Nvidia'nın yeni RTX Spark çipleri sonunda geldi. Yeni platformu test etme ve sonuçları AMD'nin (özellikle Strix Halo), Intel'in, Qualcomm'un ve elbette Apple'ın M5 serisi çipleri de dahil olmak üzere diğer tüm dizüstü bilgisayar çipleriyle karşılaştırma fırsatı bulduk. CPU performansını, GPU performansını, oyun performansını, yapay zekâ performansını ve verimliliği test ediyoruz.
Nvidia RTX Spark N1X'e Genel Bakış

RTX Spark N1X, Nvidia'nın özel tasarlanmış bir ARM CPU'yu Nvidia'nın Blackwell GPU'su ve 128 GB'a kadar bellekle birleştiren ilk SoC'sidir. Bu yaklaşıma Apple'ın M serisi çiplerinden ve elbette AMD'nin Strix Halo SoC'lerinden zaten aşinayız. RTX Spark N1X, ARM CPU kullandığından Windows'un ARM sürümünü de gerektiriyor; dolayısıyla uyumluluk da burada dikkate alınması gereken bir konu olacak. RTX Spark N1X'in mobil uygulamalar için maksimum TDP'si 80 Watt iken masaüstü sistemler 120 Watt'a kadar güç tüketebiliyor.
Nvidia, dört kümede 20 adede kadar çekirdeğe sahip, özel olarak geliştirilmiş bir MediaTek CPU kullanıyor. On adede kadar performans çekirdeği (4.1 GHz'e kadar ARM Cortex X925) ve on adet verimlilik çekirdeği (2.8 GHz'e kadar ARM Cortex A725) sunuluyor. TMSC'de 3 nm üretim süreciyle üretiliyor. CPU yongası ayrıca 128 GB'a kadar LPDDR5x-9400 RAM için bellek arayüzünü, ekran bağlantılarını (HDMI 2.1a & DisplayPort 2.0) ve yüksek hızlı I/O bağlantılarını (4x USB 4.0, PCIe 5.0, Wi-Fi 7) içeriyor.

GPU kısmında, 2535 MHz'e kadar çalışan 5120 veya 6144 CUDA çekirdeğine sahip, tanıdık bir Blackwell GPU (GB20B) bulunuyor. Çip nesli GeForce RTX 5070 gibi mevcut tüketici GPU'larıyla aynı olduğundan, N1X GPU da DLSS5 veya Frame Generation gibi mevcut tüm yazılım optimizasyonlarından yararlanabiliyor.

Maksimum bellek bant genişliği 300 GB/s olup Apple'ın M5 Pro SoC'si ile karşılaştırılabilir düzeydedir. CPU ve GPU yongaları, 600 GB/s bant genişliğine sahip NVLink üzerinden birbirine bağlanır. 20 CPU çekirdeği ve 6144 GPU çekirdeğine sahip N1X'in yanı sıra, 18 CPU çekirdeği (9x performans + 9x verimlilik) ve 5120 GPU çekirdeğine sahip daha küçük bir N1X de bulunuyor. İsimleri aynı olduğundan, RTX Spark içeren bir dizüstü bilgisayar satın alırken teknik özelliklere dikkat etmeniz gerekiyor. İki N1X sürümünün tüm teknik özelliklerini aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz.

Top 10
» Top 10 Multimedia Notebook listesi
» Top 10 oyun notebooku
» Top 10 bütçeye uygun Ofis/İş Notebook Listesi
» Top 10 Premium Ofis/İş notebookları
» Top 10 Çalışma istasyonu laptopları
» Top 10 Subnotebook listesi
» Top 10 Ultrabooklar
» En iyi 10 dönüştürülebilir modeli
» Seçimi en iyi 10 tablet
» Notebookcheck Top 10 Windows Tabletleri
» Top 10 Subnotebook listesi
» NotebookCheck tarafından incelenen en iyi Notebook ekranları
» Notebookcheck'in 500 Euro altındaki en iyi 10 Notebook listesi
» NotebookCheck tarafından seçilen 300 Euro altındaki en iyi 10 Notebook
» Notebookcheck'in 500 Euro altındaki en iyi 10 Notebook listesi
» Notebookcheck'in Top 10 akıllı telefon listesi
» Notebookcheck'in Top 10 hafif oyun notebookları
Test Sistemi
Test sistemimiz, yeni RTX Spark çipleri için tamamen yeniden tasarlanan Asus ProArt P16'nın güncellenmiş 2026 modeli. İnceleme cihazımızda, 3K çözünürlüklü bir OLED panelle birlikte 20 CPU çekirdeği, 6144 GPU çekirdeği ve 64 GB RAM (LPDDR5x-9400) içeren üst düzey RTX Spark N1X çipi bulunuyor. Yeni ProArt P16 hakkındaki kapsamlı incelememiz yakında yayımlanacak, ancak şimdilik yalnızca çipin Performans modunda 85/70 Watt'a kadar güç tükettiğini söyleyebiliriz. HWiNFO herhangi bir tüketim değeri göstermediği ve GPU-Z çökmelere yol açtığı için şu anda CPU & GPU tüketim verilerini izlemenin tek yolu Nvidia'nın performans katmanını (Alt+R) kullanmak.
Test Koşulları
Farklı işlemciler ve ekran kartları arasında anlamlı bir karşılaştırma yapabilmek için sentetik kıyaslama testlerindeki ham performansın yanı sıra güç tüketimini de inceliyor ve ardından bu verilerden verimliliği belirliyoruz.
Farklı dahili ekranların etkisini ortadan kaldırmak için tüketim ölçümleri her zaman harici bir ekran kullanılarak gerçekleştirilir. Bununla birlikte, burada yalnızca ham TDP değerlerini karşılaştırmak yerine sistemin toplam tüketimini ölçüyoruz.
Tek Çekirdek Performansı & Verimlilik
Tek çekirdek performansıyla başlıyoruz ve N1X oldukça iyi bir performans sergiliyor. AMD'nin Zen 5 çiplerinden daha hızlı ve Intel'in en yeni Panther Lake çipleriyle aynı seviyede. Qualcomm'un yeni X2 çipleri biraz daha hızlı ve Apple, tek çekirdek performansı açısından açıkça bambaşka bir seviyede.
Tek çekirdekli iş yükleri sırasında N1X CPU çekirdeği yaklaşık 9 Watt tüketirken toplam sistem güç tüketimi ~30 Watt seviyesindedir. Verimlilik gayet iyi; Asus Zenbook Duo'daki Panther Lake Core Ultra X çipinin yalnızca biraz gerisinde kalırken tüm AMD rakiplerinden daha iyidir. Ancak Snapdragon X2 çipleri ve Apple M5 çipleri bu konuda daha üstündür.
| Power Consumption / Cinebench 2024 Single Power Efficiency - external Monitor | |
| Apple M5 Pro 18-Core | |
| Apple M5 Max | |
| Apple M4 Max 16-Core | |
| Qualcomm Snapdragon X2 Elite Extreme X2E-94-100 | |
| Qualcomm Snapdragon X2 Elite X2E-88-100 | |
| Intel Core Ultra X9 388H | |
| Nvidia RTX Spark N1x 675 | |
| AMD Ryzen AI Max+ 395 | |
| AMD Ryzen AI Max PRO 390 | |
| AMD Ryzen AI Max+ 395 | |
| Intel Core Ultra 9 386H | |
* ... daha küçük daha iyidir
Çok Çekirdekli Performans ve Verimlilik
Çok çekirdekli performansı çok iyi ve RTX Spark N1X, en hızlı AMD Strix Halo sistemlerine ayak uydurabiliyor. Intel'in Panther Lake'i ve çoğu Snapdragon X2 Elite çipi kolayca geride bırakılıyor; yalnızca nadir bulunan Snapdragon X2 Elite Extreme biraz daha hızlı. Apple'ın işlemcileriyle karşılaştırıldığında N1X, en yeni M6 çipini az farkla geçebiliyor, ancak M4/M5 Pro & Max modellerinin gerisinde kalıyor.
N1X, Asus ProArt P16'nın Performans modunda 85 Watt'a kadar güç tüketiyor ve ardından 70 Watt seviyesinde sabitleniyor. Çok çekirdekli verimliliği, Strix Halo sistemleriyle kabaca aynı seviyede. Intel'in Panther Lake sistemleri daha iyi (ancak aynı zamanda çok daha yavaşlar) ve ikinci nesil Snapdragon işlemciler de tıpkı Apple'ın M4/M5 çipleri gibi daha üstün. ProArt P16'nın daha yavaş güç modlarına ilişkin verimlilik verilerini yakında ekleyeceğiz.
| Power Consumption / Cinebench 2024 Multi Power Efficiency - external Monitor | |
| Apple M6 | |
| Qualcomm Snapdragon X2 Elite X2E-88-100 | |
| Apple M5 Pro 18-Core | |
| Apple M4 Max 16-Core | |
| Qualcomm Snapdragon X2 Elite Extreme X2E-94-100 | |
| Apple M5 Max | |
| Apple M4 Pro 14-Core | |
| Intel Core Ultra X9 388H | |
| AMD Ryzen AI Max+ 395 | |
| AMD Ryzen AI Max+ 395 | |
| Nvidia RTX Spark N1x 675 | |
| AMD Ryzen AI Max PRO 390 | |
| Intel Core Ultra 9 386H | |
* ... daha küçük daha iyidir
GPU Performansı
Daha önce de belirttiğimiz gibi, Blackwell GPU temelde tüketici sınıfı GeForce kartlarında bulunan GPU'dur. Time Spy gibi bazı kıyaslama testlerinin emülasyon yoluyla çalıştırılması gerektiğini ve bunun performansı etkileyeceğini unutmayın. Bu nedenle kıyaslama testi seçimimizi 3DMark Steel Nomad gibi yerel ARM testleriyle sınırladık. Burada GPU performansı, Nvidia GeForce RTX 5070'in güçlü sürümleriyle karşılaştırılabilir düzeyde ve Radeon 8060S'ten yaklaşık % 50 daha yüksek. Intel ve Qualcomm bu konuda rekabet edemiyor. Apple'ın M5 Pro GPU'su da daha yavaş (-% 28), M5 Max GPU'su ise daha hızlı (+% 27).
Oyun Performansı ve Verimlilik
Oyun, Blackwell GPU ile elbette bir başka önemli konu ve Windows'un ARM sürümü düşünüldüğünde bu da oldukça ilginç. Son iki yılda Snapdragon dizüstü bilgisayarlarla edindiğimiz deneyimlerden, bazı oyunların uyumlu olmadığını biliyoruz. Bunlara örneğin F1 25 veya Battlefield 6 gibi oyunlar da dahil; ancak Gamescom'da F1 25'in çalışan bir sürümünü zaten gördüğümüz için bu durum yakında değişebilir. Bir de performans konusu var, çünkü şu anda oyunların büyük çoğunluğunun emülasyonla çalıştırılması gerekiyor. Marvel Rivals'ın yerel bir sürümünü test etme şansı bulduk ve 1080p'de performans avantajı yaklaşık %20 olurken, en düşük %1'lik kare hızı sonuçları da çok daha yüksekti (9'a karşı 29 fps), dolayısıyla bu önemli bir fark. Assassin's Creed BlackF Flag veya Shadows gibi oyunlarda takılma sorunlarıyla da karşılaştık. Şu anda testlerimiz devam ediyor ve bu makaleyi yakında güncelleyeceğiz.
Bu karşılaştırmaya yalnızca Cyberpunk 2077 ve Baldur's Gate 3'ü dahil ettik ve emülasyonun performansa kesinlikle bir bedeli var. Sentetik kıyaslama testlerine kıyasla N1X, RTX 5070 karşısında geride kalıyor ve örneğin Cyberpunk'ta RTX 5060'a daha yakın bir performans sergilerken, Baldur's Gate 3'te rekabetçi kalıyor. Daha yüksek bellek kapasitesi, zorlu oyunlarda elbette bir avantaj ve yakında çıkacak oyunların çoğunun yerel bir ARM sürümünün olmasını bekliyoruz. Şu an itibarıyla, özellikle DLSS ve Frame Generation gibi özelliklerle oyun oynamak kesinlikle mümkün, ancak güçlü GeForce GPU'lara sahip dizüstü bilgisayarlar oyun için (hâlâ) daha üstün.
Oyun oynarken verimliliği de kontrol ettik, ancak Cyberpunk'ın x64 sürümü olduğunu (Windows için henüz yerel bir ARM sürümü yok, yalnızca macOS için var) ve bunun performansı, dolayısıyla verimliliği de etkilediğini bir kez daha hatırlatalım. Sonuçlar yine de iyi ve N1X, GeForce RTX 5060/5070 içeren sistemlere kıyasla yalnızca biraz geride kalıyor. AMD Strix Halo sistemlerini ve M5 Pro'lu MacBook Pro 16'yı da geride bırakıyor.
Yapay Zekâ Performansı
Yerel yapay zekâ, tüm çip üreticilerinin başlıca gündem maddesi. Peki yerel yapay zekâ ne anlama geliyor ve onu nasıl kullanabilirsiniz? Basitçe ifade etmek gerekirse, bol miktarda belleğiniz varsa modelleri indirip bulut hizmetlerini kullanmadan ve elbette bunlara ücret ödemeden kendi bilgisayarınızda yerel olarak çalıştırabilirsiniz. Elbette farklı modeller mevcut ve yapacaklarınız kullanıcıdan kullanıcıya tamamen değişecektir. Bir modeli çalışır hâle getirdikten sonra onu ChatGPT veya Gemini gibi bir sohbet botu olarak kullanabilirsiniz, ancak ajanlar yapay zekâ iş yüklerini bir adım öteye taşıyor. Örneğin, RTX Spark için hazırladığımız YouTube video incelemesinin slaytlarını oluşturmak üzere Hermes'i kullandık; bu slaytlar bir sonraki bölümde de (İçerik Üretici Performans Testleri) görülebilir. Ajan, yalnızca sorularınızı yanıtlamak yerine farklı kaynaklardan bilgi toplayıp belgeler oluşturabilir. Ajanlar çok daha fazlasını yapabilir ve bu yalnızca basit bir örnek, ancak bu yaklaşım bile iş akışımızı şimdiden iyileştirdi.
Performansı değerlendirirken karşılaşılan en büyük sorun, yapay zekâ modellerinin hızla gelişmesi ve bir veri tabanı oluşturmanın zorluğu. Ayrıca hâlâ en iyi performans testlerini bulmaya çalışıyoruz ve şu anda temel karşılaştırma aracı olarak Mlperf 2.0'ı kullanıyoruz. Öte yandan Geekbench AI, RTX Spark N1X üzerinde yalnızca CPU testini çalıştırabildiğiniz için şu an pek uygun değil. Mlperf sonuçlarımız karmaşık bir tablo ortaya koyuyor ve N1X, teste bağlı olarak M5 Pro ile sıralamada yer değiştiriyor. Yapay zekâ performansını test etmeye devam edeceğiz ve ek sonuçlar elde ettiğimizde bu makaleyi güncelleyeceğiz.
Geekbench AI: Single Precision CPU 1.7 | Half Precision CPU 1.7 | Quantized CPU 1.7
| MLPerf Client 2.0 / GPU Qwen 3 8B SWE Agent Avg Expected Duration | |
| Apple MacBook Pro 14 2024 M4 Pro Entry | |
| Apple MacBook Pro 16 2026 M5 Pro | |
| Asus ProArt P16 H7607 | |
| Lenovo Legion 9 18IAX10 RTX 5090 | |
| MLPerf Client 2.0 / GPU Qwen 3 8B SWE Agent Avg Tools Duration | |
| Asus ProArt P16 H7607 | |
| Lenovo Legion 9 18IAX10 RTX 5090 | |
| Apple MacBook Pro 14 2024 M4 Pro Entry | |
| Apple MacBook Pro 16 2026 M5 Pro | |
| MLPerf Client 2.0 / GPU Qwen 3 8B LLM TTFT | |
| Apple MacBook Pro 14 2024 M4 Pro Entry | |
| Apple MacBook Pro 16 2026 M5 Pro | |
| Asus ProArt P16 H7607 | |
| Lenovo Legion 9 18IAX10 RTX 5090 | |
| MLPerf Client 2.0 / GPU Qwen 3 8B LLM Tokens/s | |
| Lenovo Legion 9 18IAX10 RTX 5090 | |
| Asus ProArt P16 H7607 | |
| Apple MacBook Pro 16 2026 M5 Pro | |
| Apple MacBook Pro 14 2024 M4 Pro Entry | |
| Geekbench AI / Single Precision CPU 1.7 | |
| Apple MacBook Pro 16 2026 M5 Pro | |
| Asus ProArt P16 H7607 | |
| Geekbench AI / Half Precision CPU 1.7 | |
| Apple MacBook Pro 16 2026 M5 Pro | |
| Asus ProArt P16 H7607 | |
| Geekbench AI / Quantized CPU 1.7 | |
| Apple MacBook Pro 16 2026 M5 Pro | |
| Asus ProArt P16 H7607 | |
* ... daha küçük daha iyidir
PugetBench İçerik Üreticisi Performans Testleri
İçerik üreticilerine yönelik bazı performans testleri de gerçekleştirdik. Adobe Photoshop'ta yeni N1X iyi bir performans sergiliyor ve AMD'nin Strix Halo SoC'siyle aynı seviyede, ancak M5 Pro güçlü CPU'su sayesinde açıkça önde. Photoshop için GPU hızlandırmasından daha fazla yararlanması beklenen bir güncelleme hakkında söylentiler var; bu nedenle, güncelleme yayımlanır yayımlanmaz performansı görmeyi merakla bekliyoruz. Resolve performans testleri biraz hayal kırıklığı yaratıyor, ancak testin çok fazla VRAM gerektirmediği, yazılımın hızlı GPU'larla çok iyi çalıştığı ve macOS için yoğun biçimde optimize edildiği göz önüne alındığında sonuçlar daha anlamlı hâle geliyor. Ancak çok sayıda RAW çekimle çalışıp VRAM'i hızla doldurduğunuzda, N1X kesinlikle RTX 5070 gibi GPU'lara göre avantajlı.
Sonuç - Üst düzey donanıma sahip başarılı bir ilk deneme
Yeni Nvidia RTX Spark N1X, genel olarak oldukça başarılı bir ürün ve yapay zekâyla çalışan, içerik üreten, ancak aynı zamanda tüm bunları son derece şık tek bir cihazda oyun oynayarak da yapmak isteyen kullanıcılar için harika bir çözüm sunuyor. Tek bir alanda öne çıkmasa da bir bütün olarak oldukça cazip. Verimlilik açısından kesinlikle iyileştirmeye açık noktalar bulunsa da CPU performansı, ilk nesil bir ürün için oldukça güçlü. GPU performansı da son derece iyi ve ham güç açısından GeForce RTX 5070 ile aynı seviyede; ayrıca yüksek sistem gereksinimli oyunlar veya daha büyük projeler (örneğin modelleme, fotoğraf ve video düzenleme) için daha fazla RAM avantajı sunuyor. Windows'un ARM sürümünü kullandığı için hâlâ bazı uyumluluk sorunları (özellikle oyunlarda) var, ancak genel durum, örneğin ilk nesil Snapdragon Windows dizüstü bilgisayarların piyasaya çıktığı döneme kıyasla çok daha iyi.
Bu yaklaşımı beğenseniz de beğenmeseniz de RTX Spark, şu anda mümkün olan en iyi Windows donanımına sahip olmanın tek yolu. Tüm üreticiler (Microsoft, Asus, Lenovo, Dell, HP ve MSI), piyasadaki en iyi ekranlarla donatılmış, en üst düzey donanımlar sunuyor. Ancak bu dizüstü bilgisayarlar pahalı ve yalnızca oyun oynamak istiyorsanız GeForce RTX GPU'lu, oyun odaklı dizüstü bilgisayarlar hâlâ daha üstün. Bununla birlikte RTX Spark, oyun bilgisayarları için yeni bir dönemin başlangıcı da olabilir. Nvidia zaten dizüstü bilgisayar pazarına hâkim, dolayısıyla kim bilir, belki de bir sonraki GPU neslini (RTX 6000) ikinci nesil ARM CPU ile birleştirip artık ayrı dizüstü bilgisayar GPU'ları sunmazlar.
Şeffaflık
İncelenecek cihazların seçimi editör ekibimiz tarafından yapılır. Test örneği, bu incelemenin amacı doğrultusunda üretici veya perakendeci tarafından yazara ödünç olarak sağlanmıştır. Borç verenin bu inceleme üzerinde herhangi bir etkisi olmadığı gibi, üretici de yayınlanmadan önce bu incelemenin bir kopyasını almamıştır. Bu incelemeyi yayınlama zorunluluğu yoktu. Bağımsız bir medya şirketi olarak Notebookcheck, üreticilerin, perakendecilerin veya yayıncıların otoritesine tabi değildir.
Notebookcheck bu şekilde test yapıyor
Notebookcheck, tüm sonuçların karşılaştırılabilir olmasını sağlamak için her yıl yüzlerce dizüstü bilgisayarı ve akıllı telefonu standart prosedürler kullanarak bağımsız olarak inceliyor. Yaklaşık 20 yıldır test yöntemlerimizi sürekli olarak geliştirdik ve bu süreçte endüstri standartlarını belirledik. Test laboratuvarlarımızda deneyimli teknisyenler ve editörler tarafından yüksek kaliteli ölçüm ekipmanları kullanılmaktadır. Bu testler çok aşamalı bir doğrulama sürecini içerir. Karmaşık derecelendirme sistemimiz, nesnelliği koruyan yüzlerce sağlam temellere dayanan ölçüm ve kıyaslamaya dayanmaktadır.











