Notebookcheck

İnceleme MSI Wind U135 Netbook

MSI Wind U100 10 inçlik netbookların en popüleriydi bir zamanlar. MSI netbooku bir çok alternatifle sundu ki, bunların arasında SSD-HDD çözümleri de vardı (Wind U115). Intelin yeni netbook platformu "Pine Trail" ise MSI'nin netbook serisini yenilemesi ve birkaç yeni model çıkarması için yeter de artar sebepler sundu. Wind U135 bu modellerden biri ve kendini düşük fiyatlı ürünler klasmanına dahil etmiş durumda. İncelememizin devamında bu netbookun yeni enerji tasaruflu parçalardan ne kadar nasibini aldığını görebilirisiniz.

Kasa

Wind U135'in kasasında büyük değişiklere rastlamıyoruz. Basit şekli ve plastik malzemesi aynı kalmış. Kısaca bu netbook Asus Eee'ye doğru bir adım atmış diyebiliriz. Kasa, taban bölgesi ve bilek dinlendirme bölgeleri harici tamamiyle cilaya batırılmış adeta. Klavyenin şık tasarımı da göze çarpan unsurlardan.
MSI internet üzerinde yapılan siparişlerde 4 çeşit renk seçeneği sunuyor. Bizim siyah prototipimiz dışında uluslararası pazarda beyaz, mavi ve kırmızı modellere ulaşmanız mümkün. 

Yansıtıcı yüzeyler ne kadar güzel gözükse de günlük kullanım açısından bir o kadar da zorluk çıkartıyorlar. Özellikle yüzeyin çok çabuk parmak izine maruz kalması bir probleme dönüşebilir. Netbooku üzerindeki izlerden korumak hakkaten de pek mümkün değil. Ayrıca netbooku kaldırıp yerleştirirken de kalıcı ince çiziklerle karşılaşabilirsiniz.

MSI U135 sağlamlık konusunda fire vermiyor. Taban bölgesi bizde çok sağlam bir izlenim  bıraktıve hatırı sayılır basınç uygulamasında bükülme göstermedi bile. Ekran da sağlamlık açısından çok ikna ediciydi. Çok zor bükülebilen bu ekran sayesinde netbooku ekranının kenarından tutarak kaldırmak hiç de zor olmadı. Sadece alışılmış dışı miktarda kuvvet uygulandığı zaman ekranda görüntü kaymalarına rastlayabildik. 

Ekran menteşeleri ayıplanmayı hakediyor. Ekranın konumunu rahatça ayarlayabiliyoruz ancak daha sonra ekranın çok sallandığına şahit olduk. Bunların yanında bir sorundan daha bashetmek isteriz ki ekranı 110 dereceden fazla açtığınız zaman netbookun arkaya doğru devrilme eğilimi artıyor. Bu durum hareketli kullanım sırasında netbook kucağınızdayken çok rahatsızlık verebilir.

Bağlantı noktaları

Kısa bir bakış atıldığında yuvalar konusunda çok da değişiklik yapılmadığını farketmek çok da zor değil. MSI Wind U135 faaliyet alanı ve konumlandırma konusunda Intel'den Atom işlemciye sahip U115 ile neredeyse tamamiyle aynı şekilde. Özet çekmek gerekirse bu durumda sol ve sağ tarafların ön kısmında toplam 3 adet USB yuvası bulunuyor. Sağ tarafta ise bir adet SD kart okuyucu, mikrofon ve kulaklık yuvası, ayrıca LAN ve VGA girişi  bulunuyor. Ön ve arka bölgeler bağlantı noktalarından arındırılmış vaziyette.  

Bağlantı noktaları kapsamı netbook standartları ile sınırlandırılmış. Ancak USB yuvalarının hepsinin ön taraflara yığılmış olması kullanılabilirliği düşürmüş. Ayrıca VGA yuvasından da pek memnun kalmadık. MSI Wind U135 harici monitörlerde ancak 1680x1050 piksel çözünürlüğe kadar destekleyebiliyor. Netbooku test ederken kullandığımız Dell 2408 WFp modeli bize bu çözünürlükte sadece yeterli görüntü kalitesi sunabildi. Ayrıca bu çözünürlükte özellikle yazıları ekrana yansıtırken ortaya çıkan bulanıklık sorunu ile de karşılaştık. Resim ve videolar ise idare eder kalitede idi. 

Sol: Kensington, adaptör girişi, 2x USB
Sol: Kensington, adaptör girişi, 2x USB
Sağ: USB, kart okuyucu, ses, VGA, LAN
Sağ: USB, kart okuyucu, ses, VGA, LAN

Kullanıcı bu üründen tanıdık standart haberleşme modüllerini yanında wireless LAN 802.11 b/g/draft-n ve de Bluetooth V2.1+EDR desteğini de bekleyebilir. MSI ayrıca ürününü 1.3 MP'lik webcam ile donatmış ki bu sayede video konferansları yapmak da mümkün. Netbookun UMTS versiyonunun çıkıp çıkmayacağı ise hala meçhul.

MSI işletim sistemi olarak Microsoft's Windows 7 Starter Edition'ı kullanıyor. Garanti süresi ise her netbookta genelde olduğu gibi 2 sene(teslim al teslim et servisi dahil). MSI'nin resmi sitesinde kasa ve kablosuz fareli versiyonlarını da sipariş etmeniz mümkün. MSI bu paketlerin uluslararası marketlerle sınırlı kalmasını savunuyor. 

Klavye

Dah önce de belirttiğimiz gibi, MSI Wind U135'in klavyesini şık bir biçimde tasarlamış. Her tuş arasındaki ortalama 3 milimetrelik boşluk sayesinde bir netbooka uygun olarak derli toplu ve yazım hatalarını minimuma indiren bir klavye çıkıyor karşımıza. 260 milimetrelik kasa boyunu iyi kullanan MSI 10 inçlik bir netbooka göre yazı yazma keyfi gayet kabul edilebilir sayılcak bir ürün ile çıkıyor karşımıza. 

Tuşların basma derinliği kısa sayılır ve çok belirgin basınç noktalarına sahipler. Klavye ağır kuvvet altındayken biraz eğiliyor ancak bu durum yazı yazmanızı engellemiyor. Ancak gürültü seviyesi hızlı yazı yazma durumunda bile inanılmaz seiyelere ulaşabiliyor.
Wind U135 kısayol tuşları bulundurmuyor.  Tüm ayarlar FN tuşları kombinasyonları ile ayarlanabiliyor.

Touchpad

MSI U135'in touchpadini "daha geniş ve daha çekici" olarak tanımlıyor. 62 milimetrelik bir genişliğe sahip bu touchpad hafif engebeli yüzeyiyle kullanıcı dostu bir platform sunuyor. Tepki davranışında hiç bir sorun yaşamadık ve bu yüzden touchpadi fare yedeği olarak kullanabilirsiniz. Touchpad, dikey ve yatay alanda el jestlerine duyarlı hareketleri desteklemiyor.

Klavye
Klavye
Touchpad
Touchpad

Ekran

MSI bu ürününe 10.1 inçlik LED ışıklandırmalı bir WSVGA ekran koymuş, daha net olmak gerekirse ürünümüzün ekranı Hannstar'ın HSD100IFW1 modeliydi. Maksimum çözünürlük 1024x600 piksel ancak bu çözünürlükte görüntünün kenarlarındaki kesintilere maruz kalıyorsunuz. Prototipimizde bizi en çok rahatsız eden tarafı ise çok gerekli olan aşağı kaydırma özelliğinden mahrum kalmamızdı. unit in our prototype. The maximum available resolution adds up to 1024x600

Ekran teknik özellikleri açısından bizde genel olarak iyi bir izlenim bıraktı. Ekranın maksimum parlaklık seviyesi 182 ila 217 217 cd/m2 arasında değişirken aydınlanma değeri ise yeterli sayılacak bir şekilde %84 seviyesindeydi

199
cd/m²
181.7
cd/m²
210
cd/m²
205
cd/m²
214
cd/m²
217
cd/m²
192.4
cd/m²
203
cd/m²
205
cd/m²
Parlaklığın yayılımı
Maksimum: 217 cd/m² Ortalama: 203 cd/m²
Aydınlatma: 84 %
Batarya modunda parlaklık: 214 cd/m²
Kontrast: 892:1 (Siyah: 0.24 cd/m²)

Ekran maksimum kontrast alanında da güzel sonuçlar gösterdi. Ekran orta bölgesinde maksimum oran olarak 892:1'e ulaşırken aynı bölgede 0.24 cd/m2 ile çok iyi bir siyahlık değeri verdi. Bu fiyata daha iyisini bulmanız çok zor. Ekran ayrıca resim işlerken de bizde iyi bir performans izlenimi bıraktı. Resimlerin yoğun renkli bölgeleri ışıldıyor.


açık alan kullanımı
açık alan kullanımı

Tecrübemize dayanarak söyleyebiliriz ki her türlü hareketli kullanım için üretilmiş ürünün cilalı ekranlara sahip olması gerçekten rahatsızlık verici bir durum. Yansımalar kapalı alan kullanımında kontrol altında tutulabilinirken açık alan kullanımında görüntüler kısa sürede okunmaz hali alıyorlar. Size tavsiyemiz netbookun konumunu güneşin pozisyonuna göre ayarlamanız ve mümkünse gölge bir yere geçmeniz.

Gözlemlediğimiz bakış açıları normal bir netbook için şaşırtıcı derecede cömert çıktı. Yatay bakış açısı değişikliklerinde görüntü değişikliğe uğramazken(sadece yansımalar görüntüyü etkiliyor), aynı zamanda dikey bakış açısından bakıldığında geniş bakış açısından memnun kalacksınız. Bu sayede ikide bir ekranın açısıyla oynamak zorunda kalmıyorsunuz. 

Performans

Intel'in yeni serisi olan "Pine Trail"'i Asus Eee PC 1005p üzerinde test ettiğimizde şu soru ile karşılaşmıştık: Bu yeni teknoloji yeni netbook jenerasyonuna performans açısından neler katacaktı? Ne yazık ki sonuçlar beklenen performans sözünün tutulamayacağını gösteriyordu. Ancak yine de güç kullanımı konusunda avantajlara sahip Pine Trail kendisinden önce gelen "Diamondville" ile karşılaştırıldığında daha bir tutumlu kalıyor.

Yeni Intel Atom N450 CPU işlemcisinin hızı 1.66 GHz, yanında grafik yongalı GMA 3150 ve hafıza kontrol modülü de geliyor. Intel,2W'lık yeni Intel NM 10 yonga kümesine sahip ve toplamda 22W ile çalışan TDP (Thermal design power) mimarisi ile Intel 945C yonga kümesinden güç kullanımı açısından daha tasarruflu olduğunu gösteriyor. Ayrıca Atom N450'nin yongası 5.5 W ile N280'in harcadığı 2.5W'tan daha çok enerji tüketiyor. Ama genel olarak bakıldığında enerji tüketiminde daha avantajlı kalıyor N450.

CPUZ işlemci sistem bilgisi
CPUZ önbellek sistem bilgisi
CPUZ anakart sistem bilgisi
CPUZ RAM sistem bilgisi
CPUZ RAM SPD sistem bilgisi
GFX sistem bilgisi
GPUZ sistem bilgisi
HDTune sistem bilgisi
Sistem Bilgisi MSI Wind U135

Asus' 1005p SuperPi benchmark karşılaştırmasında biraz daha iyi sonuçlar alıyor. Eee her testi bir kaç saniye daha hızlı bitiriyor o yüzden tam olarak hangi netbookun kesin olarak daha hızlı olduğunu anlayamyoruz. Ancak Asus'un entegre edilmiş overclock fonksiyonu 1005'e biraz avantaj sağlıyor(+50p) ki bu avantaj MSI'de mevcut değil.

3D benchmark testi, 3DMark2001'de sonuçlar aynı gibi. MSI bu testte Asus 1005p'nin 2769 puan ila birazcık gerisinde kalıyor. Eski GMA 950 graphic solution,ile karşılaştırıldığında çok da fazla performans artışı göremiyoruz Eee PC'de yaptığımız testlerde gördüğümüz üzere.

O yüzdenMSI Wind U135'in kullanım alanını şöyle açıklayabiliriz: Basit ofis uygulamaları, internet ve mail. Uygulamaya göre değişir ancak birden çok uygulama açıldığı zaman çift çekirdekli notebooklardan daha uzun süren bekleme süreleri ise normal karşılanır seviyelerde. Eğer yüksek çözünürlüklü video seyretmek hobilerinizden ise , Atom işlemcisini destekleyen Geforce 9400M G ekran kartına sahip Ion serisini tavsiye ederiz. 

DPC Latency Checker MSI Wind U135
DPC Latency Checker

Sistem gecikmeleri testinin sonuçları bu ürün için kimi zaman kritik değerler bölgewsinde kaldı. Bu yüzden bazen harici cihazlar ürüne bağlandığında senkronizasyon problemleri yaşayabilirsiniz. Genelde WLAN gibi tekil sürücüler sorun çıkartıyorlar ve bu sorunlar güncelleme ya da tamir etme seçenekleri ile çözüme ulaşıyor.

Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
564
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
848
Cinebench R10 Shading 32Bit
289
Yardım
3DMark 2001SE Standard
2446 puan
3DMark 03 Standard
692 puan
Yardım
Fujitsu MJA2250BH G2
Maksimum transfer hızı: 38.7 MB/s
Minimum transfer hızı: 88.9 MB/s
Ortlama transfer hızı: 67.5 MB/s
Erişim hızı: 18.7 ms
Yakma hızı: 93.4 MB/s
İşlemci kullanımı: 8.1 %

Ürünümüzde sistem hafızası olarak Fujitsu (MJA2250BH G2) kullanılmış. Bu modelin kapasitesi 250 GB ve dönüpş hızı 5400 rpm. 2.5 inçlik sabit sik HDTune testinde 18.7 milisaniye ile iyi sonuçlar ile iyi sonuçlar verdi. Ancak işlemci %8.1 ile biraz yüksek kaldı.

Emisyonlar

Sistem gürültüsü

Temelde donanım parçalarının mimarisine bakarak (daha düşük TDP) üründen daha az sistem gürültüsü ve daha az sıcaklık yayılımı beklerdik.  Ancak MSI Wind U135 bu konuda bekleneni veremiyor ve hepsinin ötesinde fan ağır yük altında değilken bile sürekli çalışıyor. 34.5dB(A)'lik değerler çok da yüksek sayılmaz ancak sessiz ortamlarda dikkat çekeceği kesin.
Fanın dışarı attığı havanın ortalama derecede sıcak olması bizi bir hayli şaşırttı ki  daha düşük devirde çalışan başka bir fan da aynı performansı gösterebilirdi. Fan sesini karşılaştırmak gerekirse Asus 1005p bekleme modundayken 30 dB(A) seviyesinde çıkardığı gürültü ile daha sessiz kalıyor.

Ses yüksekliği

Boşta
34.1 / 34.5 / 35.2 dB
HDD
34.9 dB
Çalışırken
39.2 / 41.3 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
sessiz
40 dB(A)
duyulabilirlik
50 dB(A)
gürültülü
 
min: dark, med: mid, max: light    (15 cm uzaklık)

Sıcaklık

Kasa yüzeyinde bir ısınma ile karşılaşsaydık şimdiye kadar çoktan kötü şeylerle de karşılaşmamız lazımdı. Kaydettiğimiz sıcaklık fan sürekli çalışırken 30 derece ile neredeyse hissedilmez seviyedeydi.
Bizce fan sesinden biraz kısıp sıcaklığın artmasına göz yumulabilinirdi. Fan hızını basit bir sürücü güncellemesi ile değiştirebiliyoruz ve bu değişiklik satış yapıldıktan önce de sonra da yapılabilinir. MSI'nin ne gibi ilerlemeler kaydedebileceğini hep beraber göreceğiz.

Maksimum yük
 26.3 °C26.1 °C25.5 °C 
 29.1 °C28.3 °C25.7 °C 
 28.8 °C28.8 °C24.1 °C 
Maksimum: 29.1 °C
Ortalama: 27 °C
24.7 °C25.7 °C26.2 °C
26.3 °C26.4 °C27.5 °C
26.2 °C28.8 °C29.1 °C
Maksimum: 29.1 °C
Ortalama: 26.8 °C
Güç kaynağı  36.8 °C | Oda sıcaklığı 22.5 °C
(+) The average temperature for the upper side under maximal load is 27 °C / 81 F, compared to the average of 29.8 °C / 86 F for the devices in the class Netbook.
(+) The maximum temperature on the upper side is 29.1 °C / 84 F, compared to the average of 33.1 °C / 92 F, ranging from 21.6 to 53.2 °C for the class Netbook.
(+) The bottom heats up to a maximum of 29.1 °C / 84 F, compared to the average of 36.6 °C / 98 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 26.2 °C / 79 F, compared to the device average of 29.8 °C / 86 F.
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 28.8 °C / 83.8 F and are therefore cool to the touch.
(±) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 29.3 °C / 84.7 F (+0.5 °C / 0.9 F).

Hoparlörler

MSI kasanın alt tarafında sağ ve solda olmaz üzere 2 adet viyaklayan hoparlörcükler yerleştirmiş. Bizim sonuçlarımız hoparlörlerin çok zayıf kaldığını gösteriyor. Maksimum ses seviyesi limitlenmiş ve bu yüzden bir şey duymak neredeyse mümkün değil. Tiz sesler kısık seste bile çok baskıon kalıyorlar ve bu yüzden seslerin tadına her hangi bir ayarda varmak mümkün değil.
Kulaklık çıkışı ise çok daha iyi sonuçlar veriyor, her ne kadar hoparlölerin tam tersi olarak boğuk sesler çıkartsa bile. Eğer düzgün harici hoparlörler bağlanırsa ancak o zaman müzik keyfi çıkartmak biraz mümkün oluyor.

Batarya ömrü

Maksimum Batarya ömrü (Readers Test)
Readers Test
Minimum Batarya ömrü (Classic Test)
Classic Test

Wind U135 49Wh kapasitesine sahip lityum iyon pile sahip. MSI 7.5 saate kadar bir kullanım süresi vaadediyor. Wind U135 BatteryEater Reader testinde maksimum çalışma süresi testinde  döküman okurken(enerji tasarufu modu, minimum ekran parlaklığı, WLAN devre dışı) üreticisinin iddiasını doğrularcasına 420 dakika yani 7 saat dayandı.
Ağır yük altında(maksimum ekran parlaklığı, yüksek performans ayarları, WLAN+BT açıkken) yapılan BatteryEater Classic testinde 213 dakika dayanabildi. The other extreme, that is to say the minimum possible battery life under load (max. display brightness, profile high performance, WLAN+BT enabled) is checked with the  as usual. Our prototype reaches an equally satisfactory battery runtime of 213 minutes here.

Gerçekçi WLAN testinde maksimum parlaklık ayarında ve enerji tasarufu  ayarları açık iken 350 dakika dayanabildi ürünümüz.
Tüm alanlarda Asus Eee1005p ile karşılaştırıldığında neredeyse aynı kapasiteli bataryalara sahipler iken(1005p: 48Wh) Eee her alanda rakibini geçti.Bu durumu ancak güç tüketimi ile açıklayabiliriz.

Batarya ömrü
Boşta (WLAN kapalı, minimum parlaklık)
7h 00min
WLAN açıkken
5h 50min
Çalışırken (maksimum parlaklık)
3h 33min

MSI Wind U135 en düşük enerji tüketimi ayarlarında minimum olarak 6.3W tüketiminde bulunuyor. Asus bu konuda 4.6W ile daha iyi sonuçlar alıyor. Bu durum bekleme modunda maksimum ekran parlaklığı ayarlarında da geçerli ki MSI Wind U135 bu ayarlarda 9.5W harcar iken Asus 1005p aynı yarlarda %30 daha az, yani 6.6 W güç tüketiyor. Bunun sebebi olarak Asus'un ekranı 100 cd/m2 ile aydınlanırken MSI Wind belirgin bir şekilde 200cd/m2 ile çok daha fazla aydınlanıyor.
% 30luk tüketim farkı maksimum güç tüketimi ayarlarında da aynı kalıyor ve 16.7W a karşılık 12W ile Asus yine daha az enerji harcıyor.

MSI'nin "Turbo Battery Mode" unu çalıştırmayı beceremedik. Fonksiyon tuşları ile alakalı komutları görebiliyorsunuz ancak tuşlara bastığınızda dikkatleri çeken herhangi bir değişikliği ne işlemci saat hızında ne de diğer donanım parçalarında görebildik.

Anlık tüketim
Kapalı / Bekleme modudarklight 0 / 0 Watt
Boştadarkmidlight 6.3 / 8.6 / 9.5 Watt
Çalışırken midlight 14 / 16.7 Watt
 color bar
Key: min: dark, med: mid, max: light        

Sonuç

"En iyi tasarım kolaylık ve neşe vaat eder"- bu sözler MSI'nin endüstri tasarımcısı şefinin Wind U135 hakkında yaptığı açıklama. Tamam, kullanıabilirlik ve basitlik açısından bu ürüne hak verebiliriz ancak siyah prototipimizin kir tutmaya gösterdiği eğilim ilk başta edindiğimiz iyi önizlenimi bir anda yokediyor. Ayrıca parlamaya müsait ekran mat yüzeyli ekranlar ile karşılaştırıldığında açık hava koşulları altında dezavantaja sahip olduğunu gösterdi.
Kasanın çok sağlam olduğunu ve klavyenin hoş bir kullanıma sahip olduğunu belirtmek isteriz.

Bağlantı noktalarının açısından yine klasik bir Wind dizilişi ile karşılaşyoruz. İşlemci ise Intel'in son serisinden. GMA 3150 grafik çiğine sahip Intel N450 işlemci performans açısından kendisinden önce gelen seri ile neredeyse aynı seviyede yer alıyor (N280/GMA950) ancak güç tüketimi konusunda ciddi bir azalma gözlemledik.

Wind U135 batarya testinde neredeyse 7 saat dayanabiliyor. Bu güzel bir sonuç ancak yine de gecikme süreleri aynı ekipmana sahip Asus Eee 1005p'nin gerisinde kalıyor. Netbookun ses atmosferi, özellikle hep çalışan fanı göz önünde bulundurulduğunda hassas kulaklar için rahatsız edici olabilir. Fiyatı da Wind U135'in yer alacağı konum ile ilgili bizi bilgilendiriyor. Ürünün en ciddi rakibi olan Asus Eee 1005p,aşşağı yukarı aynı fiyata bulunabiliyor ve bu ürün çoktan satışa çıktı.

MSI Wind U135
İncelemede: MSI Wind U135
İncelemede: MSI Wind U135

Notebook özellikleri

MSI Wind U135 (Wind U135 Seri)
İşlemci
Intel Atom N450 1 x 1.7 GHz, Pinetrail
Bellek
1024 MB 
, DDR2, max 2GB
Görüntü
10.10 inç 16:9, 1024 x 600 pixel, WSVGA LED TFT, parlak: evet
Anakart
Intel NM10
Harddisk
Fujitsu MJA2250BH G2, 250 GB 
, 5400 rpm
Ses kartı
Realtek ALC662
Bağlantılar
3 USB 2.0, 1 VGA, 1 Kensington Lock, Ses çıkışları: microphone, headphone, Kart okuyucular: 4in1 (SD,MMC,MS,XD)
Network
Realtek RTL8102E Family PCI-E Fast Ethernet (10/100MBit/s), 802.11 b/g/draft-n (b/g/n = Wi-Fi 4), Bluetooth 2.1+EDR
Boyut
yükseklik x genişlik x derinlik (mm): 32 x 180 x 260
Batarya
49 Wh Lithium-Ion, 11.1V 4400mAh
İşletim sistemi
Microsoft Windows 7 Starter 32 Bit
Camera
Webcam: 1.3MP
Ek özellikler
24 Ay Garanti
Ağırlık
1.27 kg, Güç kaynağı: 330 g
Fiyat
300 Euro

 

Benzer Notebooklar

İnceleme MSI Wind U160 Netbook
Graphics Media Accelerator (GMA) 3150

Farklı bir üreticiden benzer notebooklar

İnceleme Samsung N145-JP02DE Netbook
Graphics Media Accelerator (GMA) 3150
İnceleme Sony Vaio VPCM11M1E/W Netbook
Graphics Media Accelerator (GMA) 3150
İnceleme Packard Bell Dot S2 Netbook
Graphics Media Accelerator (GMA) 3150
İnceleme Dell Mini 1012 Netbook
Graphics Media Accelerator (GMA) 3150

Farklı bir üreticiden benzer notebooklar ve/veya farklı bir CPU ile

İnceleme Acer Aspire One 533-13Drr Netbook
Graphics Media Accelerator (GMA) 3150, Atom N455

aynı GPU’lu laptoplar

İnceleme Samsung Series 5 Chromebook
Graphics Media Accelerator (GMA) 3150, Atom N570, 12.10", 1.485 kg

Linkler

Artılar

+Attractive design
+Very good case stability
+User-friendly keyboard
+Very good viewing angle stability
+Low case temperatures
+Low price
 

Eksiler

-Case susceptible for grime
-Center of gravity too far back
-Average VGA connection quality
-Reflective display
-Perpetual fan presence
-Speakers' poor sound quality

Kısaca

Neyi beğendik

Yansıtıcı yüzeyi hariç ekranı. İyi bakış açısı sağlamlığı, iyi değerler ve renklendirme konusunda ekran farkını konuşturuyor, en azından kapalı alanda.

Ne eksikti

Diğer yandan açık alan kullanımında daha iyi bir netbook ergonomisi için mat bir ekran ve fan kontrol güncellemesi. Kasanın biraz daha sıcak olması sürekli gelen fan gürültüsüne tercih edilebilinirdi.

Neye şaşırdık

Dışarı üflenen havanın pek de sıcak olmaması. Neredeyse aynı donanıma sahip Asus 1005p ile arasındaki yüksek güç tüketimi farkları.

Rakipleri

Intel Atom N27/N280 işlemcili ve GMA 950 ekran kartlı eski netbooklar. Fiyat , görünüş ve donanım açısından neredeyse aynı gözüken  Asus Eee 1005p.

Degerlendirme

MSI Wind U135 - 01/15/2010
Simon Leitner

İşcilik
90%
Klavye
88%
Mouse
80%
Bağlanılabilirlik
76%
Ağırlık
93%
Batarya
98%
Görüntü
85%
Oyun performansı
35%
Uygulama performansı
66%
Isınma
91%
Ses
80%
İzlenim
82%
Ortalama
80%
86%
Netbook - Ortalama Ağırlık
Please share our article, every link counts!
> Notebooklar Hakkında Aradığınız Herşey > İnceleme > İnceleme MSI Wind U135 Netbook
Simon Leitner (Update: 2013-06- 6)