Notebookcheck

İnceleme Acer Ferrari One 200 Subnotebook

Küçük atik araba?

Aspire 1810TZ ile benzer tasarımlarına rağmen, Acer Ferrari One 200 Intel donanımına sahip değil ama parçalarının genelini rakip firma olan AMD/ATI'den edinmiş. İncelememizin devamında kırmızı alev Ferrari One 200'ün diğer subnotebookları geride bırakıp bırakmadığını öğrenebilirsiniz  ve acaba bu ürün bu başarıya ancak sistem gürültüsü, sıcaklık ve batarya ömründen taviz vererek mi ulaşabilir?

Acer Ferrari One 200

An itibariyle Ferrari One 200'ün 2 adet modeli mevcut. Daha ucuz model olan Ferrari One 200-312G25n'nin fiyatı 480 euro ve sahip oldukları ise 2 GB DDR2 RAM ve 250 GB'lık 5400 rpm hızında sabit disk. Şu an incelemeye aldığımız Ferrari One 200-314G50n'nin fiyatı ise 580 euro. Diğer modele kıyasla 2 katı yani 4GB RAMe ve daha geniş kapasiteli 500 GB'lık bir sabit diske sahip.

Bu iki modelin diğer tüm özellikleri aynı. AMD'nin Athlon 64 X2 L310 işlemcisi 2x 1.20 GHz hızıyla ürünlerin ikisinde de mevcut. Anakarta entegre ekran kartı ise ATI'nin Radeon HD 3200 modeli. Kasanın arka tarafında kalan XGP-yuvası sağolsun grafik performansını harici ekran kartlarıyla arttırmak mümkün. Her iki modelin de küçük 11.6 inçlik ekranı var ve çözünürlükleri 1366x768 piksel. Her iki ürün de işletim sistemi olarak Windows 7 Home Premium 64bit'i  kullanıyor.

Kasa

Acer bu ürünü için soylu Ferrari markasından ilham almış ve laptopun görünüşüne de Ferrari'nin özelliklerini yansıtmış. Tek başına parlak kırmızı ekran kapağı bile dikkatleri üzerine çekiyor. Ayrıca dünyaca ünlü Ferrari amblemi de hem kapağın ortasında hem de avuç dinlendirilen bölgede bulunuyor. Karbon-görünümlü şık bir yüzeye sahip avuç dinlendirme bölgesi, ferrari imzalı gümüş touchpad tuşları ve kırmızı güç tuşu ile Acer Ferrari One 200 tamamiyle özgün bir tasarıma sahip. Ayrıca laptopun altındaki ayaklardaki tekerlek motifleri de hoş bir detay olarak dikkatimizi çekiyor. Sonuç olarak Ferrari hayranlarını çok rahat tatmin edecek uyumlu bir tasarım ile karşı karşıyayız. 

Kullanılan malzeme konusuna gelince de Acer'ın plastik kullanmayı tercih ettiğini görüyoruz ancak cilalı kapak kirlenmeye çok elverişli. Kısa bir kullanım süresinden sonra bir çok parmak izi ile karşılaşıyorsunuz. En nihayetinde bu kadar hafif(1.48 kg) ve küçük(285mm x 204mm x 30mm) ve plastik kasalı laptoptan çok da birşey bekleyemiyoruz. Ürünün alt tarafı sağlamlığını korurken üst kısmın orta bölümleri kuvvetli baskı altında biraz eğilebiliyor. Özellikle kapak çok da sağlam değil ve kolayca bükülebiliyor ki bu da görüntüde bozukluklara sebebiyet veriyor.  

Diğer yandan işçilik neredeyse mükemmel ve hiç bir yerde sivri kenarlara ya da oynakça monte edilmiş bölgelere rastlayamıyoruz. 2 adet menteşe sağlam bir şekilde çalışıyor ancak biraz gürültücü ve ekranı açtığınızda kasanın biraz oynamasına sebebiyet veriyor.

Bağlantı noktaları

Çok fazla boş yer olmadığı için bağlantı noktalarının çok da cömert olduğunu söyleyemeyiz. Sol tarafta bir adet VGA-çıkışı(bu sayede ürünü harici ekranlara bağlayabiliyorsunuz), bir adet XGP-yuvası(bu sayede grafik performansını arttırmak isterseniz harici ekran kartları bağlayabiliyorsunuz) ve bir adet USB 2.0-yuvası bulunuyor. Sağ tarafta ise bir adet 5-i 1 arada kart okuyucu(XD, MMC, SD, MS, MS Pro), 2 ses yuvası(mikrofon  ve hoparlör girişi. S/PDIF desteği), 2 tane daha USB 2.0-yuvası, güç girişi, bir adet Kensington güvenlik kilidi ve bir adet RJ-45 LAN yuavsı mevcut. Ön ve arka taraflarda herhangi bir arayüz yok ancak ön taraf size bluetooth(2.1) ve WLAN(a/b/g/n) kontrolü için tuşlar sunuyor. T

Ancak kullanıcı HDMI ya da DVI-çıkışından ve DVD-sürücüsünden vaz geçmek zorunda. Bunların yanında Ferrari One 200 entegre mikrofon ve 0.3 MP'lik bir web cam ile sağ tarafa çok bağlantı yapılırsa kablolar arasında fareyi oynatmak zor gelebilir.

Sol: VGA, ATI XGP, USB 2.0
Sol: VGA, ATI XGP, USB 2.0
Sağ: 5-i 1 arada kart okuyucu, 2x ses, 2x USB-2.0, güç girişi, Kensington güvenlik kilidi, RJ-45 LAN
Sağ: 5-i 1 arada kart okuyucu, 2x ses, 2x USB-2.0, güç girişi, Kensington güvenlik kilidi, RJ-45 LAN

Yazılım

Acer Ferrari One 200'ü (yine) RAM ve performans düşmanı gereksiz yazılımlar ile doldurmuş. Çift çekirdekli işlemci sayesinde bu yazılımların işlemci üzerine çok etkisi yok ve bu konuda tek çekirdekli işlemcilere sahip netbook/subnotebooklara göre(örneğin Intel'in Atom N270/280 işlemcisine sahip ürünler) çok daha şanslı. Ancak yine de etkileri fark ediliyor. Örneğin bilgisayarın açılış hızı yavaşlıyor ve tepki süresi artıyor. Gereksiz olan yazılımlar kaldırıldıktan sonra sistem rahatça hızlı bir şekilde çalışabiliyor.

Giriş cihazları

Klavye

Klavye orta bölgesinden hafifçe içine göçebiliyor ancak iyi ve temiz tepki vermesi bu açığına biraz göz yummamızı sağlıyor. Kullanıcı harici bir rakam  bloğundan vaz geçmek zorunda. Buna karşılık Fn+Num ile bu rakamlara klavyeden ulaşabiliyorsunuz. Genelde tüm tuşların büyüklükleri memnuniyet verici ancak kimi tuşlar beklenmeyecek derecede küçük, tab, geri ve sol shift tuşu gibi. Ayrıca özellikle  *,+,~, #, ve °,^ tuşları rahatsızlık verici şekilde dar yaratılmış. Son olarak dikey düzlemde daracık oturtulmuş yön tuşlarından sağ tuşa basmak gerçekten de çok zor. Bunun dışında tuşların dizilimini eleştirmek çok zor ve kolayca alışıyorsunuz. 

Touchpad

Touchpad i hem görüntüsüyle hem de dokunduğunuzda bilek dinlendirme bölgesinden ayırt etmek hiç de zor değil. Ayrıca göze çarpıcı gümüş tuşuyla yerini rahatça anlayabiliyorsunuz. Çok fazla yer de kaplamıyor. Ancak alan darlığından dolayı kimi zaman imleci çok uzaklara sürükleyemiyorsunuz. Ayrıca el hareketleri ile kullanıma geçen kimi özellikler bazen istemdışı olarak devreye giriyorlar. Şansa, bu hareketleri bir tuş kombinasyonu ile devre dışı tutmak mümkün. Touchpad hassas yüzeyi ve iyi kayma özellikleri ile bizde iyi bir izlenim bıraktı. Ayrıca touchpad tuşları da temiz basınç noktaları ve iyi akustik tepkileri  ile bizi ikna etti. 

Klavye
Klavye
Touchpad
Touchpad

Ekran

11.6 inçlik ekran LED-arkaplan ışıklandırmasına sahip ve kullanıcılarına 1366x768 pikselde HD çözünürlük sunuyor. Ölçtüğümüz değerlere bakmak lazım. %81lik aydınlanma değer oldukça iyi. Maksimum parlaklık ise 209.7 cd/m² ve siyahlık değeri ise 1.05 cd/m² ve bu iyi bir sonuç. Ancak kontrast oranı 203:1  çıktı ve daha iyi olabilirdir. Tarafsız bir bakış açısıyla şunu söyleyebiliriz ki görüntüler yeterli seviyede parlaktı ve görüntünün kontrast değeri ise kabul edilebilir seviyedeydi. Bakış açınız ideal açıya yakın olduğu sürece siyahlık değeri de kabul edilebilir seviyede sayılır. Renkler ise canlı ve doğal duruyor. Kısaca ekran diğer subnotebook/netbooklar ile karşılaştırıldığında üstün kalıyor.

201
cd/m²
184.7
cd/m²
183.6
cd/m²
221
cd/m²
213
cd/m²
210
cd/m²
223
cd/m²
226
cd/m²
225
cd/m²
Parlaklığın yayılımı
Maksimum: 226 cd/m² Ortalama: 209.7 cd/m²
Aydınlatma: 81 %
Kontrast: 203:1 (Siyah: 1.05 cd/m²)
Açık alan
Açık alan

Malesef Acer bu ürününün ekranında cilalı yüzey kullanmış. Kapalı alanda bile güneş ışıklarına ya da bir ışık kaynağına direkt maruz kalırsanız rahatsız edici yansımalarla karşılaşıyorsunuz. Açık alanda, özellikle güneşin altında hiç bir şey belli olmuyor. Ancak gölgede bile yine sorunlar yaşıyorsunuz. Bu gerçekten de üzücü çünkü küçük boyutları ve uzun batarya ömrü ile Ferrari One 200 size çok iyi bir hareketli eşlik edici olabilirdi. 

Ayrıca ekranın bakış açıları çok dar. Özellikle dikey yüzeyde en küçük bir konum değişikliği ile renk ve parlaklık değişimmlerine maruz kalıyorsunuz. Bakış yönümüzden bağımsız olarak görüntünün yarısı neredeyse hep grimsi kaldı. Bu durumda hareketli kullanım esnasında iyi bir görüntü elde etmek için sürekli ekran açısında oynamalar yapmak zorunda kalıyorsunuz.

Acer Ferrari One 200 bakış açıları
Acer Ferrari One 200 bakış açıları

Performans

Acer düşük enerji tüketimine odaklanmış ve parçaları buna göre seçmiş. İşlemci olarak AMD'den Athlon 64 X2 L310 kullanılmış. Bu çift çekirdekli işlemci 1.20 GHz'lik saat hızında çalışıyor ve 1 MB L2 önbelleğe sahip. L310 "eski" 65nm litografi teknolojisi ile üretilmiş. Diğer enerji tasarruflu işlemciler, örneğin Intel Core 2 Duo SU9300 45 nm litografi teknoljisi ile üretilmiş ve daha büyük L2 önbelleklere sahipler(SU9300:3MB). L310'un modern teknoloji ürünü işlemcilerle boy ölçüşüp ölçüşemeyeceğini uygulamalı benchmarklarda göreceğiz.

4 GB DDR2 RAM işlemciyi destekliyor ve zaten yüklü gelen Windows 7 Home Premium'un 64-bit işletim sistemi ile bu RAM'den yüksek randıman almanız mümkün.

Ekran kartı olarak ise ATI'den Radeon HD 3200'ü görüyoruz. Bu ekran kartının 181 tranzistörü var ve ayrık video çözücüsü olan UVD ile yüksek çözünürlüklü videoları çalıştırırken işlemciye yardımcı oluyor. PowerXpress teknolojisi sayesinde ekran kartının belleğini isterseniz sistem belleğine ortak edebiliyorsunuz. Radeon HD 3200 ayrıca DirectX 10 ve Shader Model 4.0ı da destekliyor. Kartın saat hızı ise 500MHz'e kadar çıkabiliyor. Ancak Acer bu ürününde Radeon HD 3200'ü çekirdekte 380MHz ve hafızasında 266 MHz hızında çalıştırıyor.

O zaman tekrardan XGP-yuvasına bakalım. Uyumlu ekran kartlarını bulmak çok zor ve bulunanlar da an itibariyle çok pahalılar. Örneğin Fujitsu Siemens Amilo Sa 3650 için 512 MB DDR3-VRAMli Radeon HD 3870'i içeren "Amilo Graphic Booster" pakedini yakında 249 euro ile satışa sunacak.

Systeminfo CPUZ işlemci
Systeminfo HDTune 1
Systeminfo GPUZ
Systeminfo CPUZ ekran kartı
Systeminfo CPUZ RAM SPD 2
Systeminfo CPUZ RAM SPD 1
Systeminfo CPUZ RAM
Systeminfo CPUZ anakart
Systeminfo CPUZ önbellek
Systeminfo HDTune 2
Acer Ferrari One 200 sistem bilgisi

Cinebench R10 testinde Athlon 64 X2 L310 diğer subnotebooklara göre iyi bir performans sergiledi. Tekli çekirdek testinde 1113 puan ve çoklu çekirdek testinde 2132 puan elde etti. Intel'in Atom N280(tekli çekirdeek, 1.66 GHz, 512 KB L2 önbellek) işlemcisi , ki bu işlemci bir çok netbookta kullanılır, tekil çekirdek testinde aldığı 564 puanla ve çoklu çekirdek testinde aldığı 868 puanla tam anlamıyla bozguna uğradı. Ancak Intel'in Core 2 Duo SU 9300 (çift çekirdekli, 1.20 GHz, 3 MB L2 önbellek)işlemcisi tekli çekirdek testinde 1392 puan ve çoklu çekirdek testinde 2463 puan alarak ürünümüzü geride bıraktı. PCMark Vantage testinde Athlon 64 X2 L310  2149 Puanla başarılı bir skor elde etti.

Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
1113
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
2132
Cinebench R10 Shading 32Bit
1355
Yardım
PCMark Vantage Result
2149 puan
Yardım

Şimdi ise biraz daha grafik odaklı testlere bakalım: 3DMark 01 testinde Radeon HD 3200  5710 puana, 3DMark 03 testinde 2400 puana ve son olarak 3DMark 05 testinde 1771 puana erişiyoruz. Intel çıkışlı ve genelde netbooklarda kullanılan ekran kartı olan GMA 950, 3DMark05 testinde 411 puan alarak açık bir şekilde geride kaldı. Intel'in genelde subnotebooklarda kullandığı ekran kartı olan GMA 4500M HD ise 3DMark 05 testinde 1230 puan alarak yine Radeon HD 3200'den düşük bir performans sergiledi.

3DMark 2001SE Standard
5710 puan
3DMark 03 Standard
2400 puan
3DMark 05 Standard
1771 puan
Yardım

Sabit disk Hitachi marka ve kapasitesi 500 GB. HDTune aracı sayesinde sabit diskin verdiği değerler yüksek. Ortalama veri transfer hızı 63.5 MB/s ve kimi zaman küçük patlamalar yaparak 135.2 MB/s hızına ulaşarak bizi mest etti. Ancak ulaşım hızı olarak 19.1 ms bize biraz yüksek geldi. Acer sabit diski sadece 453 GB 'lık tek bir parçaya bölmüş.

Hitachi Travelstar 5K500.B HTS545050B9A300
Maksimum transfer hızı: 38.1 MB/s
Minimum transfer hızı: 83 MB/s
Ortlama transfer hızı: 63.5 MB/s
Erişim hızı: 19.1 ms
Yakma hızı: 135.2 MB/s
İşlemci kullanımı: 1 %

Windows Vista'da olduğu gibi  Windows 7'nin de performans ölçümleri çok da pratik sonuçlar vermiyor. Yine de sizi bu sonuçlardan mahrum bırakmayacağız ki bu sayede aşşağı yukarı bir fikriniz oluşsun. En iyi skorları sabit disk 5.9 puan ile aldı, onu takip eden ise 4.9 puanla RAM oldu. İşlemci ise 3.6 puan ile açık ara geride kaldı. Ekran kartının masaüstü performansı ise 3.3 puan ile rakiplerinin çok gerisinde kaldı. Ancak 3 boyutlu iş ve oyun uygulamaları alanında 4.8 puan alarak kendini affettirdi.

3.3
Windows 7 deneyim indeksi
İşlemci
Saniye başına işlem
3.6
Bellek
Saniye başına bellek işlemi
4.9
Grafikler
Windows Aero için masaüstü performansı
3.3
Oyun grafikleri
3D iş ve oyun grafikleri
4.8
İlk sabit disk
Disk transfer hızı
5.9
DPC Latency Checker Acer Ferrari One 200
DPC Latency Checker

Bu notebooka harici cihazlar bağlamayı düşünenler yüksek gecikme değerlerini göz önünde bulundursunlar çünkü bu çok yüksek değerler yüzünden kimi zaman iletim hataları ile karşılaşabilirsiniz. Genelde bu gecikme süreleri 500µs seviyesinde kals bile bazen anlık çıkışlarla 8000µs değerine bile ulaşabiliyor. Sürücü sihirbazı ile sürücülerinizi dikkatli bir şekilde devredışı bırakırsanız bu konudaki sorunları biraz azaltabilmiş olursunuz.

Sonuç: Ferrari One 200'ün uygulama performansı kesinlikle mükemmel sayılmaz ama günlük rutin ihtiyaçlarınızı kolaylıkla karşılayabilir. Athlon 64 X2 L310 işlemci rakibi Intel'in ürünü ile neredeyse aynı performansı sergiliyor. Anakarta entegre Radeon HD 3200 ekran kartı ise rakibi Intel (GMA 4500M HD)'den daha iyi bir uygulama performansı sergiliyor. Bu durumun oyunlarlda da aynı kalıp kalmadığını araştıracağız.

Oyun performansı

Wie wir testen - Leistung

Radeon HD 3200 anakarta entegre bir ekran kartı olduğu için ve oyun oynama amaçlı tasarlanmadığı için detay seviyesini en başından hep minimuma getirdik. Left 4 Dead bu ayarlarda ve 640x480 çözünürlüğünde akıcı çalışmadı ve ortalama 26.7 fps sonuç verdi. Intel'in GMA 4500MHD modeli 32.4 fps ile açık ara öndeydi ve GMA 950 2 fps ile sınıfta kaldı. F.E.A.R. 2 oyununda  640 x 480 çözünürlüğünde HD3200  26.5 fps değerlerini verdi ve 800x600 çözünürlüğünde 22.2 fps ile akıcı olmayan bir oynanış vaadetti. Yine GMA 4500MHD 25 fps ile öndeydi. HD3200  Anno 1404 oyununda 1024x768 çözünürlüğünde çok cebelleşti ve 22.3 fps  ile çalıştı. Şaşırtıcı bir şekilde GMA 4500MHD bu oyunda ancak 7 fps ye ulaşabildi. En son olarak Half Life 2'yi test ettik. 640x480 çözünürlüğünde 38.4 fps ile oyunun tadını çıkarttk. Yüksek detay seviyesinde bile 33.38 fps ile hala oynanabilir seviyedeydi. GMA 4500MHD ise yüksek detay seviyesinde 26 fps sonuç vererek geride kaldı. GMA 950 2 fps ile ne kadar eski bir ürün olduğunu bize bir kere daha kanıtladı.

Radeon HD 3200 netbookların grafik performansını açık ara egale ediyor(örneğin GMA 950). Daha yaygın kullanılan GMA 4500MHD ile karşılaştırıldığında Radeon HD 3200 bir savaşçıya dönüşüyor. Bazen önde bazen ise geride kalıyor. Genelde daha eski oyunlarda (-> "laptop ekran kartlarında oyunlar" makalemize bir göz atınız)HD 3200 açık ara GMA 4500MHD'yi geride bırakıyor. Ferrari One 200 hem gündelik işlerinizi kolayca hallediyor hem de az gereksinimli oyunları yüksek detay seviyesinde akıcı bir şekilde çalıştırmanızı sağlıyor. Yüksek gereksinimli oyunları ise düşük detay seviyesinde ve düşük çözünürlükte hala oynayabiliyorsunuz.

Sonuç: Performans açısından çok bir beklentiniz olmasın ancak biraz eski oyunları oynarken sorun yaşamayacaksınız.

Acer Ferrari One 200 oyun performansı
Acer Ferrari One 200 oyun performansı

Emisyonlar

Sistem gürültüsü

Ferrari One 200 boş modda iken 34.4 dB(A) seviyesi ile duyulur bir vaziyette.Sabit diskin sesi ise 34.6 dB(A) ile aşşağı yukarı aynı seviyede. Ancak ağır yük altında ses seviyesi  36.8 dB(A) ile 40.8 dB(A) arasında bir seviyeye kadar çıkabiliyor ancak hala rahatsız edici seviyede sayılmaz. Benzer bir tasarıma sahip  Aspire 1810TZ 4 dB(A) daha sessiz çalışıyor. Çok büyük bir fark olarak gelmese de pratik alanda fark belli oluyor. Ölçümlerimizi her zamanki gibi 15 cm mesafeden yaptık.

Ses yüksekliği

Boşta
34.4 / 34.4 / 34.4 dB
HDD
34.6 dB
Çalışırken
36.8 / 40.8 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
sessiz
40 dB(A)
duyulabilirlik
50 dB(A)
gürültülü
 
min: dark, med: mid, max: light    (15 cm uzaklık)
işlemci bekleme modu sıcaklığı
işlemci bekleme modu sıcaklığı
işlemci ağır yük altında sıcaklığı
işlemci ağır yük altında sıcaklığı

Sıcaklık

Ferrari One 200 kolayca ısınabilen bir subnotebook. Bekleme modunda 2 saat maksimum enerji tasarufu ayarında kaldıktan sonra alt kısmının sıcaklığı 35.9 dereceyi buluyor. Ağır yük altında iken(1 saatlik Prime and Furmark testinden sonra) bu sıcaklık 47.2 dereceyi buluyor. Üst kısım ise bekleme modunda 32.2 derece sıcaklığa ulaşırken ağır yük altında bu değerler 39.3 dereceyi buluyor. Genelde bu yüksek sıcaklıklar ile karşılaşmanız çok da olası değil. Şimdi bir de Aspire 1810TZ ile karşılaştırma yapalım: Ağır yük altında bu ürün 48 dereceye ulaşırken bilek dinlendirme bölgelerinin sıcaklığı ancak 31.1 dereceye ulaşıyor.

Ürünün içindeki parçalardan sadece işlemciyi test ettik ve bekleme modunda 36 dereceyi, ağır yük altında ise 64 dereceye ulaşan değerler rahatsızlık verici değildi.

Maksimum yük
 38.7 °C38.3 °C35.2 °C 
 38.9 °C38.7 °C36.4 °C 
 39.3 °C36.3 °C34.4 °C 
Maksimum: 39.3 °C
Ortalama: 37.4 °C
35.6 °C37.5 °C36.2 °C
36.6 °C43.8 °C47.2 °C
35.7 °C44 °C45.6 °C
Maksimum: 47.2 °C
Ortalama: 40.2 °C
Güç kaynağı  46.5 °C | Oda sıcaklığı 23.5 °C
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 37.4 °C / 99 F, compared to the average of 30.6 °C / 87 F for the devices in the class Subnotebook.
(+) The maximum temperature on the upper side is 39.3 °C / 103 F, compared to the average of 35.7 °C / 96 F, ranging from 22 to 57 °C for the class Subnotebook.
(-) The bottom heats up to a maximum of 47.2 °C / 117 F, compared to the average of 39.5 °C / 103 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 31.1 °C / 88 F, compared to the device average of 30.6 °C / 87 F.
(±) The palmrests and touchpad can get very hot to the touch with a maximum of 39.3 °C / 102.7 F.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.4 °C / 83.1 F (-10.9 °C / -19.6 F).

Hoparlörler

Çok da şaşırmadık ki ses kalitesi zayıf kaldı. Bas tonlar ancak duyulabiliyor,  sığ çıkıyor ve temiz gelmiyor. Bunun yanında yüksek tonlardaki sesler de cızırtılı çıkıyor ve biraz yankı yapıyor. Genel olarak ses kalitesi yetersiz, hassas değil ve çok ince seslerle karşılaşıyoruz. Dolby Home Theater ve Virtual Sound desteğine rağmen birden çok kaynaktan sesin geldiğini hissedemedik. Yine de ses kalitesi için çok kötü diyemeyiz, zaten diğer notebooklardan aşşağı kalır bir yanı yok ancak müzik dinlemek istiyorsanız size harici hoparlörler bağlamanızı tavsiye ederiz.

Batarya ömrü

Maksimum batarya ömrü (Readers Test)
Readers Test
Minimum batarya ömrü (klasik  Test)
Klasik Test

Batarya ömrü gayet yeterli ancak yine de Aspire 1810TZ ile yarışamaz. Battery Eater testinde Ferrari One 200 maksimum enerji tasarufu seviyesinde 6 saat 49 dakika dayanabildi. Ancak bu değerler 1810TZ'nin ulaştığı 12 saat 31 dakikanın neredeyse yarısı ediyor. DVD-oynatımı sırasında batarya ömrü 3 saat 20 dakikaya kadar azalıyor.  Bu alanda 1810TZ ile fark biraz azalıyor ki 1810TZ bu teste 5 saat 56 dakika dayanabildi. ağır yük altında(battey eater'ın klasik testi) ise Ferrari One 200 ancak 1 saat 56 dakika dayanabiliyorken 1820TZ 3 saat 29 dakika dayanabiliyor.

Özet geçmek gerekirse 6 hücreli (63Wh) bu batarya iyi bir batarya ömrü vaadediyor. Yine de aynı üreticinin çok dayanıklı diğer ürünlerinin yanında biraz sönük kalıyor.

Batarya ömrü
Boşta (WLAN kapalı, minimum parlaklık)
6h 49min
WLAN açıkken
4h 10min
DVD
3h 20min
Çalışırken (maksimum parlaklık)
1h 56min

Bekleme modunda enerji tüketimi 12.4 ile 14.7 watt arasında değişiyor. Ağır yük altında iken ise bu rakam 35.3 wattı buluyor. Kapatıldığında ise Ferrari One 200 hala 0.1 watta ihtiyaç. duyuyor. Bu ihtiyaç bekleme konumunda ise  0.4 Watt.

Anlık tüketim
Kapalı / Bekleme modudarklight 0.1 / 0.4 Watt
Boştadarkmidlight 12.4 / 13.7 / 14.7 Watt
Çalışırken midlight 30.6 / 35.3 Watt
 color bar
Key: min: dark, med: mid, max: light        
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.

Sonuç

Acer Ferrari One 200
Acer Ferrari One 200

Hafif ve küçük kasa uyumlu görünümü ve mükemmel işçiliği ile göz dolduruyor. Ancak sağlamlık ve kirlenme konusunda çok da iyi bir skor eldee edemiyor. Kimi çok küçük tuşlara rağmen klavye iyi basınç noktaları ile tatmin edici. Touchpad biraz küçük kalıyor ve bilek dinlendirme bölgeleri de kısmen küçük. Ayrıca kimi el hareketleri ile çalışan fonksiyonlar bazen istemdışı çalışıyor. Ekran iyi bir görüntü kalitesi sunuyor ancak yansıtıcı ekranı açık alan kullanımını zorlaştırıyor.

Bağlantı noktaları çok da cömert değil.  HDMI ya da ekran-yuvası haricinde Acer bu laptopı gerekli yuvalar ile donatmış. Uygulama performansı da iyi sayılır ancak oyunlar konusunda limiti aşmak çok da zor değil.XGP-yuvası da harici graik kartları takmak için kullanılabilir.Başka bir avantaj ise nispeten uzun batarya ömrü. Ancak ağır yük altında yüksek sıcaklık ve ses yaymasını pek de sevemedik.Başka bir dezavantaj ise ortalama ses kalitesi. Yani harici hoparlörlerin alınması tavsiye edilir. 

Performans tutkunu ya da Ferrari hayranı biri, ya da sadece kırmızı tasarımları beğenen biri bile Ferrari One 200'ü seçebilir. Ancak düşük sıcaklık ve alçak ses seviyesinin yanında uzun bir batarya ömrü sizin için gerçekten öncelikli ise bu ürünün abisi olan Aspire 1810TZ'yi almayı düşünebilirsiniz.

Acer Ferrari One 200
Acer Ferrari One 200
Acer Ferrari One 200
Acer Ferrari One 200
Acer Ferrari One 200
Acer Ferrari One 200
Acer Ferrari One 200
Acer Ferrari One 200
Acer Ferrari One 200
İncelemede: Acer Ferrari One 200
İncelemede: Acer Ferrari One 200

Notebook özellikleri

Acer Ferrari One 200-314G50n (Ferrari One Seri)
İşlemci
AMD Athlon X2 L310 2 x 1.2 GHz @ 1.2 GHz, Conesus
Grafik kartı
ATI Radeon HD 3200 - Shared Memory MB, Çekirdek: 380 MHz, Bellek: 266 MHz, Treiberversion: 8.14
Bellek
4096 MB 
, 2 x 2048 MByte DDR2, max. 4 GB
Görüntü
11.60 inç 16:9, 1366 x 768 pixel, LED-arkaplan ışıklandırması, parlak: evet
Anakart
AMD M780G
Harddisk
Hitachi Travelstar 5K500.B HTS545050B9A300, 500 GB 
, 5400 rpm
Ses kartı
Realtek ALC663 @ Intel 82801IB ICH9 - High Definition Audio Controller
Bağlantılar
3 USB 2.0, 1 VGA, 1 Kensington Lock, Ses çıkışları: hoparlör çıkışı/Line-out (S/PDIF), mikrofon, Kart okuyucular: MMC, SD, XD, MS, MS Pro, ATI XGP-port
Network
Atheros AR8131 PCI-E Gigabit Ethernet Controller (10MBit/s), Atheros AR5B93 Wireless Network Adapter (a/b/g/n = Wi-Fi 4), Bluetooth 2.1
Boyut
yükseklik x genişlik x derinlik (mm): 30 x 285 x 204
Batarya
63 Wh Lithium-Ion, 6-hücreli
İşletim sistemi
Microsoft Windows 7 Home Premium 64 Bit
Camera
Webcam: Webcam
Ek özellikler
WinDVD 8, 12 Ay Garanti
Ağırlık
1.48 kg, Güç kaynağı: 410 g
Fiyat
600 Euro

 

kapaktaki Ferrari logosı
kapaktaki Ferrari logosı
Alt tarafın kapalı hali; 2 kapak çıkartılabiliniyor
Alt tarafın kapalı hali; 2 kapak çıkartılabiliniyor
Batarya arka tarafa rahatça monte edilebiliyor
Batarya arka tarafa rahatça monte edilebiliyor
Alt tarafın açık hali: Sabit disk ve RAM görünüyor
Alt tarafın açık hali: Sabit disk ve RAM görünüyor
2 RAM yuvası da 2048 MB'lık RAM ile dolu
2 RAM yuvası da 2048 MB'lık RAM ile dolu
Hitachi marka sabit disk 500 GB kapasiteli
Hitachi marka sabit disk 500 GB kapasiteli
Bluetooth ve WLAN anahtarları ön tarafta
Bluetooth ve WLAN anahtarları ön tarafta
VGA ve harici ekran kartları için XGP-yuvası sol tarafta
VGA ve harici ekran kartları için XGP-yuvası sol tarafta
Fan ve USB 2.0 sol tarafta
Fan ve USB 2.0 sol tarafta
5-i 1 arada kart okuyucu ve 2 ses arayüzü sağ tarafta
5-i 1 arada kart okuyucu ve 2 ses arayüzü sağ tarafta
2x USB 2.0, güç girişi ve Kensington güvenlik kilidi girişi de sağ tarafta.
2x USB 2.0, güç girişi ve Kensington güvenlik kilidi girişi de sağ tarafta.
RJ-45 LAN sağ tarafta
RJ-45 LAN sağ tarafta
Ferrari-Logosu bilek dinlendirme bölgelerinde bile bulunuyor.
Ferrari-Logosu bilek dinlendirme bölgelerinde bile bulunuyor.
Ön taraftaki gösterge ışıkları
Ön taraftaki gösterge ışıkları
Batarya olmadan arka tarafta büyük bir boşluk oluşuyor
Batarya olmadan arka tarafta büyük bir boşluk oluşuyor
Ayaklıklar tekerler motifi ile yapılmış
Ayaklıklar tekerler motifi ile yapılmış
Klavye üzerindeki şık LED göstergeler
Klavye üzerindeki şık LED göstergeler
Alev kırmızısı renginde güç tuşu
Alev kırmızısı renginde güç tuşu
Fn-tuşları da tabii ki de kırmızı renki
Fn-tuşları da tabii ki de kırmızı renki
Kimi tuşlar biraz dar tasarlanmış
Kimi tuşlar biraz dar tasarlanmış
Özellikle yön tuşları çok küçük kalıyor
Özellikle yön tuşları çok küçük kalıyor
Ferrari One 200 AMD/ATI marka parçalardan oluşuyor
Ferrari One 200 AMD/ATI marka parçalardan oluşuyor
subnotebook Dolby Home Theater destekliyor
subnotebook Dolby Home Theater destekliyor
dokunmatik tuşları ve etiketleriyle gümüş, cilalı çubuk
dokunmatik tuşları ve etiketleriyle gümüş, cilalı çubuk
Touchpad kimi jestleri destekliyor
Touchpad kimi jestleri destekliyor
Ferrari One 200'ün adaptörü gayet küçük
Ferrari One 200'ün adaptörü gayet küçük

Benzer notebooklar

Aynı Ekran boyutunda ve/veya ağırlıkta laptoplar

Acer Swift 3 SF313 laptop incelemesi: i5 ile iyi bir subnotebook
Iris Plus Graphics G4 (Ice Lake 48 EU), Ice Lake i5-1035G4, 13.50", 1.19 kg
Acer Swift 5 Laptop İnceleme: 14 inç ultrabook için çok yönlü bir iyileştirme
UHD Graphics G1 (Ice Lake 32 EU), Ice Lake i5-1035G1, 14.00", 0.943 kg
Kısa inceleme: Acer Aspire S 13 S5-371 Notebook
HD Graphics 520, Core i7 6500U, 13.30", 1.27 kg
Kısa inceleme: Acer Aspire V3-372 Subnotebook
HD Graphics 520, Core i5 6200U, 13.30", 1.55 kg
Kısa inceleme: Acer Aspire S7 (2015) Ultrabook
HD Graphics 5500, Core i7 5500U, 13.30", 1.327 kg

Linkler

Artılar

+bir subnotebook için saygı duyulacak bir performans
+iyi batarya ömrü
+şık Ferrari benzeri tasarım
+hafif ve küçük kasa
+harici video cihazları için XGP-yuvası
+iyi tepki veren klavye
+iyi ekran kalitesi
+tekerleklere benzeyen altlık gibi küçük şık detaylar
 

Eksiler

-ekran yansıma yapıyor
-HDMI ya da DVI yok
-küçük touchpad ve küçük avuç dinlendirme bölgesi
-avuç dinlendirme bölgesi kolay ısınıyor
-yük altındayken çok da sessiz değil
-ortalama ses
-kimi tuşlar kısmen küçük
-kasa çabucak kirleniyor

Kısaca

Neyi sevdik

Ferrari hayranlarının parasına değecek: Alev kırmızısı kapak, Ferrari logoları, karbon-stilli bilek dinlendirme bölgesi, tekerlek motifli ayaklık, bilgisayar açıldığında Ferrari sesi, vsvs...

Ne eksikti

Mat bir ekran Ferrari One 200'e yakışırdı.

Neye şaşırdık

Performans açısından Radeon HD 3200  Intel GMA 4500M HD ve Intel GMA 950'yi genelde geride bıraktı.

Rakipleri

Diğer subnotebooklar, örneğin Acer Aspire Timeline 1810TZ, the Acer Aspire 3810T/4810TX420, Asus UL30A, Dell Inspiron 11z, HP Probook 5310M ya da Packard Bell EasyNote Butterfly s. Küçük ofis notebookları, örneğin Acer Travelmate 8371/8471 Timeline. Netbooklar, örneğin Asus EEE-PC 1005HA-M/1008HA,  Samsung N120, Toshiba NB200, Sony Vaio-W11 ya da Dell Latitude 2100.

Degerlendirme

Acer Ferrari One 200-314G50n - 12/05/2010 v2(old)
Florian Glaser

İşcilik
84%
Klavye
76%
Mouse
72%
Bağlanılabilirlik
60%
Ağırlık
92%
Batarya
87%
Görüntü
64%
Oyun performansı
51%
Uygulama performansı
67%
Isınma
75%
Ses
75%
İzlenim
80%
Ortalama
74%
78%
Subnotebook - Ortalama Ağırlık
Please share our article, every link counts!
> Notebooklar Hakkında Aradığınız Herşey > İnceleme > İnceleme Acer Ferrari One 200 Subnotebook
Florian Glaser (Update: 2013-06- 6)