

Özellikler - GPS'siz Honor Watch

Zaten durumda, renklerden bağımsız olarak, ilk farklılıklar var. Honor plastiğe güveniyor ve silikon kayışlar geleneksel klipslerin arasına oturuyor.Huawei, web sitesinde Watch Fit'in iki versiyonundan bahsediyor: Active Edition'ın kasası plastikten ve silikon kayışlardan yapılırken, Elegant'ın ekranı ve plastik arkası Baskı, metal bir çerçeve ile bir arada tutulur. Kayış konektörü buraya entegre edilmiştir. Tüm kasalar 5 ATM'ye kadar su geçirmezdir. Huawei ekran için OLED, Honor ise Samsung AMOLED kullanıyor. Her ikisi de 280x456 ile 1,64 inçlik bir köşegen üzerinde çözümlenir ve 326 PPI piksel yoğunluğu ile sonuçlanır. Her ikisinde de otomatik parlaklık düzenlemesi için bir ışık sensörü ve kalp atış hızı ve kan oksijen doygunluğunu ölçmek için bir sensör bulunur. 4 GB dahili belleğe rağmen müzik depolayamazlar. Hafızanın bir kısmı yeni fitness antrenmanları için animasyonlu egzersiz talimatlarıyla dolu. Her iki giyilebilir cihaz da akıllı telefon aracılığıyla yardımlı GPS'i destekliyor; yalnızca Huawei Watch Fit'te dahili olarak entegre GPS bulunur. NFC, hoparlör veya mikrofon yok.

Left: Honor Watch ES in Icelandic White, right: Huawei Watch Fit in Cantaloupe Orange
Left: Honor Watch ES in Icelandic White, right: Huawei Watch Fit in Cantaloupe Orange

Yazılım - Sınırlı olarak iPhone ve üçüncü taraf akıllı telefonlarda

Bir iPhone ile bağlantı için Huawei Health uygulaması ve Android akıllı telefonda Huawei Mobile Services uygulaması gerekir. İkincisi, Play Store'da bir süredir güncel değil. Tüm bileşenleri kurmanın bir yolu, tüketici.huawei.com/en/campaign/mobile-services web sitesinde bulunan Huawei Uygulama Galerisi'ni kullanmaktır. Sağlık uygulaması aracılığıyla ek aramalar yükleyebilir ve sağlık için parametreleri ayarlayabilirsiniz. izleme.

Sistem kapalı olduğundan ek uygulamalar yükleyemezsiniz. Fonksiyonlar, kalp atış hızı, stres seviyeleri ve uyku analizi gibi egzersiz programlarını ve sağlık faktörlerinin yanı sıra randevu hatırlatıcıları, zamanlayıcılar veya ekranı el feneri olarak kullanma gibi çeşitli araçlara odaklanır. Gelen mesajlar aramaları gösterir, ancak onları cevaplayamazsınız ve gelen aramalar sadece reddedilebilir veya alternatif olarak bir akıllı telefon kullanmanız gerekir.

Kısıtlamalar

Her şey kısıtlama olmaksızın kullanılamaz: Örneğin, akıllı telefon kamerasının uzaktan kumandası yalnızca Huawei's Emotion UI (EMUI 8.1 ve üstü) veya Honor's Magic UI (2.0 ve üstü) bulunan akıllı telefonlarla çalışır. Özellikle iPhone sahipleri, satın almadan önce üreticinin web sitesinin sonundaki küçük yazıya bakmalıdır. İstisnalar, örneğin, şaşırtıcı olmayan bir şekilde müzik çalmanın kontrolü ve ayrıca kadınlar için ek kadranların ve döngü izleyicinin bulunmasıdır. Huawei, kalp atış hızı çok düşükse iPhone ile bağlantılı alarm işlevini de hariç tutar.

Sağlık ve Fitness - Kapsamlı İzleme

Her iki fitness takipçisi de gün içindeki adımları, mesafeyi ve kalori tüketimini ölçer ve gece giyildiğinde uykuyu izler. Gece uyku süresi ve kalitesi dahil olmak üzere neredeyse tüm analizler doğrudan bilekten okunabilir.

Akıllı telefondaki ilgili diyagramlar daha uzun süreler hesaba katılır. Kalp atış hızı, Honor cihazı tarafından hem dinlenme hem de stres altında doğru şekilde belirlenir; ancak, bir antrenman sırasında olduğu gibi daha uzun kayıtlar sırasında, test cihazındaki ölçüm kısa bir süre için tekrar tekrar kesildi ve sonuçta ortalama değerde bir düşüşe neden oldu. Huawei Watch Fit herhangi bir kesinti ortaya çıkarmadı, ancak kalp atış hızını ölçmenin en güvenilir yöntemi olarak kabul edilen göğüs kayışından yaklaşık sekiz atışla birkaç çalışmada ortalama kalp atış hızını kaydetti. Öte yandan kan oksijen satürasyonu (SpO2), testte tıbbi olarak onaylanmış bir ölçüm cihazının kanıtladığı gibi, hem yüksek doğrulukla belirlenir. Rehberli solunum egzersizleri, stresli bir günlük yaşamla daha iyi başa çıkmanıza yardımcı olmak için tasarlanmıştır, Huawei TruRelax ile sürekli olarak stres seviyesini belirlemek için bir seçenek olarak. Bununla birlikte, stres analizi için algoritmalar yalnızca Android akıllı telefonlarda mevcuttur, iPhone'da yoktur.

Fitness kursları

İki akıllı fitness takipçisinin öne çıkan özelliği, animasyonlu talimatlarla hazırlanmış egzersizlerdir. 12 fitness kursu farklı hedeflere odaklanır: Enerji kaynakları Boyun ve omuz gevşetme İşyerinde spor Yağ yakma Tam vücut uzatma Kalbi ve ciğerleri güçlendirme Uzatılmış göğüs egzersizi Karın kaslarını sıkılaştırma Karın kas sökücü Vücut merkezi egzersizi Bacak ve alt tonlama Bacak egzersizi Başlamadan önce Egzersizler sırasında ekrana bağlı kalmak zorunda kalmamak için alıştırmaları gözden geçirebilir ve talimatları izleyebilirsiniz. Zamana dayalı egzersizlerin yanı sıra tekrara dayalı egzersizler de vardır. Ancak pratikte, egzersizler her zaman zaman kontrollüdür: Her egzersizden önce, saat talimatları kısaca gösterir ve ardından egzersizin başlangıcını ve bitişini titreşimle işaret eder. Yazılım tuşları, egzersizler arasında ileri geri atlamak için, örneğin bunları uzatmak veya tekrarlamak veya size uygun olmayan egzersizleri atlamak için kullanılabilir.

Honor Watch ES: Sadece EMUI ile koşu parkuru yok, yüzme yok, dışarıda bisiklet yok

Fitness kursları her iki akıllı saatte de mevcut olsa da, sadece bir güncellemeden sonra Honor cihazıyla da olsa, yalnızca Huawei Watch Fit daha fazla kurs sunar: Farklı seviyelerde 12 koşu kursu, yeni başlayanlar ve ileri düzey koşuculara yöneliktir. Şirketin yan kuruluşu prensip olarak koşu parkurlarının dışında değildir ve ayrıca Honor Magic Watch 2 ve Honor Watch GS Pro'da da bulunabilir. Bu nedenle, Honor'un Watch ES için de tedarik etmesi teorik olarak mümkün. Ancak daha fazla özellik var: Huawei, Watch Fit'i 96 egzersiz moduyla ve Honor'u yalnızca 95 ile tanıttığından, biz de şunu saydık: Aslında, Watch ES'de açık havada yüzme yok kapalı yüzme ise teknede. Honor web sitesindeki bir dipnota göre, Honor ayrıca yalnızca şirket içi kullanıcı arayüzü, EMUI veya Magic UI ile birlikte açık havada bisiklet sürme imkanı sunuyor. Nitekim: Önceden kurulmuş olan Watch ES'yi Honor akıllı telefondan çıkardıktan ve bir Pixel akıllı telefona bağladıktan sonra, açık havada bisiklet sürmek zaten kurulmuş olan Honor Watch'tan kayboldu. Huawei'nin Watch Fit'i etkilenmeden kaldı.Kendi GPS'i sayesinde akıllı telefon desteği olmadan dış mekanda rotaları kaydedebiliyor. Ancak, barometrik sensörü yoktur ve bu nedenle rakım bilgilerini kaydetmez. Her iki fitness saatiyle ilgili iyi olan şey, açık hava antrenmanları sırasında kolunuzu kaldırdığınızda ekranın aydınlanma hızıdır. O zamanlar arasında enerji tasarrufu sağlayan bir şekilde kararması neredeyse fark edilmiyor. Huawei Watch Fit'in aşağıdaki protokolü, son üç saat ekranına göre Honor Watch ES'den farklıdır (son satır 1-3): Honor Watch ES, Antrenman Etkileri, Toparlanma Süresi ve VO2max'ı göstermez. Ayrıca uygulamada (son ekran) VO2max özelliği Honor saatinde eksik olacaktır.

Pil ömrü - Dayanıklılık

Nominal olarak 180 mAh'lik aynı pil kapasitesine rağmen, Honor, kalp atış hızının kalıcı olarak izlenmesi ve etkinleştirilen TruSleep uyku takibi ile çalışma süresinin yedi güne kadar olduğunu, Huawei cihazında ise bu sürenin 10'a kadar çıktığını belirtiyor. gerçekçi olmak için beş ila yedi gün. Testte, birkaç akıllı telefonla bağlantılı olarak iki saatin sık ölçümlerine ve işlev karşılaştırmalarına rağmen her iki cihaz da yaklaşık beş gün boyunca çevrimiçi kaldı. Ayrıca, Huawei akıllı saatinin çalışma süresi, bir etkin GPS ile ne sıklıkla antrenman yaptığına bağlıdır.

Karar - Daha geniş işlev yelpazesine sahip Huawei

Test equipment provided by Honor / Huawei
Test equipment provided by Honor / Huawei

Test, iki giyilebilir cihaz arasındaki farkların sadece fiyat ve görünüm olmadığını ve aynı zamanda akıllı telefona göre işlev yelpazesinin de değiştiğini gösteriyor. Kısacası: Uygun bir akıllı telefon olmadan, her iki akıllı saatte de kamera uzaktan kumandası yok. Bir Honor Watch ES ile sporcular, spor modu açık havada yüzme ve koşu parkurları olmadan gidecek ve şirketin menzilinde olmayan bir akıllı telefonla, spor modu açık havada bisiklet kullanmadan da gidebilirler. İPhone ve en azından iOS 9 ile , bisikletçiler yola geri döndü. Buradaki kısıtlamalar, kadranlar, menstruasyon izleyicisi, müzik çaların kontrolü ve stres analizi TruRelax ile ilgilidir. İPhone'un düşük kalp atış hızı alarmını desteklemediğine dair ipucu yalnızca Huawei'de bulundu ve Watch ES'yi de etkileyip etkilemediğini söyleyemeyiz.Bu nedenle işlevlerin çoğu, Huawei Watch Fit'i Honor'dan bir akıllı telefonla birleştirerek sunuluyor. veya en az EMUI 5.1 veya Magic UI 2.0'a sahip Huawei. Honors Watch ES ve Huawei's Watch Fit, bir fitness bandının yeterli olmadığı ve normal bir akıllı saatin çok büyük olduğu kişiler için bir alternatif. Görsel olarak, Honor ve Huawei'nin uzatılmış saatleri bir biçim boşluğu. Hoparlör ve mikrofon veya NFC gibi özellikler eksik, ancak her ikisi de tipik akıllı saat fiyatlarının altında kalıyor, en azından iyi bilinen üreticilerinkiler.

Pricecompare

Please share our article, every link counts!
> Notebooklar Hakkında Aradığınız Herşey > İnceleme > Huawei Watch Fit mi yoksa Honor Watch ES mi? Smartwatch incelemesi beklenenden daha fazla farklılık gösteriyor
Inge Schwabe, 2020-11- 4 (Update: 2020-11- 4)
Aslinur Sarica
Translator: Aslinur Sarica - Translator - 155 articles published on Notebookcheck since 2020